Zdjęcie z programu wyjazdu

Park Narodowy Ranomafana – niezwykły skarb Madagaskaru

Zamknij oczy i pomyśl o nieprzeniknionej, zielonej dżungli spowitej w gęstej mgle. Czujesz te krople wilgoci na skórze? Słyszysz odgłosy dzikich zwierząt dobiegające gdzieś znad Twojej głowy, tłumione przez liście drzew? Witaj w Ranomafana – jednym z najbardziej fascynujących zakątków Madagaskaru, gdzie przyroda wciąż rządzi niepodzielnie, a człowiek jest tylko gościem.

Dżungla Ranomafana – kwintesencja Madagaskaru

Dżungla Ranomafana to rozległy teren w środkowo-wschodniej części Madagaskaru, który od 1991 roku znajduje się pod ochroną jako Park Narodowy Ranomafana. Mimo tego, że początkowo został on powołany dla ochrony maki złotego (to gatunek z rodziny lemurowatych), już w 2007 roku jego unikatowość została doceniona i jako część lasów deszczowych Atsinanana trafił na listę UNESCO. Obecnie cały obszar dżungli Ranomafana pokrywa wilgotny las równikowy, który jest siedliskiem wielu endemicznych i zagrożonych gatunków roślin oraz zwierząt.

Zapisz się na wyprawę na Madagaskar!

Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Jakie zwierzęta żyją w Parku Narodowym Ranomafana?

Jak każda dżungla na Madagaskarze, także Ranomafana stanowi schronienie dla wielu gatunków zwierząt. Co ciekawe, szacuje się, że nawet ponad 90% z nich to endemity, które nie występują poza wyspą.

Jakie zwierzęta Madagaskaru żyją w Ranomafana? Wśród przedstawicieli tamtejszej fauny królują różne gatunki małp i lemurów, a także mniejsze i większe ssaki, ptaki, gady czy płazy. Na szczególną uwagę zasługują znów:

  • Maki złoty – to właśnie ten gatunek sprawił, że powołano Park Narodowy Ranomafana. Ten sympatyczny lemur został odkryty w 1986 roku właśnie w tej dżungli. Żywi się bambusem, który zawiera cyjanek, co nie robi na jego organizmie żadnego wrażenia. Niestety jest krytycznie zagrożony wyginięciem.

  • Lemuria rdzawa – przedstawiciele tego gatunku prowadzą dzienno-nocny tryb życia, więc można spotkać je o każdej porze. Są narażone na wyginięcie przede wszystkim ze względu na duże wylesianie terenów i kłusownictwo.

  • Palczak madagaskarski – to największy ssak z rzędu naczelnych prowadzący nocny tryb życia. Uwagę zwraca przede wszystkim charakterystycznym wyglądem – ma ogromne oczy i futro upodobniające go do czarnego kota. W malgaskiej kulturze uznaje się go za zwiastun śmierci, przez co często jest zabijany. Zagraża mu także niszczenie lasów.

  • Kameleon krępy – może osiągać nawet do 70 cm długości, co czyni go jednym z największych kameleonów na świecie. Jest narażony na wyginięcie.

  • Boa madagaskarski – można go spotkać szczególnie w pobliżu wody, do której chętnie wchodzi. Występuje głównie w północnym Madagaskarze i może dorosnąć do 3 metrów długości.

  • Wanga błękitna – to stosunkowo niewielki ptak o pięknym, niebieskim upierzeniu, które czyni go jednym z najbardziej efektownych ptaków Madagaskaru. Żywi się głównie owadami i małymi gadami.

Uszatka madagaskarska – te dorastające do 50 cm sowy to o kolejny endemit charakterystyczny dla Madagaskaru. Poluje głównie w nocy, dlatego jest raczej rzadko widywana.

Co robić w dżungli Ranomafana?

Główną atrakcje Parku Narodowego Ranomafana stanowi gęsta, zielona dżungla, pełna gigantycznych paproci, lian i egzotycznych kwiatów. Dzięki nim spacer po tym wyjątkowym lesie jest jak podróż do innego świata, gdzie na każdym kroku można spotkać unikalne gatunki roślin i zwierząt. To jednak zaledwie część atrakcji, które tam czekają.

Podziwianie wodospadów w Ranomafana

Dżungla Ranomafana skrywa w sobie wiele malowniczych zakątków, w tym otoczone zielenią wodospady. Jednym z najbardziej imponujący jest Cascades de Namorona znajdujący się wzdłuż rzeki Namorona. Jego strumienie spadają z dużej wysokości, tworząc efektowną, wielopoziomową kaskadę. W pobliżu występują także naturalne baseny, w których można się ochłodzić.

Kąpiel w gorących źródłach Ranomafana

Nazwa „Ranomafana” w języku malgaskim oznacza „gorącą wodę”, co nawiązuje do naturalnych źródeł termalnych występujących w okolicy. Znajdująca się w nich woda jest bogata w minerały, a jej temperatura waha się od 35°C do 40°C, co sprawia, że kąpiel jest nie tylko przyjemna i relaksująca, ale także korzystna dla zdrowia. Na terenie parku znajdują się zarówno publiczne basenu termalne, które są łatwo dostępne dla turystów, jak i dzikie gorące źródła pozwalające na kąpiel w otoczeniu zieleni w sercu dżungli.

Obserwacja ptaków

Dżungla Ranomafana jest jedynym z najlepszych miejsc na Madagaskarze do obserwowania ptaków. Żyje tam około 115 gatunków tych zwierząt, w tym także rzadkie lub wyjątkowo kolorowe. Najlepiej jest je obserwować wcześnie rano, kiedy są najbardziej aktywne i szukają pożywienia.

Wędrówka szlakami turystycznymi

Park Narodowy Ranomafana oferuje kilka szlaków o różnym stopniu trudności. Pozwalają one na podziwianie niezwykłej fauny i flory, przy czym im głębiej w dżunglę, tym różnorodność w ekosystemie jest większa. Szlaki przeważnie są wytyczone i utrzymywane w dobrym stanie, jednak i tak trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

Kiedy jechać do Parku Narodowego Ranomafana?

Jeśli chodzi o dżunglę Ranomafana, pogoda nie zawsze sprzyja zwiedzaniu. Od listopada do kwietnia na Madagaskarze panuje pora deszczowa, która wiąże się z większymi opadami i wyższą wilgotnością powietrza. Chociaż cała roślinność jest wówczas jeszcze bujniejsza i bardziej okazała, warunki do trekkingu mogą być szczególnie trudne, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę śliskie i zabłocone szlaki.

Optymalnym czasem na wizytę w dżungli Ranomafana jest okres od maja do czerwca i od września do października. Temperatury powietrza są wówczas dość komfortowe i nie jest już tak mokro. Również stan szlaków pozwala na bezpieczną wędrówkę, a mniej gęstej roślinności sprzyja obserwacji ptaków i lemurów mieszkających w konarach drzew.

Czy warto pojechać do dżungli Ranomafana?

Madagaskar jest marzeniem wielu podróżników, a takie enklawy jak dżungla Ranomafana sprawiają, że chce się go doświadczyć jeszcze bardziej. Już teraz zaplanuj swoją podróż życia i odkryj tę afrykańską wyspę razem z nami! Wyprawa na Madagaskar z Soliści Adventure Club to kilkanaście dni w raju. Wspólnie odwiedzimy 3 parki narodowe i 2 rezerwaty przyrody, będziemy przemierzać drogi i bezdroża w poszukiwaniu zachwycających ujęć. Posmakujemy, zobaczymy, odkryjemy. Co więcej, plan naszej podróży jest naprawdę napięty i obejmuje atrakcje Madagaskaru, które mogą wprawiać w równym stopniu w zachwyt, jak i przerażenie. Nie musisz się jednak martwić o swoje bezpieczeństwo czy powodzenie całego wyjazdu. Każdej grupie towarzyszy doświadczony podróżnik, topowy lider wyprawy, który ma odpowiednie przygotowanie i na bieżąco rozwiązuje problemu. Dzięki niemu nawet niespodziewane stanie się wspaniałą przygodą. Jeśli więc lubisz aktywnie spędzać czas i chętnie przekraczasz swoje granice, koniecznie dołącz do naszej wyprawy. Czekamy na Ciebie!