img bottom

Bezpieczeństwo w Kolumbii – kraj wielu skrajności. Jak jest naprawdę?

Podobno Kolumbijczycy twierdzą, że Bóg stworzył ich kraj tak pięknym, że uznał, iż jest to niesprawiedliwe w stosunku do reszty świata, więc dla równowagi obdarzył go złymi ludźmi. Kolumbia jest państwem kojarzonym z narkotykowym światem, między innymi za sprawą Pabla Escobara, prawdopodobnie najbardziej znanego narkotykowego barona. Na szczęście już od wielu lat władze Kolumbii starają się zmienić wizerunek kraju. Czy w Kolumbii jest bezpiecznie? Osoby, które często tam wyjeżdżają, potwierdzają – tak, w Kolumbii jest bezpiecznie. Chociaż, tak jak wszędzie, należy zachować zdrowy rozsądek.

Kolumbia i bezpieczeństwo – wiele znaczeń jednego słowa

Opisując kwestie bezpieczeństwa, trzeba brać pod uwagę kilka elementów: ustrój polityczny, przestępczość, działania wojenne na terenie kraju oraz inne wydarzenia, mogące wpłynąć na poczucie stabilizacji mieszkańców i turystów. To jedna strona medalu, ta której większość obcokrajowców najbardziej się obawia, zapominając o innych zagrożeniach: choroby występujące w danym regionie, pasożyty, wirusy i bakterie przenoszone w pożywieniu, a także naturalne zjawiska pogodowe i geologiczne.

Przestrzegaj zasad higieny – ustrzeże Cię to od chorób

Chociaż woda z miejskich wodociągów raczej nadaje się do picia, zalecamy jednak pić wodę butelkowaną, gdyż szkoda byłoby przechorować całą wycieczkę. Przed spożyciem posiłku należy obowiązkowo umyć ręce i nie stołować się w podrzędnej jakości miejscach. Bardzo wiele chorób bakteryjnych, wirusowych i pasożytniczych może być przenoszone w pożywieniu.

W Kolumbii istniej ryzyko zakażenia wirusem HIV, WZW typu B i C, a także: malarią, żółtą gorączką , denga, filariozą, leiszmaniozą, onchocerkozą, trypanosomozą amerykańską. Stosując środki ochrony przed ukąszeniami owadów, spożywając jedzenie i napoje tylko z pewnych źródeł i dbając o higienę osobistą, można spokojnie odbyć udaną podróż bez obaw o zachorowanie.

Kolumbia, niestety, ma opinię kraju o wysokiej przestępczości, borykającego się z krwawymi statystykami.

Kolumbia, niestety, ma opinię kraju o wysokiej przestępczości, borykającego się z krwawymi statystykami. ALE! Trzeba pamiętać, że większość przestępstw nie dotyczy turystów, poza tym skala ta została i tak już mocno zredukowana. Obecnie gangi działają w ukryciu i nie są skore do kontaktów z turystami.

Mieszane uczucia może budzić sytuacja polityczna, ale kolumbijska partyzantka została rozbita w 2002 roku, a w 2016 roku konflikt został zakończony podpisaniem pokoju pomiędzy rządem a partyzantką, za co zresztą prezydent Juan Manuel Santos otrzymał pokojową Nagrodę Nobla.

Z relacji Polaków mieszkających na stałe w Kolumbii wynika, że czują się tam bezpiecznie, a podróżni nie mają powodów do obaw, zwłaszcza jeśli wybierają się w rejony turystyczne i do dużych miast, takich jak: Bogota, Medellinie, Cali. Pod względem bezpieczeństwa kolumbijskie miasta niewiele różnią się od europejskich; ludzie zazwyczaj są przyjaźnie nastawieni do podróżników, policja pilnuje porządku na ulicach, a władze kraju bardzo dbają o ochronę turystów. To naprawdę widać i czuć. Chcesz przekonać się osobiście? Poznaj nasz plan na Kolumbię.

Pamiętajmy o tym, że w dużej mierze to my sami odpowiadamy za własne bezpieczeństwo i musimy zwracać uwagę na zagrożenia. Prawo kolumbijskie jest bardzo restrykcyjne i można nieświadomie narazić się na problemy, dlatego:

  • Nie wolno przyjmować żadnych pakunków od nieznajomych i zgadzać się na transport, czy przekazanie komuś takiego pakunku. Karą za posiadanie narkotyków jest wieloletnia odsiadka w kolumbijskim więzieniu.

  • Niektórzy oszuści podszywają się pod policjantów i podrzucają narkotyki w celu wyłudzenia łapówki. Dlatego podczas kontroli trzeba dokładnie przyjrzeć się legitymacji.

  • Nie należy przyjmować poczęstunków od nieznajomych ze względu na ryzyko odurzania turystów narkotykami w celu ich obrabowania.

Zasady bezpieczeństwa w Kolumbii – dekalog świadomego turysty

  1. Nie podróżuj samemu. W grupie zawsze raźniej, a najlepiej wybierz się z Solistami.

  2. Każdą paczkę, którą postanowisz zabrać do Europy, koniecznie sprawdź przed spakowaniem jej do torby lub plecaka, żebyś był pewny, co wywozisz. Zawsze pakuj się osobiście.

  3. Nie przyjmuj żadnych paczek, pakunków, torebek.

  4. Nigdy nie zostawiaj bagażu bez opieki.

  5. Nie noś przy sobie dużej ilości gotówki.

  6. Nie obnoś się z drogim sprzętem.

  7. Zrób kopię paszportu i noś ją przy sobie zamiast oryginału.

  8. Podróżuj tylko do miejscowości turystycznych.

  9. Nie wychodź samotnie po zmroku.

  10. Co najmniej jedna osoba musi znać język hiszpański. Bez tego podróż może być bardzo utrudniona.

Stosując tych kilka zasad, możesz być spokojny o bezpieczeństwo podczas wyprawy do Kolumbii. Pamiętaj, że jest to kraj taki sam jak wszystkie inne, a zachowując rozwagę i samemu nie szukając guza, w zasadzie nie masz się o co martwić. Wiele przerażających opowieści to po prostu mity, wynikające z nieznajomości świata lub czerpania wiedzy jedynie z telewizji. Dotyczy to wszystkich państw na całym świecie. Kolumbia jest bardzo chętnie odwiedzanym krajem, a jej pozycja na turystycznej mapie świata wciąż się umacnia, co więcej – niektórzy zostają tam nawet na stałe, a to prawdopodobnie najlepiej mówi samo za siebie.