img bottom

Islandia 4×4 – wyprawa na interior samochodem 4×4

Czy może być coś lepszego niż Islandia? Tak! Islandia 4×4! Taka ekspedycja to przygoda, która pozwala połączyć zwiedzanie wyspy z jazdą terenową po dzikim, niedostępnym terenie. Czy w ogóle trzeba tutaj coś dodawać? Już teraz dowiedz się, jak podróżować po Islandii w taki sposób i czy wymaga to specjalnych uprawnień.

Jakie zalety ma ekspedycja 4x4 na Islandię?

Islandia jest krajem o bardzo specyficznej rzeźbie terenu. Strome góry, lodowce, wartkie rzeki – to wszytko nie sprzyja eksplorowaniu wyspy, no, chyba że w grę ma wchodzić jazda terenowa. Islandia jest wręcz stworzona do off-roadu. Albo łączenia off-roadu z podróżowaniem. Już teraz zobacz, co wyjątkowego można zyskać dzięki takiemu stylowi podróżowania!

  • Ze względu na to, że na Islandii komunikacja publiczna na wyspie praktycznie nie istnieje, podstawowym środkiem transportu dla Islandczyków są samochody. Do tego często z napędem 4×4, który podała w trudnym terenie. Dlatego też, jeśli wybierasz się na Islandię, raczej nie licz, żeby wynajmując niski pojazd na małych kołach i o niskiej mocy zobaczysz wszystko, co chcesz – ekspedycja 4×4 na Islandię będzie bardziej wskazana przy trudno dostępnych atrakcjach.
  • Podróżowanie po Islandii autem 4×4 pozwala dotrzeć w wiele miejsc, gdzie zwykły samochód nie dojedzie, a z kolei dojście pieszo trwałoby dłuuuuuugo. Ich listę znajdziesz niżej.
  • Przemierzanie Islandii autem terenowym nie jest zwykłą wycieczką – to prawdziwy podróżowy hardcore, który ucieszy wszystkie osoby lubiące ekstremalne przygody i wyzwania stawiane przez niedostępne tereny oraz trudne przeprawy. Zobacz, jak trzeba się na taką podróż przygotować, gdy organizują ją Soliści: Islandia Interior – jak się przygotować na wyprawę?

Gdzie na Islandię autem 4x4?

Islandia poza utartymi szlakami to magia sama w sobie. Odkryj ją z nami już teraz – wyprawa na Islandię Interior!

Droga do Thórsmörk

Ta trasa jest spełnieniem marzeń każdego miłośnika jazdy terenowej. Wiodąca drogą F249 oferuje nie tylko przepiękne widoki, ale także przeprawy przez niedostępne tereny i rwące rzeki. Zwieńczeniem tej ekspedycji 4×4 na Islandię, skąd inąd wymagającej, jest możliwość zobaczenia regionu Thórsmörk o wyjątkowych walorach przyrodniczych i turystycznych. Poprzecinany dolinami i górami jest ulubionym miejscem do odpoczynku Islandczyków.

Golden Circle

Może i Golden Circle nie kojarzy się z Islandią 4×4, jednak i tutaj znajdzie się przestrzeń na trochę off-roadu. Pokonując tę trasę, można zobaczyć najwspanialsze przyrodnicze atrakcje Islandii: Park Narodowy Thingvellir, gdzie stykają się płyty tektoniczne, dolinę Haukadalur z gejzerami Geysir i Strokkur oraz wodospad Gullfoss.

Diamond Circle

Islandzkie krajobrazy 4×4 byłyby niepełne bez Diamond Circle. Ta trasa dla odmiany wiedzie w północno-wschodniej części wyspy i obejmuje najważniejsze atrakcje wokół miasta Akureyri. Są to między innymi:

  • miasto Húsavík, które słynie z możliwości obserwowania wielorybów w ich naturalnym środowisku,
  • zatoka Skjálfandi,
  • wąwóz Ásbyrgi,
  • dolina Vesturdalur z bazaltowymi skałkami Hljóðaklettar,
  • wodospad Dettifoss, który jest największym wodospadem w Islandii,
  • wulkan Krafla (czynny) oraz pole geotermalne Hverir,
  • wodospad Goðafoss.

Fiordy Zachodnie

Ekspedycja 4×4 na Islandię daje możliwość zobaczenia także wielu niedostępnych skrawków wyspy, na przykład Westfjords – Fiordów Zachodnich. To właśnie tutaj skrywa się aż 1/3 wybrzeża Islandii, a dzięki pięknej rzeźbie obszar ten prezentuje się naprawdę spektakularnie. Co więcej, osady, nawet jeśli są, to mocno rozrzucone i mało dostępne. Czy mogłoby być lepsze miejsce na podróżowanie po Islandii autem 4×4?

Podcast podróżniczy o Islandii Interior

Islandia według Soliści Adventure Club

Islandia ma w sobie to coś, że chce się ją zobaczyć. A gdy już się ją zobaczy, to chce się to zrobić znowu, i znowu, i znowu. Właśnie dlatego powstał projekt Akcja Islandia, który pozwala na poznawanie wyspy według jednego z 6 naszych programów! Co więcej, na uczestników czeka nie tylko rodzinne zwiedzanie, czy klasyczna odsłona wyspy, ale również na przykład Islandia Interior. To niesamowita przygoda, która, choć nie dla każdego, pozwala odkryć jedno z najwspanialszych obliczy tego niewielkiego nordyckiego kraju. Już teraz przekonaj się, co to znaczy Islandia 4×4 i przeżyj przygodę życia!

FAQ - najczęstsze pytania o jazdę samochodem na Islandii

Czy polskie prawo jazdy działa w Islandii?

Podczas pobytu turystycznego polskie prawo jazdy jest respektowane, jednak maksymalnie przez 6 miesięcy.

Gdzie wypożyczyć samochód na Islandii?

Na wyspie działa wiele wypożyczalni samochodów, z czego część pozwala na odebranie samochodu w jednym i oddanie w drugim punkcie. Zazwyczaj w ofercie takich firm znajdują się pojazdy z napędem na cztery koła, co pozwala na bezpieczne poruszanie się po islandzkich drogach. Podróże 4×4 przez Islandię są tam często koniecznością.

Jak wygląda jazda samochodem po Islandii?

Chociaż wokoło wyspy wybudowano obwodnicę pozwalającą na wygodne przemieszczanie się pomiędzy krańcami wyspy, na obszarach mało zurbanizowych może być trudno o dobrze utrzymane drogi. Wtedy pomocne będzie podróżowanie po Islandii autem 4×4. Jednocześnie należy pamiętać, by drogi pokonywać ostrożnie, zwłaszcza jak są kręte i strome. Warto również wiedzieć, że drogi oznaczone literę F są wyjątkowo wymagające i dostępne tylko dla osób kierujących samochodami z napędem na cztery koła.