img bottom

Słowiański weekend na Kaszubach – przesilenie wiosenne

Wyjazdy weekendowe na Kaszuby to doskonała okazja, by dobrze odpocząć w krótkim czasie, czerpiąc przy tym z naszych słowiańskich tradycji! Zobacz, czym może zaskoczyć Cię ten region Polski, i dlaczego warto odwiedzić go właśnie na przełomie zimy i wiosny, w okresie przesilenia wiosennego. Zaplanuj razem z nami weekend na Kaszubach!

Kaszuby – o czym warto wiedzieć przed wyjazdem

Kaszuby to położona na północy Polski kraina kulturowa o odrębnych tradycjach i dialekcie. Język kaszubski, którym posługują się mieszkańcy, stał się nawet jednym z dwóch urzędowych w naszym kraju. Region swoim zasięgiem terytorialnym obejmuje sporą część Pomorza Gdańskiego łącznie z miastami: Gdynią, Gdańskiem i Sopotem.

Już krótki weekend na Kaszubach udowadnia, że są one zieloną enklawą Polski. W tym przypadku liczby robią wrażenie! Doliczono się ponad 700 jezior, powierzchnia tamtejszych lasów przekracza średnią krajową, a ich część chroniona jest przez 2 parki narodowe (Park Narodowy Bory Tucholskie i Słowiński Park Narodowy), 6 parków krajobrazowych (Kaszubski, Nadmorski, PK Dolina Słupi, Trójmiejski, Wdzydzki i Zaborski) oraz kilkadziesiąt rezerwatów przyrody. O bliskość natury podczas wyjazdu na weekend na Kaszuby wcale nie jest więc trudno!

Spędź z Solistami weekend na Kaszubach. Sprawdź: Retreat Camp na Kaszubach i przywitaj wiosnę!

Dlaczego warto spędzić weekend na Kaszubach?

Wyjazd na weekend na Kaszuby to doskonała okazja, by faktycznie wypocząć zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Taki pobyt pozwala bowiem przenieść się w samo serce natury, z dala od pędu życia, hałasu i często również… zasięgu. Co więcej, jak już niejednokrotnie udowodniono, bezpośredni kontakt z przyrodą daje wiele korzyści – pozwala złagodzić stres, sprzyja koncentracji, a także zwiększa poczucie szczęścia i zadowolenia z życia. Jak więc widzisz, już krótka weekendówka na Kaszubach może dać Ci więcej dobrego, niż sądzisz! Pora wziąć to pod uwagę!

Jeśli chcesz urządzić sobie wyjazd weekendowy na Kaszuby, to wiedz, że czeka Cię sporo atrakcji. Po pierwsze – jest to region dość rozległy i zróżnicowany. Jeśli doda się do tego zawiłe dzieje historyczne, których nie ominęły również zmiany przynależności państwowej, to wychodzi mieszanka wręcz zaskakująca. Po drugie – utrwaliło się tam wiele z tradycyjnych zwyczajów słowiańskich, również tych związanych z nadejściem wiosny. Co więcej, niektóre z nich są rozpowszechnione szerzej, jednak mało kto zna ich właściwe pochodzenie. Niech ten wyjazd na weekend na Kaszubach pozwoli Ci je odkryć!

Przesilenie wiosenne było ważnym momentem dla Słowian. To wtedy żegnano zimę i witano wiosnę, a wraz z nią początek nowego cyklu wegetacyjnego. Obchody tego święta, nazywanego Jarymi Godami, trwały kilka dni. Urządzane były ku czci bóstw Jaryła i Marzanny, których postaci związane były z kultem płodności. Zbieżność nie jest tu przypadkowa – topienie marzanny ma właśnie słowiański rodowód.

Częścią obchodów Jarych Godów były ogniska – płomienie miały przywołać jak najwięcej światła i ciepła. Święto to dało nam też… pisanki. Słowianie wręczali sobie nawzajem malowane jaja, aby zapewnić urodzaj. Chrześcijańska Wielkanoc przejęła także inny starodawny zwyczaj – Śmigusa-Dyngusa. Śmigus polegał na okładaniu innych witkami, a Dyngus na polewaniu się wodą. Jak to wygląda dzisiaj, raczej wszyscy wiemy. Jak myślisz, jakie inne zwyczaje poznasz dzięki wyjazdom weekendowym na Kaszuby?

Gdzie na weekend w Kaszuby?

Swoje wyjazdy weekendowe na Kaszuby możesz zaplanować tak, jak chcesz i lubisz. Mogą one być leniwe albo aktywne, połączone ze zwiedzaniem dużych miast albo urządzone pośrodku niczego. Tak właściwie tylko od Ciebie zależy, co zobaczysz, i czego doświadczysz.

Jeśli jednak chcesz wycisnąć ze swoich kilku dni jak najwięcej, zdecyduj się na wyjazd razem z Soliści Adventure Club. Inspirowany żywiołem wody Retreat Camp na Kaszubach da Ci okazję do odpoczynku psychicznego i fizycznego. Chociaż jest pełen rozmaitych wydarzeń i atrakcji, możesz mieć pewność, że wrócisz po nim zrelaksowany/a i wypoczęty/a!

Co zaplanowaliśmy w ramach wspólnego weekendu na Kaszubach?

  • Morsowanie.
  • Sesje jogi.
  • Sesje medytacyjne i oddechowe.
  • Możliwość skorzystania ze strefy wellness.
  • Odwiedzenie kamiennego kręgu.
  • Wspólne ognisko połączone ze słuchaniem o słowiańskich tradycjach.
  • Masaż Aroma Touch (dla chętnych).

Wyjazd weekendowy na Kaszuby to zaledwie początek. Zobacz również nasze inne Retreat Campy! Rok 2024 wygląda obiecująco, więc nie czekaj i już dziś zarezerwuj miejsce na któryś z nich!