Zdjęcie flagi Unii Europejskiej
Logo

Menu

Zdjęcie z programu wyjazdu

Czarna plaża Reynisfjara na Islandii

Plaża Reynisfjara ma w sobie jakąś magię, która sprawia, że nie sposób oprzeć się jej pokusom. Pokryta czarnym piaskiem naniesionym w cień bazaltowych kolumn zniewala krajobrazem, zresztą jedynym takim na całym świecie. Już teraz odkryj z nami atrakcje Islandii czekające na południowym wybrzeżu, na czele z czarną plażą!

Gdzie znajduje się czarna plaża?

Najbardziej znana islandzka czarna plaża – Reynisfjara – jest położona na południu wyspy, w pobliżu miejscowości o jakże wdzięcznej nazwie Vík í Mýrdal. Aby się na nią dostać, można zaparkować albo w miasteczku, albo na parkingu znajdującym się na końcu drogi nr 215. Stamtąd do plaży jest zaledwie kilka kroków, a co więcej, prowadzi do niej łagodna ścieżka, dzięki czemu nie powinno być większych trudności z przemieszczeniem się. Dodatkowo w pobliżu parkingu znajduje się restauracja, która rozpieszcza zmysły nie tylko pysznym jedzeniem, ale i spektakularnymi widokami. Posiłek w otoczeniu najpiękniejszej czarnej plaży na Islandii to coś, czego szybko się nie zapomni! Zobacz na własne oczy czarną plażę podczas naszej wyprawy na Islandię!

Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Dlaczego piasek jest czarny?

Piasek, który można spotkać między innymi na plaży Reynisfjara, jest czarny ze względu na swoje wulkaniczne pochodzenie. Powstał podczas erupcji wulkanów, w wyniku szybkiego schłodzenia gorącej lawy przez zimną, pochodzącą z lodowców wodę. Wytworzony wówczas bazalt, początkowo mający formę dużych, litych skał, z czasem ulega erozji i rozpada się na mniejsze kawałki, aż do postaci ziarenek piasku. Ten znów zawdzięcza swój kolor barwiącym go minerałom, głównie piroksenowi, oliwinowi i plagioklazowi. Warto jednak wiedzieć, że chociaż Reynisfjara jest jedną z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych, można wybrać się również na inne wulkaniczne plaże Islandii. - Plaża Dyrhólaey – położona na zachód od Reynisfjara, na półwyspie o tej samej nazwie, nie ma już tak spektakularnego koloru, jednak przyciąga nie mniej pięknymi widokami. Jednocześnie stanowi doskonały punkt dla birdwatching, pozwalając na obserwowanie między innymi maskonurów. - Víkurfjara Black Sand Beach – to kolejna czarna plaża na Islandii znajdująca się na południowym wybrzeżu. Leży dokładnie poniżej wspomnianego wcześniej miasteczka Vík í Mýrdal i ciągnie się praktycznie przez całą jego długość. - Plaża Djupalónssandur – żeby dotrzeć do tej plaży, trzeba ruszyć na zachód. Położona na półwyspie Snæfellsnes zachwyca malowniczymi formacjami skalnymi, które zaskakująco wyraźnie kontrastują z czarnym piaskiem i soczystą zielenią rosnących w pobliżu roślin. Same wulkany Islandii też są niczego sobie, zwłaszcza że spora ich część wciąż daje znać, że żyje i ma się dobrze.

Z czego słynie czarna plaża Reynisfjara?

Czarny wulkaniczny piasek to nie ostatnie, co ma do zaproponowania Reynisfjara. Islandia pokazuje tutaj to swoje oblicze, którym zachwycają się ludzie z całego świata, niezależnie od tego, czy byli na wyspie, czy podziwiają ją tylko na zdjęciach.

Bazaltowe kolumny oraz Reynisdrangar

Na plaży znajduje się jedna z najbardziej zdumiewających formacji skalnych. Stanowią ją liczne, połączone ze sobą bazaltowe kolumny o regularnym kształcie. Z tego względu nieco zaskakującym może okazać się fakt, że w 100% są dziełem natury, podobnie zresztą jak wynurzające się z morza skały Reynisdrangar. Jeśli wydaje Ci się to mało prawdopodobne, Islandczycy mają dla nich też inne wyjaśnienie. Istnieje legenda mówiąca o tym, że to dwa skamieniałe trolle, które nie podołały przyciągnięciu na brzeg trójmasztowca przed nastaniem świtu… Tak czy inaczej, i Islandia, i czarna plaża wiele by bez nich straciła, szczególnie że przez swoją tajemniczość i majestatyczność są jedną z chętniej fotografowanych formacji skalnych.

Jaskinia Hálsanefshellir

Jaskinia Hálsanefshellir została wyrzeźbiona w jednym z klifów we wschodniej części plaży. Niezależnie, z jakiego punktu widzenia na nią spojrzymy, stanowi prawdziwe cudo, będąc jakby odbiciem lustrzanym wspomnianych wcześniej bazaltowych kolumn. Sporo uznania zyskuje także jej wnętrze. Geometryczność kolumn stanowiących ściany w połączeniu z przytłumionym światłem sprawia, że to miejsce wygląda magicznie.

Czy Reynisfjara jest bezpieczna?

Czytając na temat czarnej plaży na Islandii w pobliżu Vík í Mýrdal łatwo natknąć się na informacje, że miewa groźniejsze oblicze i bywa niebezpieczna. I faktycznie, spacerując po niej, trzeba uważać. Docierające tutaj fale oceaniczne są nagłe, silne oraz mogą sięgać nawet powyżej kolan, co wystarcza, by porwać – i nie oddać – dorosłego człowieka. Z tego też względu na plaży działa system ostrzegania pokazujący aktualny stan zagrożenia. Mając na uwadze swoje bezpieczeństwo, naprawdę warto stosować się do jego wskazań.

Islandia w odsłonie Soliści Adventure Club

O tym, jak piękna jest Islandia – czarna plaża Reynisfjara, bazaltowe formacje skalne, czy inne dzieła przyrody o wulkanicznym pochodzeniu – można mówić bez końca. Jednak wcale nie trzeba używać słów, by oddać ich piękno, bo wystarczy polecieć na wyspę i zobaczyć to na żywo. Serwowane przez Solistów wyprawy na Islandię stanowią niesamowitą przygodę, którą dzięki sporej różnorodności formuł, może przeżyć dosłownie każdy. Już teraz odkryj, co mamy w planie! Pamiętaj jednak, że Islandia to jeden z naszych sztandarowych kierunków i nie ma co czekać, aż ktoś sprzątnie Ci miejsce sprzed nosa!

Podcast podróżniczy o Islandii

https://www.youtube.com/watch?v=Q-YULsZLkb4