Zdjęcie flagi Unii Europejskiej
Logo

Menu

Zdjęcie z programu wyjazdu

Białe Noce na Islandii – czym są i jak wyglądają?

Jeśli chcesz na własnej skórze przekonać się, co to są białe noce, Islandia rządzi! Ze względu na położenie wyspy względem koła podbiegunowego przez kilka letnich miesięcy słońce tutaj nigdy całkowicie nie schodzi poniżej horyzontu lub schodzi na bardzo krótki czas. W rezultacie przez większość doby jest po prostu jasno. Doświadczenie tego jest czymś, o czym na długo nie zapomnisz!

Kiedy są białe noce?

Białe noce to zjawisko, które można zaobserwować wiosną i latem w strefach podbiegunowych oraz rejonach znajdujących się w pobliżu kół podbiegunowych. Jednak jego zasięg terytorialny nie ma wyraźnej granicy, a takie niekończące się dni mogą występować nawet w Polsce(!). Tyle że jak łatwo się domyślić, są możliwe do zobaczenia tylko na niewielkim obszarze naszego kraju, a do tego ich obserwacja jest utrudniona ze względu ukształtowanie terenu. Wróćmy jednak do tego, co ma tutaj do zaoferowania Islandia. Białe noce występują tam mniej więcej od połowy maja do początku sierpnia. Podobnie jak dzień i noc w naszej szerokości geograficznej, wydłużają się stopniowo, osiągając kulminację około 21 czerwca, kiedy również u nas dochodzi do przesilenia letniego.

Gdzie można zobaczyć białe noce?

W przypadku Islandii białych nocy można doświadczyć praktycznie na całej wyspie. Na pewnej jej części występują także dni polarne, czyli okresy, gdy słońce w ogóle nie zachodzi. Jest to jednak bardzo malutki obszar, bo obejmuje wyłącznie wyspę Grímsey, która jest położona około 40 km od „głównej” części Islandii. Pomimo zaledwie 5 km2 powierzchni Grímsey zachwyca na wiele różnych sposobów. To nie tylko noc i dzień polarny – Islandia pokazuje tutaj swoje najpiękniejsze przyrodnicze oblicze. Na tamtejszych klifach żyją całe stada maskonurów, które, co ciekawe, po okresie lęgowym potrafią zniknąć w ciągu jednej nocy, zupełnie jakby rozpłynęły się w powietrzu… Na wyspie znajduje się także latarnia morska z pierwszej połowy XX wieku, kilka starych farm i kościół zbudowany z drewna wyrzuconego przez ocean na brzeg. Jest też port lotniczy, dzięki czemu można dotrzeć tam także samolotem. No i miasteczko. Nazywa się Sandvík i jest jedyną stałą osadą na wyspie.
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Dlaczego na Islandii nie ma nocy?

Zasadniczo, to na Islandii noc występuje, tyle że w jej trakcie słońce nie zachodzi na tyle głęboko, by zapadły kompletne ciemności. Zamiast tego zmierzch przechodzi w świt, przybierając na krótko złote i różowe odcienie. W efekcie przez całą dobę jest na tyle jasno, że można wykonywać różne czynności na zewnątrz bez włączania sztucznego oświetlenia.

Kiedy jest najdłuższy dzień na Islandii?

Na całej półkuli północnej, gdzie leży zarówno Polska, jak i Islandia, długość dnia kształtuje się według tego samego schematu. Z tego też względu najdłuższy dzień na wyspie wypada podobnie jak u nas, w okolicy 21 czerwca. Dokładna data co roku może być inna, co wynika z ruchu obrotowego ziemi. Analogicznie jest z nocami. Najdłuższa noc na Islandii przypada w grudniu, i może wynosić nawet 19-20 godzin.

Co robić w białe noce?

Biorąc pod uwagę długość dnia, Islandia szczególnie sprzyja miłośnikom zwiedzania właśnie wiosną i latem, kiedy panują białe noce. Stwarzają one doskonałą okazję, by odwiedzić wszystkie te miejsca, które warto zobaczyć w świetle dziennym. Z jakich aktywności i atrakcji można wówczas skorzystać? - Trekkingi – białe noce to idealny czas, by odkryć przyrodnicze piękno Islandii. Długie dni sprzyjają pieszym wędrówkom po parkach narodowych, górach i polach termalnych, gdzie można podziwiać naprawdę ciekawe miejsca. - Wycieczki objazdowe – to kolejna rzecz do spróbowania w białe noce. Na Islandii wytyczono kilka ciekawych tras turystycznych, które można pokonać samochodem. Najpopularniejszą z nich jest Golden Circle. Istnieje jednak również Diamond Circle stanowiąca pętlę w Północnej Islandii. - Kąpiele w źródłach termalnych – żeby wykorzystać długość dnia, na Islandii niektóre atrakcje wydłużają godziny swojego otwarcia. Na przykład Błękitna Laguna, popularne uzdrowisko koło Grindavík, jest latem czynne od 7:00 do 23:00. - Życie „nocne” – w przypadku Islandii białe noce sprzyjają także wyjściom na miasto czy udziałowi w rozmaitych festiwalach i lokalnych wydarzeniach.
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Jak się przygotować do białych nocy?

Chcesz zobaczyć, jak latem wygląda Islandia? Dzień polarny i białe noce mogą mocno dawać w kość nieprzyzwyczajonemu do nich organizmowi, dlatego warto dobrze przygotować się na taką podróż. Co możemy Ci doradzić? - Szukając noclegu, celuj w obiekty z roletami lub żaluzjami zaciemniającymi. Niekończące się światło dzienne może niekorzystnie wpłynąć na rytm dobowy. - Zabierz ze sobą (albo kup na miejscu) maskę na oczy i zatyczki do uszu, co pomoże Ci oszukać mózg, że jest noc. - Planuj dzień z rozsądkiem. Chociaż białe noce na Islandii są idealne do wędrówek, zwiedzania, fotografowania krajobrazów i obserwowania przyrody, znajdź też czas na regenerację. - Białe noce są niesamowitym doświadczeniem, więc nie zapomnij się nim nacieszyć!

Islandzki trip z Soliści Adventure Club

Marzy Ci się Islandia? Noc, podczas której nie jest ciemno? Jeszcze więcej czasu do wykorzystania? Dzięki naszym wyprawom poznasz najpiękniejsze miejsca na wyspie, a białe noce sprawią, że ich eksplorowanie zmieni się w prawdziwą przygodę! Już teraz odkryj nasze wyprawy do Islandii (https://solisci.pl/wyprawy-islandia-wycieczki/) i znajdź swój sposób na spędzenie urlopu w tym niesamowitym kraju! FAQ

Gdzie jest najdłuższy dzień na świecie?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, gdzie jest najdłuższy dzień na świecie. Z jednej strony można by było wskazać biegun północny, gdzie noc i dzień polarny mogą trwać nawet po pół roku. Z drugiej natomiast, jeśli chodzi nam o dzień w odniesieniu do doby, będą to te obszary, na których występują białe noce – Islandia, Skandynawia, Alaska, Grenlandia oraz Kanada.

Jak wyglądają białe noce na Islandii?

Chociaż w trakcie białych nocy na Islandii jest jasno przez całą dobę, można zaobserwować pewien cykl. Słońce wschodzi bardzo wcześnie, niekiedy nawet koło 3-4 nad ranem, i wspina się po niebie, by osiągnąć swoją maksymalną wysokość w południe. Jednak nawet wtedy nie jest ono zbyt wysoko. Zachody mają znów miejsce koło północy. Pomimo schowania się słońca za widnokręgiem kąt padania światła sprawia, że wciąż pozostaje jasno.

Podcast o Islandii

https://www.youtube.com/watch?v=Q-YULsZLkb4