Nepal - Sanktuarium Annapurny
Od Himalajów po dżunglę
Od Himalajów po dżunglę
Nepal to państwo kontrastów, kwintesencja różnorodności. To tutaj obok siebie stoją ośmiotysięczniki i starożytne świątynie, a żywe, momentami huczne i zatłoczone miasta, sąsiadują z rozległymi dżunglami i sawannami. Na każdym kroku czekają nas oszałamiające krajobrazy i skarby lokalnej kultury, a miłośnicy gór będą mogli odhaczyć z bucket listy trekking po Himalajach (wejdziemy na wysokość powyżej 4000 m n.p.m.!). Zobaczymy małe górskie wioski, wyjątkowe panoramy subtropikalnych lasów, majestatyczne tygrysy bengalskie, onieśmielające wielotysięczne szczyty i okadzone dymem kadzideł tajemnicze świątynie. Wybierzemy się też na 2 dniowy spływ górską rzeką, a także wejdziemy do dżungli szukać dzikich zwierząt. Będzie aktywnie, wymagająco, ale, co za tym idzie, intensywnie i z całą masą przygód. Tutejsi mieszkańcy, zawsze uśmiechnięci i serdeczni, witają przyjezdnych szczerym „Namaste!”, sprawiając, że każdy, kto choć raz odwiedził ten kraj, będzie chciał do niego wrócić.
#solisciteam
Wyprawy dla osób lubiących aktywne spędzanie czasu – bogate w długie spacery i trekkingi,
przemieszczanie się z plecakiem, podróże lokalnym transportem.
To będzie prawdziwa backpackerska przygoda! Spać będziemy w klimatycznych hostelach, w pokojach wieloosobowych. Łazienki dzielone wraz ze współlokatorami lub innymi gośćmi hostelu.
Wszystko co niestandardowe wymagające wyjścia poza strefę komfortu.
Wyjazdy tematyczne, dla każdego kto chce zmierzyć się z własnymi słabościami – długie
trekkingi oraz zdobywanie szczytów górskich. Wymagana bardzo dobra kondycja fizyczna i mocny charakter.
Dlaczego warto z nami jechać?
Plan wyprawy
Unikatowy program - Himalaje i spływ po dżungli
Nepal to wyjazd, który od początku pachnie przygodą. Wyprawa w Himalaje to przecież marzenie każdego miłośnika gór! Zobaczymy na własne oczy majestat „dachu świata” i zdobędziemy bazę pod Annapurną na wysokości 4130 m, któraj est uważana za najpiękniejszą górę świata. Spędzimy czas w Pokharze i Kathmandu – niesamowicie różnorodnych etnicznie i kulturowo miastach, gdzie poznamy egzotyczne zwyczaje tutejszych mieszkańców. Skosztujemy nepalskiego streetfoodu i udamy się na Jungle Trek po safari w Chitwan, pełnego tygrysów, nosorożców i krokodyli. Czeka nas też pełen emocji spływ pontonem po rwącej rzece Seti – dwudniowy rating dostarczy nam masy emocji! Wyprawa do tego najbardziej różnorodnego zakątka Azji to podróż życia dla wprawionych podróżników i wielbicieli wspinaczek górskich. Poczuj inny smak życia i zobacz na własne oczy kraj kontrastów!
Katmandu – na styku kultury hinduskiej i buddyjskiej
Tygiel kultur i wyznań, wszechobecna wrzawa, orientalna architektura, drażniąca nozdrza woń kadzideł, labirynt świątyń, pałacy i targowisk – witamy w stolicy Nepalu. Tajemnicze Katmandu to stare miasto w środkowej części kraju. Odwiedzimy serce stolicy – Durbar Square – gdzie na małej przestrzeni jeden obok drugiego ulokowały się światowej klasy zabytki UNESCO. Zajrzymy także do sanktuarium Pashupatinath poświęconego bogu Sziwie, oraz stupy Bodnath ze słynnymi wszystkowidzącymi oczami, a także przekonamy się dlaczego majestatyczna stupa Swayambhunath nazywana jest „Świątynią małp”.
Patan – Miasto Piękna
Drugie, co do wielkości miasto Doliny Katmandu to perła nepalskiej architektury. W Patanie odwiedzimy miejscowy Durbar Square, który zdobią wielopoziomowe, bogato zdobione orientalne świątynie. Zaprowadzimy Was na wewnętrzny dziedziniec buddyjskiego klasztoru Golden Temple, który kryje misternie zdobione XII-wieczne mury i szpaler modlitewnych młynków. Odkryjemy ciasne uliczki otaczające słynny plac, pełne fascynujących architektonicznych odkryć, zapomnianych podwórek i obwoźnych straganów. Z miastem związana jest legenda o trędowatym, którego uzdrowiła kąpiel w stawie nieopodal lasu Lalita. Kilka dni później ówczesnego króla nawiedził w śnie bóg Sarveśvara, który kazał wybudować w tym miejscu miasto. Efekt był tak olśniewający, że miejsce to zostało nazwane Lalitpur – Miastem Piękna.
Pashupatinath – na spotkanie śmierci
W Nepalu życie toczy się kołem – rodzimy się, trwamy, odchodzimy i rodzimy ponownie. Podejście miejscowych do śmierci jest zgoła inne, niż w zachodnich kulturach, dlatego wizyta w Świątyni Paśupatinath pozostawia niezapomniane wrażenie na granicy szoku i fascynacji. Hinduskie Pashupatinath słynie przede wszystkim z ceremonii kremacji, które odbywają się tutaj codzienne na betonowych platformach, wzdłuż świętej rzeki Bagmati. Ciało przykryte całunem najpierw układane jest na specjalnej platformie, tak, że stopy zmarłego zanurzone są w wodzie następnie rodzina odprowadza go do ghaty kremacyjnej. Ghatę podpala najstarszy syn zmarłego. Po chwili zaczyna unosić się ciężki, duszny dym. Bycie świadkiem tego rytuału odurza, szokuje i daje do myślenia.
Bhaktapur - ceglane miasto
Odwiedzimy też Bhaktapur – kolejne miasto w Dolinie Katmandu, które zostało mocno dotknięte przez trzęsienie ziemi z 2015 roku. Ceglane miasto – bo tak jest określany jest dużo spokojniejsze od gwarnego Katmandu. Cała część starego miasta wpisana jest na listę UNSCO i nie można poruszać się po niej samochodami przez co i spalin jest znacznie mniej. Miasto jest dawną stolicą Nepalu – funkcję te pełniło od XII do XV wieku, a jego historia sięga aż VIII wieku. W Bhaktapur można odczuć wrażenie, jakby czas się zatrzymał.
Pokhara – mekka miłośników gór
Miasto w centralnym Nepalu, położone około 200 km na zachód od Katmandu, nad jeziorem Phewa Tal. Znajduje się tuż u podnóży masywu Annapurny i stanowi najpopularniejszy punkt wypadowy w Himalaje. Odwiedzimy uchodzący za jeden z piękniejszych punktów widokowych – Sarangkot – z którego roztaczają się niesamowite widoki na potężne masywy górskie. Malownicza trasa prowadząca do punktu, wiedzie przez pobliskie wioski. Będziemy mieć okazję zanurzyć się w lokalnej kulturze i przyjrzeć z bliska życiu mieszkańców o tak zróżnicowanym pochodzeniu etnicznym.
Zakup sprzętu trekkingowego
Przed trekkingiem po himalajskich szlakach warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt outdoorowy. Można to zrobić na miejscu, w Pokharze, która pełna jest mniejszych i większych sklepików turystycznych. Za wypożyczenie markowej kurtki czy ciepłego puchowego śpiwora, który ochroni nas przed wieczornym mrozem, zapłacimy średnio 1,5-2$ dziennie za sztukę. Rozwiązanie to jest nie tylko budżetowe, ale i wygodne – nie musimy wozić ze sobą sprzętu z Polski. W Pokharze nabędziemy również kijki, czołówki, rękawiczki i porządne buty trekkingowe.
Dzień 1: Siwai – Sinuwa (13km)
Podjeżdżamy jeepami na start trekkingu w Siwai i ruszamy w drogę! Trasa jest malownicza, ale nieco wymagająca. Nie ma tu co prawda ekstremalnych wysokości, ani stromych podejść – są za to schody w dużej ilości. Wykutych w skale stopni trzeba pokonać… setki. Przepiękna sceneria rekompensuje jednak każdy wysiłek. Na tym odcinku naszym oczom ukaże się dżungla, drzewa z egzotycznymi owocami na wyciągnięcie ręki, a w oddali kontrast ośnieżonych szczytów i lodowców. Tego dnia czekają nas przejścia mostami wiszącymi – emocje gwarantowane! Naszym celem na ten dzień jest bogata etnicznie górska wioska Sinuwa, której mieszkańcy należą do ludu Gurung. Miejsce to położone jest na wysokości 2340 m n.p.m.
Dzień 2: Sinuwa – Himalaya (10km)
Rano powita nas zapierajacy dech w piersiach widok porośniętych zielenią zboczy gór, z których wyrastają ostre i białe szczyty. Pamiętacie wczorajsze schody? Dzisiaj dla odmiany, zamiast wspinać się, zejdziemy na dół. Tam szlak się kończy, dalej już tylko urwisko i rwący potok. Czas na dreszczyk emocji i przeprawę przez wiszący most. Dalej szlak prowadzi obok tarasowych pól uprawnych. Tego dnia, przez większość czasu towarzyszyć nam będzie prawdziwy olbrzym – widok na szczyt Machhapuchhare (6997 m). Trasa na tym odcinku urzeka: lasy bambusowe, przecinające ścieżkę wodospady, kamienne kapliczki, a nad głowami sznury kolorowych buddyjskich flag modlitewnych.
Dzień 3: Himalaya – Annapurna Base Camp (9km)
Najbardziej wymagający odcinek trasy. Dzisiaj planujemy zdobyć cel naszej wyprawy: bazę pod Annapurną. Pokonamy nasze słabości i wejdziemy na wysokość 4130 m n.p.m. Nie ma powodów do obaw, nasze organizmy są już zaaklimatyzowane po poprzednich trekkingach, a podczas całej trasy czuwać nad nami będzie lokalny przewodnik, który szybko wykryje najmniejsze objawy choroby wysokościowej. Po kilku godzinach wędrówki staniemy pod niemal pionowym szczytem 10-tej najwyższej góry na świecie. Ta chwila będzie dla wielu z nas magiczna, a satysfakcja ze zrealizowanego marzenia prawdopodobnie wyciśnie łzy z oczu. Miejsce, w którym się znajdziemy, czyli Sanktuarium Annapurny to kwintesencja majestatu i potęgi Matki Ziemi. Unikatowe w skali globu ukształtowanie terenu tworzy prawdziwy górski teatr otoczony pierścieniem kilkunastu siedmiotysięcznych szczytów. Wokół lodowce, skaliste masywy, targane wiatrem nepalskie flagi i memoriały upamiętniające osoby, które przegrały walkę ze szczytem. Ta myśl może budzić grozę, ale trzeba pamiętać, że Annapurna I (8091 m n.p.m.) do dzisiaj ma najwyższe statystyki śmiertelności ze wszystkich himalajskich kolosów.
Dzień 4: Sanktuarium Annapurny – Bamboo (15km)
Po wczorajszym dniu może być to nielada wyzwanie, ale warto wstać wcześnie na wschód słońca i zobaczyć słynne „zapalanie” szczytów, gdy złote promienie osnuwają świetlistą mgiełką białe szczyty, jeden po drugim. To mistyczne doświadczenie zatrzyma czas na moment. Dzisiaj od rana będziemy cieszyć oczy takimi widokami. Z bazy ABC przejdziemy do innej, pod Machhapuchhare (6997 m). Na tę górę nie można się jednak wspinać. Jest to święty symbol Nepalczyków, a szczyt nazywany jest przez nich Rybim Ogonem.
Dzień 5 i 6: Trekking powrotny i kąpiel w gorących źródłach Jhinu Danda (18km)
W drodze powrotnej zawitamy do doliny Modi Khola. Tereny tutaj są skaliste, a przeprawie towarzyszy nieodłączny szum wodospadów i huk spienionej wody uderzającej w taflę. Woda przepływająca przez Modi Khola ma dużo więcej do zaoferowania. Niedaleko koryta natura uformowała małe baseny termalne, w których woda jest przyjemnie ciepła. Wygrzanie zmęczonych mięśni w gorących źrodłach – czy to nie jest idealne zwieńczenie wymagającej wędrówki? Himalajski trekking będzie dla każdego niezapomnianym przeżyciem, a majestat największych gór globu i urzekająca społeczność mieszkańców gór pozostanie na zawsze w naszych sercach.
Przewodnik górski– nasz nepalski opiekun
Nikt inny nie zna tak dobrze tutejszych terenów, jak miejscowi. Dlatego po górskich szlakach poprowadzi nas doświadczony lokalny przewodnik. Zna on tutejsze góry jak własną kieszeń i wie, które szlaki należą do tych najbardziej malowniczych. Zatrudnienie lokalnego guide’a jest też zgodne z naszą filozofią – w podróżach po świecie zawsze staramy się wspierać lokalną turystykę. Na pewno opowie nam też wiele ciekawych historii i pomoże lepiej poznać miejscową kulturę i styl życia.
Himalajskie Lodge - nocleg i wyżywienie na trasie
Podczas trekkingu ABC noce spędzimy w tradycyjnych himalajskich schroniskach znanych podróżnikom jako „herbaciarnie”. Tea Houses to obiekty położone na szlakach trekkingowych w Nepalu, które oferują zarówno miejsce do spania, jak i domowe posiłki. Często prowadzone są przez lokalnych przewodników górskich, którzy posiadają największą wiedzę o regionie. Herbaciarnie w rejonie Annapurna są wyjątkowo ładne i zadbane. Wiele z nich szczyci się spłukiwanymi toaletami w zachodnim stylu, prysznicami z ciepłą wodą i szeroką gamą pozycji menu. Miejmy jednak na uwadze, że im wyżej, tym poziom udogodnień spada ze względu na trudność w zaopatrywaniu wiosek. Mieszkańcy żyją tam bowiem w surowych warunkach i w zgodzie z naturą.
NOC NA DZIKO - CAMPING PRZY RZECE
Spływające z Himalajów rwące górskie rzeki zapewniają idealne warunki do spływów pontonami. Podczas raftingu noc spędzimy w obozie, który rozbijemy na dziko, nad brzegiem rzeki. Czeka nas nocleg w niezwykle klimatycznym otoczeniu nepalskiej przyrody, w ustawionych specjalnie dla nas namiotach. Lokalny kucharz przygotuje posiłki, które dostarczą nam sił potrzebnych do dalszej przeprawy przez rzekę.
Safari w Chitwan - azjatycka fauna w całej okazałości
Gęste lasy i sawanny są kryjówką dla najrozmaitszych mieszkańców parku, małych i dużych. W otulinie dżungli można spotkać egzotyczne słonie, nosorożce, mangusty, krokodyle i liczne ptactwo. Podróż przez nepalskie safari może stać się ostatnią szansą na zobaczenie nosorożca indyjskiego i tygrysa bengalskiego – gatunków zagrożonych wyginięciem. Spotkaliście kiedyś dzioborożca albo czerwonogłowego trogona? Będziecie mieć okazję, bo Chitwan jest też domem dla blisko 450 gatunków ptaków!
Spływ po Chitwan – w poszukiwaniu aligatorów
Podczas pobytu w Parku Narodowym Chitwan spróbujemy swoich sil w tropieniu aligatorów na rzece Rapti. W tradycyjnych canoe wyrzeźbionych z jednego kawałka drewna będziemy wypatrywać aligatorów na brzegach rzeki. Lokalny przewodnik opowie nam o setkach gatunków które żyją w okolicznych wodach. Doświadczymy również krajobrazów Parku z poziomu wody. Stań w oko w oko z aligatorem!
NOCLEGI
Podczas trekkingu ABC nocować będziemy w górskich lodge’ach prowadzonych przez lokalnych mieszkańców. Pokoje będą kilkuosobowe, a warunki proste, ale czyste i zapewniające podstawowe wygody. W Katmandu i Pokharze spać będziemy w klimatycznych hostelach – pokoje 3-5 osobowe. Łazienki będą znajdować się na piętrze i dzielić je będziemy ze współlokatorami lub innymi gośćmi. Na terenie hosteli dostępne jest Wi-Fi, a jeśli zgłodniejecie w obiektach znajdują się też małe lokale gastronomiczne serwujące indyjskie i nepalskie przysmaki. Podczas raftingu nic spędzimy w namiotach.
TRANSPORT
Między poszczególnymi punktami naszego programu będziemy się przemieszczać lokalnymi busami używanymi na co dzień przez mieszkańców Nepalu. Niektóre odcinki trasy pokonamy autami terenowymi 4×4 (dojazd na szlak do ABC). Dzięki takiemu mieszanemu transportowi będziemy mogli lepiej poznać lokalne drogi, jak i te mniej przejezdne, górskie dróżki. Czeka nas też oczywiście spływ rzeką pontonami oraz przejazd specjalnymi jeepami na safari.
JEDZENIE
Nepalska kuchnia łączy w sobie tradycyjne smaki Indii i Tybetu, więc jeśli takie hasła jak curry, czy masala, powodują cieknięcie ślinki, to zapewne pokochasz tutejszy streetfood. Serca i kubki smakowe wszystkich przybyszów podbijają Momo – urocze pierożki z nadzieniem mięsnym, serowym lub warzywnym podawane z gęstym aromatycznym sosem. Zazwyczaj gotuje się je na parze, ale znajdziemy też wersje smażone, duszone w zupie, a nawet na słodko! Jeśli zobaczycie na ulicy wielki gar, spod którego bucha para, to znak, że sprzedają tu Momo. Narodową potrawą Nepalu jest dal bhat, czyli tacka rozkoszy, na której znajdziemy potrawkę z soczewicy w towarzystwie ryżu, curry, duszonych warzyw i ostrych pikli. Nepalczycy jedzą dal bhat na śniadanie, obiad i kolację. Nic dziwnego, bo danie to daje mnóstwo energii i syci na długo. Z pewnością docenimy ten smak podczas himalajskich trekkingów!
Paragliding nad Pokharą
Poważnie – to może być jedna z najbardziej ekscytujących przygód w Twoim życiu! Przygotuj się na szybowanie setki metrów nad lądem, żeby zobaczyć Himalaje z lotu ptaka. Pod Tobą gwarne miasteczko i błękitna tafla Jezioro Phewa, a tuż przed Tobą majestatyczne szczyty Annapurny – zdaje się jakby na wyciągnięcie ręki. Tego lotu nie zapomnisz nigdy. Czas lotu to około 30 minut. Cena zawiera transport z hotelu oraz materiał wideo z lotu paralotnią.
Cena ok. 460 PLN
ZOBACZ CO CIĘ CZEKA
Liderzy wyprawy
Janek Wojtkowski
„Jeśli czegoś nie wolno, ale się tego bardzo chce, to można” :) ta dewiza przyświeca mi nie tylko w ...
Natalia Szubra
Obieżyświat, który nie lubi rutyny i co rok zmienia miejsca i kraj zamieszkania. Do tej pory mieszka...
Wojtkowski
Pugach
Moycho
Szubra
Gajewska
INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW
Działając w ramach obowiązku informacyjnego wynikającego z przepisów powszechnie obowiązującego prawa – informujemy, że z uwagi na szybkość, zmienność i brak możliwości precyzyjnego przewidywania wprowadzania wewnętrznych regulacji sanitarnych państw, przez które przebiega podróż do miejsca docelowego imprezy turystycznej, może zaistnieć sytuacja, w której podróżny na podstawie ww. regulacji, będzie zobowiązany przed wjazdem na terytorium danego państwa – do wykonania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, a następnie do pokrycia kosztów jego wykonania w pełnej wysokości, w celu kontynuowania podróży do miejsca docelowego imprezy turystycznej. Niemniej jednak, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych uczestników, ze swojej strony zapewniamy pełne wsparcie w zakresie informacyjnym dotyczące: obowiązujących i bieżąco wprowadzanych regulacji na trasie podróży imprezy turystycznej. Takie informacje wysyłane są do uczestników konkretnych wyjazdów drogą emailową. Jednocześnie informujemy, że na podstawie art. X Regulaminu Imprez Turystycznych Podróżny może w każdym czasie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej zrezygnować z udziału w imprezie turystycznej (odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej), zgodnie z wyliczeniami kosztów rezygnacji zawartych w umowie.
LOT
Wylot:
Powrót:
Ceny lotów lubią się zmieniać! Zakładamy bufor bezpieczeństwa do 200 zł, w ramach jakiego decydujemy o kupnie biletów dla zapisanych uczestników. Jeśli dopłata wyniesie więcej niż 200 zł, skontaktujemy się przed zakupem.
Decyzję o miejscu wylotu podejmuje Klub.
Cena
Cena rynkowa:
11200 pln
Koszt wyprawy
6870 pln
Koszt wyprawy
+
Koszt biletu
Składowe ceny
Cena zawiera
8 noclegów w guesthousach w pokojach 2-4 osobowych, wspólne łazienki na piętrze
5 noclegów na trasie trekkingu do Sanktuarium Annapurny w pokojach 2-4 osobowych w górskich, klimatycznych herbaciarniach
transfery lotniskowe
transport lokalnymi busami po Nepalu
dojazd i powrót z trekkingu jeepami 4x4 z kierowcą
6-dniowy trekking do Sanktuarium Annapurny (ABC)
opiekę loklanego przewodnika górskiego podczas trekkingu
2 dniowy spływ pontonem raftingowym z Pokhary do Chitwan z wyżywieniem i noclegiem na kempingu
koszt zezwolenia na trekking
wyprawę safari po Parku Narodowym Chitwan
spływ canoe po Parku Narodowym Chitwan
jungle walk po Parku Narodowym Chitwan
bilet wstępu do Patan Durbar Square
zwiedzanie Patan Durbar Square z przewodnikiem
bilet wstępu do świątyni Pasupatinach w Kathmandu
bilet wstępu do Katmandu Durbar Square
bilet wstępu do Bhaktapur
bilet wstępu do stupy Boudhanath
bilet wstępu do Swayambhunath
kąpiel w gorących źródłach Jhinu podczas trekkingu ABC
zwiedzanie Kathmandu z przewodnikiem
wizę do Nepalu
opiekę polskiego, doświadczonego lidera
pakiet Solisty
wysokiej klasy ubezpieczenie podróżne typu premium: Koszty Leczenia + Choroby Przewlekłe - KL + CP (150 000 EUR), Odpowiedzialność Cywilna - OC (100 000 EUR szkody na osobie, 50 000 EUR szkody na mieniu), Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - NNW (10 000 EUR), Bagaż (1000 EUR)
wysokiej klasy ubezpieczenie podróżne typu premium - SWR (sporty wysokiego ryzyka) na czas aktywności sportowych/ekstremalnych: KL + CP (150 000 EUR), Odpowiedzialność Cywilna - OC (100 000 EUR szkody na osobie, 50 000 EUR szkody na mieniu), Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - NNW (10 000 EUR)
składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
Cena nie zawiera:
biletu lotniczego z bagażem nadawanym (zakup biletu po stronie Klubu)
wyżywienia (oprócz ujętego w ofercie)
atrakcji fakultatywnych na miejscu
kosztów wykonywania badań lekarskich, testów diagnostycznych oraz innych czynności wymaganych przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa państw, przez które przebiega podróż
Wybierz termin i leć z nami!
- wyjazd prywatną grupą
- jeszcze nie ma terminów