Zdjęcie z programu wyjazdu

Gruzińska Droga Wojenna – historia, widoki i atrakcje

Zastanawiałeś/aś się kiedyś, czy można poznać historię i kulturę jakiegoś kraju, odwiedzając tylko jedną jego atrakcję? To koniecznie wybierz się na Gruzińską Drogę Wojenną. Ten imponujący szlak nie tyle wiedzie przez najpiękniejsze zakątki i zabytki Wielkiego Kaukazu, o ile wręcz pozwala przenieść się w czasie, do epoki średniowiecznych wojów. Już teraz wyrusz z nami w fascynującą podróż do miejsca, gdzie splatają się historia i natura, a przygoda życia pozostaje na wyciągnięcie ręki!

Co to jest Droga Wojenna w Gruzji?

Gruzińska Droga Wojenna (gruz. Sakartwelos Samchedro Gza) to ponad dwustukilometrowa trasa przebiegająca przez pasmo Wielkiego Kaukazu, która łączy stolicę Gruzji, Tbilisi, z Władykaukazem w Rosji. Dawniej szlak ten stanowił ważną arterię handlową i militarną, dziś znów jest sercem gruzińskiej turystyki. Jednocześnie wciąż pozostaje jedyną drogą umożliwiającą bezpośrednie połączenie Gruzji z Rosją.

Jaka jest historia Drogi Wojennej w Gruzji? Sam trakt znany był już w starożytności. Przez wieki wędrowali nim rzymscy legioniści, perscy wojownicy, a potem również kupcy przewożący towary między Europą a Azją. Z tego względu w czasach gruzińskiej monarchii droga ta była mocno ufortyfikowana i często kontrolowana przez królów. 

Jednak to jeszcze nie jest finał historii, jaką ma do opowiedzenia Droga Wojenna. Gruzja, podzielona w XVII wieku na kilka królestw oraz mniejsze księstwa, szukała sojuszników mogących pomóc jej chronić ziemię przed najazdami sąsiadów. Znalazła ich w Imperium Rosyjskim, z którym w 1783 roku podpisała Traktat Gieorgijewski. Umowa ta uczyniła Gruzję rosyjskim protektoratem, jednocześnie zobowiązując Rosję do obrony jej wschodnich ziem. Aby wzmocnić kontrolę nad regionem oraz umożliwić szybkie przemieszczanie wojsk, car Mikołaj I nakazał przebudowę i modernizację dawnego szlaku pomiędzy Gruzją a Rosją. Nowy trakt został otwarty w 1861 roku pod nazwą Gruzińska Droga Wojenna. Znajdowały się na nim liczne fortyfikacje, stacje pocztowe i punkty zaopatrzenia, które umożliwiały sprawną komunikację i transport wojskowy.

Chcesz zaplanować podróż do Gruzji? Poznaj informacje praktyczne dla turystów, które Ci tym pomogą!

Gruzińska Droga Wojenna – atrakcje

Teraz, skoro już wiesz, jak ciekawą historię ma Droga Wojenna w Gruzji, atrakcje traktu z pewnością wydadzą Ci się jeszcze bardziej intrygujące!

Mccheta i Monastyr Dżwari (ok. 16 km od Tblisi)

Mccheta to dawna stolica Gruzji, która zachwyca nie tylko przepięknymi widokami, ale także zabytkami o ogromnym znaczeniu historycznym. To właśnie tam znajduje się imponująca katedra Sweti Cchoweli, która widziała koronację wielu gruzińskich królów, czy Monastyr Dżwari. Ulokowany na wzgórzu nad miastem jest jednym z najstarszych klasztorów w Gruzji. Dodatkowo z jego tarasów rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Mcchetę i rzekę Aragvi. Mccheta od 1994 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Twierdza Ananuri i Jezioro Żinwali (ok. 70 km od Tbilisi)

Twierdza Ananuri to tak naprawdę kompleks XVII-wiecznych fortyfikacji, składający się z dwóch zamków i cerkwi. Chociaż są one już same w sobie bardzo malownicze, dodatkowego uroku dodaje im położone w pobliżu jezioro Żinwali. To sztuczny zbiornik, który ma powierzchnię około 11 500 hektarów i zasila w wodę połowę mieszkańców Tbilisi. Przemierzając ten fragment Gruzińskiej Drogi Wojennej, warto nie tylko wybrać się przyjemny spacer wzdłuż brzegu, ale także odwiedzić punkt widokowy Panorama of Zhinvali Reservoir.

Gudauri (ok. 120 km od Tbilisi)

Przemierzając Gruzińską Drogę Wojenną, warto zahaczyć także o Gudauri, największy ośrodek narciarski w Gruzji. Co ciekawe, latem to miejsce zmienia się nie do poznania, oferując zupełnie inne możliwości i atrakcje. To idealna baza wypadowa dla wędrówek po Kaukazie czy wycieczek rowerowych. Miłośnicy mocniejszych wrażeń mogą spróbować również paraglidingu.

Pomnik Przyjaźni Rosyjsko-Gruzińskiej (ok. 120 km od Tbilisi)

Pomnik Przyjaźni Rosyjsko-Gruzińskiej znajduje się na wysokości około 2400 m n.p.m. i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na trasie Gruzińskiej Drogi Wojennej. To monumentalny półokrągły łuk o długości około 40 metrów pokryty barwnymi mozaikami przedstawiającymi sceny z historii Gruzji i Rosji. Spektakularny wygląd to jednak niejedyny jego atut – pomnik zbudowano tuż nad przepaścią, w miejscu, skąd rozpościera się fascynująca panorama na wąwóz Aragvi i okoliczne góry.

Przełęcz Krzyżowa (ok. 130 km od Tbilisi)

Przełęcz Krzyżowa (2395 m n.p.m.) to miejsce, które dla Drogi Wojennej w Gruzji jest w pewien sposób symboliczne – to właśnie tam znajduje się najwyższy punkt całej trasy. Fakt ten upamiętniono kamiennym krzyżem oraz tablicą informacyjną. Z samej przełęczy rozciągają się znów niesamowite widoki na pobliskie szczyty Wielkiego Kaukazu.

Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Stepancminda i klasztor Cminda Sameba (ok. 150 km od Tbilisi)

Nazwę Stepancminda zna chyba każdy, kto był lub planuje wizytę w regionie Kazbegi. To niesamowicie położone górskie miasteczko pozostaje jednym z najważniejszych w okolicy, chociaż tak właściwie liczy zaledwie kilka tysięcy mieszkańców. Jest to zasługą przede wszystkim jego lokalizacji – Stepancminda leży u stóp potężnego masywu Kazbek (5033 m n.p.m.), stanowiąc jedną z najlepszych baz wypadowych dla trekkingów po tej części Kaukazu. Można stamtąd wyruszyć zarówno na słynny masyw Kazbek, jak i do malowniczych dolin Juta oraz Truso, czy do wodospadów Gveleti.

Do tego, w pobliżu znajduje się jedno z najbardziej charakterystycznych i symbolicznych miejsc, jakimi może poszczycić się Gruzja i Droga Wojenna w ogóle. Mowa o klasztorze Cminda Sameba, który wybudowano na wysokości około 2170 m n.p.m., na wzgórzu nad doliną rzeki Terek oraz wioską Gergeti. Znaczenie świątyni jest wyjątkowe jednak nie tylko ze względu na położenie i doskonały widok na Kazbek. Swego czasu pełniła ona funkcje nie tylko religijne, ale także ochronne – w czasach zagrożenia przechowywano tu narodowe skarby i relikwie. Dziś jest to znów miejsce licznych pielgrzymek i wycieczek.

Wąwóz Darialski

Co jeszcze ma do zaproponowania Gruzińska Droga Wojenna? Mapa jej atrakcji obejmuje także Wąwóz Darialski – wąską, skalistą dolinę, która ze względu na swoje znaczenie nazywana była również „Wrotami Kaukazu”. Wąwóz znajduje się praktycznie przy samej granicy Gruzji z Rosją i jest uważany za jedno z najbardziej malowniczych miejsc na całej trasie. Można tam podziwiać między innymi spektakularne ściany skalne, które sięgają nawet 1000 metrów wysokości, czy dziką przyrodę w jej najpiękniejszym wydaniu. W pobliżu znajdują się znów ruiny dawnych umocnień przypominające o burzliwej historii tego miejsca.

Jednak Droga Wojenna w Gruzji to nie wszystko – tutaj poczytasz o innych ciekawych miejscach, które warto odwiedzić w tym kraju: Gruzja – kiedy jechać, co warto zobaczyć i zwiedzić w Gruzji.


Jeśli marzysz o niezapomnianej przygodzie na Kaukazie i chcesz poznać Gruzję z zupełnie innej strony, mamy coś, co z całą pewnością Ci się spodoba! Przygotowaliśmy niesamowitą wyprawę, która pozwoli Ci nie tylko zobaczyć najpiękniejsze zakątki tego majestatycznego kraju, ale też autentycznie doświadczyć lokalnej kultury. Już teraz dowiedz się więcej: wyprawa do Gruzji!