Iran Persepolis tło XL

Podróż do źródeł Iran

Pomysł na wyprawę marzeń

Iran fascynuje każdego, kto odwiedzi ten wspaniały kraj gościnnych i serdecznych ludzi, ponieważ to oni zapadają w pamięci na długo. Uprzejmi, uśmiechnięci, bezinteresowni i zawsze chętni do pomocy. Podczas wyprawy będziemy mieli niepowtarzalną okazję świętować Perski Nowy Rok (Nouruz), czyli najważniejsze święto irańskie. Przypada ono na równonoc wiosenną (21 marca), ale jego celebrację Irańczycy rozpoczynają już dzień wcześniej. Dodatkowo, jeżeli ktoś chce zgubić się i zaplątać w uliczkach Yazdu, posłuchać wieczorem zabronionego śpiewu irańskich bardów w okolicach przepięknego mostu w Isfahanie, poczuć zapach oryginalnych przypraw na jednym z wielu targowisk, wyprawa do Iranu jest zdecydowanie dla niego. Oprócz tego niezliczona ilość przepięknych, bogato zdobionych meczetów, wyprawa na pustynię oraz wizyta w klimatycznych wioskach przepełnionych kolorowymi strojami i starymi herbaciarniami.

#solisciteam

Średni

Poziom
Średni

Wyprawy dla wszystkich podróżników – lekkie trekkingi – idealne dla osób, które nie mają
fantastycznej kondycji, ale lubią wędrówki i mają duże chęci :); dużo pieszego zwiedzania.
Transport wynajętymi, jak i lokalnymi, środkami transportu.

Backpacker

Komfort
Backpacker

To będzie prawdziwa backpackerska przygoda! Spać będziemy w klimatycznych hostelach, w pokojach wieloosobowych. Łazienki dzielone wraz ze współlokatorami lub innymi gośćmi hostelu.

Travel

Rodzaj
Travel
Klasycznie

Intensywna wyprawa, z której wyciśniesz 200% – genialna trasa, sporo przemieszczania się,
jednodniowe trekkingi, max. 1-2 dni w jednym miejscu. Trip bardzo aktywny, ale znajdziemy
też czas na plażę i “złapanie odddechu”. Dodatkowe opcje na rafting, paralotnię, kolejkę górską etc.

Plan wyprawy

 • Teheran
 • Kashan
 • Esfahan
 • Shiraz
 • Yazd
 • Persepolis

Odkryj piękno Iranu z Solistami

Iran to niezwykłe miejsce na mapie świata, które kusi swoją tajemniczością, magiczną kulturą i bajecznymi kolorami. Jego prawdziwe skarby wciąż pozostają zamknięte dla przeciętnych turystów, którzy wybierają standardową podróż do Iranu. Aby w pełni poznać irańską codzienność należy zejść ze szlaku i zagłębić się w relacje z mieszkającymi tam ludźmi. Odwiedzających, dawna Persja zachwyca na każdym kroku. Podczas wyprawy zobaczymy m.in. monumentalne Persepolis czy pełen magicznej architektury Teheran. Zgubimy się także pomiędzy kramami na lokalnych bazarach i poznamy walory przyrodnicze Iranu. Cała wyprawa do Iranu jest bardzo aktywna, ale nie zabraknie miejsc, gdzie zatrzymamy się na dłużej, aby w pełni eksplorować lokalną kulturę. Szykujcie się na niezapomnianą wyprawę!

Teheran – atmosfera dawnej Persji

Stolica, a zarazem największe miasto w państwie. Słynie z niecodziennej architektury. Wypełnione jest po brzegi historycznymi meczetami, kościołami, synagogami oraz świątyniami ognia. Wizyta w Teheranie to pierwsza okazja do poznania irańskich smaków i kolorów. Na terenie miasta znajduje się ogromny bazar pełen orientalnych produktów. Bogactwo zapachów, nawoływanie lokalnych sprzedawców i panujący przepych przywołują klimat dawnej Persji. Loty nie pozwolą nam zostać w Teheranie zbyt długo, ale chociaż przez moment zachwycimy się tym pięknym miejscem, bez którego podróż do Iranu nie byłaby tym samym.

Kashan – imponująca, oryginalna architektura

Nieduże klimatyczne miasto w środkowym Iranie, na południe od jeziora Namak. W zabytkowym centrum znajduje się intrygujący bazar, z dachu którego rozpościera się imponujący widok na całe miasto. Obejrzymy stare irańskie domy urzekające bogatymi zdobieniami oraz wybierzemy się na pustynię aby podziwiać wyschnięte słone jezioro.

Esfahan – piękno w czystej postaci

Pół świata” – najpiękniejsze irańskie miasto, z bezcennymi pałacami władców, meczetami oraz ogrodami. Ośrodek sztuki i kultury. Niegdyś o międzynarodowej sławie, odwiedzających zachwyca do dziś. Esfahan słynie z 2 km bazaru rozciągającego się między Meczetem Piątkowym, a Pałacem Imama oraz z produkcji tradycyjnych irańskich dywanów i rękodzieł. Odwiedzimy również starą dzielnicę ormiańską, a wieczorem udamy się w okolice mostów, w których bliskim otoczeniu spotkać można śpiewających i tańczących artystów-amatorów.

iran perski nowy rok 2

Perski Nowy Rok – świętuj w Iranie!

Ulice miast wypełniają wówczas ubrani w tradycyjne stroje mieszkańcy, którzy wspólnym tańcem witają nadchodzący nowy rok. Niezwykłym widowiskiem jest również nawiązujące do wiekowych tradycji skakanie przez ognisko oraz nieco bardziej nowoczesny pokaz sztucznych ogni. Magia i unikatowość Nouruz sprawiły, że święto wpisane zostało na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Mamy wyjątkową okazję być częścią tego niesamowitego wydarzenia, nie możemy się już doczekać!
Ruz az nou, ruzi az nou (Z nowym dniem nowy los)!

Shiraz – dawna stolica Persji

Niegdyś stolica Persji. Shiraz zwany jest miastem poezji, wina, róż i słowików. Ośrodek kultury i sztuki, nieco bardziej swobodny niż pozostała część kraju. Rodzinne miasto Haveza oferujące interesujące muzea, najwspanialszy meczet Persji – zachwycający Meczet Różowy przepełniony efektownymi witrażami oraz całą mnogość lokalnych restauracyjek, w których miejscowi opowiadają niezliczone anegdoty i snują niekończące się opowieści o czasach minionych oraz kulturze.

Persepolis – kolebka cywilizacji perskiej

Persepolis to jedna z największych atrakcji turystycznych Iranu. Można tutaj łatwo sobie wyobrazić jak niegdyś wyglądało to niezwykłe miejsce. Z pobliskiego wzniesienia rozpościera się piękna panorama na całe miasto. Jeśli odwiedzamy Iran, Persepolis jest zdecydowanie miejscem, które trzeba zobaczyć. Dawna stolica cesarstwa perskiego z ruinami pałaców, miejsce, w którym narodziła się cywilizacja.

Yazd – jedno z najstarszych miast świata

Jest jednym z najstarszych miast świata i jednym z najpiękniejszych miast Iranu. Otoczony pustynią, posiada wyjątkową w swoim rodzaju starówkę zbudowaną w całości z gliniano-piaskowych cegieł, która tworzy fantastyczny labirynt uliczek i ścieżek pomiędzy domostwami. Wejdziemy na jeden z dachów, aby podziwiać przepiękną panoramę miasta i zachód słońca. Odwiedzimy również najważniejszą świątynię zoroastriańską w Chak-Chak wybudowaną w jaskini znajdującej się na zboczu góry oraz opuszczoną małą wioskę w Kharanaq.

Noush Abad – podziemne miasto

W Noush Abad zatrzymamy się po drodze na pustynię Maranjab. Znajdziemy tam ciekawie rozbudowany system podziemnych tuneli, nazywany “podziemnym miastem”, który powstał ok 1500 lat temu. Niedaleko, znajduje się także Mud Castle, który odwiedzimy. Następnie udamy się na piaszczyste wydmy, gdzie nad słonym jeziorem będziemy podziwiać zachód słońca. Tylko my, piasek, słońce i wiatr we włosach! Spędzimy noc na pustyni, w “hotelu” pod milionem gwiazd, w Karawanseraj, czyli dawnym zajeździe dla karawan.

Doświadcz: Dom siły w Yazd!
Uprawia się w nim jeden z najstarszych na świecie systemów ćwiczeń, z elementami starożytnej, przedmuzułmańskiej kultury perskiej; będący połączeniem sztuk walki, kalisteniki, treningu siłowego, muzyki i religii. Choć ten rodzaj treningu ma już ponad 2000 lat, to w Iranie nadal traktowany jest z najwyższą powagą. Ćwiczenia odbywają się na okrągłej macie położonej około metr poniżej poziomu widowni przy dźwiękach tradycyjnej muzyki granej na żywo. Najpopularniejszym narzędziem są tzw. pałki indyjskie, odpowiednik naszych hantli. Niestety jako turyści możemy się jedynie przyglądać. Choć w zajęciach może wziąć udział każdy niezależnie od religii i kasty społecznej, to zasada głosi, że aby zostać wpuszczonym na matę, należy najpierw przyglądać się trenującym atletom przez okres co najmniej miesiąca. Nasza podróż do Iranu co prawda tego nie przewiduje, ale być może ktoś zdecyduje się tyle zostać 🙂
Spróbuj: Dizzi, falafele, fesendżun... kebaby!
Wegetarianie będą zachwyceni w Iranie tym, jak pyszne i śmiesznie tanie są irańskie falafele, czyli  popularne ostatnio również w Polsce – kotleciki z cieciorki. Za porcję z warzywami i sosem zapłacimy jedyne 5 zł 🙂 Ci, którzy preferują mięsną dietę na pewno skuszą się na jednego z licznych kebabów, które można dostać dosłownie wszędzie. Do tego sprawdzimy jak smakuje pomieszanie rosołu z gulaszem w postaci Dizzi i skusimy się na intrygującą, smakową ucztę – orzech włoski, syrop z ganatu i kaczka lub kurczak – całość tworząca egzotyczne fesendżun.
Sprawdź się: Wyspa Qeshm – ziemia spalona słońcem
Tym razem czeka na nas wyspa Qeshm z lasem namorzynowym, stocznią dhow i niesamowitą doliną Chakhuh. Jest to spalona słońcem, “niegościnna” ziemia, położona kilkanaście kilometrów
od irańskiego wybrzeża na Zatoce Perskiej. Sprawdzimy, czy damy radę przebywać w miejscu, w którym z pozoru nic nie rośnie, a temperatura sięga aż 50 st. C.! Qeshm jest jednym z bardziej tradycyjnych zakątków Iranu. Zobaczymy tam niezwykły kanion, kolorową jaskinię solną i widoki jak w niektórych amerykańskich parkach narodowych (np. Monument Valley).
Odetchnij:Abyaneh – wioska, w której zatrzymał się czas
Pustynno – górska wioska w centralnej części Iranu, położona na malowniczym zboczu wzgórza, słynąca z pięknego ubioru kobiet. Nieco odizolowana od pozostałej części kraju, zachwyca przesympatycznymi ludźmi, którzy przykładają ogromną wagę do tradycji. Miejsce w którym czas jakby się zatrzymał. Abyaneh jest jedną z najstarszych i jednocześnie najpopularniejszych irańskich
wiosek. Jej charakterystyczną cechą jest to, że wszystkie budynki pokryte są czerwoną gliną.
xx
xx
xx
xx

Zobacz co przed Tobą!

Dlaczego warto z nami jechać?

 • będziesz świętować Nowy Rok po raz drugi – tym razem Perski Nowy Rok
 • poznasz irańską kulturę
 • odkryjesz, że ludzie w Iranie są niezwykle gościnni
 • poznasz historię cywilizacji perskiej
 • zobaczysz niezwykły dom siły w Yazd
 • zwiedzisz chaotyczny Teheran
 • zobaczysz miejsce, w którym czas dosłownie się zatrzymał
 • spróbujesz pysznych falafeli
 • zobaczysz ziemie spalone słońcem
 • będziesz sie świetnie bawić w solistowym towarzystwie!

Liderzy wyprawy

Wyjechał coś zjeść

Paweł Wach

Jego królestwem jest marketing w Klubie Podróżników Soliści, do którego dołączył po samotnej wyprawie do Azji w 2017 roku. Destynacje wypraw wybiera przez pryzmat lokalnej kuchni, dlatego jednym z jego ukochanych kierunków są właśnie kraje azjatyckie. W życiu potrzebuje nieustannie nowych bodźców, sajgonek i wyzwań, dlatego w podroży czuje się najszczęśliwszy. 😊
Poznaj lidera Artboard 3

Nieustanny podróżnik i koneser baletowych linii

Marek Wójciak

Absolwent wydziału Stosunków Miedzynarodowych, Historii i Tłumaczeń (podyplomowe) Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie Fotograf. Od lat instruktor harcerski. Przez jakis czas zaangazowany w projekty europejskie dla młodzieży - obecnie nieustanny podróżnik i koneser baletowych linii - a dokładniej uwieczniania ich sylwetek na matrycy/filmie. Kizianie włosów też bardzo bardzo :). + co typowe dla podróżnika, uwielbia odkrywanie nowych miejsc i ludzi.
Poznaj lidera Artboard 3

Liderzy wyprawy

Wyjechał coś zjeść

Paweł Wach

Nieustanny podróżnik i koneser baletowych linii

Marek Wójciak

Transport

Wygodne połączenie z Warszawy!

WAW

Warszawa

plane icon

IKA

Teheran

Cena biletu

980 pln

UWAGA! Cena biletu nie zawiera opłaty za bagaż rejestrowany ok. 250 PLN. Prosimy o informacje mailowo po zapisie.
Ceny lotów lubią się zmieniać! Zakładamy bufor bezpieczeństwa do 200 zł w ramach jakiego decydujemy o kupnie biletów dla zapisanych uczestników. Jeśli dopłata wyniesie więcej niż 200 zł, skontaktujemy się przed zakupem.

Cena

Nasza cena dla Klubowiczów

4508 pln

Koszt wyprawy

lot

Koszt biletu

Koszt wyprawy:

I transza - 1225 PLN

Płatna miesiąc od momentu zapisania się na wyprawę

II transza - 1225 PLN

Płatna do miesiąca przed wyprawą

490 EUR

Gotówka, którą należy przekazać liderowi na lotnisku.
Podana kwota jest kwotą orientacyjną.
Ostateczny koszt zależy od cen biletów lotniczych
i kursów walut.

Cena rynkowa:

9000 pln

Cena zawiera

 • przygodę i wejścia do miejsc, gdzie turyści nie bywają
 • noclegi w guesthousach i hostelach (pokoje zwykle 2 - 5 osobowe)
 • nocleg u zaprzyjaźnionej rodziny Irańskiej w ich domowym guesthousie
 • transport na całej trasie (autokary kursowe lub prywatny bus)
 • lotu wewnętrznego (Teheran- Qeshm lub odwrotnie)
 • paliwo na całej trasie
 • bogaty, autorski program wyjazdu
 • wstęp do Persepolis
 • nocleg w pustynnej wiosce
 • wejście do domu siły w Yazd
 • opiekę doświadczonego lidera
 • wysokiej klasy ubezpieczenie OC i NNW (suma 200 000 zł)
 • niezbędnik Solisty

Cena nie zawiera:

 • biletu lotniczego (zakup biletu po stronie Klubu)
 • wyżywienia (bardzo tanie na miejscu, ok 10$ dziennie)
 • ewentualnych dodatkowych atrakcji (ok. 100$)
 • kosztu wizy (możliwość zakupu na lotnisku - 70$ lub wcześniejszego wyrobienia u pośrednika)

Wybierz termin i leć z nami!

Od

20 IV 2019

Do

04 V 2019

Lider

Marek Wójciak

Cena wyprawy

4508 pln

Cena lotu

980 pln

Od

13 III 2019

Do

27 III 2019

Lider

Paweł Wach

Cena wyprawy

4508 pln

Cena lotu

980 pln

Masz pytania?
Sprawdź odpowiedzi na najczęstsze z nich

klub@solisci.pl
+48 530 260 680

Zobacz również

Kraina gejszy i samurajów

Japonia

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Kraina Ognia i Lodu

Islandia - Classic

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Zobacz również

Kraina gejszy i samurajów

Japonia

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Kraina Ognia i Lodu

Islandia - Classic

Zobacz terminy
Zobacz terminy