img bottom

Fotogeniczna strona Afryki – Namibia

Nie, to nie filtry. Prawdziwa Afryka jest naprawdę tak kolorowa, jak pokazują zdjęcia. To wielobarwne i przy okazji bardzo fotogeniczne oblicze kontynentu odkryjesz, wybierając się z nami do Namibii. Będąc tam, odwiedzamy nie tylko tętniące życiem sawanny, ale również nieco bardziej posępne krajobrazy pustynne doliny Deadvlei, czy czerwonych wydm Sossusvlei. Namibia jest magiczna!

Wodospady Epupa – malownicza potęga natury

Namibia jest określana jako jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc na ziemi, co ma związek nie tylko z przepięknymi krajobrazami pełnymi kontrastów i żywych kolorów, ale także idealnymi warunkami związanymi z czystością powietrza i nasłonecznieniem. Jeśli chcesz poznać więcej faktów na ten temat i dowiedzieć się, dlaczego można ją określić jako krainę kolorów nieba i ziemi, koniecznie zajrzyj pod ten wpis.

 

Choć Namibia często kojarzy się z pustynnymi krajobrazami, można tam natrafić również na takie zielone oazy jak Wodospady Epupa. Położone na granicy Namibii i Angoli prezentują się niezwykle malowniczo, spadając wieloma spienionymi kaskadami w dół. Co szczególne, na szerokości 1,5 km znajduje się aż 38 małych wodospadów, których wody niekiedy się łączą.

 

Teren wokół Wodospadów Epupa otoczony jest pięknym zielonym terenem porośniętym baobabami, palmami i drzewami figowymi, co stanowi duży kontrast dla kamienistej równiny ciągnącej się wokół. Wraz ze spadającą wodą, stwarza to bardzo ciekawy plener do fotografowania.

Deadvlei – najpiękniejsze kadry Namibii

Piękno nie jest jednowymiarowe i dolina Deadvlei w Namibii to doskonale potwierdza. Położona w Parku Narodowym Namib-Naukluft jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w kraju. Swoją sławę zawdzięcza nie tylko pięknym wydmom w rdzawo-czerwonym kolorze, ale także charakterystycznej niecce, w której niegdyś rosły piękne akacje camel thorn, dziś już martwe i sczerniałe. Pojawiły się, gdy tereny te miały dostęp do wody, z czasem jednak jej dopływ został odcięty, a drzewa kompletnie uschły, tworząc nieco postapokaliptyczny widok, który na tle czerwonych wydm, prezentuje się niezwykle pięknie. Szacuje się, że same rośliny mogą mieć nawet kilkaset lat, a dzięki swoistemu mikroklimatowi, przetrwają (miejmy nadzieję) kolejne tyle.

Sossusvlei – fotogeniczne oblicze suszy

Tereny Sossusvlei, tuż obok doliny Deadvlei to kolejna ciekawa atrakcja Parku Narodowego Namib Naukluft. Położone w obrębie pustyni Namib, zachwycają bardzo wysokimi wydmami w przepięknych kolorach, począwszy od intensywnego różu, aż po soczysty pomarańcz i czerwień. Sam ich odcień ma związek z wysokim stężeniem żelaza, które znajduje się w piasku, a im wydma starsza, tym mocniejszy jest jej kolor. Dzięki dużemu kontrastowi z błękitnym niebem Sossusvlei jest bardzo fotogeniczne. Do tego raczej nie można liczyć na chmury, czy deszcz – tereny te to jedne z najbardziej suchych miejsc na świecie, więc żeby trafić tam na opady trzeba mieć albo bardzo duże szczęście, albo bardzo dużego pecha.

 

Namib jest pustynią od wielu milionów lat, co odcisnęło duże piętno na miejscowej faunie i florze, czyniąc tereny te niedostępne dla większości gatunków. Spośród zwierząt można tam spotkać jedynie jaszczurki, pająki, chrząszcze, a tylko niekiedy niektórych przedstawicieli ssaków.

Spitzkoppe – wzniesienia jak nie z tego świata

Będąc przy temacie niezwykłych widoków i krajobrazów jak z obrazka, nie można nie wspomnieć o Spitzkoppe, określanym również mianem Matterhornu Namibii, czyli grupie granitowych szczytów, które są praktycznie pośrodku niczego. Ta nazwa nie jest przypadkowa – Namibia pod nazwą Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia była kolonią należącą do naszych zachodnich sąsiadów. Spitzkoppe, w takiej formie, jaką dzisiaj znamy, jest efektem ostatnich 120 milionów lat. W najwyższym punkcie góra wznosi się na 1754 m n.p.m, mocno odcinając się od otaczających ją równin. Widok ten jest na tyle charakterystyczny, że Spitzkoppe „grało” w kilku filmach, w tym w produkcji Stanleya Kubricka „2001: Odyseja Kosmiczna” oraz „Czarnym rumaku” Simona Wincera.

Namibia z Solistami

Podróż do Namibii może być niezwykłą przygodą, do której zachęcają nie tylko przepiękne i bardzo zróżnicowane krajobrazy, ale również niecodzienne doświadczenia – trekking po jednych z najwyższych wydm świata, wizyta w Parku Gepardów, czy rajd quadami w okolicy nadmorskiego miasteczka Swakopmund. Jeśli czujesz, że Namibia to kraj dla Ciebie, koniecznie sprawdź plana wyprawy do Namibii. Natomiast więcej informacji na temat Namibii i bezpieczeństwa w tym kraju znajdziesz tutaj.