Atrakcje Wietnamu? Wietnam jest tak różnorodny, że wszystko zdaje się tam być atrakcją – od jedzenia (mniaaam!), poprzez pola uprawne, aż po wspaniałe buddyjskie świątynie. Nie było łatwo wybrać TOP 10, ale proszę bardzo – oto co, naszym zdaniem, warto zobaczyć w Wietnamie:
1.HANOI
Hanoi nie należy do najpiękniejszych stolic świata, ale i tak jest w nim coś magicznego. Można bez końca wędrować po jego uliczkach pełnych małych knajpek, większych i mniejszych świątyń oraz dowodów na wciąż panujący tam komunizm (co też w jakimś sposób jest “atrakcją”). W Hanoi można także obejrzeć jeden z baśniowych spektakli tradycyjnego wietnamskiego teatru lalek na wodzie, a przy tym poznać najpiękniejsze wietnamskie legendy i przypowieści.
2.HA LONG
W tym zestawieniu nie może zabraknąć zatoki Ha Long, a dokładnie Các Ðào Vịnh Hạ Long, czyli “schodzącego smoka”. Wysokie formy skalne, wpadające pionowo wprost do turkusowej wody zatoki najlepiej podziwiać z łodzi lub kajaku. Ha Long to niewątpliwie wizytówka całego Wietnamu, a naszym zdaniem – jedno z najpiękniejszych miejsc na całym globie.
Prowincja Ninh Binh nazywane jest “suchym Ha Long”. Pomiędzy pionowymi skałami wiją się tam wstęgi rzek i kanałów, a sama okolica ma w sobie coś z baśni i pełnego magii świata. Nie bez powodu w Ninh Binh powstało mnóstwo świątyń i klasztorów. Panujący w niej spokój sprzyjają medytacji, wyciszeniu i zrelaksowaniu.
Pełen magii My Son to największy i najważniejszy kompleks świątyń hinduistycznych w Wietnamie. Zarośnięte dżunglą ruiny sprawią, że poczujesz się niczym Indiana Jones odkrywający świat Czamów – narodu zamieszkującego Czampę, czyli historycznego państwa leżącego na terytorium obecnego Wietnamu Środkowego. W tym miejscu ślad pozostawili także nasi rodacy. W pobliskim maisteczku Hoi An stoi pomnik nijakiego Kazika.
Oprócz pomnika naszego rodaka w Hoi An znajdziesz małe galerie sztuki pełne dzieł lokalnych artystów, bazarki z regionalnymi wyrobami oraz małe knajpki z muzyką na żywo. Hoi An to jedno z najbardziej artystycznych i romantycznych miejsc w Wietnamie.
Wiele osób uważa, że świat byłby spokojniejszy, gdyby ludzie wyznawali jedną religię. Tę teorię popierają twórcy świątyni Cao Dai, która łączy w sobie elementy kilkunastu różnych religii m.in. buddyzmu, chrześcijaństwa, islamu, judaizmu i taoizmu. W naszym odczuciu sam budynek świątynie przypomina nieco… Disnayland! Zdobią go bowiem szalone kolory, a wśród posągów przedstawiających Buddę czy Jezusa znaleźć można np. wizerunek – uwaga – Charliego Chaplina.
“Coś dla siebie” w Wietnamie znajdą również miłośnicy trekkingów. Prowincja Sa Pa to górski rejon, tuż przy granicy z Chinami, a jego pokryte tarasami pól ryżowych wzgórza to idealne miejsce na dalekie wędrówki. Co więcej obszar ten zamieszkują wietnamskie mniejszości etniczne – plemiona Hmongów Czarnych oraz Hmongów Kwiecistych.
Choć krajobrazy Wietnamu przypominają raj, nie wszystkie jego atrakcje są sielskie i relaksujące. W tunelach Cu Chi możesz przenieść się w czasie, prosto na krwawą wojnę wietnamską (tam nazywaną “amerykańską”). 120-kilometrowa sieć podziemnych tuneli służyła niegdyś za podziemne kryjówki. Znajdowały się w nich sypialnie, szpitale i arsenały. Dziś to jedna z najważniejszych historycznych atrakcji Wietnamu.
No i oczywiście nie można zwiedzić Wietnamu bez wizyty w legendarnym Ho Chi Minh, czyli dawnym Sajgonie. Już na pierwszym kroku zrozumiesz dlaczego słowo “sajgon” stało się synonimem “chaosu” czy “bałaganu”. Ho Chi Minh żyje w swoim własnym, ekspresowym tempie. W największym mieście Wietnamu znaleźć można wiele muzeów, restauracji i klubów nocnych.
Intensywną podróż po Wietnamie możesz zakończyć na jednej z jego rajskich plaż. My polecamy tę w Mui Ne. Biały piasek, turkusowa woda i zielone palmy sprzyjają zarówno słonecznym, jak i wodnym kąpielom. Ze względu na swój sielski charakter i warunki sprzyjające uprawianiu sportów na wodzie, Mui Ne stało się mekką kiteserferów z całego świata.
Przed wyjazdem do Wietnamu bardzo często pytacie nas, czy jest tam bezpiecznie. Przeczytajcie jakie są nasze doświadczenia i co myślimy na ten temat;)
Wietnam jest krajem komunistycznym, a to budzi w nas raczej negatywne skojarzenia i tworzy wyobrażenia o zamkniętym i wrogo nastawionym do obcokrajowców kraju. W rzeczywistości dzięki turystyce rozwija się on w ekspresowym tempie, a jego mieszkańcy są w większości bardzo ciepli i mili. W większych miastach, takich jak Hanoi czy Ho Chi Minh, dochodzi jednak do wielu kradzieży kieszonkowych, głównie na turystach. Są to tzw. kradzieże „na wyrwę”, czyli wyszarpywanie z dłoni torebek, telefonów i aparatów przez dojeżdżających do grupy turystów motocyklistów. Taki rodzaj kradzieży stanowi w Wietnamie istną plagę! Podczas wyprawy zachowaj więc szczególną ostrożność.
Innym, dość nietypowym, zagrożeniem w Wietnamie są…skutery. Jednośladowce jeżdżą tam bardzo chaotycznie i szybko, często wjeżdżając także na strefę dla pieszych. Dotyczy to zarówno dużych miast, jak i dróg „pośrodku niczego”. Warto o tym pamiętać nie tylko przechodząc przez jezdnię, ale też samemu prowadząc skuter.
Przy wjeździe do Wietnamu ubezpieczenie osobowe nie jest obowiązkowe, ale silnie zalecane. Jeżeli jedziesz do Wietnamu z Klubem Podróżników „Soliści” wysokiej klasy ubezpieczenie masz już w cenie wyjazdu. Obejmuje ono m.in. ewentualne koszty leczenia, transport medyczny czy zwrot za skradziony bagaż. W solistowym biurze możesz rozszerzyć je do ubezpieczenia zdrowotnego od chorób przewlekłych.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się w Wietnamie w Hanoi.
Adres placówki:
Ambasada RP w Hanoi 3 Chua Mot Cot, Hanoi, Vietnam
telefon: +84 24 384 520 27
e-mail: hanoi. amb. sekretariat@msz. gov. pl
Wietnam to kraj pełen kontrastów, fascynujących krajobrazów i często zadziwiającej kultury. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na jego temat i najciekawsze ciekawostki o Wietnamie, które najbardziej zaskoczyły nas podczas podróży do kraju smoka…
Pełna nazwa Wietnamu to Socjalistyczna Republika Wietnamu.
Stolicą Wietnamu jest Hanoi, które zamieszkuje niecałe osiem milionów osób. Największym miastem w kraju jest jednak jego była stolica – Ho Chi Minh (dawniej Sajgon), w którym mieszka osiem i pół miliona ludzi.
W Wietnamie ciężko wyodrębnić główną religię narodową. Aż 45% mieszkańców kraju wyznaje bowiem tradycyjne religie plemienne, a ponad 29% uznaje siebie za ateistów.
Według legend Wietnamczycy są dziećmi Smoka i Wróżki.
W Wietnamie znajduje się najwiękjsza jaskinia na świecie. Jest nią Son Doof w Parku Narodowym Phong Nha-Kẻ Bàng, leżącym tuż przy granicy z Laosem. Jaskinia ma około 9 kilometrów długości, 150 metrów szerokości i 200 metrów wysokości. Oznacza to, że „na płasko” zmieściłby się w niej 40-piętrowy wieżowiec.
Najwyższym szczytem Wietnamu, a zarazem całych Indochin jest góra Phan Xi Păng (3143 m n.p.m.) w regionie Sa Pa.
Jednym z najciekawszych elementów kultury w Wietnamie jest tzw. „Wodny Teatr Lalek”, czyli przedstawienia rozgrywane za pomocą kolorowych kukiełek, dla których sceną jest… tafla wody! Teatrzyki przedstawiają zazwyczaj historię Wietnamu i najbardziej znane wietnamskie legendy.
W Wietnamie znajduje się jeden z Nowych Cudów Natury. Jest nią piękna zatoka Ha Long, leżąca się w północnej części kraju. Znajduje się w niej około 1900 wysp, wysepek i form skalnych w finezyjny sposób wyrastających z lazurowej wody odnogi Zatoki Tonkińskiej. Miejsce to jest najliczniej odwiedzanym przez turystów regionów w Wietnamie.
Popularnym środkiem transportu w Wietnamie są tzw. „sleepbusy”, czyli autokary z miejscami do spania.
Na terenie Wietnamu wciąż znaleźć można wiele pozostałości po wojnie amerykańskiej (na świecie znanej jako „wojna wietnamska”). Jednym z nich jest Cu Chi – mierzący 120 kilometrów węzeł podziemnych tuneli, które pełniły funkcje ochronnych bunkrów. Znajdowały się w nich m.in. części mieszkalne, szpitale, stołówki czy sale konferencyjna. Dziś ich fragmenty udostępnione są zwiedzającym.
Dwoma głównymi produktami eksportowymi w Wietnamie są ryż i kawa.
W Wietnamie nie należy dotykać głowy swojego rozmówcy, jako że uznawane jest to za brak szacunku. Według wierzeń głowa jest bowiem miejscem, w którym mieszka ludzka dusza.
Popularnym wietnamskim trunkiem jest Rượu rắn (tzw. „wężówka”), czyli nalewka z węża.
Ciekawą pamiątką z Wietnamu będzie kapelusz non la, czyli charakterystyczne, stożkowe nakrycie głowy.
Wietnam przywodzi raczej na myśl ciepłą i słoneczną pogodę. Tymczasem może tam być naprawdę zimno i deszczowo. Dowiedz się jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wyprawy i czym charakteryzuje się klimat Wietnamu.
Wietnam jest bardzo rozległym krajem – odległość między jego skrajnymi punktami wynosi aż 1700 kilometrów. Z tego powodu inna pogoda panuje w jego północnej części, a inna w południowej. To jakich temperatur i ilości opadów możemy spodziewać się w trakcie wakacji w Wietnamie w dużej mierze zależy od miesiąca, w którym jedziemy oraz od regionu, który planujemy odwiedzić.
Ze względu na „rozciągłość” i specyficzne ukształtowanie terenu w Wietnamie wyróżnić można kilka stref klimatycznych. W jego północnej części występuje klimat podzwrotnikowy wilgotny, a na południu zwrotnikowy w odmianie monsunowej. W środkowej części, na a południe od przełęczy Hải Vân klimat zwrotnikowy z dwoma głównymi porami roku: suchą i deszczową. Natomiast w Wietnamie środkowym, na północ od przełęczy Hải Vân, podobnie jak na południu, występuje klimat zwrotnikowy wilgotny. Zazwyczaj temperatury w regionach północnych są zdecydowanie niższe niż na południu kraju. Panuje tam klimat wilgotny i wyróżnia się cztery pory roku (choć nie tak wyraźne jak np. w Polsce). Na południu panuje klimat tropikalny. Oznacza to, że są tam tylko dwie pory roku: sucha (od grudnia do kwietnia) i deszczowa (od maja do listopada).
Przez ogromne zróżnicowanie klimatyczne, w poszczególnych regionach Wietnamu można spodziewać się innej, często skrajnie różnej pogody. Przykładowo gdy w okolicy Hanoi panuje zima, na południowym wybrzeżu temperatura może sięgać nawet 30ºC. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy w planach ma się podróż przez cały Wietnam. Na północy kraju średnia temperatura w styczniu to około 15ºC, a w lipcu 25ºC. Natomiast na południu w styczniu to około 25ºC, a w lipcu 28ºC. Najwięcej opadów spada w okresie od maja do początku listopada i dotyczy to całego terytorium kraju.
W Wietnamie sezon turystyczny trwa cały rok. Musisz jednak pamiętać, że jadąc tam w wakacje możesz natknąć się na naprawdę obfite i częste deszcze, a jadąc w jego północne regiony zimą na dosyć niskie tempratury. Za najlepszy czas na podróż do Wietnamu uważa się jednak okres między początkiem stycznia, a początkiem kwietnia oraz październik i listopad. Na południe lepiej nie jechać w czerwcu, kiedy to opady są najsilniejsze. Jeżeli wybierasz się do Wietnamu z Klubem Podróżników „Soliści” pamiętaj, że będziecie zwiedzać różne rejony podczas jednej wyprawy. Oznacza to, że możecie natknąć się na różną pogodę. Do plecaka koniecznie spakuj zarówno krótkie spodenki, jak i ciepłą bluzę i kurtkę przeciwdeszczową!
Myślimy „Wietnam” – widzimy jedzenie. Próbowanie regionalnej wietnamskiej kuchni to bowiem jeden z naszych ulubionych elementów wyprawy do kraju smoka.
Kuchnia wietnamska to niesamowite bogactwo smaków, barw i aromatów. Jest nie tylko jedną z najzdrowszych kuchni świata, ale i – naszym zdaniem – najsmaczniejszą. Stanowi połączenie wieloletnich tradycji, naleciałości po francuskim kolonizatorze oraz wpływów sąsiednich Chin.
Podstawą tradycji kulinarnych Wietnamczyków są: ryż lub makaron ryżowy, różnorodne mięsa, warzywa i owoce morza. Wszystkie dania obficie doprawia się sosem sojowym, sosem rybnym i sokiem z limonek. To właśnie takie połączenie smaków sprawia, że wietnamska kuchnia kradnie serca smakoszy z całego świata. Niewątpliwie o jej popularności świadczy również cena. Dania kuchni wietnamskiej kosztują często przysłowiowe grosze! Obiad składający się z dwóch dań można tam zjeść już nawet za równowartość 5 zł!
Wietnam przez lata stanowił kolonię francuską. Ducha tamtych czasów można poczuć w wielu tradycyjnych wietnamskich daniach. Pozostałością po Francuzach jest chociażby zamiłowanie do ślimaków i żabich udek oraz ciast nadziewanych słodkim białym serem. Francuski kolonizator zaszczepił w Wietnamczykach także miłość do wina, a przez na południu kraju znajduje się wiele winnic i winiarni.
Odpowiedź na to pytanie brzmi: wszystkiego. Jeśli jednak mielibyśmy wybierać, do naszych ulubionych wietnamskich dań należą:
Prawdą jest, że w Wietnamie jada się psy; podobnie jak szczury, krokodyle, węże czy rekiny. Czworonogi, które w Polsce uważamy za przyjaciół człowieka, są tam serwowane jednak niezwykle rzadko. Co więcej rząd wietnamski stara się całkowicie usunąć sprzedaż psiego mięsa w miejscowościach turystycznych. Szansa, że natkniesz się na danie z psa jest więc bardzo znikoma.
Znamy takich co do Wietnamu podróżują głównie po to by jeść. Serio. Nic dziwnego, bo jedzenie jest tam przepyszne. Niestety w Wietnamie panuje też wiele tropikalnych chorób, które atakują zwłaszcza układ pokarmowy. Jeśli chcesz wiedzieć jak im zapobiec – czytaj dalej.
Wietnam znajduje się prawdopodobnie na “liście życzeń” każdego podróżnika. Wyprawa w ten odległy azjatycki zakątek wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, również pod względem zdrowotnym. W Azji Południowo-Wschodniej czyha na nasze polskie organizmy dosyć sporo tropikalnych chorób. Ale spokojnie – jeszcze przed wyjazdem można znacznie zmniejszyć ryzyko ich złapania.
Osoby podróżujące do Wietnamu z Polski nie muszą wykonać żadnych szczepień obowiązkowych. Tamtejsze władze wymagają jednak potwierdzenia szczepienia przeciwko żółtej febrze od osób, które przybywają z krajów szczególnie zagrożonych tą chorobą*. Lista szczepień zalecanych przed wyprawą do Wietnamu obejmuje szczepionki na:
Wszelkie szczepienia skonsultuj z lekarzem medycyny podróży. Pamiętaj, że każdą z nich wykonuje się w innym odstępie czasu przed planowanym wyjazdem. Większość z nich przyjmuje się około 4 tygodni przed podróżą do Wietnamu.
W Wietnamie nie trudno o zatrucie pokarmowe. Powoduje to tamtejsza flora bakteryjna, która jest zupełnie inna niż ta w Polsce. Aby jednak zmniejszyć ryzyko złapania niechcianego wirusa stosuj się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim unikaj spożywania wody z nieznanych źródeł. Bezpieczna jest jedynie woda butelkowana oraz ta przegotowana. Pamiętaj też o częstym myciu rąk, jako że to właśnie na dłoniach przenosimy najwięcej zarazków. Czynność tę powtarzaj zwłaszcza przed posiłkiem oraz po każdej wizycie na lokalnych bazarach. Wszystkie owoce i warzywa dokładnie umyj, a najlepiej obieraj ze skórki.
Wiele występujących w Wietnamie chorób przenoszonych jest przez komary. Podczas podróży stosuj odstraszające je repelenty oraz moskitiery, a po zmierzchu unikaj podmokłych terenów. Oczywiście nie popadaj w paranoję! Nie każdy komar to krwiożerczy potwór przenoszący groźne wirusy 😉
W większych wietnamskich miastach bez problemu znajdziesz dobrze wyposażone apteki (często w sprzedaży posiadające także europejskie lekarstwa). Warto jednak byś w podróż zabrał też swoją własną apteczkę. Powinny znaleźć się w niej przede wszystkim leki, które przyjmujesz regularnie, środki przeciwbólowe, wapno na ewentualne alergie, leki przydatne podczas zatrucia, plastry, opatrunki, płyn do dezynfekcji ran oraz antybakteryjny żel do rąk. W niektórych rejonach Wietnamu istnieje nieznaczne ryzyko zarażenia się malarią. Należą do nich tereny wiejskie w południowych prowincjach kraju (Binh Phuoc, Gia Lai, Ninh Thuan). Jeżeli się tam wybierasz do podróżnej apteczki spakuj profilaktyczne leki przeciwmalaryczne.
Poziom publicznej opieki medycznej w Wietnamie odbiega od standardów europejskich. W razie potrzeby lepiej więc skorzystać z pomocy gabinetów prywatnych. Koszt leczenia w Wietnamie jest jednak bardzo wysoki (ok. 80 USD za wizytę lekarską). Przed podróżą wykup więc dobrej jakości ubezpieczenie zdrowotne obejmujące zarówno koszty leczenia, jak i ewentualnego transportu medycznego. Jeżeli wybierasz się do Wietnamu z Klubem Podróżników Soliści, takie ubezpieczenie masz już w cenie wyjazdu. Dodatkowo możesz rozszerzyć je o ubezpieczenie od powikłań tropikalnych chorób.
*Kraje w których występuje żółta febra:
Afryka – Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Gabon, Ghana, Gambia, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Kenia, Kongo, Liberia, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Republika Środkowoafrykańska, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej
Ameryka Południowa – Argentyna, Boliwia, Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Gujana Francuska, Gujana, Panama, Paragwaj, Peru, Surinam, Trinidad i Tobago, Wenezuela
Pamiętaj, że lista ta cyklicznie ulega zmianie.
Żartuje się, że Wietnam opisać można w dwóch prostych słowach: „smaczne jedzenie”. Tymczasem jest tam dużo więcej atrakcji, na które warto wydać pieniądze. Na szczęście jest on jednym z najtańszych krajów azjatyckich. Co jest walutą Wietnamu i jakie ceny w nim panują?
Pełne kontrastów miasta, wspaniałe kompleksy świątynne, słynne Ha Long i piękna natura – taki jest właśnie Wietnam, a zachwyca w nim dosłownie wszystko. Nic więc dziwnego, że podróżując po tym niezwykle zróżnicowanym kraju ma się ochotę wszędzie wejść, wszystkiego spróbować i wszystko zobaczyć. Na szczęście to jeden z tych zakątków świata, w którym nie musimy na każdym kroku oszczędzać. Ceny w Wietnamie są zaskakująco niskie, a koszty całej wyprawy nie wypłukują doszczętnie portfela.
Walutą Wietnamu jest Đồng wietnamski (w skrócie: VND). Jeszcze do niedawna jeden đồng dzielił się na 10 hào lub na 100 xu. Nominały te wycofano jednak z obiegu. Posługiwanie się walutą wietnamską może podróżnym z Polski sprawić początkowo nieco problemów. Sto dongów to bowiem około 2 grosze polskie (kurs z dnia 13.04.2019). Co więcej wartości monet i banknotów są, w porównaniu do złotówek, bardzo wysokie. Współcześnie używa się bowiem monet po 200, 500, 1000, 2000 i 5000 đồngów oraz banknoty po 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000, 200 000 i 500 000 đồngów. Ceny w sklepach podawane są w tysiącach, ale zdarza się, że sprzedawcy stosują skróty i zapisują je wraz z literką „k”. Trudno się nie zgodzić, że zapis „10k” jest jakoś przyjaźniejszy dla polskiego oka, niżeli cena „10 000”. Na monetach zobaczymy godło Wietnamu, a na banknotach wizerunek byłego prezydenta Demokratycznej Republiki Wietnamu Hồ Chí Minh oraz ważne dla kraju miejsca (takie jak chociażby: port Haiphong, zatokę Ha Long czy świątynię Phổ Minh).
Dongi wietnamskie można dostać w polskich kantorach. Jednakże jadąc do Wietnamu najlepiej zabrać ze sobą euro lub ewentualnie dolary amerykańskie, które bez problemu wymienimy w wietnamskich kantorach. Ilość pieniędzy, którą zabierzemy najlepiej dopasować do stylu naszego podróżowania. Jednakże nawet przy intensywnym zwiedzaniu czy stołowaniu się w eleganckich restauracjach nie będzie to zatrważająca kwota. Jeżeli wybierasz się do Wietnamu z Klubem Podróżników Soliści na indywidualne wydatki weź ze sobą minimum 140 euro. Natomiast ilością optymalną, która z pewnością starczy Ci na jedzenie, napoje, alkohol, pamiątki, pranie i atrakcje fakultatywne będzie około 260 euro (plus euro, które przekazujesz liderowi).
Posiłek w niedrogiej restauracji – ok. 50 000 VND (ok. 7,37 PLN);
Tradycyjna zupa Pho Bo na ulicznym straganie – ok 30 000 VND (ok. 4,91 PLN);
Szklanka zimnej zielonej herbaty na ulicznym straganie – ok. 3 000 VND (ok. 0,49 PLN);
Smoothie ze smoczego owocu – ok. 30 000 VND (ok. 4,91 PLN);
Piwo w barze – ok. 40 000 VND (ok. 6,55 PLN);
Kawa w kawiarni – ok. 45 000 VND (ok. 7,37 PLN);
1,5 litrowa woda mineralna – 13 000 VND (ok. 2,13 PLN);
Litr mleka – 35 000 VND (ok. 5,73 PLN);
Tuzin jajek – 32 000 VND (ok. 5,24 PLN);
Kilogram bananów – 30 000 VND (ok. 4,91 PLN);
Kilogram ryżu – 25 000 VND (ok. 4,09 PLN);
Bilet w komunikacji miejskiej – ok. 7000 VND (ok. 1,15 PLN);
Para jeansów – ok. 800 000 VND (ok. 130,98 PLN);
T-Shirt – ok. 200 000 VND (ok. 32,74 PLN);
Tradycyjny wietnamski kapelusz – ok. 20 000 VND (ok. 3,27 PLN);
Bilet wstępu do tradycyjnego teatru kukiełkowego – ok. 120 000 VND (ok. 18.95 PLN);
Rejs po Zatoce Ha Long – ok. 1 000 000 VND (ok. 163,72 PLN).
WIETNAM