Zdjęcie z programu wyjazdu

Atrakcje Omanu – co warto zobaczyć, kiedy jechać i ciekawostki. Przewodnik po Omanie

Bądźmy szczerzy – Oman rzadko kiedy jest pierwszym wyborem, jeśli chodzi o zwiedzanie Azji. Ginący gdzieś pomiędzy egzotyką Tajlandii a mistyką Tybetu wydaje się nie mieć zbyt wiele do zaoferowania. A jednak, jak to często bywa w przypadku tego typu przekonań, ma się ono nijak do rzeczywistości. Już teraz poznaj razem z nami Oman: atrakcje, zwiedzanie, pogoda.

Z czego znany jest Oman?

Jeśli mielibyśmy wskazać jedno słowo, z którym kojarzy się nam Oman, byłyby to „kontrasty”. Dlaczego? Oman leży w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego, w otoczeniu wód Morza Arabskiego i Oceanu Indyjskiego. Chociaż te sprawiają, że może się poszczycić naprawdę spektakularnym wybrzeżem, to zaledwie początek tego, co ma do zaoferowania pod względem przyrodniczym. Oman to także rozległe pustynie i wspaniałe góry. To bogata historia i tradycyjne budownictwo. Oraz autentyczność, o którą coraz trudniej w innych państwach arabskich. Już teraz zobacz, z czego znany jest Oman! Zwiedzanie tego kraju może być wspaniałą przygodą!

Już teraz zapisz się na wyprawę do Omanu z Solistami!

Krajobrazy rodem z baśni tysiąca i jednej nocy

Przyrodnicze atrakcje Omanu nie mają sobie równych. Kraj ten ma piękne, dzikie plaże, miejsca do nurkowania oraz nietknięte rafy koralowe, gdzie można podziwiać bogactwo podwodnego świata. Kolejną jego atrakcją są rozległe piaszczyste pustynie z falującymi wydmami i skrytymi pomiędzy nimi obozami, gdzie można przenocować. Nie można zapomnieć również o wadi oraz wspomnianych wcześniej górach, Al-Hadżar.

Kwintesencja orientu

Oman słynie z tradycyjnej architektury, która skąpana w promieniach ostrego słońca, doskonale kontrastuje z surowym otoczeniem. Prócz dużych miast z historycznymi budynkami można tam znaleźć również malutkie wioseczki pośrodku niczego, które skryte za wysokimi murami, zdają się mieć własne tajemnice. Swoje podczas zwiedzania Omanu znajdą także miłośnicy zamków, fortów i twierdz obronnych.

Produkcja kadzidła

Już od czasów starożytnych jednym z najważniejszych dóbr Omanu jest kadzidło. Produkuje się go przede wszystkim w regionie Dhofar (południowa część kraju), gdzie panują doskonałe warunki do uprawy kadzidłowca. W określonych porach roku, zazwyczaj wiosną, pień drzewa jest nacinany, co pozwala wydobyć żywicę. Tę zbiera się pod postacią drobnych, przezroczystych grudek, po wyschnięciu. 

Omańskie kadzidło słynie z wysokiej jakości. Ma intensywny zapach i jasny, złocisty kolor, które sprawiają, że wciąż jest wysoko cenione i stosowane w rytuałach religijnych, medycynie naturalnej oraz kosmetyce. Dużą popularnością cieszą się także perfumy sięgające po jego charakterystyczne nuty.

Autentyczność doświadczeń

Pomimo rosnącej popularności Półwyspu Arabskiego wśród turystów, Oman wciąż zachowuje swoją autentyczność. To idealny kierunek dla osób, które chcą poznać kulturę arabską taką, jaką jest – bez niepotrzebnej komercjalizacji i filtrów stworzonych na potrzeby przemysłu turystycznego. Warto przy tym wiedzieć, że Arabowie omańscy są bardzo przyjaźnie nastawienie do przyjezdnych. Już krótki kontakt wystarczy, by doświadczyć ich niebywałej otwartości, gościnności i serdeczności.

Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Co warto zobaczyć w Omanie?

Zwiedzanie Omanu trzeba sobie odpowiednio zaplanować, bo wbrew pozorom czeka tam wiele ciekawych atrakcji. Jakie miejsca są takim „must have” dla tego kraju? Już teraz zobacz, co warto zobaczyć w Omanie!

Muskat

Na liście tego, co zobaczyć w Omanie, nie może zabraknąć miasta Muskat, które jest stolica kraju. Dzięki swojemu niezwykłemu urokowi wynikającemu z połączenia nowoczesności i tradycji potrafi oczarować praktycznie każdego. Nie bez znaczenia jest tutaj także jego surowe otoczenie. Wyrosłe w cieniu gór i z pustyniami u bram tworzy pejzaż, który pozostaje w pamięci na długo. Jakie atrakcje skrywa w sobie Muskat?

  • Wielki Meczet Sułtana Qaboosa – to jeden z najważniejszych obiektów nie tyle w samym Muskacie, ile w całym Omanie. To monumentalna budowla wzniesiona z białego wapienia, która może pomieścić nawet ponad 20 tysięcy wiernych. We wnętrzu meczetu znajduje się jeden z największych ręcznie tkanych dywanów na świecie. Ma wymiary 70 x 60 metrów i waży ponad 20 ton. Sam budynek łączy znów tradycyjną islamską architekturę z nowoczesnymi rozwiązaniami.

  • Bazar Mutrah Souq – to miejsce najlepiej pokazuje Oman takim, jakim jest. Na rozstawionych tam straganach można kupić zarówno produkty lokalne, jak i unikalne pamiątki, w tym biżuterię, dywany, ceramikę, wyroby z drewna czy olejki eteryczne oraz perfumy.

  • Fort Al Jalali i Fort Al Mirani – planując zwiedzanie Omanu, warto uwzględnić również XVI-wieczne forty znajdujące się Muskacie. Z ich okolic można podziwiać wspaniałą panoramę miasta i zatoki. Im samym również nie można odebrać uroku – majestatycznego, choć surowego.

Wielki Kanion Omanu

Jeśli chodzi o Oman i jego atrakcje, na ich liście nie może zabraknąć Wadi Ghul, który nie przez przypadek nazywany jest Wielkim Kanionem Omanu. Położony w górach Al-Hadżar zachwyca i rozmiarami, i kraobrazami. Jego ściany opadają stromo w dół, tworząc niesamowite wrażenie zwłaszcza w promieniach zachodzącego słońca. W samym kanionie znajduje się także kilka malowniczych wodospadów oraz stare wioski dodające całości jeszcze bardziej tajemniczego charakteru.

Wadi

Wadi to suche doliny lub wąwozy, które wypełniają się wodą okresowo lub prowadzą ją przez cały rok, choć w ograniczonej ilości. Ze względu na specyfikę miejsca te mają szczególne znaczenie dla ludności Omanu, dając możliwość uprawiania ziemi, służąc jako źródło wody pitnej czy zasilając oazy. Które wadi stanowią największe atrakcje turystyczne Omanu?

  • Wadi al Shab – miejsce to słynie z wyjątkowo malowniczej scenerii, co jest zasługą między innymi turkusowej wody koncentrującej się w naturalnych basenach, które wypełniają dolinę. 

  • Wadi Tiwi – zastanawiając się nad tym, jaki jest Oman, co warto zobaczyć, koniecznie trzeba rozważyć odwiedzenie Wadi Tiwi. To kolejna urokliwa dolina, szczególnie znana z bujnych palm daktylowych oraz skrywających się w ich cieniu małych wioseczek zaskakujących malowniczymi widokami.

  • Wadi Bani Khalid – jest jednym z najłatwiej dostępnych, ale i najbardziej malowniczych wadi w Omanie. Co więcej, dzięki możliwości relaksu w naturalnych basenach z krystalicznie czystą wodą stanowi ważny punkt na turystycznej mapie kraju.

Pustynia Wahiba Sands

Wahiba Sands stanowi jedną z najbardziej znanych pustyń w Omanie. Jest kojarzona przede wszystkim z charakterystycznymi wysokimi wydmami mogącymi sięgać nawet do 100 metrów. Ich piasek łagodnie faluje pod wpływem wiatru, a oświetlony promieniami słońca przybiera nasycone kolory, tworząc pejzaże o niezwykłej fotogeniczności.

Co można zrobić w Omanie?

Kwestia tego, co warto zobaczyć w Omanie, to jedno. Warto się jednak zastanowić jeszcze nad tym, jak go doświadczyć, by przeżycie to było jak najpełniejsze. Co robić w Omanie?

  • Zwiedzanie Omanu – na liście pt. „co zobaczyć w Omanie” znajduje się tak wiele miejsc, że nie sposób wyjechać z tego kraju bez zobaczenia przynajmniej części z nich.

  • Trekkingi – Oman słynie nie tylko z przepięknych i różnorodnych widoków, ale również świetnie utrzymanych tras turystycznych, które zachęcają do pieszych wędrówek i odkrywania przyrodniczego dziedzictwa kraju.

  • Turystyka ekologiczna – wybrzeże Omanu jest wyjątkowe pod wieloma względami, także ze względu na zamieszkujące je gatunki zwierząt. Aby móc je podziwiać, można zaplanować wyprawy łodzią w poszukiwaniu żółwi i delfinów lub nurkowanie.

  • Przejażdżka po pustyni – jakie atrakcje jeszcze może oferować Oman? Co zobaczyć i doświadczyć podczas podróży do tego kraju? Jednym z najbardziej autentycznych przeżyć, jakie można sobie zafundować, jest przejażdżka na wielbłądzie po pustyni. Lokalne biura turystyczne oferują także rajdy samochodami 4x4.

  • Odpoczynek na plaży – jeśli chodzi o Oman, zwiedzanie warto sobie urozmaicić leniwym relaksem na plaży. Część wybrzeża jest pokryta miękkim piaskiem, który stanowi najlepszą zachętę, by odpocząć w cieniu palm lub zażyć kąpieli w turkusowej, czystej wodzie.

Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Kiedy jechać do Omanu?

Najbardziej sprzyjająca pogoda w Omanie panuje w okresie od listopada do marca, kiedy temperatury są komfortowe, a występujące na południu monsuny nie dają się we znaki. W tym okresie bywa około 20–28°C w dzień i 15–18°C w nocy, co zapewnia idealne warunki do zwiedzania, uprawiania sportów wodnych oraz trekkingów górskich. Dodatkowo odbywa się wówczas wiele festiwali i wydarzeń, które stanowią dodatkową atrakcję dla odwiedzającym ten kraj.

Zastanawiając się and tym, kiedy jechać do Omanu, można rozważyć również wiosnę i jesień. W kwietniu, maju oraz październiku przyjemnie jest jednak praktycznie wyłącznie na wybrzeżu, chociaż i tam temperatury sięgają nawet 35/38°C. Latem bywa jeszcze gorzej i jedynie w regionie Dhofar, gdzie panuje chłodniejszy klimat, jest komfortowo. Występują tam jednak monsuny, które mogą popsuć nieco planów.

Co jest fajnego w Omanie?

Jeśli chcesz doświadczyć autentycznej kultury arabskiej, nie znajdziesz lepszego państwa niż Oman. To, co warto zobaczyć, układa się w dość długą i urozmaiconą listę, która obejmuje nie tylko zabytki, miejsca kultu, czy systemy obronne, ale także przepiękne atrakcje przyrodnicze. Już teraz możesz to wszystko odkryć dzięki naszej 10-dniowej wyprawie do Omanu. Dzięki Solistom nie tylko odkryjesz to, co w tym kraju najbardziej charakterystyczne, ale także doświadczysz go od podszewki. Nasze wyjazdy skupiają się bowiem nie tylko na tych najbardziej turystycznych lokalizacjach – często wędrujemy również poza utartym szlakiem, co czasami prowadzi nas do bardzo nieoczywistych miejsc. Nie musisz się jednak martwić, że coś pójdzie nie tak. Nad każdą wyprawą czuwa topowy lider, który dba o bezpieczeństwo uczestników i wspiera ich podczas kolejnych wyzwań. Chcesz dowiedzieć się więcej? Już teraz sprawdź – wyprawę do Omanu – i nie czekaj, aż ktoś sprzątnie Ci sprzed nosa Twój termin!