img bottom

Tanzania – dzikie zwierzęta i Kilimandżaro

Tanzania jest wymarzonym miejscem na odbycie niezwykłej wyprawy. To tam odkryto jedne z najstarszych śladów istot człekokształtnych i to Tanzania, a dokładniej park narodowy Serengeti, jest najbardziej różnorodnym biologicznie obszarem Afryki. Kierując plany podróżnicze w tamte rejony, warto poświęcić się przede wszystkim dwóm czynnościom: safari oraz wyprawie na Kilimandżaro.

Tanzania safari – co można zobaczyć?

Choć nazwa safari wywodzi się od wypraw myśliwskich, obecnie termin ten nabrał nowego, pozytywnego znaczenia. Safari po Tanzanii jest formą wypoczynku polegającą na off roadowym podróżowaniu i podziwianiu przyrody Afryki w naturalnym środowisku. Nie zza bezpiecznych krat ZOO i nie z wytyczonych tras. Choć istnieją określone szlaki, po których można się poruszać, to jednak istnieje bardzo duża swoboda i dowolność podróżowania. Na tyle duża, że do safari w Tanzanii przewodnik-kierowca jest konieczny. I tylko z przewodnikiem podróżnicy będą mogli zobaczyć to, co naprawdę chcą, czyli dzikie zwierzęta Tanzanii i egzotyczne rośliny.

Co zobaczyć w trakcie safari? Zdecydowanie tzw. wielką piątkę dzikiej Tanzanii, do której należą:

 • Lew – żyjący w naturalnym środowisku bez krat, co już samo w sobie daje sporo adrenaliny. Te potężne, majestatyczne i groźne zwierzęta są symbolem dzikiej Afryki. Można je wypatrzeć już z daleka, ale nie radzimy podchodzić, by pogłaskać.

 • Lampart – ten ogromny, dziki kot charakteryzuje się centkowaną sierścią. Słynie z gracji i niezwykłej zwinności, a na ofiary poluje zarówno na ziemi, jak i na drzewach. Trudno go spotkać, ponieważ wie jak się ukrywać. Na szczęście dzięki pomocy lokalnego przewodnika i dobrej lornetce można wypatrzyć lamparta pośród drzew.

 • Nosorożec – zwierzę z wielkiej piątki zagrożone wyginięciem. Niestety ze względu na ich charakterystyczne rogi nadal są obiektem polowań kłusowników. W Tanzanii można spotkać dwa rodzaje nosorożców białego i czarnego.

 • Słoń – kolejne symboliczne zwierzę Tanzanii i niestety gatunek zagrożony przez kłusowników z powodu kłów i kości słoniowej mających dużą wartość na czarnym rynku. Te ogromne, majestatyczne zwierzęta budzą podziw i respekt. Można je obserwować, gdy przemierzają stadami ogromne sawanny.

 • Bawół – to afrykańska, dzika krowa z charakterystycznymi rogami na głowie. Bawoły są agresywnymi zwierzętami i nie wolno do nich podchodzić, czasami nawet same prowokują starcia.

Inne charakterystyczne zwierzęta Tanzanii to: gepardy, pawiany, hipopotamy, zebry, guźce, antylopy, gazele, gnu, hieny, żyrafy, marabuty i wiele, naprawdę wiele innych. Można je obserwować na żywo w parkach narodowych Tanzanii:

 • Park Narodowy Aruszy

 • Park Narodowy Kilimandżaro

 • Park Narodowy Katavi

 • Park Narodowy Jeziora Manyara

 • Park Narodowy Ruaha

 • Park Narodowy Serengeti

 • Park Narodowy Tarangire

Dach Afryki – gdzie leży Kilimandżaro

Tanzania słynie nie tylko z bogatej fauny i flory. Powodem, dla którego wiele osób się tam wybiera, jest słynna góra Kilimandżaro, której wizerunek powinien kojarzyć każdy. Jest to najbardziej samotna góra świata okryta wieloma legendami, z których część znana jest w naszej popkulturze. Istnieje wiele legend Kilimandżaro. Zgodnie z wierzeniami tubylców, górę zajmują złe duchy strzegące ukrytego skarbu znajdującego się na szczycie. Znany jest też mit o Salomonie, według którego na szczycie Kibo skryty jest pierścień króla Salomona, a kto go odnajdzie i założy, otrzyma mądrość i wiedzę, które poprowadzą go do podbicia całego świata.

Góra, a właściwie wulkan Kilimandżaro w Tanzanii jest świętą górą dla plemion zamieszkujących pobliskie rejony. Stanowi centralną część Parku narodowego Kilimandżaro i ma trzy szczyty: Kibo 5895 m n.p.m., Mawenzi – 5150 m n.p.m., Shira – 3940 m n.p.m. Góra nie jest trudna technicznie do zdobycia, wymaga jednak kondycji i aklimatyzacji. Trekking na Kilimandżaro jest możliwy za płatnym zezwoleniem i opieką przewodnika, tragarzami i kucharzem. Mimo iż wyprawa na Kilimandżaro nie należy do tych ekstremalnych, nie jest też bagatelna, a do zdobycia szczytu należy podejść z respektem, chyba że chce się zostać nową zdobyczą złych duchów.

Wyjdź z Solistami na górę Kilimandżaro. Wyprawa na szczyt trwa 6 dni po uprzedniej klimatyzacji i odbyciu safari po Tanzanii oraz zwiedzeniu parków narodowych w Kenii. Zdobycie Dachu Świata (Kilimandżaro) jest punktem kulminacyjnym i największą atrakcją dla osób, które są gotowe na to kondycyjne wyzwanie. Wyjście odbywa się pod opieką licencjonowanych przewodników należących do lokalnej agencji górskiej.

PODCAST PODRÓŻNICZY O KILIMANDŻARO

Co jeszcze można zobaczyć w Tanzanii i Kenii?

Wyprawa na safari, by podejrzeć dzikie życie zwierząt i egzotyczną roślinność, podróże po parkach narodowych Afryki oraz zdobycie szczytu Kilimandżaro – to zaledwie ułamek przygody. Wyprawa do Kenii i Tanzanii obejmuje m.in. zwiedzanie Nairobi – stolicy Kenii, opalanie się na plaży nad Oceanem Indyjskim – Diani Beach i odwiedziny w Mombasie oraz relaks w gorących źródłach Kikuletwa.