img bottom

Trekkingi po USA – parki narodowe

A gdyby tak wyjechać do USA? Ale po co i dokąd? Może do Nowego Yorku, a może do Parku Narodowego Yellowstone? Stany Zjednoczone są tak wielkim państwem z tak różnorodnym podziałem geograficznym, etnicznym, kulturowym i historycznym, że można tam spędzić czas na naprawdę wielu aktywnościach, a wyjazd do USA dla każdego może oznaczać coś innego. Dla jednych będzie to podróż po gigantycznych metropoliach, dla innych wyprawa road tripowa z objazdem najciekawszych miejsc, dla jeszcze innych będzie to pełna przygód eskapada survivalowa. Dla nas będzie to wyprawa po najciekawszych parkach narodowych USA oraz trekkingi po górach. Nie po wszystkich, ponieważ jest ich zbyt wiele, ale z pewnością po tych najciekawszych. Czego możesz spodziewać się podczas wyprawy z Solistami?

USA - parki narodowe - co warto zobaczyć?

Na terenie Stanów Zjednoczonych znajduje się aż 59 parków narodowych, spośród których najstarszym i najbardziej znanym jest Yellowstone, będący też najchętniej odwiedzanym parkiem przez turystów z całego świata. Wybierz się z Solistami do USA szlakiem parków narodowych, by na własne oczy poznać:

  • Park Narodowy Yellowstone National Park – pow. 8983,16 km². Znajduje się na czele najpiękniejszych parków narodowych w USA i z pewnością jest jednym z ciekawszych na świecie. Turyści przyjeżdżają tam oglądać barwne gejzery strzelające na wiele metrów wzwyż, malownicze gorące źródła i wulkany błotne. Jest to bardzo aktywny sejsmicznie region, który niestety w bliższej lub dalszej przyszłości może przestać istnieć, gdyż znajduje się pod nim aktywny wulkan. Śpieszmy się więc zwiedzać park Yellowstone. Zdjęcia już za jakiś czas mogą być jedynym, co po nim pozostanie. Oczywiście park to nie tylko gejzery i gorące jeziora, to również bogata fauna i flora.

  • Park Narodowy Grand Teton National Park – pow. 1254,5 km². Podczas gdy Yellowstone znane jest z gorących źródeł, Grand Teton słynie z doliny o krystalicznie czystym górskim jeziorze, 12 lodowców oraz z ogromnego masywu górskiego Teton, od którego nazwano cały park. To miejsce polecane na trekkingi po górach USA z zapierającymi dech w piersiach widokami. Łączna długość szlaków turystycznych wynosi około 300 km.

  • Park Narodowy Arches National Park – pow. 309,66 km². Ten park narodowy USA słynie zwłaszcza z trzech atrakcji turystycznych Courthouse Towers (Wieże Sądu) i Windows Section (Okna), będące formacjami skalnymi oraz Devil’s Garden (Diabelski Ogród), którego sekret musicie odkryć sami. Ani opis, ani zdjęcia parku narodowego nie wystarczą, by przekonać się o cudach, jakie stworzyła natura.

  • Park Narodowy Canyonlands National Park – pow. 1366,21 km². Słynie z labiryntów i kanionów stworzonych w wyniku erozji przez rzeki Kolorado i Green River. Do najciekawszych atrakcji tego parku należą: Island in the Sky (Wyspa na niebie), The Needles (Igły), The Maze (Labirynt). Na terenie parku spotkać można wiele dzikich zwierząt: 55 gatunków ssaków, 196 gatunków ptaków, 20 gatunków gadów, 6 gatunków płazów oraz 32 gatunki ryb.

W planie wyprawy są także majestatyczne, naturalne formacje:

  • Monument Valley – przepiękna, malownicza i rozciągająca się aż za horyzont dolina piaskowców w Arizonie. Zwiedzając to miejsce, zobaczysz charakterystyczne formacje z piaskowca. Skały te są symbolem Arizony i z pewnością niejeden raz widzieliście je już na zdjęciach i w filmach. Pora zobaczyć, jak prezentują się na żywo!

  • Grand Canyon – o wielkim kanionie słyszał każdy. Będąc w Ameryce i wybierając się na road trip, warto zahaczyć nie tylko o parki narodowe USA. Mapa podróży KONIECZNIE musi zawierać wyprawę do Wielkiego Kanionu. Grand Canyon to miejsce, które chciałoby się przemierzyć wzdłuż i wszerz, niestety jest to trudne, ponieważ Wielki Kanion jest naprawdę wielki.

  • Antelope Canyon – kolejne bardzo fotogeniczne miejsce, które wspólnie zwiedzimy. Ciekawe formacje w Skałach Navajo Sandstone robią ogromne wrażenie za pierwszym, piątym i nawet setnym razem. Jest to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych naturalnych dzieł sztuki na całym świecie.

Do innych miejsc, zasługujących na wyróżnienie należą: Bryce Canyon, Mesa Verde, Park Sekwoi, Joshua Tree, Park Doliny Śmierci – wszystkie te lokalizacje można zaliczyć do grona najpiękniejszych parków narodowych USA, po których można swobodnie uprawiać trekkingi po górach, podziwiać formacje skalne, dziką nieokiełznaną przyrodę i poczuć się jak prawdziwy, amerykański traper. Trekkingi po górach USA i parkach narodowych polecane są zwłaszcza osobom, które lubią dużo chodzić, nie boją się aktywnych wypraw, road tripów i spania w różnych warunkach, również na dziko. Nie są to jednak bardzo trudne trasy, dlatego każdy, kto nie spędził ostatnich dziesięciu lat wyłącznie za biurkiem, spokojnie da sobie radę.