img bottom

Kilimandżaro – jak zdobyć najwyższy szczyt Afryki?

Kilimandżaro to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów na świecie. Nazywany dachem Afryki, dla tubylców jest świętą górą, a dla podróżników obiektem westchnień. Mimo iż trekking nie należy do bardzo wymagających i nie ma tam trudności technicznych, to jednak nie da się wyjść na Kilimandżaro „z marszu”, bo akurat jest się w okolicy. Jakby nie patrzeć jest to góra o wysokości 5895m n.p.m. Marzy Ci się dach Afryki? Oto porady, jak wejść na Kilimandżaro.

Wyprawa na Kilimandżaro – grunt to przygotowanie

Pierwszym krokiem do tego, by zdobyć ten szczyt Afryki jest… oczywiście wyjazd do Afryki. To wyprawa na kontynent o zupełnie innym klimacie i uwarunkowaniach, dlatego jego organizacja jest bardziej skomplikowana niż tylko przejazd przez granicę.

 

Wymagane jest zaplanowanie podróży, w tym terminu wyjazdu i powrotu, zakwaterowania, a także wykonanie koniecznych szczepień – trzeba na przykład mieć udokumentowane szczepienie na żółtą febrę. Warto mieć też zaliczone zalecane szczepienia na choroby zakaźne: odra, świnka, różyczka, tężec, WZW typu A i WZW typu B, dur brzuszny, cholera, wścieklizna. Gdy wyprawa obejmuje nie tylko wejście na szczyt, ale i dodatkowe aktywności w innych częściach Afryki trzeba mieć ze sobą też leki na malarię.

 

Do tego wszystkiego należy zadbać o aklimatyzację, zebrać niezbędny sprzęt turystyczny oraz wykupić ubezpieczenie. Sporo tego… na szczęście wybierając się z Solistami, czynności organizacyjne są po naszej stronie, więc Ty nie musisz się niczym martwić.

Wyprawa na Kilimandżaro – przygotowanie sprzętowe

Wejście na ten szczyt przypomina przeprawę przez wszystkie pory roku – na dole panuje afrykański upał, w miarę wspinania robi się coraz chłodniej, by pod szczytem dotrzeć już do lodowca, gdzie panuje wieczny mróz. Dlatego trzeba być przygotowanym na wszelkie warunki klimatyczne: upał, deszcz i mróz. Niezbędna jest zatem kurtka, najlepiej z gore-texu, choć może być również po prostu dobra puchówka, softshell i bielizna termiczna, do tego górskie buty na twardej podeszwie z Vibramu. Należy mieć kije trekkingowe, puchowy śpiwór z komfortem -5/-10°C, karimatę lub matę do spania. Przydatne będą również takie drobne akcesoria jak okulary przeciwsłoneczne, czapka, rękawiczki, ciepłe skarpety, latarka czołówka itd. Niepotrzebne są za to specjalistyczne akcesoria wysokogórskie i wspinaczkowe. Pełny spis ekwipunku, jaki musisz przygotować, otrzymasz przed wyjazdem.

PODCASTY PODRÓŻNICZE O KILIMANDŻARO

Wyprawa na Kilimandżaro – przygotowanie kondycyjne i wymagania

Zastanawiasz się, czy dasz radę wejść na Kilimandżaro? Tutaj sprawa jest dość prosta: jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia, uprawiasz jakiś sport, raz-dwa razy w miesiącu chodzisz po górach i nie sprawia Ci to większej trudności, to wejście na Kilimandżaro również jest w Twoim zasięgu. Nie jest to góra technicznie wymagająca i nie ma tam ostrych podejść. Największą trudnością jest sama wysokość 5895m n.p.m. i możliwa choroba wysokościowa.

 

Jednak to, że nie ma trudności technicznych, nie oznacza że można bagatelizować górę i próbować na nią wyjść „z marszu”. Dla osoby bez kondycji może to być w najlepszym razie bardzo ciężkie, a w najgorszym niebezpieczne dla zdrowia. Brak przygotowania kondycyjnego przed wejściem na Kilimandżaro nie pozostanie bez skutków dla organizmu, dlatego lepiej nie ryzykować i nie porywać się na ten prawie sześciotysięcznik bez wcześniejszego planu.

 

Jak przygotować się kondycyjnie przed wyprawą na Kilimandżaro?

  • Co najmniej kilka miesięcy wcześniej zacznij uprawiać jakąś aktywność fizyczną wymagającą wysiłku marszowego np. bieganie, marszobiegi, jogging. Polecamy zwłaszcza połączenie nordic walkingu i biegania.
  • Jeżeli do tej pory nie chodziłeś/-aś po górach, to koniecznie czas zacząć. Wybierz się w nasze Tatry, Gorce, Bieszczady i przynajmniej 2 razy w miesiącu zdobądź jakiś szczyt.
  • Poświęć trochę czasu na naukę prawidłowego oddychania podczas marszu oraz chodzenia w wolnym tempie, gdyż całe podejście odbywa się powoli, aby optymalnie rozkładać siły na 5-8 godzin marszu przed 6-7 dni.

 

Więcej na temat przygotowań i ogólnych informacji na temat tego, jak zdobyć Kilimandżaro możesz zobaczyć w archiwum naszego live’a na Facebooku.

Wejście na Kilimandżaro z Solistami

W ramach solistowych wypraw przygotowaliśmy trzy różne warianty, aby każdy znalazł coś dla siebie i wrócił z wyjazdu w pełni usatysfakcjonowany. Jeżeli interesuje Cię wyłącznie wyprawa na Kilimandżaro, to jedna z wersji przewiduje właśnie tylko wejście na szczyt z dodatkowym czasem na aklimatyzację. Drugą wersją jest Kilimandżaro+Safari, a trzecią i najbardziej rozbudowaną opcją jest wyprawa na Kilimandżaro+Safari+Zanzibar (sprawdź szczegóły wyprawy).