Zdjęcie z programu wyjazdu

Lemury z Madagaskaru i inne zwierzęta. Jakie zwierzęta żyją na Madagaskarze?

„Za dużo Julianów? Pfff, nigdy nie za dużo Julianów!” Patrząc na zwierzęta Madagaskaru, można odnieść wrażenie, że wyspa ta faktycznie stanowi królestwo lemurów. Sympatyczni podwładni Króla Juliana nie są jednak jedynymi przedstawicielami fauny, na których warto zwrócić uwagę. Kto jeszcze rządzi tym wyjątkowym kawałkiem ziemi?

Jakie zwierzęta żyją w Madagaskarze?

Madagaskar jest wyspą, która słynie z niezwykłej bioróżnorodności, a wiele zwierząt, które tam występują, jest endemitami – czyli występują wyłącznie tam. Tamtejsza fauna składa się z około 100 gatunków lemurów, 50 gatunków kameleonów, ponad 300 gatunków ptaków, a także licznych innych ssaków, płazów i gadów, w tym żółwi, żab i krokodyli. Zwierzęta żyjące na Madagaskarze zasiedlają wszystkie ekosystemy i środowiska, tworząc unikatową mozaikę przyciągającą nie tylko ekologów oraz obserwatorów przyrody, ale także osoby szukające odpoczynku na łonie przyrody.

Odwiedź lemury na Madagaskarze! Zapisz się na wyprawę na Madagaskar!

Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Jakie zwierzęta występują najczęściej na Madagaskarze?

Jeśli chodzi o Madagaskar, zwierzęta i rośliny zdecydowanie królują na liście atrakcji. Słowo „królują” nie jest tutaj przypadkowe, biorąc pod uwagę rolę, jaką w tym wszystkim miał Król Julian – najważniejszy lemur z Madagaskaru. Jego medialna sława mocno przyczyniała się do rozsławienia wyspy i jej niespotykanego dziedzictwa przyrodniczego. Warto więc zadać sobie jedno pytanie: jakie zwierzęta żyją na Madagaskarze?

Lemury – koronowani królowie Madagaskaru

Lemury na Madagaskarze to faktycznie potęga. Na wyspie żyje aż 100 różnych gatunków tych sympatycznych zwierząt, co wręcz pozwoliło uczynić je symbolem tamtejszej przyrody. Prócz lemurów katta (to te z pierzastym ogonem w czarno-białe paski – właśnie do nich należał Król Julian), na Madagaskarze także żyją inni przedstawiciele rodziny lemurowatych:

  • Maki złoty – to jeden z endemicznych gatunków zwierząt Madagaskaru krytycznie zagrożonych wyginięciem. Został odkryty w lasach Ranomafana w latach 80. XX wieku. Żywi się głównie bambusem, który zawiera duże ilości cyjanku, co jednak mu nie szkodzi.

  • Sifaka – jest to rodzaj ssaków naczelnych, które występują wyłącznie na Madagaskarze. Sifaki są wielkimi skoczkami i poruszają się skokami na dwóch nogach, co wygląda naprawdę zabawnie. Wyróżnia je długie, puszyste futro, które przybiera różne kolory w zależności od gatunku.

  • Palczak madagaskarski – to ostatni żyjący przedstawiciel rodziny palczakowatych. Tym, co go wyróżnia, jest niesamowicie długi palec, którym wyciąga owady spod kory drzew. To gatunek nocny, który ma duże, wyłupiaste oczy i długie, szczupłe ciało sprawiające, że wygląda dość upiornie.

Lemur czubaty – ma na głowie rude futerko, od którego pochodzi ta charakterystyczna nazwa. Żyje głównie na wschodzie wyspy i żywi się owocami oraz nektarem. Prowadzi dzienny tryb życia, dzięki czemu nie trzeba zarywać nocy, aby go zobaczyć.

Fossa – naturalny wróg lemurów

Jako że równowaga musi być zachowana, fauna Madagaskaru zawiera też takich okrutników jak fossy, które pilnują, by populacja lemurów się zbytnio nie rozrosła. Fossa to zresztą całkiem zabawne zwierzątko. Wygląda jak kot, ale zachowuje się jak pies – bywa nawet nazywany „madagaskarską panterą”. Przedstawiciele tego gatunku polują na wszystko, co ma futro, w tym także na lemury. Jednocześnie, pomimo tego, że są jednym z najważniejszych drapieżników w ekosystemie Madagaskaru, nie bywają często obserwowane.

Kameleony i inne gady

Chociaż w pojedynku na rozpoznawalność wygrałby lemur, Madagaskar jest gęsto zamieszkiwany również przez kameleony. Żyje ich tam aż ponad 50 gatunków, z czego większość nie występuje nigdzie indziej! Gady te wyróżniają się zdolnością do zmiany koloru skóry, co pozwala im nie tylko na kamuflaż, a także wyrażanie emocji i reagowanie na temperaturę. Ot, taka ciekawostka!

Jeśli chodzi o Madagaskar, zwierzęta te żyją przede wszystkim w lasach, głównie w konarach drzew i krzewów. Wśród gatunków, które występują najczęściej, znajdują się kameleon lamparci, kameleon krępy czy znany pod łacińską nazwą furcifer labordi. Ten ostatni jest jednym z najmniejszych przedstawicieli rodziny kameleonowatych.

Faunę Madagaskaru reprezentują również inne gady, w tym węże, żółwie i krokodyle. Jednym z największych węży na wyspie jest boa madagaskarski. Może osiągnąć długość do 4 metrów i zasadniczo nie jest groźny dla człowieka. Kolejnym wężem, o którym wypada wspomnieć, jest kobra czarnobiała. To jeden z bardziej niebezpiecznych węży w regionie, jednak na szczęście trudno go spotkać. Nie jest agresywny i unika kontaktu z ludźmi, nie mniej warto uważać, bo jego jad działa bardzo mocno. Madagaskar jest domem również dla kilku gatunków żółwi, w tym żółwi promienistych i madagaskarskich. Są to zwierzęta krytycznie zagrożone wyginięciem, do czego przyczynia się między innymi nielegalny handel oraz utrata siedlisk.

Jakie gatunki jeszcze zamieszkują Madagaskar? Niebezpieczne zwierzęta może nie są tu dominujące, jednak i ich nie brakuje. Jednym z nich jest krokodyl nilowy, który choć nie jest charakterystyczny dla wyspy, występuje na niej w znaczącej liczbie. Co więcej, jest jedynym drapieżnikiem kroczącym, który stanowi zagrożenie dla większych zwierząt żyjących na lądzie.

Ptaki – podniebne królestwo

Lubisz obserwować ptaki? Nie znajdziesz lepszego miejsca niż Madagaskar. Zwierzęta te są reprezentowane tutaj przez około 300 gatunków, z czego około 100 jest endemicznych. Jakie ptaki można zaobserwować na wyspie? 

  • Sieweczki – fauna Madagaskaru obejmuje rozmaite ptaki wodne, w tym sieweczki zamieszkujące morskie plaże lub bagna wodne. Żywią się one głównie małymi skorupiakami i bezkręgowcami, których w okolicznych wodach nie brakuje.

  • Sokoły – na wyspie żyje lub czasowo przebywa także wiele gatunków drapieżnych ptaków, które żywią się niewielkimi zwierzętami jak gryzonie czy jaszczurki, kontrolując ich populację. Na Madagaskarze można zaobserwować między innymi sokoła śniadego czy sokoła wędrownego. 

  • Czaple – czaple licznie zamieszkują madagaskarskie mokradła, bagna, rzeki, jeziora i wybrzeża. Jednym z ich reprezentantów jest czapla malgaska, którą na wyspie uda się zaobserwować w okresie godów. Prócz niej można spotkać także czaplę purpurową o purpurowo-niebieskim upierzeniu czy czaplę zieloną będącą dużo mniejszą od innych przedstawicieli rodziny czaplowatych.

  • Ptaki tropikalne – w dżungli żyje wiele gatunków ptaków, które zaskakują przepięknym, barwnym upierzeniem. Wśród nich znajdują się między innymi kuja płowa w zielonych, brązowych i białych odcieniach, zimorodek madagaskarski jasnorudy z białym brzuszkiem czy brodawnik żółtobrzuchy posiadający czarną głowę z barwnymi brodawkami.

A jak się mają popkulturowe pingwiny z Madagaskaru do rzeczywistości? Zwierzęta te faktycznie można spotkać w Afryce, jednak nie żyją one na Madagaskarze, a bliżej południowej części kontynentu. Tym afrykańskim pingwinem jest pingwin przylądkowy – niewielki ptak żerujący w morzu, krytycznie zagrożony wyginięciem.

Odkryj Madagaskar razem z Soliści Adventure Club!

Już teraz odkryj Madagaskar! Zwierzęta i przyroda to zaledwie początek Twojej przygody! Podróżując razem z Solistami, zawędrujesz w najpiękniejsze zakątki wyspy – wspólnie zwiedzimy Park Narodowy Ranomafana, odpoczniemy na rajskich plażach i wyprawimy się w kilkudniowy rejs łódką po rzece Tsiribihina. W planie naszego wyjazdu znajdują się także inne atrakcje Madagaskaru, które pozwolą Ci doświadczyć tej wyspy w pełni, bez upiększeń i komercyjnej otoczki. Już teraz sięgnij po więcej szczegółów: wyprawa na Madagaskar. Czekamy na Ciebie!