Islandia należy do jednych z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Naszym zdaniem największym zagrożeniem jest tam… całkowite stracenie głowy dla islandzkich krajobrazów;)
Słowo „przestępczość” na Islandii właściwie nie istnieje. Na wyspie odnotowuje się wyjątkowo niski odsetek kradzieży, napaści i oszustw. Niewielka jest także wypadkowość. Islandzkie drogi są utrzymane w dobrym stanie i (nie licząc tych w okolicy Reykjaviku) dosyć puste, a przez to bardzo bezpieczne. Z powodu skromnej sieci dróg, a jednocześnie bardzo dobrego oznakowania, ciężko jest też się na nich zgubić.
Za jedyne zagrożenie na Islandii można uznać… pogodę. Podczas trekkingów, zwłaszcza w interiorze, należy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Choć w lecie panuje tam dzień polarny, a więc nie trzeba obawiać się zmroku w górach, należy pamiętać, że islandzka pogoda bywa bardzo zmienna i kapryśna. Choć rano wychodzimy podczas pięknego, słonecznego dnia, wracać z trekkingu możemy już w śniegu po kolana…
Pomoc medyczna jest na Islandii stosunkowo bardzo droga. Z tego powodu na podróż warto wykupić dobrą polisę. Jeżeli na wyspę jedziesz w ramach wyprawy z Klubem Podróżników Soliści, wysokiej klasy ubezpieczenie masz już w cenie wyjazdu. Obejmuje ono m.in. potencjalną opiekę lekarską, transport medyczny i zwrot za skradziony bagaż.
W sytuacji kryzysowej lub gdy np. zgubisz dokument tożsamości, o pomoc możesz zgłosić się do Ambasady Polskiej na Islandii.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Reykjaviku
Þórunnartún 2, Reykjavík, IslandiaTel.: +354 520 5050
Islandia jest naszą miłością i właśnie dlatego przez lata poznaliśmy ten kraj bardzo dobrze (choć wciąż nas zaskakuje i zachwyca). Oto naszym zdaniem najważniejsze informacje i ciekawostki o Islandii.
Język islandzki to najstarszy używany język w Europie i przez lata prawie w ogóle się nie zmienił. Współcześni Islandczycy są w stanie czytać w oryginale 1000-letnie sagi.
Stolica Islandii Reykjavik jest najbardziej wysuniętą na północ stolicą na świecie.
Aż 60% Ludności Islandii mieszka właśnie w stolicy kraju.
Na Islandii znajduje się około 10.000 mniejszych lub większych wodospadów.
Z pięciu islandzkich lodowców trzy są największe w Europie.
Islandczycy piją więcej Coca-Coli niż ktokolwiek na świecie. Może zasługa w tym czystej, islandzkiej wody z której jest zrobiona.
W islandzkich sklepach można znaleźć polskie Prince-Polo, które jest tam bardzo popularnym batonikiem
Prawdopodobnie najbardziej znana Islandką jest piosenkarka Björk.
Narodowym zwierzęciem Islandii jest mały ptaszek maskonur (ang. puffin, isl. lundi).
Najmłodszy geologicznie kawałek lądu znajduje się na Islandii. Jest nim niewielka wysepka Surtsey w archipelagu Vestmannaeyjar. Powstała ona w wyniku gwałtownego wybuchu podwodnego wulkanu w 1963 roku.
Islandia to jedyne miejsce w Europie, gdzie hoduje się banany w szklarniach.
Większość ulic i chodników na Islandii jest podgrzewanych ciepłą wodą. Dzięki temu nigdy nie zalega na nich śnieg lub lód.
Przed misją Apollo amerykańscy astronauci ćwiczyli lądowanie na księżycu na islandzkich polach lawy, gdyż zdaniem NASA ze wszystkich krajów na świecie, to właśnie Islandia najbardziej przypomina Księżyc.
Ulewa i przenikliwe zimno, a za chwilę silne słońce i bezchmurne niebo; w dodatku wszystko na koniec przyprószone śniegiem – taka jest właśnie Islandia. Pogoda na wyspie zmienia się z prędkością światła. Czym zaskoczyć może klimat Krainy Ognia i Lodu oraz jakiej pogody spodziewać się na wyprawie?
Pół żartem, pół serio stwierdzamy, że na Islandii można przejść przez wszystkie strefy klimatyczne świata. Rano otwieramy namiot, ale nic nie widzimy, bo świat zakrywa gęsta mgła niczym w szkockich Highlandach. Już po śniadaniu jednak wiatr je rozwiewa i odkrywa piękne słońce. Dzień spędzamy na trekkingu w upale niczym na wydmach Sahary. Spać kładziemy się już na Arktyce, bo przez śpiwór przedziera się przenikliwe zimno. Na szczęście przed snem wygrzaliśmy się w ciepłych źródełkach. Pamiętaj o tym pakując się na wyprawę, bo w czasie jednego wyjazdu (ba! w ciągu jednego dnia!) może przydać się tam może każdy element garderoby – od wełnianej czapki, po strój kąpielowy…
Klimat Islandii
Islandia leży w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Przez jej wyspę Grimsey (najbardziej wysunięty na północ zakątek islandii) przebiega koło podbiegunowe, a sama Kraina Ognia i Lodu znajduje się zaledwie 290 kilometrów od mroźnej Grenlandii. Panujący na Islandii klimat to umiarkowany chłodny typu morskiego na południu i subpolarny na północy. Ten pierwszy charakteryzują chłodne lata, ale stosunkowo łagodne zimy. Ten drugi zaś dosyć niskimi temperaturami przez cały rok.
Pogoda na Islandii
Pogoda, jakiej spodziewać się możemy na Islandii, w dużej mierze zależy od miejsca, które chcemy odwiedzić. Najzimniej jest na północy kraju oraz w tzw. interiorze, czyli w górzystym sercu wyspy. Zimą rzadko kiedy temperatura skacze tam powyżej 0°C, ale jeszcze rzadziej zdarzają się naprawdę mroźne dni niczym na Syberii czy w północnej Kanadzie. Latem średnia temperatura wynosi około 10–12 °C; bywa jednak, że słupki rtęci sięgają nawet 25. Wspólnym pogodowym mianownikiem dla całej wyspy jest natomiast silny wiatr, który zdaje się tam prawie nigdy nie przestawać wiać. Pogoda na Islandii jest niezwykle nieprzewidywalna i nie bez powodu popularnym powiedzeniem wśród islandczyków jest „Nie podoba Ci się pogoda? Poczekaj 5 minut, aż się zmieni”.
Kiedy najlepiej jechać na Islandię?
Każda pora roku na Islandii zachwyca czymś innym. Jednakże największe możliwości daje lato, kiedy to słońce świeci tam niemal przez całą dobę. W okresie od czerwca do końca sierpnia jest tam też najcieplej. We wrześniu temperatury wciąż nie są najniższe, ale za to można natknąć się na piękne zorze polarne. Najbardziej zjawiskowe z nich można jednak podziwiać na wyspie w zimie, tj. od grudnia do lutego.
Jednym z kierunków, który w Solistach obieramy najczęściej jest nasza ukochana Islandia. Dzieje się tak przede wszystkim z powodów jej wspaniałych krajobrazów; chociaż ma na to wpływ także sama kultura Islandii – pełna magii, tajemnic i niemałych zaskoczeń.
Islandia położona jest w Europie Północnej, w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Stolicą państwa jest Reykjavík, który jest też jej największym (i dużo większym od pozostałych) miastem. Językiem urzędowym na Islandii jest język islandzki, który uznaje się za jeden z najstarszych języków świata, który przez wieki prawie w ogóle nie ewoluował. Znaczna część mieszkańców posługuje się również płynnym angielskim. Religią dominującą na Islandii jest luteranizm, którą wyznaje tam około 73% mieszkańców.
Gdy myślimy „kultura Islandii” przed oczami momentalnie stają nam islandzkie sagi – największe osiągnięcie literackie kraju. Wspaniałe opowieści zostały napisane w latach 1180-1300 i opisują świat, jaki istniał w Europie ok. z 1100 roku. W dużej mierze oparte są na mitologii nordyckiej oraz historii norweskie i przechowały dziedzictwo zarówno Islandii, jak i innych krajów nordyckich.
Islandczycy wierzą, że ich kraj zamieszkują liczne magiczne stworzenia, przede wszystkim: trolle, elfy i wróżki. Kiedy tam pojedziesz, przekonasz się na własne oczy, że właściwie to… nie ma co się im dziwić. Każdy zakamarek wyspy wygląda bowiem niczym prosto z baśniowej sagi!
Dla Islandczyków nie są to jednak tylko zwykłe bajki, a ważna część ich kultury. Na uniwersytecie w Reykjaviku można studiować wiedzę o magicznych stworzeniach, a w islandzkich mediach co rusz pojawiają się informacje dotyczące pojawienia się trolli czy elfów. Znane są przypadki konieczności zmiany planów budowlanych dróg czy innych inwestycji, z powodu protestów magicznych mieszkańców wyspy. Przykładowo podczas budowy drogi między Hveragerði i Selfoss ekipie budującej zaczęły psuć się wszystkie maszyny. Ekspert od kontaktu z istotami nadprzyrodzonymi stwierdził, że droga ma przebiegać przez dom trolli. Ostatecznie więc drogę poprowadzono inną trasą, omijając siedzibę małych potworków.
Dla Islandczyków bardzo ważna jest przyroda, którą uznają za narodowe dobro wspólne. Gdy zapytasz przypadkowego Islandczyka o to, co zajmuje szczególne miejsce w jego sercu, z pewnością odpowie, że natura. Islandczycy z ogromną troską dbają o pokrywające wyspę łąki, plaże, góry, lodowce, wulkany i wodospady, a takiego samego podejścia oczekują również od przyjezdnych.
Natura napędza również życie większości Islandczyków. 9 na 10 domów na Islandii ogrzewanych jest energią geotermalną, w kraju mieszka cztery razy więcej owiec niż ludzi, a największy przychód państwu przynosi rybołówstwo.
Pewnie nieraz słyszałeś anegdoty na temat wysokich cen na Islandii. Są one jak najbardziej prawdziwe, jako że na Islandii jest naprawdę mega drogo (potwierdzone info). Dotyczy to również opieki medycznej i cen leków, dlatego do wyjazdu warto przygotować się również pod względem zdrowotnym.
Islandia to nie dzika dżungla w Ameryce Południowej czy spalona słońcem sawanna w Afryce, a więc nie panują w niej żadne choroby tropikalne. Przed wyjazdem nie musisz więc martwić żadnymi szczepieniami czy lekami profilaktycznymi. Na wyprawę weź jednak ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę oraz wykup ubezpieczenie zdrowotne.
Jadąc do Islandii nie masz obowiązku szczepić się na jakąkolwiek chorobę. Niektórzy specjaliści medycyny podróży przed wyjazdem na Islandię zalecają zaszczepić się na:
Szczepienia te nie są jednak obowiązkowe i rzadko kiedy praktykowane.
Na solistowych wyjazdach po Islandii poruszamy się naszymi samochodami, a każdy z nich wyposażony jest w podstawową, samochodową apteczkę. Mimo to na wyjazd warto wziąć też swoją własną, zawierającą podstawowe leki. Powinny się w niej znaleźć przede wszystkim leki, które przyjmujesz regularnie, środki przeciwbólowe i leki pomocne przy zatruciach pokarmowych (np. węgiel leczniczy, środek na biegunkę etc.) oraz opatrunki, plastry i płyn do dezynfekcji. Choć Islandia nie kojarzy się ze słońcem… uwierz nam: na tripie może przydać się krem z filtrem przeciwsłonecznym. Ciekawostką na temat Islandii jest fakt, że jest to jedyny kraj na świecie, w którym nie ma komarów. Mimo to polecamy wziąć ze sobą środek odstraszający owady. W okresie wiosennym i letnim na Islandię atakują małe muszki, które lubią uprzykrzać życie…
Obywatele Polscy, którzy są objęci systemem ubezpieczenia NFZ mają zagwarantowany dostęp do pomocy medycznej na terenie Islandii w nagłych przypadkach na takich samych zasadach jak osoby objęte islandzkim systemem ubezpieczenia zdrowotnego. Pozostałe świadczenia lekarskie są płatne (i to duuuużo płatne!). Na wyjazd warto więc wykupić polisę ubezpieczeniową pokrywającą ewentualne koszty leczenia i transport medyczny. Jeżeli wybierasz się na Islandię z Klubem Podróżników Soliści, bez względu na to jaką opcję wybrałeś (Interior, Extreme czy Classic) dobrej jakości ubezpieczenie masz już w cenie wyjazdu.
Islandia słynie z przepięknych krajobrazów, ale niestety też z bardzo wysokich cen. Nie jest tania, ale z pewnością warta wszystkich milionów świata. Jakich cen spodziewać się w Krainie Ognia i Lodu oraz ile gotówki zabrać ze sobą?
Gotowy na wyjazd do jednego z naszych ukochanych kierunków? Kurtka przeciwdeszczowa i buty trekkingowe spakowane? Przed wyjazdem warto obliczyć też „kieszonkowe”, które wydasz podczas wyjazdu na pamiątki, pyszne islandzkie smakołyki i ewentualne dodatkowe atrakcje. Serce każdego solisty wypełnione jest miłością do Islandii (brzmi ckliwie, ale to prawda;)). Organizujemy tam nawet po kilkadziesiąt tripów rocznie, dlatego plany wypraw staramy się tworzyć tak, by zwiedzić ten piękny kraj w jak najbardziej budżetowy sposób.
Walutą Islandii jest korona islandzka (w skrócie IKR lub ISK, dlatego przez polaków potocznie nazywana jest „iską”). W obiegu spotkać można monety o wartości 1, 5, 10, 50 i 100 koron oraz banknoty po 500, 1000, 5000 i 10000 koron. Istnieje również banknot o nominale 2000 koron, lecz jest on rzadko spotykany. Jedna korona islandzka to zaledwie trzy grosze polskie, a więc 32 korony to mniej więcej złotówka (kurs z dnia 22.05.2019 roku). Ciekawostką jest fakt, że islandzkie korony są jedną z niewielu jednostek monetarnych na świecie, na których zobaczyć można wizerunek kobiety. Jest nią widniejąca na banknocie 5000-koronowym Ragnheidur Jónsdóttir – XVII wieczna krawcowa i nauczycielka, żona dwóch biskupów.
Na Islandię najlepiej zabrać ze sobą euro, które na miejscu wymieni się na walutę islandzką. Jeżeli wybierasz się do Krainy Ognia i Lodu w ramach jednego z naszych wyjazdów (Islandia Classic, Islandia Extreme, Islandia Interior lub Islandia Family) pamiętaj, że w cenie wyprawy masz zapewnione wszelkie noclegi, wynajem aut, ubezpieczenie oraz wszystkie atrakcje zawarte w programie. Dodatkowe fundusze potrzebne Ci są więc przede wszystkim na wyżywienie i pamiątki. Z naszego doświadczenia wiemy, że powinno Ci na to starczyć około 150–200 euro. Nie zapomnij też o euro oraz koronach, które przekazujesz liderowi na lotnisku w Reykjaviku.
Loty na Islandię zazwyczaj nie są drogie. Najwięcej pieniędzy wydaje się więc już na sam pobyt na wyspie. Jeżeli chcesz zwiedzić Islandię budżetowo najłatwiej będzie Ci oszczędzać na jedzeniu. Na naszych wyjazdach gotujemy samodzielnie (w przypadku Islandii Classic i Family – w kuchni w solistowym domku, a na Islandii Extreme i Interior – na polowych kuchenkach gazowych). Zakupy staramy się robić w supermarketach Bonus, które są najtańszymi sklepami na całej wyspie (cenami przypominają naszą Almę, a produktami Biedronkę sprzed kilku lat). Niektóre produkty możesz zabrać ze sobą z Polski (np. makaron, ryż, batoniki, żywność liofilizowaną etc.). Dla chętnych nie zabraknie też możliwości spróbowania tradycyjnych islandzkich dań w restauracjach. W tym celu najlepiej wyszukać knajpę, która oferuje tzw “happy hours” z promocyjnymi cenami posiłków. Niestety łasuchy muszą liczyć się z tym, że za najtańszy posiłek w islandzkiej restauracji zapłacą mniej więcej tyle co za jeden z droższych w restauracji polskiej.
Posiłek w niedrogiej restauracji – ok. 2000 ISK (ok. 63 PLN);
Piwo w barze – ok. 1000 ISK (ok. 31,40 PLN);
Kawa w kawiarnii – ok. 500 ISK (ok. 15,70 PLN);
Bochenek chleba – ok. 400 ISK (ok. 12,60 PLN);
Litr mleka – ok. 160 ISK (ok. 5 PLN);
Tuzin jajek – ok. 650 ISK (ok. 20,40 PLN);
Kilogram ryżu – ok. 400 ISK (ok. 12,60 PLN);
Kilogram pomidorów – ok. 500 ISK (ok. 15,70 PLN);
1,5 litrowa woda mineralna – ok. 250 ISK (ok. 7,90 PLN);
Islandzki serek homogenizowany Skyr – ok. 156 ISK (ok. 5,20 PLN);
Islandzkie ciasto Kleinur (rodzaj faworków) – ok. 445 ISK (ok. 15 PLN) za 15 sztuk;
Mały słoiczek islandzkiego czarnego kawioru – ok. 429 ISK (ok, 14,30 PLN);
Kilogram mięsa wieloryba – ok. 3298 ISK (ok. 102, 5 PLN);
Pół litra islandzkiej whisky Floki – 9690 ISK (ok. 301,30 PLN);
Herbata z suszonego porostu (50g) – ok. 1590 ISK (ok. 49,40 PLN);
Pamiątkowy magnes na lodówkę – ok. 850 ISK (ok. 26,40 PLN);
Skarpety z wełny islandzkich owiec – ok. 2500 ISK (ok. 77,70 PLN);
Islandia nie należy do Unii Europejskiej, dlatego przed wyprawą często pytacie nas o to jakie dokumenty będą Wam potrzebne w trakcie podróży. Na to i inne pytania związane z wyjazdem na Islandię odpowiadamy poniżej.
Islandia nie jest członkiem UE, ale należy do strefy Schengen oraz do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Oznacza to, że obywatele wszystkich krajów członkowskich (w tym oczywiście też Polski) nie są objęci obowiązkiem wizowym. Wizy nie potrzebujesz zarówno jadąc na Islandię w celach turystycznych, jak i aby podjąć tam pracę czy naukę.
Aby wjechać na teren Islandii wystarczy Ci ważny dowód osobisty lub paszport. Przed wyjazdem upewnij się, że Twoje dane i zdjęcie zawarte w dokumencie są aktualne. Jeżeli natomiast planujesz zostać na wyspie dłużej niż trzy miesiące, Twoim obowiązkiem jest rejestracja w islandzkim Rejestrze Narodowym.
W sytuacji kryzysowej lub gdy np. zgubisz dokument tożsamości z prośbą o pomoc możesz zgłosić się do Ambasady Polskiej na Islandii. Jej adres to:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Reykjaviku
Þórunnartún 2, Reykjavík, Islandia
Tel.: +354 520 5050
*Tekst został napisany 28.02.2020 roku. Pamiętaj, że zasady dot. wjazdu i wyjazdu z terenu Islandii mogły ulec zmianie. Aktualnych informacji szukaj na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
ISLANDIA