img bottom

Kazachstan – dzika przyroda i górskie trekkingi

Jeszcze kilkanaście lat temu Kazachstan nie kojarzył się praktycznie z niczym; ot kraj leżący gdzieś na azjatyckich pustkowiach. Wprawdzie pod względem powierzchni jest 9. na świecie, ale pod względem zaludnienia jest daleko, daleko w tyle ze swoimi zaledwie 18 744 548 mieszkańcami. To kwintesencja stwierdzenia: „Gdzie diabeł mówi dobranoc, a wrony zawracają”.

 

Aż w 2006 roku do kin wszedł film „Borat” i wszystko się zmieniło. Satyryczny obraz rozsławił okolicę, a Kazachstan (choć początkowo władze nie były zadowolone z wizji, jaką film serwował) zyskał na popularności. Film przedstawia kraj w krzywym zwierciadle, a jak jest naprawdę? Odkryj razem z nami dziką przyrodę Kazachstanu, faunę, florę oraz miejsca, o których większość ludzi nawet nie ma pojęcia.

Kazachstan i jego przyroda

Kazachstan leży na styku Europy i Azji, choć zdecydowana większość, ponad 80% kraju znajduje się w Azji. Jest mocno zróżnicowany geograficznie pod względem ukształtowania terenu oraz klimatu. Zachodnią i środkową część stanowią niziny, pozostałą płaskowyże oraz góry. Klimat jest umiarkowany, suchy i kontynentalny, a różnice temperatur sięgają od -45°C zimą do +40°C latem. Lata są więc długie i gorące, a zimy mroźne.

 

Kazachstan jest surowy, dziki i pełen skrajności; wciąż pozostaje niedocenianym kierunkiem turystycznym. I bardzo dobrze, bo właśnie takie kierunki podróży lubimy – tam, gdzie nie ma tłoku, ścisku, a góry i pola nie zostały jeszcze zadeptane milionami par butów.

 

Suchy klimat sprawia, że obszar jest słabo pokryty siecią rzeczną, nie brakuje za to rozległych i w większości bardzo słonych jezior (np. Morze Kaspijskie, które w rzeczywistości jest jeziorem), a krajobraz rozciąga się na nieprzebyte stepy i pustynie. Najwięcej wody spływa w czasie roztopów śniegu. To sprawia, że przyroda Kazachstanu nie jest tak zróżnicowana i wybujała, jak w innych, bardziej przyjaznych rejonach świata.

Fauna i flora Kazachstanu

Północną część Kazachstanu porastają las, ostepy i zagajnik, a na piaszczystych terenach sosnowe lasy, większą część kraju pokrywają ogromne stepy, a lasy rosną dopiero wysoko w górach. Na południu stepy zastępują półpustynie i słone bagna, a jeszcze dalej pustynie gliniaste i piaszczyste np. Kyzył-kum, Mujun-kum. Duża część stepów jest zajęta przez uprawy rolne wymagające sztucznego nawadniania.

 

Mimo iż fauna i flora Kazachstanu nie jest najbardziej zróżnicowana na świecie, żyje tu wiele unikalnych gatunków zwierząt. Niektóre są typowe dla regionu Środkowoazjatyckiego i Europejskiego, inne żyją tylko tam. Wśród zwierząt zamieszkujących Kazachstan można wymienić: antylopy suhak, szczekuszki, bobaki, cokory, skoczki, lisy stepowe, tchórze stepowe, orliki stepowe, myszołowy, gazele czarnoogonowe, rysie, niedźwiedzie i wiele innych.

Góry Kazachstanu

Gdzie nie ma płaskowyżu, stepów i pustyń, tam rozciągają się góry. Wiele pasm i szczytów wznosi się nad płaskowyżami, równoleżnikowy pas nizin rozdziela pas niskich gór Mugodżarów. Wschodnią część zajmują Podgórze Kazachskie i pasma gór średnich, na pograniczu piętrzą się pasma Ałtaju i Tienszanu, a to tylko te najważniejsze, cały kraj pokryty jest licznymi pasmami górskimi: Ałatau, Chołzun, Góry Kałbińskie, Góry Karkaralińskie, Góry Katuńskie, Góry Kirgiskie, Góry Ugamskie, Halik Shan, Iwanowskij, Karatau, Ketpen, Köksu, Küngej Ałatau, Kürszym, Kyzyłkaragaj, Naryn, Sarymsakty, Saur, Szynggystau, Tarbagataj, Góry Tigireckie, Uba, Ülby, Żeltau. Najwyższa góra w Kazachstanie to Chan Tengri (7.010m n.p.m.) w paśmie Tienszan.

Gdzie na trekkingi w Kazachstanie?

Ze względu na dużą liczbę pasm górskich i terenów górzystych o różnym stopniu trudności, region jest wymarzonym miejscem dla miłośników górskich wypraw, trekkingów oraz ekstremalnych przepraw. Miejsc na trekkingi w Kazachstanie jest naprawdę wiele i niemożliwością byłoby przejść ich wszystkich.

 

Na solistowej wyprawie do Kazachstanu zdobędziemy górę Big Almaty Peak, przemierzymy największy park narodowy Kazachstanu Ałtynemel, podejdziemy do magicznego jeziora Kajungdy oraz do Kanionu Szaryńskiego, będącego mniejszą wersją Wielkiego Kanionu w USA. A gdy już obejdziemy wszystko, co mamy zaplanowane, przeniesiemy się do jeszcze bardziej dzikiego i jeszcze bardziej nienaruszonego ludzką obecnością Kirgistanu. Ale to już temat na inną historię, bo choć Kazachstan i Kirgistan leżą obok siebie, to jednak zwiedza się je zupełnie inaczej.

Wybierz się do Kazachstanu

Kazachstan wciąż pozostaje w większości nieodkrytym turystycznie krajem, ale powoli to się zmienia, a ruch turystyczny z roku na rok się zwiększa. Co z jednej strony jest dobre, ale z drugiej zabija nieco tę naturalną dziewiczość i dzikość. Jeżeli chcesz poznać nietkniętą przyrodę Kazachstanu i odbyć trekkingi po górach, w których przez cały dzień nie spotkasz żywej duszy (oprócz naszego towarzystwa), to teraz jest na to dobry czas.