Iran

Podróż do źródeł
Wybierz termin

Podróż do źródeł

Poziom trudnościq
i Średni arrow

Wyprawy dla wszystkich podróżników – lekkie trekkingi – idealne dla osób, które nie mają fantastycznej kondycji, ale lubią wędrówki i mają duże chęci :); dużo pieszego zwiedzania. Transport wynajętymi, jak i lokalnymi, środkami transportu.

Komfortq
i Backpacker arrow

To będzie prawdziwa backpackerska przygoda! Spać będziemy w klimatycznych hostelach, w pokojach wieloosobowych. Łazienki dzielone wraz ze współlokatorami lub innymi gośćmi hostelu.

Rodzajq
i Backpacking arrow

Intensywna wyprawa, z której wyciśniesz 200% – genialna trasa, sporo przemieszczania się,
jednodniowe trekkingi, max. 1-2 dni w jednym miejscu. Trip bardzo aktywny. Dodatkowe opcje na rafting, paralotnię, kolejkę górską etc.

Dlaczego warto z nami jechać?

icon poznasz irańską kulturę
icon odkryjesz, że ludzie w Iranie są niezwykle gościnni
icon poznasz historię cywilizacji perskiej
icon zobaczysz niezwykły dom siły w Yazd
icon zwiedzisz chaotyczny Teheran
icon zobaczysz miejsce, w którym czas dosłownie się zatrzymał
icon spróbujesz pysznych falafeli
icon zobaczysz ziemie spalone słońcem
icon będziesz sie świetnie bawić w solistowym towarzystwie!
arrow

Przyjmij wyzwanie

Doświadcz: Dom siły w Yazd!

Uprawia się w nim jeden z najstarszych na świecie systemów ćwiczeń, z elementami starożytnej, przedmuzułmańskiej kultury perskiej;...

Uprawia się w nim jeden z najstarszych na świecie systemów ćwiczeń, z elementami starożytnej, przedmuzułmańskiej kultury perskiej; będący połączeniem sztuk walki, kalisteniki, treningu siłowego, muzyki i religii. Choć ten rodzaj treningu ma już ponad 2000 lat, to w Iranie nadal traktowany jest z najwyższą powagą. Ćwiczenia odbywają się na okrągłej macie położonej około metr poniżej poziomu widowni przy dźwiękach tradycyjnej muzyki granej na żywo. Najpopularniejszym narzędziem są tzw. pałki indyjskie, odpowiednik naszych hantli. Niestety jako turyści możemy się jedynie przyglądać. Choć w zajęciach może wziąć udział każdy niezależnie od religii i kasty społecznej, to zasada głosi, że aby zostać wpuszczonym na matę, należy najpierw przyglądać się trenującym atletom przez okres co najmniej miesiąca. Nasza podróż do Iranu co prawda tego nie przewiduje, ale być może ktoś zdecyduje się tyle zostać ?

arrow
Spróbuj: Dizzi, falafele, fesendżun... kebaby!

Wegetarianie będą zachwyceni w Iranie tym, jak pyszne i śmiesznie tanie są irańskie falafele, czyli popularne ostatnio również w P...

Wegetarianie będą zachwyceni w Iranie tym, jak pyszne i śmiesznie tanie są irańskie falafele, czyli popularne ostatnio również w Polsce – kotleciki z cieciorki. Za porcję z warzywami i sosem zapłacimy jedyne 5 zł ? Ci, którzy preferują mięsną dietę na pewno skuszą się na jednego z licznych kebabów, które można dostać dosłownie wszędzie. Do tego sprawdzimy jak smakuje pomieszanie rosołu z gulaszem w postaci Dizzi i skusimy się na intrygującą, smakową ucztę – orzech włoski, syrop z granatu i kaczka lub kurczak – całość tworząca egzotyczne fesendżun. Wyprawa do Iranu nie byłaby pełna bez tej kulinarnej przygody.

arrow
Sprawdź się: Pustynia Dasht-e Lut

Potocznie zwana pustynią Kaluts ze względu na wyjątkowe i unikatowe formacje skalne. To tutaj odnotowano najwyższą w historii świa...

Potocznie zwana pustynią Kaluts ze względu na wyjątkowe i unikatowe formacje skalne.
To tutaj odnotowano najwyższą w historii świata temperaturę – ponad 70°C w 2005 roku.
Na pustynię przyjedziemy, aby podziwiać jeden z najpiękniejszych zachodów słońca, jakich doświadczyliśmy podczas solistowych wypraw.

arrow
Odetchnij: Abyaneh – wioska, w której zatrzymał się czas

Pustynno-górska wioska w centralnej części Iranu, położona na malowniczym zboczu wzgórza, słynąca z pięknego ubioru kobiet. Nieco ...

Pustynno-górska wioska w centralnej części Iranu, położona na malowniczym zboczu wzgórza, słynąca z pięknego ubioru kobiet. Nieco odizolowana od pozostałej części kraju, zachwyca przesympatycznymi ludźmi, którzy przykładają ogromną wagę do tradycji. Miejsce, w którym czas jakby się zatrzymał. Abyaneh jest jedną z najstarszych i jednocześnie najpopularniejszych irańskich wiosek. Jej charakterystyczną cechą jest to, że wszystkie budynki pokryte są czerwoną gliną.

arrow
IRAN
bottom bottom

Plan wyprawy

Teheran
arrow
Kashan
arrow
Esfahan
arrow
Shiraz
arrow
Yazd
arrow
Persepolis
arrow

Odkryj piękno Iranu z Solistami

Iran to niezwykłe miejsce na mapie świata, które kusi swoją tajemniczością, magiczną kulturą i bajecznymi kolorami. Jego prawdziwe skarby wciąż pozostają zamknięte dla przeciętnych turystów, którzy wybierają standardową podróż do Iranu. Aby w pełni poznać irańską codzienność, należy zejść ze szlaku i zagłębić się w relacje z mieszkającymi tam ludźmi. Odwiedzających dawna Persja zachwyca na każdym kroku. Podczas wyprawy zobaczymy m.in. monumentalne Persepolis czy pełen magicznej architektury Teheran. Zgubimy się także pomiędzy kramami na lokalnych bazarach i poznamy walory przyrodnicze Iranu. Cała wyprawa do Iranu jest bardzo aktywna, ale nie zabraknie miejsc, gdzie zatrzymamy się na dłużej, aby w pełni eksplorować lokalną kulturę. Szykujcie się na niezapomnianą wyprawę!

arrow

Teheran – atmosfera dawnej Persji

Stolica, a zarazem największe miasto w państwie. Słynie z niecodziennej architektury. Wypełnione jest po brzegi historycznymi meczetami, kościołami, synagogami oraz świątyniami ognia. Wizyta w Teheranie to pierwsza okazja do poznania irańskich smaków i kolorów. Na terenie miasta znajduje się ogromny bazar pełen orientalnych produktów. Bogactwo zapachów, nawoływanie lokalnych sprzedawców i panujący przepych przywołują klimat dawnej Persji. Loty nie pozwolą nam zostać w Teheranie zbyt długo, ale chociaż przez moment zachwycimy się tym pięknym miejscem, bez którego podróż do Iranu nie byłaby tym samym.

arrow

Targ Tajrish – jedna z największych atrakcji w stolicy Iranu

Krótki czas spędzony w Teheranie nie przeszkodzi nam w wizycie najsłynniejszego targu irańskiego, który jest również jednym z największych targów na świecie. Można tutaj znaleźć dosłownie wszystko! Ogromny bazar jest pełen orientalnych produktów, a bogactwo zapachów, nawoływanie lokalnych sprzedawców i panujący przepych przywołują klimat dawnej Persji. Targ jest jednym z niewielu miejsc w Teheranie, które zachowały starą zabudowę i tym samym oryginalność.

arrow

Esfahan – piękno w czystej postaci

„Pół świata” – najpiękniejsze irańskie miasto, z bezcennymi pałacami władców, meczetami oraz ogrodami. Ośrodek sztuki i kultury. Niegdyś o międzynarodowej sławie, odwiedzających zachwyca do dziś. Esfahan słynie z 2-km bazaru rozciągającego się między Meczetem Piątkowym a Pałacem Imama oraz z produkcji tradycyjnych irańskich dywanów i rękodzieł. Odwiedzimy również starą dzielnicę ormiańską, a wieczorem udamy się w okolice mostów, w których bliskim otoczeniu spotkać można śpiewających i tańczących artystów-amatorów.

arrow

Nocleg na pustyni Maranjab

Nie byłoby solistowej wyprawy bez noclegu w unikatowym na skalę światową miejscu. W Iranie będziemy mieli okazję nocować w odrestaurowanym Karawanseraj, czyli zajeździe dla karawan znajdującym się na trasie Jedwabnego Szlaku. Wyobraź sobie – środek pustyni, gwieździste niebo, irańska wieczerza… czego chcieć więcej?! Może przejazdu jeepami po pustyni? Proszę bardzo – tak właśnie dostaniemy się do Karawanseraj.

Wyspa Qeshm – ziemia spalona słońcem

Podczas wyprawy do Iranu pojedziemy na wyspę Qeshm z lasem namorzynowym, stocznią dhow i niesamowitą doliną Chakhuh. Jest to spalona słońcem, „niegościnna” ziemia, położona kilkanaście kilometrów od irańskiego wybrzeża na Zatoce Perskiej. Sprawdzimy, czy damy radę przebywać w miejscu, w którym z pozoru nic nie rośnie, a temperatura sięga aż 50°C! Qeshm jest jednym z bardziej tradycyjnych zakątków Iranu. Zobaczymy tam niezwykły kanion, kolorową jaskinię solną i widoki jak w niektórych amerykańskich parkach narodowych (np. Monument Valley).

arrow

Shiraz – dawna stolica Persji

Niegdyś stolica Persji. Shiraz zwany jest miastem poezji, wina, róż i słowików. Ośrodek kultury i sztuki, nieco bardziej swobodny niż pozostała część kraju. Rodzinne miasto Haveza oferujące interesujące muzea, najwspanialszy meczet Persji – zachwycający Meczet Różowy przepełniony efektownymi witrażami oraz całą mnogość lokalnych restauracyjek, w których miejscowi opowiadają niezliczone anegdoty i snują niekończące się opowieści o czasach minionych oraz kulturze.

arrow

Wieże milczenia – zwyczaje dawnych cywilizacji

Odwiedzając Yazd, obowiązkowym punktem są dakhmy, czyli wieże milczenia znajdujące się na obrzeżach miasta. Krajobraz tych okolic staje się coraz bardziej pustynny, a obecność budowli jest coraz rzadsza.

Wieże milczenia to cmentarz wyznawców zoroastrianizmu, który był niegdyś główną religią Persji. Ciało zmarłego nie było chowane w ziemi, ale też nie było palone. Zamiast tego, ciało było wieszane na wieży na pożarcie sępom. Obrzędy były nazywane powietrznym pogrzebem.

arrow

Yazd – jedno z najstarszych miast świata

Jest jednym z najstarszych miast świata i jednym z najpiękniejszych miast Iranu. Otoczony pustynią, posiada wyjątkową w swoim rodzaju starówkę zbudowaną w całości z gliniano-piaskowych cegieł, która tworzy fantastyczny labirynt uliczek i ścieżek pomiędzy domostwami. Wejdziemy na jeden z dachów, aby podziwiać przepiękną panoramę miasta i zachód słońca. Odwiedzimy również najważniejszą świątynię zoroastriańską w Chak-Chak wybudowaną w jaskini znajdującej się na zboczu góry oraz opuszczoną małą wioskę w Kharanaq.

Persepolis – kolebka cywilizacji perskiej

Persepolis to jedna z największych atrakcji turystycznych Iranu. Można tutaj łatwo sobie wyobrazić jak niegdyś wyglądało to niezwykłe miejsce. Z pobliskiego wzniesienia rozpościera się piękna panorama na całe miasto. Jeśli odwiedzamy Iran, Persepolis jest zdecydowanie miejscem, które trzeba zobaczyć. Dawna stolica cesarstwa perskiego z ruinami pałaców, miejsce, w którym narodziła się cywilizacja.

arrow

Necropolis – miejsce pochówku królów perskich

Miejsce oddalone od Persepolis o niecałe 20 kilometrów, nieco mniejsze, ale robiące równie ogromne wrażenie. Necropolis jest inaczej zwane Naqsh-e Rustam. To tam znajdziemy grobowce czterech królów perskich: Dariusza I Wielkiego, Kserkesa I, Artakserkesa i Dariusza II. Grobowce powstały około 5 wieku p.n.e, podobnie jak znajdująca się obok kamienna wieża świątyni ognia.

arrow

Zurkaneh - irański dom siły

Irańczycy są ogromnymi fanami sportu. Podczas rozmowy z pewnością padnie nazwisko Lewandowskiego oraz temat siatkówki. Żadne z tych sportów nie jest jednak najbardziej cenionym sportem w Iranie.

Od wielu wieków mieszkańcy dawnej Persji interesowali się sztukami walk, a głównie zapasami. Zgromadzenia w Zurkaneh były wręcz częścią ich kultury. Nie chociło jednak jedynie o aspekt fizyczny. Podczas spotkań praktykowane były również różnego rodzaju nauki, które dbały o sferę duchową.

Chociaż dawniej irańskie domy siły były bardziej popularne, to zwyczaje te są nadal praktykowane.

arrow

Noush Abad – podziemne miasto

W Noush Abad zatrzymamy się po drodze na pustynię Maranjab. Znajdziemy tam ciekawie rozbudowany system podziemnych tuneli, nazywany „podziemnym miastem”, który powstał ok. 1500 lat temu. Niedaleko, znajduje się także Mud Castle, który odwiedzimy. Następnie udamy się na piaszczyste wydmy, gdzie nad słonym jeziorem będziemy podziwiać zachód słońca. Tylko my, piasek, słońce i wiatr we włosach! Spędzimy noc na pustyni, w „hotelu” pod milionem gwiazd, w Karawanseraj, czyli dawnym zajeździe dla karawan.

Abyaneh - czerwona wioska

Niewielka wioska pustynno-górska to jedna z najstarszych, jak i najpopularniejszych wiosek irańskich. Abyaneh leży na zboczu wzgórza i jest często nazywana czerwoną wioską, ze względu na to, że ściany budynków są pokryte czerwoną gliną. Wioska co roku przyciąga wielu podróżników, którzy marzą o zobaczeniu prawdziwej irańskiej kultury. Odwiedzając Abyaneh ma się wrażenie, jakby czas cofnął się do dawnych wieków. Gościnni mieszkańcy z pewnością podzielą się z nami opowieściami o ich kraju i historii.

arrow

Kashan – imponująca, oryginalna architektura

Nieduże klimatyczne miasto w środkowym Iranie, na południe od jeziora Namak. W zabytkowym centrum znajduje się intrygujący bazar, z dachu którego rozpościera się imponujący widok na całe miasto. Obejrzymy stare irańskie domy urzekające bogatymi zdobieniami oraz wybierzemy się na pustynię, aby podziwiać wyschnięte słone jezioro.

arrow

Kultura perska - irańska gościnność

O gościnności Iranczyków mówi się wiele, jest ona znana podróżnikom, którzy odwiedzili ten niezwykły kraj. Ich uprzejmość i pomocność odczuwa się na każdym kroku. Nie macie wspólnego języka z lokalnym mieszkańcem? Nie szkodzi! Irańczyk zawsze znajdzie sposób, by się z Tobą porozumieć, czy to za pomocą migów, czy prosząc o tłumaczenie innych.

Będąc w Iranie będziemy mieć dużo styczności z lokalnymi mieszkańcami – dowiemy się więcej o ich kraju, zwyczajach i tradycjach, którymi bardzo chętnie się dzielą.

arrow

Kuchnia irańska

Irańska kuchnia zachwyci tak samo osoby mięsożerne, jak i wegetarianów. Iran słynie z niezwykle aromatycznych potraw i niepowtarzalnych smaków. Głównym składnikiem niemal każdego dania jest przygotowany na sypko ryż. Podczas przyrządzania ryżu powstaje też tahdig, czyli chrupiąca warstwa ryżu przypieczonego na spodzie garnka. Na stołach irańskich często można spotkać kebab, ale również wegetariański falafel. Bardzo popularne są również przeróżne przyprawy, które nadają potrawom niepowtarzalny aromat: sza­fran, kur­kuma, mięta, cyna­mon, kolen­dra, czy kmi­nek. Nie zapomnijmy o herbacie! Jest to jeden z ważniejszych elementów kultury irańskiej.

arrow

Transport

Po Iranie poruszać się będziemy prywatnym busem, co da nam ogrom wygody oraz niezależności. W czasie wyprawy czeka nas również rejs po wodach wyspy Qeshm. Iran to ogromny kraj, dlatego niezbędny będzie również lot wewnętrzny, dzięki któremu zaoszczędzimy czas do zwiedzania atrakcji tego niezwykłego kraju.

arrow

Nocleg

Podczas wyprawy nocować będziemy w niewielkich lokalnych guesthousach i hostelach. Mamy zapewnione 2-6 osobowe pokoje, co z pewnością da nam dużo wygody podczas podróżowania.

Nocowanie w rodzinnie prowadzonych guesthousach sprawi, że jeszcze lepiej poznamy irańską kulturę oraz nawiążemy bliższe relacje z lokalnymi mieszkańcami.

arrow

Liderzy wyprawy

Krzysztof
Pruszyński
Marek
Wójciak

INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW

Działając w ramach obowiązku informacyjnego wynikającego z przepisów powszechnie obowiązującego prawa – informujemy, że z uwagi na szybkość, zmienność i brak możliwości precyzyjnego przewidywania wprowadzania wewnętrznych regulacji sanitarnych państw, przez które przebiega podróż do miejsca docelowego imprezy turystycznej, może zaistnieć sytuacja, w której podróżny na podstawie ww. regulacji, będzie zobowiązany przed wjazdem na terytorium danego państwa – do wykonania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, a następnie do pokrycia kosztów jego wykonania w pełnej wysokości, w celu kontynuowania podróży do miejsca docelowego imprezy turystycznej. Niemniej jednak, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych uczestników, ze swojej strony zapewniamy pełne wsparcie w zakresie informacyjnym dotyczące: obowiązujących i bieżąco wprowadzanych regulacji na trasie podróży imprezy turystycznej. Takie informacje wysyłane są do uczestników konkretnych wyjazdów drogą emailową. Jednocześnie informujemy, że na podstawie art. X Regulaminu Imprez Turystycznych Podróżny może w każdym czasie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej zrezygnować z udziału w imprezie turystycznej (odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej), zgodnie z wyliczeniami kosztów rezygnacji zawartych w umowie.

arrow

Cena

prev-arrow
next-arrow

Cena zawiera

o

przygodę i wejścia do miejsc, gdzie turyści nie bywają

o

noclegi w guesthousach i hostelach (pokoje zwykle 2-6 osobowe)

o

nocleg u zaprzyjaźnionej rodziny irańskiej w ich domowym guesthousie

o

transport na całej trasie prywatnym busem

o

paliwo na całej trasie

o

lot wewnętrzny (Teheran – Qeshm lub odwrotnie)

o

bogaty, autorski program wyjazdu

o

wstęp do Persepolis, wraz z przewodnikiem

o

nocleg w pustynnej wiosce

o

wejście do domu siły w Yazd

o

wstęp do Mauzoleum Hafeza

o

wizyta Meczet Nasir ol Molk

o

wizyta w wiosce Abyaneh

o

zwiedzanie Necropolis

o

rejs po lesie namorzynowym na wyspie Qeshm

o

zwiedzanie podziemnego miasta Noush Abad

o

wizytę w pałacu królewskim Ali Qapu

o

wstęp do meczetu królewskiego Sheikh Loftollah Mosque

o

wstęp na wieżę milczenia w Jazd

o

zwiedzanie jaskini solnej Chahkooh Valley oraz kąpiel się w Zatoce Perskiej

o

wstęp do Pałacu Golestan

o

zwiedzanie Meczetu Jameh

o

wizyta w Świątyni ognia

o

opiekę doświadczonego lidera

o

wysokiej klasy ubezpieczenie podróżne typu premium: Koszty Leczenia + Choroby Przewlekłe - KL + CP (150 000 EUR), Odpowiedzialność Cywilna - OC (100 000 EUR szkody na osobie, 50 000 EUR szkody na mieniu), Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - NNW (10 000 EUR), Bagaż (1000 EUR)

o

składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy

o

niezbędnik Solisty

Cena nie zawiera:

x

biletu lotniczego (zakup biletu po stronie Klubu)

x

wyżywienia (bardzo tanie na miejscu, ok. 10 euro dziennie)

x

ewentualnych dodatkowych atrakcji (ok. 100 euro)

x

kosztu wizy (możliwość zakupu na lotnisku – 75 euro lub wcześniejszego wyrobienia u pośrednika)

x

kosztów wykonywania badań lekarskich, testów diagnostycznych oraz innych czynności wymaganych przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa państw przez które przebiega podróż

Brak Terminów

+ Dowolny termin - brak Twojego terminu
- wyjazd prywatną grupą
- jeszcze nie ma terminów