img bottom

Gruzja – informacje praktyczne dla turystów.

PLANUJEMY WYJAZD, CZYLI CO TRZEBA WIEDZIEĆ, ZANIM ZAREZERWUJESZ BILET

Na pograniczu Europy i Azji, w Kaukazie Południowym znajduje się górzysty obszar o powierzchni 69,7 tys. km², sąsiadujący z Rosją, Azerbejdżanem, Armenią i Turcją – to właśnie Gruzja, będąca rejonem niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Dobre połączenia lotnicze, łatwość podróżowania i przystępne ceny sprawiają, że wielu Polaków kieruje plany urlopowe właśnie tam.

 

GRUZJA A BEZPIECZEŃSTWO

Turyści często zadają pytanie: czy Gruzja jest bezpieczna? Sytuacja polityczna w kraju jest stabilna, a turyści nie mają się czego obawiać. Należy jednak zachować ostrożność i nie zbliżać się do granic republik separatystycznych. Jeśli chodzi o ogólne bezpieczeństwo, to Gruzja jest przyjaznym turystom krajem, a z mieszkańcami jest jak wszędzie – większość jest naprawdę bardzo miłych. Można spać gdzie się chce i bez obaw wędrować samemu lub w niewielkiej grupie. Bezpieczeństwo w Gruzji jest zdecydowanie na plus.

 

GRUZJA – CZY POTRZEBNY PASZPORT I WIZA

Paszport do Gruzji nie jest wymagany już od 2011 roku, natomiast obowiązku wizowego nie ma od 2005 roku. Dlatego, na pytanie, czy potrzebna wiza do Gruzji, odpowiedź jest tylko jedna: nie.

W tamte rejony można wybrać się zarówno trasą lądową, wodną, jak i powietrzną. Pierwszą możliwością jest przejazd koleją do Odessy, a następnie rejs promem do Poti lub Batumi. Poszczególne fragmenty trasy można przebyć pociągiem, samochodem lub autobusem. Na przykład autobusem przez Ukrainę do Suczawy w północno-wschodniej Rumunii, skąd trzeba przesiąść się na transport do Istambułu, a po kolejnej przesiadce do Tbilisi. Szybszą i wygodniejszą alternatywą jest bezpośredni lot samolotem z Warszawy do Tbilisi. Niezależnie od obranej trasy, której punktem końcowym będzie Gruzja, wiza dla Polaków nie będzie wymagana.

Paszport może się natomiast przydać, jeżeli zechcesz zboczyć z głównej trasy i wybrać się do sąsiadujących krajów, by zwiedzić coś więcej ponadto, co oferuje Gruzja. Wiza i paszport będą konieczne, jeśli zechcesz po drodze przejechać przez Rosję.

 

GRUZJA – CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYJAZDEM?

Umiejętność posługiwania się językiem gruzińskim nie jest konieczna. W dużych miastach bez problemu porozumiesz się w języku angielskim, a jeszcze wygodniej w języku rosyjskim.

Polecamy wyprawę do turystycznych miast: Tibilisi, Mcheta, Kazbegi, Gudauri czy Batumi. Każde z nich ma coś do zaoferowania pod względem atrakcji turystycznych, zabytków oraz oczywiście niesamowitej kuchni. Koniecznie wypróbuj takie przysmaki jak Chinkali, czyli gruzińskie pierogi; Chaczapuri – wypiekany placek, czy Charczo – gęstą zupę gulaszową.

Z PLANEM CZY BEZ? A MOŻE Z SOLISTAMI?

Szkoły podróżnicze są dwie (i pół). Pierwsza mówi, że absolutnie wszystko trzeba zaplanować, druga to podróże całkowicie na spontanie, bez żadnego przygotowania. Gruzja jest krajem, gdzie można bez większego problemu praktykować takie podejście – nie trzeba mieć wizy, nie trzeba mieć paszportu, można złapać samolot last minute, podróżować autostopem i nocować to w hotelach, to na kampingach pod namiotem. Legalne są tu noclegi „na dziko” i jest mnóstwo świetnych miejsc, w których można po prostu rozbić namiot, przenocować, a rano spakować i udać się w dalszą wędrówkę.

Soliści preferują coś pomiędzy. Jak możesz się przekonać, w dziale najbliższe wyprawy, znajdziesz między innymi planowaną wyprawę do Gruzji. Główny trzon wyprawy jest dobrze zaplanowany, ale jest też sporo miejsca na spontaniczne wyjścia i ponadprogramowe aktywności. Zakładamy dużo luzu, mnóstwo atrakcji i świetną zabawę w doborowym towarzystwie.

JAKIE CENY? GRUZJA CZY JEST DROGA?

Na koniec zostawiliśmy to, co wielu najbardziej interesuje – ceny. Gruzja należy do państw o umiarkowanych cenach. Wakacje tam są droższe niż pobyt na Ukrainie, ale tańsze niż w Czarnogórze lub w Bośni i Hercegowinie. Obowiązującą walutą jest lari (GEL) o wartości około 1,44 zł w zależności od aktualnego kursu. Przykładowe ceny w Gruzji podstawowych produktów:

  • chleb – 1,05 GEL (1,58 PLN),

  • jajka 10 szt. – 2,90 GEL (4,37 PLN),

  • masło – 3,00 GEL (4,52 PLN),

  • makaron 400 g – 2,20 GEL (3,31 PLN),

  • 1,5 litrowa butelka wody mineralnej – 1,20 GEL (1,81 PLN),

  • piwo – 3,00 GEL (4,52 PLN),

  • obiad z trzech dań – 15,00 – 20,00 GEL, (21,06 PLN – 28,8 PLN),

  • butelka wina – od 8,00 GEL (12,05 PLN),

  • bilet na komunikację miejską w Tbilisi (stolicy Gruzji) – 0,30 – 0,50 GEL (0,4 PLN – 0,7 PLN).

W porównaniu do Europy Zachodniej Gruzja jest tanim krajem. Tańsze niż w Polsce są zwłaszcza: zakwaterowanie, transport publiczny, fast foody, natomiast produkty spożywcze i jedzenie w restauracjach plasują się mniej więcej na podobnym poziomie.