Gruzja

Gruzja – kaukaskie local experience
Wybierz termin

Gruzja – kaukaskie local experience

Lider: Jarek Kryński

Gruzja – kaukaskie local experience

Do Gruzji jeździmy od 2013 roku i za każdym razem doświadczamy wzruszającej gościnności ze strony mieszkańców. Chcielibyśmy podzielić się z Wami zdobytym doświadczeniem i pokazać to, co najlepsze w tym pięknym i zaskakującym kraju oraz przestawić Wam naszych przyjaciół, których poznaliśmy podróżując do tego niezwykłego regionu o bogatej historii i kulturze. A możecie być pewni, że zrobimy to jak nikt inny!  Noce, podczas wyprawy do Gruzji, spędzimy u naszych zaprzyjaźnionych Gruzinów, którzy ugoszczą nas śniadaniem, a na kolacje wybierzemy tylko lokalne knajpki, gdzie spróbujemy tradycyjnych chaczapuri oraz pysznych chinkali. Rzecz jasna nie zabraknie gruzińskich win, i mocnej czaczy - lokalnego bimbru. Prawdziwe piękno Kaukazu odnajdziemy w przyrodzie. Niespotykany w Polsce odcień zieleni, głębokie wąwozy, rwące rzeki, winnice i kaukaskie szczyty to istne perły tego regionu.

#solisciteam

Poziom trudnościq
i Średni arrow

Wyprawy dla wszystkich podróżników – lekkie trekkingi – idealne dla osób, które nie mają fantastycznej kondycji, ale lubią wędrówki i mają duże chęci :); dużo pieszego zwiedzania. Transport wynajętymi, jak i lokalnymi, środkami transportu.

Komfortq
i Podróżnik arrow

Nocować będziemy w lokalnych hotelikach lub w lokalnych guesthousach, zazwyczaj w pokojach 2-5 osobowych. Łazienka w pokoju lub wspólna na piętrze.

Rodzajq
i Backpacking arrow

Intensywna wyprawa, z której wyciśniesz 200% – genialna trasa, sporo przemieszczania się,
jednodniowe trekkingi, max. 1-2 dni w jednym miejscu. Trip bardzo aktywny. Dodatkowe opcje na rafting, paralotnię, kolejkę górską etc.

Dlaczego warto z nami jechać?

icon Zaznasz gruzińskiej gościnności oraz rozsmakujesz się w przepysznych chinkali, chaczapuri i kubdari.
icon Odwiedzisz Mestię - miasteczko tysiąca wież w odległej Swanetii.
icon Zachwycisz się zachodzącym słońcem nad majestatycznym Kazbekiem.
icon Zagubisz się w kolorowych i gwarnych uliczkach Tbilisi - tętniącej życiem, wielokulturowej stolicy.
icon Zobaczysz lodowce u podnóża majestatycznych szczytów Kaukazu.
icon Odwiedzisz Ushguli - najwyżej położoną wioskę w Gruzji.
icon Poczujesz niezwykłą atmosferę monastyrów - wschodnich klasztorów z bogatą historią i murami pamiętającymi burzliwą historię regionu.
icon Przejedziesz Gruzińską Drogą Wojenną - jedną z najpiękniej położonych tras na świecie.
icon Zobaczysz niekonczące się winnice w okolicach Sighnaghi - miasta miłości.
icon Przygoda - nasze DNA to aktywne, odpowiedzialne podróże poza utartym szlakiem! Programy wypraw opracowane są w taki sposób, aby oprócz największych atrakcji, pokazać Ci miejsca do których nie docierają inni.
icon Atmosfera - Wyprawa to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą. Odnajdziesz się u nas jeżeli podróżujesz solo, w parze, grupie przyjaciół i rodziny. Przyjaźnie (i nie tylko) po wyjazdach często trwają latami.
icon Doświadczenie - działamy od 2013 roku! Ponad 20 000 podróżników spełniło z nami swoje marzenia na blisko 1500 wyprawach, 6 kontynentach i w ponad 50 krajach.
icon Bezpieczeństwo - posiadamy Gwarancję Turystyczną na kwotę 4 302 000 złotych, a naszym uczestnikom w cenie wyprawy zawsze zapewniamy ubezpieczenie najwyższej klasy.
icon Profesjonalizm - nasi Liderzy, jako jedyni na rynku, przechodzą długi i wymagający program szkoleniowy w certyfikowanej Akademii Liderów Wypraw ™. #SoliściTeam to ponad 100 wyjątkowych osobowości!
icon Opieka - dbamy o każdy szczegół organizacji i realizacji wyprawy, na której jesteśmy z Tobą przez całą dobę. Ty możesz się odprężyć i skupić na doświadczaniu świata.
arrow

Przyjmij wyzwanie

Doświadcz

Nocy spędzonej w górskiej chacie w Ushguli W czasie wyprawy do Gruzji odwiedzimy Ushguli. Jest to wioska znajdująca się na wysokoś...

Nocy spędzonej w górskiej chacie w Ushguli

W czasie wyprawy do Gruzji odwiedzimy Ushguli. Jest to wioska znajdująca się na wysokości 2200 m n.p.m. – uważana za najwyżej położoną osadę Europy, którą od XII wieku zamieszkują te same rody. Teren charakteryzują typowe dla tego miejsca wieżyczki obronne, a urocza kaplica na szczycie wzgórza pochodzi sprzed ponad ośmiu stuleci. Zachód i wschód słońca w najwyżej położonej osadzie? Takie wspomnienia dają wyjazdy z solistami, bo spędzimy tu całą noc! Wyruszymy także na trekking jednym z górskich szlaków. Zaprowadzi nas on do podnóży malowniczo położonego lodowca Shkhara. W planie wyprawy są również przewidziane noce we wspaniałych agroturystykach prowadzonych przez Polaków. Będziemy biesiadować przy tradycyjnych gruzińskich potrawach i lokalnych trunkach!

arrow
Spróbuj

Chaczapuri i pierogów Chinkali Gruzja słynie z dobrego jedzenia i my o tym dobrze wiemy. Spróbujemy chaczapuri, czyli gruzińskiego...

Chaczapuri i pierogów Chinkali

Gruzja słynie z dobrego jedzenia i my o tym dobrze wiemy. Spróbujemy chaczapuri, czyli gruzińskiego pieczywa tradycyjnie zapiekanego z serem, pysznych pierożków chinkali z wyśmienitym bulionem w środku, który wypija się po rozgryzieniu pierożka, a na deser będziemy się zajadać czurczchelą z orzechów i winogron! Dla chętnych uczestników wyprawy odbędzie się lekcja gotowania z naszymi gruzińskimi przyjaciółmi!

arrow
Sprawdź się

Podczas jazdy konno po gruzińskich bezdrożach i raftingu Solistowa wyprawa obowiązkowo ma w planie wyzwania dla spragnionych wraże...

Podczas jazdy konno po gruzińskich bezdrożach i raftingu

Solistowa wyprawa obowiązkowo ma w planie wyzwania dla spragnionych wrażeń. Tym razem przewidzieliśmy jazdę konną po pięknych terenach i rafting w okolicach Tibilisi. Gruzja to świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych na tutejszych, rwących rzekach. Gotowy na wyczyny i tramping w Gruzji? My tak! (Atrakcje dodatkowe)

 

arrow
GRUZJA
bottom bottom

Plan wyprawy

Kutaisi
arrow
Jaskinia Prometeusza
arrow
Kanion Okatse
arrow
Mestia
arrow
Ushguli
arrow
Uplisciche
arrow
Sighnaghi
arrow
Stepancminda
arrow
Cminda Sameba
arrow
Kaukaz
arrow
Tbilisi
arrow

Wyprawa pod znakiem „local experience”

Do Gruzji zrealizowaliśmy już blisko 50 wypraw i pomimo ogromnego doświadczenia w podróżowaniu po tej zachwycającej krainie, nadal potrafi nas ona pozytywnie zaskoczyć. Pokażemy Wam miejsca, których nie znajdziecie w przewodnikach i zafundujemy prawdziwe „local experience”, czyli to, co najciekawszego ma do pokazania Gruzja. Wycieczki, które składają się na naszą wyprawę to coś, czego każdy podróżnik pragnie i poszukuje podczas eksploracji nowych zakątków świata. Odwiedzimy niezwykle gościnnych Gruzinów, zobaczymy, jak u podnóża Kaukazu odnaleźli się Polacy i za co pokochali ten rejon pogranicza Europy i Azji. Trekking w Gruzji zaprowadzi nas do najwyżej położonej wioski, która zimą odcięta jest od świata, najstarszych monastyrów i ruin starożytnego skalnego miasta, ulepimy chinkali z widokiem na Kazbek, a nasz lokalny kierowca opowie nam niejedną ciekawą historię. Zobaczcie, czym zachwyci Was nasza wyprawa!

arrow

Swanetia – spotkanie z majestatycznym Kaukazem

Nasza wyprawa do Gruzji zakłada obowiązkowe, bliższe poznanie niejednej góry Kaukazu! Doświadczenie, którego zwykłe wycieczki do Gruzji nie gwarantują. Zawitamy do Swanetii – prawdopodobnie najpiękniejszego regionu kraju. Na naszej trasie spotkamy średniowieczne kamienne wioski oraz ośnieżone szczyty górskie. Swanetia nazywana jest też krainą baszt warownych, dzięki charakterystycznym budowlom, które w dawnych czasach służyły za mieszkanie oraz schronienie przed wrogiem. Tu, gdzie kończy się cywilizacja, znajdziemy prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek i dzikich krajobrazów – trekking w Gruzji to okazja do sprawdzenia ciała i nacieszenia oka.

Mestia – stolica Swanetii

Miasteczko położone na wysokości 1500 m n.p.m. porównywane jest do Zakopanego, ponieważ podobnie jak stolica Tatr, główny ośrodek Swanetii także uznać można za centrum turystyki górskiej. W Mestii spotkamy jednak mniej przybyszów, ponieważ wiedzie tu kręta, górska droga i chociaż na rynku znajdziemy zabudowę w stylu alpejskim, nie sposób nie poczuć tu gruzińskiego, nieokiełznanego ducha. Nieopodal zaczyna się wiele szlaków górskich oraz wyciągów narciarskich.

arrow

Jeziorka Koruldi – spektakularny trekking w Gruzji

Jednym z najbardziej widokowych trekkingów w Swanetii jest ten wiodący z Mestii do jeziorek Koruldi. Chociaż same oczka wodne nie wyróżniają się swoim rozmiarem, czy kolorem wody, to panorama, która je otacza, zapiera dech w piersiach. A to tylko jedno z miejsc, w którym wycieczka po Gruzji z Solistami Cię zachwyci. Tutaj celem jest droga sama w sobie. W zależności od warunków pogodowych, kondycji grupy oraz planu dnia, do jeziorek dotrzemy, pokonując całą trasę pieszo (trekking 15 km) lub częściowo podjeżdżając samochodami terenowymi (trekking 10 km). W obu wariantach czekają nas widoki na Kaukaz Wysoki w pełnej okazałości.

arrow

Lodowiec Czalaadi – dzika Gruzja i wycieczka zboczem Uszby

Uszba to spektakularny 4-tysięcznik, który króluje nad Mestią. U jego podnóża schodzi jęzor lodowca, do którego można podejść właściwie na wyciągnięcie ręki. Szlak prowadzący do niego nie jest długi ani wymagający, a z każdą chwilą jego pokonywania ukazują nam się coraz piękniejsze widoki na wschodnie zerwy Uszby. Trasa wiedzie wzdłuż rwącej, górskiej rzeki, dzięki czemu poczujemy bliskość i potęgę kaukaskiej natury.

arrow

USHGULI – NAJWYŻEJ POŁOŻONA WIEŚ W EUROPIE

Odwiedzimy też wioskę Ushguli, by jeszcze bardziej pokochać górski krajobraz Gruzji. Dotrzemy tam górską drogą samochodami 4×4 z lokalnymi kierowcami. Zobaczymy Kaukaz oraz swańską architekturę w pełnej krasie. Wieś jest najwyżej położoną stale zamieszkiwaną miejscowością w Europie (2100 m n.p.m.), jest także wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. I rzecz jasna tego dziedzictwa nie mogły pominąć zaplanowane przez nas wycieczki po Gruzji – ceny zdobytych tam doświadczeń nie da się przeliczyć na żadną walutę. Lokalna społeczność żyje w wiosce, kontynuując swoje tradycje i przyzwyczajenia sprzed wielu lat. W Ushguli ludzie żyją w zgodzie z naturą, a my skorzystamy z ich gościnności, aby poczuć to na własnej skórze.

arrow

Lodowiec Szchara – u stóp najwyższego szczytu Gruzji

Szchara to najwyższy szczyt Gruzji i trzeci co do wysokości szczyt na Kaukazie (5193 m n.p.m.). Trasa do lodowca, który schodzi z jego zbocza, prowadzi z Uszguli piękną doliną Enguri. Cały czas towarzyszyć będzie nam widok na gruzińskiego giganta. Trekking w Gruzji to wbrew pozorom nie tylko wspinaczki – tutaj trasa wiedzie głównie płaską ścieżką, a jej łączna długość to ok. 19 km. Po drodze spotkamy pasące się krowy, rolników zbierających siano, a także jeźdźców na koniach i lokalne psiaki. Trudno znaleźć się bliżej gruzińskich krajobrazów i prawdziwego życia Swanów.

arrow

Tbilisi – perła Kaukazu

Stolica Gruzji, zwana perłą Kaukazu, jest czarującą, fascynującą metropolią i niewątpliwie żadnej wycieczki do Gruzji nie można odbyć bez wizyty tutaj. Tym bardziej wyprawy z Solistami. Jej malownicze położenie oraz ciekawe zabytki, w połączeniu z niezwykle gościnnymi mieszkańcami, tworzą niepowtarzalną atmosferę orientalnego miasta, leżącego na pograniczu Europy i Azji. Pospacerujemy po otoczonych drzewami alejkach i zwiedzimy urokliwe Stare Miasto, nie zabraknie również pysznej gruzińskiej kuchni. Wyjazdy do Tbilisi to okazja do poznania fuzji historii i współczesności, gdzie przenikają się tradycja i nowoczesność.

Łaźnie siarkowe – orientalna dzielnica Abanotubani

Wędrując uliczkami Tbilisi, u podnóża twierdzy Narikala, poczujemy charakterystyczny zapach siarki. To znak, że przed nami chwila relaksu. To właśnie tutaj, w orientalnej części miasta, znajdziemy tureckie łaźnie siarkowe. Są one ważną częścią historii i tożsamości gruzińskiej stolicy. Dotkniemy kolejnej ciekawostki, którą kryje Gruzja, a wycieczka po Tbilisi zabierze nas do jego początków. Legenda o powstaniu miasta w V wieku wiąże się z gorącymi wodami, odkrytymi przez króla podczas polowania. W tej części Tbilisi odnajdziemy łaźnie publiczne i prywatne, znajdujące się pod charakterystycznymi kopulastymi ceglanymi dachami. Chętni będą mogli zrelaksować się w jednej z nich (dodatkowo płatna atrakcja).

arrow

Kartlis Deda – Matka Gruzja

Podczas pobytu w Tbilisi czeka nas przejażdżka kolejką linową na wzgórze Sololaki w najstarszej, zachodniej części miasta. Spojrzymy tu z bliska na symbol stolicy – 20-metrowy, wykonany z aluminium, posąg Matki Gruzji. Monument przedstawia kobietę trzymającą w dłoniach puchar wina – dla przyjaciół – oraz miecz – dla wrogów. Statua powstała w 1958 z okazji 1500-lecia miasta. W jej pobliżu znajdziemy także historyczną twierdzę Narikala oraz ogród botaniczny.

arrow

Stare Miasto Tbilisi – historia na wyciągnięcie ręki

Tbilisi, mimo zamiłowania do nowoczesnej architektury, zachwyca starą częścią miasta, gdzie zobaczymy architektoniczne perełki, tradycyjne domy i wspaniałe zabytki. W historycznej części Tbilisi wasz wzrok z pewnością przyciągną piękne, ażurowe balkony i niewielkie klimatyczne sklepiki (z których nie sposób wyjść z pustymi rękami). W starym mieście Tbilisi przeplatają się ze sobą różne kultury. Tuż obok cerkwi stoi Wielka Synagoga, z którą z kolei sąsiaduje meczet. Wyprawa uliczkami tej części stolicy pozwala dotknąć historii, jaką ma za sobą Gruzja. Wycieczki z całego świata zjeżdżają tu, aby ją poznać – z Solistami doświadczysz tego również Ty.

arrow

Życie nocne Tbilisi – kulinarna wycieczka po Gruzji

Spacerując uliczkami Tbilisi, znajdziemy wszystko, czego turysta może zapragnąć. Od dobrze znanych nam zapachów świeżo pieczonej pizzy i espresso, aż po typowo gruzińskie aromaty bakłażanów z kolendrą. Wieczorami wybierzemy się na miasto w poszukiwaniu przysmaków serwowanych w lokalnych restauracjach w towarzystwie wina i czaczy i zobaczymy to tętniące życiem, nowoczesne miasto w odsłonie po zmroku. Bary, klimatyczne knajpki, uśmiechnięci ludzie, muzyka – perła Kaukazu nie pozwoli nam się nudzić.

arrow

Mccheta – dawna stolica

Kolebka gruzińskiego chrześcijaństwa i pierwsza stolica państwa już w starożytności była potężnym ośrodkiem handlowym. Mccheta położona jest nieopodal Tbilisi u zbiegu dwóch rzek. Rozciąga się na nią przepiękny widok, który obserwować możemy z położonego na wzgórzu klasztoru Dżwari. Monumentalna budowla sakralna została wzniesiona w VII wieku na planie krzyża i stanowi jeden z najważniejszych zabytków sakralnych kraju.

arrow

Gruzińska Droga Wojenna – górski folklor

Pod tym złowrogim określeniem kryje się malownicza trasa biegnąca w poprzek Wielkiego Kaukazu. Obfituje ona we wspaniałe widoki, jak i zabytki gruzińskiej cywilizacji. Gruzińska Droga Wojenna to przede wszystkim spora atrakcja dla osób kochających góry, które wysoko cenią sobie zabytkową architekturę, jak i folklor kaukaskich górali. Przybywające do Gruzji wycieczki wstępują tutaj na szlak wykorzystywany kiedyś przez armię rzymską, perską, mongolską, a także przez kupców oraz ludy wędrujące między Europą a Azją. Przejazd wzdłuż trasy pozwala poznać atrakcje takie, jak twierdza Ananuri, przełącz Krzyżowa, kościół Cminda Sameba, góra Kazbek oraz Wąwóz Darialski.

Twierdza Ananuri – strażnik jeziora

Pierwszym interesującym obiektem na Gruzińskiej Drodze Wojennej jest Twierdza Ananuri, która strzeże brzegów sztucznego jeziora Żniwali. Powstała ponad 200 lat temu i nigdy nie została zniszczona, przez co oglądać możemy ją niemal w pierwotnym kształcie. W obrębie murów obronnych znajduje się strzelisty kościół Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny oraz urokliwa kapliczka. Widok na jezioro, który się stad rozciąga jest zachwycający.

arrow

Przełęcz Krzyżowa – najwyższy punkt trasy

Gruzińska Droga Wojenna biegnie obok kurortu narciarskiego Gudauri, gdzie osiąga swój najwyższy punkt – Przełęcz Krzyżową (2379 m n.p.m.), Znajdziemy tu słynny pomnik przyjaźni rosyjsko-gruzińskiej zbudowany u schyłku ZSRR, czyli monumentalną budowlę pokrytą kolorowymi muralami obrazującymi historyczne wydarzenia. Spojrzymy też z góry na spienione wody rzeki Tetri Argawi, a odważni będą mogli spróbować lotu paralotnią z widokiem na przepiękne krajobrazy górskie.

arrow

Stepancminda – miasto na końcu drogi wojennej

Naszą bazą wypadową podczas trekkingu w Gruzji i odkrywania Kaukazu będzie miasteczko górskie Stepancminda. Miasto świętego Szczepana zawdzięcza swoją nazwę prawosławnemu mnichowi, który zbudował tu swoją pustelnię. Miasteczko położone jest na wysokości 1770 m n.p.m. i zyskało miano górskiego kurortu, dzięki dogodnemu położeniu w bliskości wielu szlaków pieszych u stóp najsłynniejszego gruzińskiego szczytu, jakim jest Kazbek (5054 m n.p.m.).

arrow

Cminda Sameba – z widokiem na Kazbek

Jednym z miejsc, które uświetnia nasze wyjazdy jest Cminda Sameba. To klasztor położony niedaleko wioski Gergeti w północnej Gruzji. Widok klasztoru na tle drzemiącego wulkanu Kazbek po jednej stronie oraz pięknej i głębokiej kotliny po drugiej z pewnością zostanie z Wami na bardzo długo. Na wysokość 2170 m n.p.m. wejdziemy o własnych siłach, aby w pełni doświadczyć panującego w tym miejscu niesamowitego klimatu, jaki mogą zapewnić tylko góry Kaukazu.

arrow

Truso i Juta – doliny górskie

W rejonie Kazbegii znajduje się wiele pięknych, zielonych dolin. Po krótkim trekkingu naszym oczom ukażą się strzeliste, wysokie wierzchołki masywów górskich, kontrastujące z łagodnymi zboczami doliny. Widoki, które niewątpliwie zapierają dech w piersiach i na długo zapadają w pamięć. Spacerując wzdłuż rzeki, kamienistą ścieżką odetchniemy czystym, górskim powietrzem i zachwycimy się atmosferą Kaukazu.

arrow

Kachetia – region wina

W regionie Kachetia najważniejsze jest produkowane od niepamiętnych czasów w żyznej dolinie Alazani wino, a także historia i niesamowite zabytki, jakie w tej części zachowała Gruzja. Wycieczka zawiedzie nas tu do winnic, ciągnących się po horyzont, winiarni, gdzie degustować można wyrabiany w regionie trunek oraz liczne muzea winiarstwa. Szczególnie interesujące są kwewri – tradycyjne gruzińskie gliniane amfory, które od tysięcy lat zakopywane są w ziemi, gdzie dojrzewa przepyszne wino. Czeka nas tutaj tradycyjna supra i wiele smakowitych doświadczeń.

Signagi – wycieczka do Gruzji dla zakochanych

Przypominające włoski kurort Signagi to stolica Kachetii. Miasteczko skupia się wokół odnowionego centrum, gdzie znajdziemy wąskie, brukowane uliczki, tradycyjne domy z drewnianymi balkonikami, klimatyczne restauracje i hoteliki. Miasto zachwyca także XVIII-wiecznym systemem umocnień, w którego skład wchodzi 2,5-kilometrowy mur obronny oraz 23 wieże. Odwiedzimy tutaj naszych przyjaciół z Polski, którzy w Gruzji znaleźli swój drugi dom. W mieście, podobnie jak w Las Vegas, działa całodobowy urząd stanu cywilnego.

arrow

Supra- BIESIADA W GRUZIŃSKIM STYLU

Przygotujcie się na niezwykłą biesiadę. Supra to tradycyjna uczta gruzińska, która została nawet wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. To musi znaczyć tylko jedno: Gruzini są naprawdę dobrzy w biesiadowaniu! Oczywiście Supra to dużo więcej niż zwykłe przyjęcie. To wręcz rytuał, uczta dla ciała i dla ducha, podczas której spróbujemy tradycyjnych potraw, pysznego wina oraz wzniesiemy wiele toastów. Poznamy też tamadę – gruzińskiego wodzireja.

arrow

Uplisciche – starożytne skalne miasto

Starożytne (pierwsze z komór wydrążono tu już 3000 lat temu!) skalne miasto we wschodniej Gruzji, zbudowane na skalistym i wysokim brzegu rzeki Kury, to w czasie naszej wyprawy kolejna obowiązkowa wycieczka. Gruzja prezentuje tu tajemnicze zabudowania wykute w skale, które są mieszanką unikatowych stylów kulturowych Anatolii i Iranu, a także architektury pogańskiej i chrześcijańskiej. Zajrzymy do każdej jaskini i wnęki oraz zwiedzimy każdy kamienny dom, by poczuć świetność miasta sprzed stuleci, a dookoła nas rozpościerać będą się majestatyczne góry i malownicze krajobrazy.

Gori – ważna lekcja historii

Gori to miasto narodzin Stalina. W imponującym gmachu mieści się tutaj muzeum poświęcone dyktatorowi Związku Radzieckiego Józefowi Wissarionowiczowi Dżugaszwiliemu, znanemu jako Józef Stalin, który urodził się w mieście w 1878 roku. Zobaczyć tu można także pociąg, którym podróżował oraz dom, gdzie dorastał. Pomimo niewątpliwie negatywnej i okrutnej postaci dyktatora nadal jest to ważne miejsce dla Gruzinów, które stanowić może ważną lekcję historii, jaka nie powinna nigdy się powtórzyć.

arrow

KANION OKATSE – pomosty pośród drzew

Nowo wybudowana trasa nad kanionem Okatse to gwarancja niezapomnianych widoków! Metalowe pomosty zbudowane na wysokości koron drzew umożliwiają panoramiczne podziwianie okolicy z dużej wysokości. Nie każda wycieczka po Gruzji zalicza to miejsce, ponieważ wyprawa tutaj przeznaczona jest dla osób pozbawionych lęku wysokości – miejscami głębokość wąwozu przekracza 100 metrów. To dowód na to, że Gruzja zachwyca z każdej strony.

arrow

Kutaisi – miasto z historią

To właśnie tutaj większość turystów rozpoczyna swoją przygodę w Gruzji. Historia miasta jest długa i niezwykła – funkcjonowało już 2 tysiące lat temu i było stolicą królestwa Kolchidy. Najważniejszym zabytkiem jest tu katedra Bargati z XI wieku, która w obecnym stuleciu została odbudowana po zniszczeniach z 1692 roku, przez co skreślono ją niestety z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Kutaisi często pomijane jest przez organizowane do Gruzji wycieczki, a szkoda, bo warto pospacerować jego ulicami i poczuć klimat trzeciego największego miasta w kraju.

arrow

Jaskinia Prometeusza – wycieczka podziemiami Gruzji

Odkryta w 1984 roku jaskinia zachwyca swoim pięknem. Wydrążona przez podziemne wody w wapiennym masywie według legendy zamieszkana była przez samego Prometeusza. Panuje tu stała temperatura 15 stopni, a spacer jaskinią przypomina wizytę w komnatach barokowego zamku dzięki bogatej szacie naciekowej, licznym stalaktytom i stalagmitom. Rozmiary poszczególnych komnat dochodzą nawet do kilkunastu metrów wysokości. Jaskinię zwiedzimy razem z przewodnikiem.

arrow

Gruzińskie przysmaki

Nie bez powodu gruzińska kuchnia robi furorę, a każda wycieczka do Gruzji to smakowe objawienie! Najbardziej znane potrawy to Chaczapuri, czyli pieczywo zapiekane z serem oraz Chinkali – małe pierożki z bulionem w środku. Mniej znane, ale równie pyszne dania to Czkmeruli – czyli podawany w glinianym naczyniu kurczak w sosie mleczno-czosnkowym, czy bakłażan z pastą orzechową. Jako deser musicie spróbować tak zwanego Czurczchele, czyli przekąski przygotowanej z orzechów i kisielu winogronowego. To wszystko popijemy gruzińskim winem dojrzewającym w kwewri oraz mocną, aromatyczną cza-czą. W miejscach noclegu zapewnione będziemy mieli śniadania, natomiast obiady i kolacje jeść będziemy w restauracjach oraz u naszych gruzińskich gospodarzy.

arrow

Transport

Podczas wyprawy przemieszczać będziemy się prywatnym busem, którego kierowcami będą nasi gruzińscy przyjaciele. Znają oni swoją ojczyznę jak własną kieszeń i pokażą nam jej najbardziej zachwycające i najciekawsze miejsca. Wycieczki składające się na naszą wyprawę, staną się dzięki temu „local experience” z prawdziwego zdarzenia. Busy są klimatyzowane i przeznaczone na wyłączność dla naszych grup. W Swanetii przemieszczać będziemy się także samochodami 4×4 z miejscowymi kierowcami, którzy zabiorą nas do odległej wioski Uszguli.

arrow

Noclegi

Podczas naszej wyprawy do Gruzji, aby jeszcze lepiej poczuć gruziński klimat oraz poznać czym naprawdę jest tramping, będziemy spać w hostelach oraz miejscach prowadzonych przez lokalną społeczność. Noclegi są w pokojach 2-4-osobowych z łazienkami. W Ushguli czeka nas nocleg w domach mieszkańców najwyżej położonej górskiej wioski, w pokojach 2-4-osobowych z dzielonymi łazienkami – będzie to prawdziwe „local experience”. W Signagi będziemy spać natomiast u naszych rodaków, którzy mieszkają w Gruzji od wielu lat i opowiedzą nam o życiu u stóp Kaukazu (przygotujcie się na biesiadę do białego rana). Miejsca zakwaterowania będziemy zmieniać co 1 lub 2 noce, aby jak najlepiej poznać kraj.

arrow
Atrakcje dodatkowe

Konna wyprawa po gruzińskich górach

Atrakcja, która przypadnie do gustu miłośnikom spędzania czasu w siodle, ale również i osobom, które nie mają doświadczenia w jeździe konno. Wyjazdy z Solistami to okazja nie tylko do wyprawy wśród zachwycających widoków okolic Sighnaghi, ale także niezapomniana przejażdżka w niecodziennych okolicznościach przyrody. Czas przejazdu to ok. 1h. Minimum 5 osób.

Koszt: około 130 PLN

arrow

Wizyta w łaźni w Tbilisi

W Tbilisi łaźnie pojawiły się już w VI wieku, gdy Gruzja była pod panowaniem Persów. Siarkowe łaźnie Tbilisi znajdują się w dzielnicy Abanotubani. W łaźni zadbacie o swoje ciało i zrelaksujecie się przed dalszą częścią wyprawy. Za dodatkową opłatą możecie dokupić usługę masażu lub peelingu.

Koszt: około 160 PLN

arrow

Rafting po gruzińskich rzekach

Jeśli adrenalina to coś co lubicie, ta atrakcja dodatkowa na pewno Wam jej dostarczy! W zależności od nurtu rzeki, spływ może zająć 2-3 godziny. Jeśli nie macie doświadczenia w raftingu, niczym się nie martwcie, tuż przed spływem otrzymacie instrukcje, a podczas spływu będzie z Wami instruktor. Atrakcja dla minimum 10 osób.

Koszt: około 200 PLN

arrow

Lot paralotnią

Jeśli chcecie zobaczyć niesamowity krajobraz Gruzji z lotu ptaka – macie okazję! Lot paralotnią będzie odbywał się w tandemie z instruktorem – każdy może wziąć udział w tej atrakcji, bez względu na to czy kiedykolwiek latał paralotnią. Możemy Wam zagwarantować, że emocji, które będą towarzyszyć Wam podczas lotu, nie zapomnicie jeszcze długi, długi czas.

Koszt: około 650 PLN

arrow

Zipline z Narikali – odrobina adrenaliny

Narikala to starożytna twierdza górująca nad Tbilisi. Można z niej w standardowy sposób zejść lub… zjechać tyrolką! Kolejka ma 270 metrów i wiedzie do centrum Ogrodu Botanicznego. Nie jest to aktywność ekstremalna, a gwarantuje wiatr we włosach, machanie nogami w powietrzu i nie byle jakie widoki.

 

Cena: około 130 PLN

Cena zawiera: zjazd kolejką, sprzęt

arrow

Zobacz co cię czeka

Gruzja

Liderzy wyprawy

Marek
Wójciak
Damian
Godlewski
Agata
Sadovska
Klaudia
Potakowska
Jarek
Kryński
Maria
Michalska
Łukasz Andrzej
Busma
Marcin
Szramka
Magdalena
Mitka

INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW

Działając w ramach obowiązku informacyjnego wynikającego z przepisów powszechnie obowiązującego prawa – informujemy, że z uwagi na szybkość, zmienność i brak możliwości precyzyjnego przewidywania wprowadzania wewnętrznych regulacji sanitarnych państw, przez które przebiega podróż do miejsca docelowego imprezy turystycznej, może zaistnieć sytuacja, w której podróżny na podstawie ww. regulacji, będzie zobowiązany przed wjazdem na terytorium danego państwa – do wykonania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, a następnie do pokrycia kosztów jego wykonania w pełnej wysokości, w celu kontynuowania podróży do miejsca docelowego imprezy turystycznej. Niemniej jednak, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych uczestników, ze swojej strony zapewniamy pełne wsparcie w zakresie informacyjnym dotyczące: obowiązujących i bieżąco wprowadzanych regulacji na trasie podróży imprezy turystycznej. Takie informacje wysyłane są do uczestników konkretnych wyjazdów drogą emailową. Jednocześnie informujemy, że na podstawie art. X Regulaminu Imprez Turystycznych Podróżny może w każdym czasie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej zrezygnować z udziału w imprezie turystycznej (odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej), zgodnie z wyliczeniami kosztów rezygnacji zawartych w umowie.

Plane LOT

Wylot:

WAW/KRK/WRO/KTW ?
Warszawa/Kraków/Wrocław/Katowice
Plane
KUT
Kutaisi

Powrót:

KUT ?
Kutaisi
Plane
WAW/KRK/WRO/KTW
Warszawa/Kraków/Wrocław/Katowice
Cena biletu
1700 - 2000 PLN ?

Ceny lotów lubią się zmieniać! Zakładamy bufor bezpieczeństwa do 200 zł w ramach jakiego decydujemy o kupnie biletów dla zapisanych uczestników. Jeśli dopłata wyniesie więcej niż 200 zł, skontaktujemy się przed zakupem.

 

Decyzję o miejscu wylotu podejmuje Klub

czytaj więcej...

Cena

prev-arrow
next-arrow

Cena zawiera

o

9 noclegów w hostelach lub w kwaterach prywatnych w pokojach 2-4 osobowych z łaziankami

o

1 nocleg w Ushguli u lokalnych mieszkańców w pokojach 2-6 osobowych z dzielonymi łazienkami

o

10 gruzińskich śniadań

o

transport klimatyzowanym busem podczas całego wyjazdu z naszym najlepszym gruzińskim kierowcą

o

przejazd off road z Mestii do Ushguli autami 4x4 z kierowcami

o

paliwo na całej trasie

o

opłaty parkingowe

o

tradycyjną gruzińską suprę w winnicy prowadzonej przez Polaków (kolacja i alkohol w cenie)

o

bilet wstępu do Jaskini Prometeusza

o

bilet wstępu do Kanionu Okatse

o

bilet wstępu do Kompleksu Skalnego Miasta Uplisciche

o

mały bagaż podręczny o wymiarach 40x20x25cm (w przypadku zakupu biletów lotniczych przez Klub)

o

bagaż do 10 kg o wymiarach 55x40x20cm (w przypadku zakupu biletów lotniczych przez Klub) - rejestrowany lub pokładowy (decyzja Klubu)

o

opiekę polskiego doświadczonego lidera

o

pakiet Solisty

o

składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy

o

wysokiej klasy ubezpieczenie podróżne typu premium: Koszty Leczenia + Choroby Przewlekłe - KL + CP (150 000 EUR), Odpowiedzialność Cywilna - OC (100 000 EUR szkody na osobie, 50 000 EUR szkody na mieniu), Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - NNW (10 000 EUR), Bagaż (1000 EUR)

Cena nie zawiera:

x

biletu lotniczego (zakup biletu po stronie Klubu)

x

atrakcji dodatkowych na miejscu

x

wyżywienia (oprócz ujętego w ofercie)

x

kosztów wykonywania badań lekarskich, testów diagnostycznych oraz innych czynności wymaganych przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa państw przez które przebiega podróż

Wybierz termin i leć z nami!

Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Icon
Hot Deal
-350 PLN
WAW/WRO/KRK/KTW/POZ--KUT
KUT--WAW/WRO/KRK/KTW/POZ
01.06.24 - 11.06.24
Lider Łukasz Andrzej Busma
Cena lotu 1900 PLN
Cena wyprawy 4850 PLN
Icon
Icon
Hot Deal
-350 PLN
WAW/WRO/KRK/KTW/POZ--KUT
KUT--WAW/WRO/KRK/KTW/POZ
15.06.24 - 25.06.24
Lider Renata Łozowska
Cena lotu 1900 PLN
Cena wyprawy 4850 PLN
Icon
WAW/WRO/KRK/KTW/POZ--KUT
KUT--WAW/WRO/KRK/KTW/POZ
20.07.24 - 30.07.24
Lider Solistowy Lider
Cena lotu 1700 PLN
Cena wyprawy 4850 PLN
Icon
WAW/WRO/KRK/KTW/POZ--KUT
KUT--WAW/WRO/KRK/KTW/POZ
13.08.24 - 23.08.24
Lider Solistowy Lider
Cena lotu 1900 PLN
Cena wyprawy 4850 PLN
Icon
WAW/WRO/KRK/KTW/POZ--KUT
KUT--WAW/WRO/KRK/KTW/POZ
24.08.24 - 03.09.24
Lider Magdalena Mitka
Cena lotu 2000 PLN
Cena wyprawy 4850 PLN
Icon
WAW/WRO/KRK/KTW/POZ--KUT
KUT--WAW/WRO/KRK/KTW/POZ
07.09.24 - 17.09.24
Lider EdytaMagdalena Koper
Cena lotu 2000 PLN
Cena wyprawy 4850 PLN
Icon
WAW/WRO/KRK/KTW/POZ--KUT
KUT--WAW/WRO/KRK/KTW/POZ
21.09.24 - 01.10.24
Lider Agata Sadovska
Cena lotu 2000 PLN
Cena wyprawy 4850 PLN
Icon
Zaloguj się, aby dołączyć do listy rezerwowej
Icon Zostało 0 miejsc
WAW/WRO/KRK/KTW/POZ--KUT
KUT--WAW/WRO/KRK/KTW/POZ
29.06.24 - 09.07.24
Lider Anna Milczarek
Brak miejsc
Icon
Zaloguj się, aby dołączyć do listy rezerwowej
Icon Zostało 0 miejsc
WAW/WRO/KRK/KTW/POZ--KUT
KUT--WAW/WRO/KRK/KTW/POZ
13.07.24 - 23.07.24
Lider Anna Pilecka
Brak miejsc
Icon
Zaloguj się, aby dołączyć do listy rezerwowej
Icon Zostało 0 miejsc
WAW/WRO/KRK/KTW/POZ--KUT
KUT--WAW/WRO/KRK/KTW/POZ
27.07.24 - 06.08.24
Lider Katarzyna Gniewosz
Brak miejsc
Icon
Zaloguj się, aby dołączyć do listy rezerwowej
Icon Zostało 0 miejsc
WAW/WRO/KRK/KTW/POZ--KUT
KUT--WAW/WRO/KRK/KTW/POZ
10.08.24 - 20.08.24
Lider Michał Łaski
Brak miejsc
Icon
+ Dowolny termin - brak Twojego terminu
- wyjazd prywatną grupą
- jeszcze nie ma terminów
Prev
Next