
Parki narodowe w Kenii – epicka podróż do kolebki życia
Kenia – parki narodowe, flora, fauna i klimat
Ile parków narodowych mamy w Kenii?
Jakie są parki narodowe w Kenii?
Parki narodowe Kenii są tak bogate i różnorodne, że każdy z nich dosłownie stanowi dodatkowy powód do odwiedzenia tego kraju. To 25 oddzielnych skarbnic dzikiej przyrody i rozmaitych ekosystemów, które oczarowując swoim pięknem, przyciągają zarówno miłośników natury oraz fotografów, jak i osoby szukające aktywnego wypoczynku. Co do zaoferowania ma Kenia, jeśli chodzi o parki narodowe? Mapa w ich przypadku wygląda następująco: Północ i południowy zachód Kenii W tej części Kenii można spotkać parki narodowe wyróżniające się suchym, półpustynnym krajobrazem, które są zamieszkiwane przez rozmaite zwierzęta przystosowane do tych charakterystycznych warunków.
- Park Narodowy Central Island – obejmuje wyspę położoną na jeziorze Turkana. Można tam podziwiać 3 malownicze jeziora kraterowe.
- Park Narodowy Sibiloi – kolejny park związany z jeziorem Turkana. Wyróżniają go wulkaniczne krajobrazy i prehistoryczne odkrycia, które sprawiły, że został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Park Narodowy Góry Elgon – to górzysty park dzielony przez Kenię i Ugandę. Słynie przede wszystkim z imponujących jaskiń, wodospadów i nieokiełznanej przyrody będącej idealnym tłem dla odpoczynku.
- Park Narodowy Malka Mari – to niewielki obszar chroniony tuż na granicy z Etopią. Został powołany, by chronić przede wszystkim roślinność unikatową dla tego regionu. Kenia Centralna Parki narodowe Kenii w tej części obejmują przede wszystkim obszary górzyste i wyżynne z bujnymi, zielonymi lasami i umiarkowanym klimatem.
- Park Narodowy Mount Kenya – znajduje się tutaj drugi najwyższy szczyt Afryki, Mount Kenya (5199 m n.p.m.), a sam park powstał po to, żeby chronić jego otoczenie.
- Park Narodowy Aberdare – to kolejny park narodowy w Kenii obejmujący teren górski. Charakterystyczna flora sprawia, że żyją tam między innymi bongo, słonie i lamparty.
- Park Narodowy Ol Donyo Sabuk – jest relatywnie nieduży, co jednak jedynie oznacza, że wzrasta stężenie przepięknych widoków i okazji do odpoczynku na łonie przyrody.
- Park Narodowy Nairobi – położony tuż obok stolicy Kenii jest miejscem, gdzie można zobaczyć najgroźniejsze i najbardziej spektakularne dzikie zwierzęta z panoramą stolicy w tle.
- Park Narodowy Kora – park chroni krajobraz rzeki Tara, która tworzy wyjątkowy ekosystem złożony między innymi z hipopotamów, wielkich kotów, karakali i ptactwa wodnego.
- Park Narodowy Meru – stanowi jedno z najlepszych miejsc do zaobserwowania Wielkiej Piątki Afryki. Południowa część Kenii To właśnie tutaj znajdują się najpopularniejsze parki narodowe Kenii. Porośnięte rozległymi sawannami przyciągają turystów szukających bliskości przyrody podczas klasycznego safari.
- Park Narodowy Masai Mara – to chyba najbardziej znany park narodowy. Kenia pokazuje tutaj swój ogromny potencjał jako atrakcji przyrodniczej, oferując możliwość zobaczenia tzw. Wielkiej Piątki i innych zwierząt charakterystycznych dla sawanny.
- Park Narodowy Amboseli – odwiedzając ten park narodowy w Kenii, ma się niezrównany widok na pobliskie Kilimandżaro.
- Park Narodowy Chyulu Hills – składają się na niego malownicze wzgórza wulkaniczne, z których również można podziwiać Kilimandżaro.
Wschodnia część Kenii W tej części kraju dominuje krajobraz wulkaniczny, jednak ze względu widoki, które oferują tamtejsze parki narodowe, trudno im się oprzeć.
- Park Narodowy Tsavo Wschodni – jest jednym z największych parków narodowych w Kenii, gdzie dominują rozległe sawanny i charakterystyczne dla nich gatunki.
- Park Narodowy Tsavo Zachodni – od parku Tsavo Wschodni odróżnia się przede wszystkim wulkanicznymi krajobrazami. U źródeł Mzima można natomiast obserwować hipopotamy.
- Park Narodowy Mount Longonot – to wulkaniczny park, oferujący trekkingi z widokiem na Wielki Rów Tektoniczny.
- Park Narodowy Jezioro Nakuru – tutaj można spotkać przede wszystkim ogromną populację flamingów oraz innych zwierząt, które wybrały jezioro jako swoje siedlisko. Kenia Zachodnia Odwiedzając zachodnią część kraju, można podziwiać bogate ekosystemy jezior, lasów i bagien.
- Park Narodowy Saiwa Swamp – jest to najmniejszy park narodowy w Kenii. Jego zadaniem jest ochrona rzadkiego gatunku antylopy – sitatungi.
- Park Narodowy Ruma – można podziewać w nim malownicze krajobrazy i rzadkie gatunki zwierząt, w tym antylopowca końskiego oraz sokoła afrykańskiego.
- Park Narodowy Hell's Gate – to wyjątkowe miejsce słynące z ciekawych formacji skalnych oraz jeszcze ciekawszej fauny i flory. Więcej o tym niesamowitym miejscu przeczytasz także tutaj: Park Narodowy Hell's Gate – podróż przez piekielne wrota.
Wybrzeże Kenii Ciekawe parki narodowe znajdują się także na wybrzeżu Kenii. Ze względu na swoje położenie stanowią nie lada okazję dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku.
- Park Narodowy Arabuko Sokoke – obejmuje las, w którym żyją rzadkie gatunki ptaków i ssaków, w tym kilka rodzajów małp, sowa syczek brunatny czy sorkonos złotozady reprezentujący rodzinę ryjkonosowych.
- Park Narodowy Malindi – park ten zajmuje się ochroną raf koralowych oraz zagrożonych gatunków morskich. Można tam uprawiać między innymi nurkowanie i pływanie.
- Park Narodowy Kisite Mpunguti – to miejsce jest z kolei idealne dla miłośników delfinów, wielorybów oraz kolorowych raf koralowych.
- Park Narodowy Mombasa Marine – to malutki park narodowy w Kenii. Stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i podziwiania morskiego świata.
- Park Narodowy Watamu Marine – jest domem dla około 600 gatunków ryb, 110 gatunków koralowców oraz niezliczonych ilości innych zwierząt wodnych.


Który park w Kenii wybrać?

MASAI MARA
