img bottom

Powrót do Islandii – informacje z frontu

Cały świat otrząsa się po pandemii COVID-19 i chociaż do całkowitego zaniku choroby jeszcze daleka droga, sytuacja zdaje się opanowana, zwłaszcza na Islandii. Zauważalne jest ożywienie gospodarki i turystyki, poszczególne państwa otwierają granice, a lotniska wznawiają aktywność. Islandia jest doskonałym przykładem tego, że czas kwarantanny zbliża się ku końcowi i można na nowo podjąć plany podróżnicze – oczywiście przy zachowaniu środków bezpieczeństwa. Jak wygląda powrót do podróżowania po Islandii po koronawirusie, jakie są procedury na lotnisku i o czym trzeba pamiętać przed wyruszeniem w drogę?

Islandia a koronawirus – o czym musisz wiedzieć?

Dla obywateli z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii granice Islandii są otwarte i można swobodnie się poruszać po jej terytorium. Wznowione zostały również loty większości przewoźników, jednakże nadal obowiązują ograniczenia podróżowania przez zewnętrzne granice strefy Schengen. Dla bezpieczeństwa podróżników wprowadzono procedury lotniskowe związane z COVID-19, mające na celu ograniczenie ewentualnego rozprzestrzeniania się choroby. Są to między innymi: konieczność zasłaniania ust i nosa, obowiązek dezynfekcji rąk oraz testy na obecność koronawirusa wykonywane na lotnisku. Islandia podchodzi do kontroli turystów bardzo poważnie. Od 15 czerwca 2020 roku osoby przyjeżdżające do Islandii nie muszą przechodzić 14-dniowej kwarantanny, zobowiązane są jednak do wykonania badania na granicy.

 

Wymazy na COVID-19 możliwe do wykonania są na lotnisku w Keflavík oraz w Seyðisfjörður, natomiast pasażerowie przylatujący na inne lotniska oraz przypływający do portów muszą udać się do lokalnej poradni opieki zdrowotnej w celu pobrania wymazu. Od 1 lipca obowiązuje opłata 9 000 ISK za jeden test (przy wcześniejszej rejestracji) lub 11 000 ISK przy płatności po przylocie. Po wykonaniu badania można od razu kontynuować podróż i nie ma obowiązku przebywania na kwarantannie. Ważną informacją jest też to, że dzieci urodzone po 2005 roku nie muszą wykonywać testów.

 

Procedury na lotnisku związane z koronawirusem obejmują konieczność wypełnienia formularza wstępnej rejestracji. Formularz ten zawiera informacje takie jak: imię i nazwisko, numer ewidencyjny, data urodzenia, numer lotu, okres i miejsce pobytu oraz numer kontaktowy, a także informacje o ostatnio odwiedzonych krajach. Formularz ten można wypełnić elektronicznie na stronie covid.is lub tradycyjnie podczas odprawy.

Zrobiliśmy test i co dalej?

Na tym procedury lotniskowe w Islandii się kończą, to jednak nie oznacza zakończenia ścieżki. Po wykonaniu wymazu pasażerowie, mimo iż nie muszą przebywać na kwarantannie, zobowiązani są do przestrzegania zasad higieny i reżimu sanitarnego. Wyniki testów powinny przyjść w ciągu doby SMS-em na podany numer telefonu. Do czasu otrzymania wyników trzeba ograniczyć kontakty z innymi osobami i jak najmniej poruszać się komunikacją publiczną. Jest to kwestia ogólnego bezpieczeństwa i przestrzegania zasad.

 

Gdyby wynik testu wyszedł pozytywny, przeważnie wykonywane jest kolejne badanie, mające na celu określić czy zakażenie jest aktywne, czy nie. Jeżeli tak, chora osoba musi zostać poddana izolacji. Na szczęście zdarza się to bardzo rzadko, ryzyko zachorowania jest niewielkie. Jak wygląda cała procedura dla osób skierowanych na kwarantannę, znajdziesz na wskazanej stronie covid.is.

Turystyka na Islandii a koronawirus

Nie da się ukryć, że Islandia, podobnie jak inne kraje, mocno ucierpiała w wyniku zamknięcia granic i spadku ruchu turystycznego. Obecnie wiele atrakcji jest ponownie czynnych, nie ma problemu z otrzymaniem noclegu, restauracje działają, a przedsiębiorcy są przychylnie nastawieni do podróżników. Statystyki jednoznacznie wskazują na to, że sytuacja jest opanowana. Islandczycy nie boją się pandemii, choć oczywiście zachowują środki ostrożności. Według statystyk (źródło covid.is) od 28 lutego do 7 lipca potwierdzonych zakażeń było 1866, a ze zdiagnozowanych na COVID-19 zmarło zaledwie 10 osób.

 

Sytuację poprawia fakt, że łatwo jest się tam izolować, nie ma dużych skupisk ludzkich, w których infekcja mogłaby się szybko rozprzestrzeniać. Na solistowych wyprawach przywiązujemy dużą uwagę do reżimu sanitarnego i ogólnych zasad bezpieczeństwa, by wyjazd był nie tylko atrakcyjny, ale przede wszystkim bezpieczny.

Powrót do podróżowania po Islandii – zobacz to!

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat obecnej sytuacji w Islandii, jak wygląda turystyka po COVID-19, na czym dokładnie polegają procedury lotniskowe i jak to wygląda na żywo? Super, bo specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy 5-odcinkowy cykl filmów, w których Łukasz Nowak opowiada w formie Daily Vloga o podróżowaniu po Islandii. Podobają Ci się nasze vlogi? Po więcej solistowych filmów zapraszamy na nasz kanał na YouTube. Zajrzyj i zasubskrybuj.

 

Już teraz obejrzyj pierwszy odcinek, w którym Łukasz Nowak przedstawia – procedury na lotniskach (Polska + Islandia) oraz praktyczne informacje o podróżowaniu do Islandii.

 

W drugim filmie z serii dowiesz się m.in. tego, jak długo czeka się na wyniki testów i jak Islandia radzi sobie z obecną sytuacją, a także poznacie trochę statystyk.

 

Część trzecia to odcinek poświęcony zwiedzaniu Islandii, m.in. zobaczymy Skógafoss – topowy islandzki wodospad, porozmawiamy z Polakami pracującymi w Islandii, powiemy Wam gdzie nocować.

 

Czwarty odcinek Daily Vloga poświęcony jest dalszemu zwiedzaniu wyspy. Łukasz Nowak pokazuje najciekawsze miejsca i zapierające dech w piersiach widoki.

 

Piąta i ostatnia część Daily Vloga skupia się wokół wizyty w Reykjaviku, rozmowach z miejscowymi, pożegnaniu z Islandią i powrotu do Polski.