AUTO-DRAFT 6

Polowanie na zorzę za kołem podbiegunowym Szwecja - Arctic Adventure

Pomysł na wyprawę marzeń

Daleko za kołem podbiegunowym rozpościera się zupełnie inny świat… Niebo rozświetla zorza polarna, lasy pokrywa biały puch, a przez łąki przebiegają stada reniferów. Wspólnie odkryjemy wszystkie skarby Laponii, zwiedzimy szwedzką stolicę i przypomnimy sobie jak wygląda prawdziwa zima. Nie zabraknie też czasu na długie spacery w zimowej scenerii, morsowanie, jazdę psim zaprzęgiem czy wycieczki śnieżnymi skuterami. Gotowi na prawdziwy Arctic Adventure?

#solisciteam

Średni

Poziom
Średni

Wyprawy dla wszystkich podróżników – lekkie trekkingi – idealne dla osób, które nie mają
fantastycznej kondycji, ale lubią wędrówki i mają duże chęci :); dużo pieszego zwiedzania.
Transport wynajętymi, jak i lokalnymi, środkami transportu.

Podróżnik

Komfort
Podróżnik

Nocować będziemy w lokalnych hotelikach lub w lokalnych guesthousach, zazwyczaj w pokojach 2-5 osobowych. Łazienka w pokoju lub wspólna na piętrze.

Adventure

Rodzaj
Adventure
Dla doświadczonych

Wyprawa pełna przygód – autorskie trasy (często przecieranie po raz pierwszy), wejście tam
gdzie i jak daleko się da ;), przejazdy lokalnym transportem, dużo chodzenia z plecakiem, 1-3 dniowe trekkingi i przeprawy.

Plan wyprawy

 • Sztokholm
 • Kiruna
 • Park Narodowy Abisko

Podróż za koło podbiegunowe

Ten wyjazd to idealny wybór dla wszystkich tych, którzy pragną uciec na chwilę od rutyny, odetchnąć od codzienność i odnaleźć kontakt z naturą. Krótkie, ale intensywne i bogate we wrażenia dni będą jego nieodzownym elementem. Zanim zajdzie słońce będziemy odkrywać najpiękniejsze zakątki Szwecji i poznawać samską kulturę, a gdy nastanie zmrok zatracimy się w świetlnym spektaklu zorzy polarnej. Na północy Szwecji czeka nas zima, której w Polsce dawno nie zaznaliśmy! Kilka metrów śniegu i  temperatury spadające do -20 ℃ sprzyjają takim aktywnościom jak spacery w zimowej scenerii, wycieczki psim zaprzęgiem czy morsowanie w lodowatych jeziorach. Gdy nacieszymy się już pokrytymi białym puchem krajobrazami, przeniesiemy się na chwilę na południe kraju, aby zwiedzić szwedzką stolicę. Sztokholm zaczaruje nas zaś wspaniałą architekturą, wyjątkowymi muzeami i szalonym życiem nocnym.

Arctic Adventure 25

ZORZA POLARNA na dalekiej północy

Zorza Polarna to odpowiedź na pytanie “Dlaczego warto jechać do Szwecji zimą?”. Występujące wysoko nad powierzchnią ziemi zjawisko rozświetla niebo iluminacją tysiąca barw, które zdają się tańczyć po granacie nocy i zamieniają świat w baśniową scenerię.  Tworzy się ono w wyniku zderzenia wiatru słonecznego z ziemskim polem magnetycznym, podarowując oczom (i sercu!) niezapomniane wrażenia. Natomiast im dalej na północ – tym większa szansa zobaczenia zorzy!

DOMEK Z DALA OD CYWILIZACJI

Leśna oaza w samym sercu świerkowego boru, a wokół nic – tylko bujna roślinność, dzikie zwierzęta, cisza i spokój… Brzmi jak marzenie? Podczas wyjazdu je spełnimy!

.

W trakcie naszej arktycznej przygody noce spędzimy w klimatycznym domku położonym w niezwykle malowniczej okolicy Kiruny. Dzień witać będziemy śniadaniem z widokiem na ośnieżony las, a wieczory spędzimy grzejąc się w saunie lub podziwiając zorzę polarną rozpościerającą się tuż nad naszymi głowami. Po intensywnym dniu, pełnym zimowych aktywności, trekkingów i zwiedzania, nic zaś tak nie cieszy jak chwila relaksu przy trzasku ognia w kominku.
.

Bliskość natury i wyposażenie naszego leśnego domku pozwolą nam bliżej poznać codzienne życie mieszkańców Laponii, jednocześnie dając chwilę wytchnienia od rutyny w Polsce. Czeka nas wyjątkowy local experience! Tak jak w każdym tradycyjnym lapońskim domu, tak i w naszym nie ma standardowego prysznica. Kąpiele zażywa się zaś w saunie, a po wygrzaniu oblewa lodowatą wodą z pobliskiego strumyka.

Pobyt w tym niesamowitym miejscu z pewnością na długo pozostanie w naszych wspomnieniach!

Kiruna - miasteczko z żelaza

Znajdująca się w szwedzkiej części Laponii Kiruna to najbardziej wysunięte na północ miasto Szwecji i jeden z największych ośrodków narciarskich w kraju.  Z na pozór zwyczajnym miasteczkiem wiąże się nietypowa historia. Na początku XX wieku jego mieszkańcy znaleźli się w wielkim niebezpieczeństwie. Ściany ich domów zaczęły pękać, a eksperci ocenili, że w ciągu kilku lat miasto może całkowicie zapaść się pod ziemię. Wszystko za sprawą znajdującej się w jej okolicy kopalni żelaza, która swoje prace prowadziła coraz bliżej domów mieszkalnych. W 2004 roku postanowiono więc przenieść całą miejscowość o 3 kilometry na wschód. Tym samym Kiruna zyskała miano “przenośnego miasta”. 

Abisko National Park - surowa północ Szwecji

Park Narodowy Abisko to niewątpliwie najpiękniejszy zakątek w całej Szwecji i jeden z jej najlepszych terenów trekkingowych w kraju. Doliny parku przecinają malownicze meandry rwącej rzeki Abiskojokk, a ciągnące się kilometrami łąki okalają podnóża wysokich, ośnieżonych gór. Tworzy to krajobraz wybitnie majestatyczny, surowy i momentami nieco wrogi, ale jednocześnie zapierający dech w piersi, wzruszający i wręcz baśniowy. Do Abisko warto wybrać się zimą, jako że uznawany jest za jedno z najlepszych miejsc do obserwacji zorzy polarnej na świecie. W zimowe wieczory górujące nad nim niebo nierzadko zapala się tysiącem barw i czaruje spektaklem iluminacji. 

 

Kopalnia żelaza w Kirunie - gdzie wariują kompasy

W Kirunie odwiedzimy największą kopalnię rudy żelaza na świecie. Wybudowana w 1900 roku inwestycja odegrała ważną rolę zarówno w historii kraju – przez dekady wzbogacając go i czyniąc jednym z najbogatszych na świecie, jak i w historii Europy – zaopatrując ją w niezbędny do produkcji wielu urządzeń metalu i napędzając rewolucję przemysłową.  Rocznie wydobywa się w niej około 26 milionów ton żelaza, co stanowi  90% całego zapotrzebowania tego metalu na kontynencie. W Kirunie kompasy możecie wyrzucić do śmietnika… Duże złoża rudy żelaza pod ziemią powodują, że wskazówki nie pokazują północy, a kręcą się wokół jak oszalałe.

AURORA SPA - RELAKS BLISKO NATURY

Kamień, drewno i woda  to naturalne symbole chłodu, ciepła i życia. Dla mieszkańców Laponii od wieków stanowiły trzy niezbędne materiały, umożliwiające przetrwanie długich i srogich zim. W Aurora SPA zaznamy ich w wersji luksusowej! Przejdziemy po kamiennych posadzkach imitujących górskie ścieżki, zrelaksujemy się w drewnianej saunie i odpoczniemy w wypełnionych gorącą wodą baniach. Wszystko to podziwiając wspaniałe zimowe krajobrazy przez przeszklone ściany obiektu lub wypływając na otwarte baseny na świeżym powietrzu.

Arctic Adventure 38

WYPRAWA SKUTERAMI ŚNIEŻNYMI

Gdy północną Szwecję ogarnia sroga zima, zamarzają tory kolejowe, a drogi przykrywa kilka metrów puchu. Wówczas  z trudnymi warunkami radzi sobie tylko jeden środek transportu – skutery śnieżne.  Jazda na nich to więc nieodłączny element życia wszystkich Szwedów zamieszkujących najdziksze rejony kraju. My również wybierzemy się na kilkugodzinną przejażdżkę śnieżnymi pojazdami, a wiatr we włosach, rozpryskujący się śnieg i widoki jaki nie z tej ziemi z pewnością przypadną do gustu wszystkim miłośnikom mocnych wrażeń.

Ice Hotel - Z WIZYTĄ W LODOWYM KRÓLESTWIE

 

Hotel, który działa tylko kilka miesięcy w roku, bo na wiosnę… topnieje? Takie rzeczy tylko w Szwecji! Położony w okolicach Kiruny Lodowy Hotel to atrakcja jedyna w swoim rodzaju. Co roku budowany jest w drugiej połowie października, aby w kwietniu – wraz z pojawieniem się pierwszych cieplejszych dni – spłynąć do pobliskiej rzeki Torne. Jego ściany, sufity, dekoracje, a nawet niektóre meble wykute są w wielkich bryłach lodowych, tworząc fascynujące wnętrza niczym z bajki o Królowej Śniegu. W ciągu dnia hotel otwarty jest dla zwiedzających, a więc nie przepuścimy okazji zobaczenia go na własne oczy!

Sztokholmskie stacje metra - podziemne dzieła sztuki

W szwedzkiej stolicy zachwycać się można wieloma zabytkami, atrakcjami i miejskimi krajobrazami. To co najbardziej fascynujące nie jest jednak widoczne na pierwszy rzut oka, bo ukryte pod miastem! Mowa o  wyjątkowej linii metra, którą skrywają podziemia Sztokholmu. Stanowi ona nietypową i unikatową w skali światowej galerię sztuki. Część sztokholmskich stacji zostało bowiem wykutych w litej skale, a następnie ozdobionych naskalnymi malunkami przez lokalnych artystów. W takich podziemnych dziełach sztuki aż chce się spóźnić na kolejkę do pracy!

Gamla Stan - niezwykła starówka Sztokholmu

Podczas pobytu w Sztokholmie przespacerujemy się po Gamla Stan, czyli najstarszej i zarazem najpiękniejszej dzielnicy szwedzkiej stolicy. Sztokholmska starówka usytuowana została usytuowana w samym sercu miasta na czterech wyspach Stadsholmen, Riddarholmen, Strömsborg i Helgeandsholmen. Do dziś zachowała się w niej średniowieczna zabudowa, którą można podziwiać podczas spaceru labiryntem klimatycznych bulwarów i wąskich uliczek okraszonych fasadami kolorowych domów. To właśnie tutaj znajduje się również Pałac Królewski – wyjątkowa wizytówka miasta. 

 

Södermalm - dzielnica tętniąca życiem

Södermalm to najbardziej tętniąca życiem część Sztokholmu, która nigdy nie zasypia i w której krzyki, śpiewy i muzyka nigdy nie ustają. Stanowi ona miejskie zagłębie restauracji, knajp i dyskotek, w którym wieczorami spotykają się mieszkańcy miasta, aby w gronie znajomych wznieść toast skål (odpowiednik polskiego “na zdrowie”) lub przegryźć Surströmming  (tradycyjnego kiszonego śledzia).  Södermalm warto też odwiedzić w dzień i wybrać się na spokojny spacer malowniczymi uliczkami, w których podziwiać można wspaniałą i jedyną w swoim rodzaju sztokholmską architekturę.

Arctic Adventure 14

Stadshuset - majestatyczny ratusz

Znajdujący się na rogu wyspy Kungsholmen ratusz miejski Stadshuset to ważny punkt na mapie Sztokholmu i główny element południowej panoramy Starego Miasta. Inspiracją dla jego konstrukcji był wenecki Pałac Dożów, co zaowocowało budowlą znacznie wyróżniającą się na tle reszty architektury stolicy. Prawdziwe “perełki” kryją jednak jego wnętrza, które zdobili najwybitniejsi szwedzcy artyści i architekci. Do najpiękniejszych z nich zaliczyć można Salę Konferencyjną, której sklepienie zdobią wspaniałe freski oraz Salę Złotą, do której przyozdobienia zużyto aż 18 milionów małych płytek z prawdziwego złota.

Vasamuseet - Muzeum Okrętu Vasa

Przypominający okręt nowoczesny budynek muzeum Vasamuseet kryje ekspozycję statku Vasa, który powstał w 1626 roku z królewskiego rozkazu.  Żaglowiec miał 3 maszty, mógł rozwinąć 10 żagli i ważył 1200 ton.  Prace nad nim trwały aż dwa lata a przy jego budowie pracowało ponad czterystu ludzi. Niestety statek nie zdobył mórz i oceanów, ponieważ zatonął tuż po wyjściu z portu, zabierając ze sobą ⅓ załogi. Dziś w muzeum można podziwiać rekonstrukcję, którą udało się stworzyć na podstawie 13500 małych części pierwowzoru, wyłowionych  z przysztokholmskich wód.

TREKKING W RAKIETACH ŚNIEŻNYCH - ODKRYWAJĄC DZIKIE ZAKĄTKI SZWECJI

Przygoda zaczyna się tam, gdzie nie można dojechać samochodem, a zimą poruszać się można tylko ze specjalnym osprzętowaniem. Wybierzemy się więc na niezwykły trekking w rakietach śnieżnych, podczas którego odkryjemy najdziksze zakątki północnej Szwecji. Czeka nas niemałe wyzwanie i wysiłek, jakiego nasze mięśnie jeszcze nie znają, ale też dużo zabawy i dzień pełen wrażeń! Rakiety zabieramy ze sobą z Polski (zapewnione przez Klub) i będą do naszej dyspozycji przez cały wyjazd – czy to do spacerów przy domku czy na dalsze trekkingi.

MORSOWANIE - LODOWATE KĄPIELE ZDROWOTNE

Zimą temperatura w Szwecji spada nawet do  -20 ℃; jeziora wówczas skuwa lód, a wody rzek stają się przenikliwie lodowate. Czy to nie brzmi jak idealne warunki do morsowania? Chętni będą mieli okazję zaznać kąpieli w zimnych wodach Dalekiej Północy i morsować w istnie baśniowej scenerii. Ale spokojnie… wieczorem wygrzejemy się w przydomowej bani z gorącą wodą, w saunie lub przy kominku.

Noclegi

Podczas naszej polarnej przygody czekają na nas wyjątkowe noclegi. Większość nocy spędzimy w klimatycznym domku położonym wśród dzikich terenów dalekiej północy. Dzień witać będziemy śniadaniem z widokiem na ośnieżone wzgórza, a noc – jeśli pogoda pozwoli – kolacjami przy świetlnym pokazie zorzy polarnej. W Sztokholmie zaś spać będziemy w komfortowym hostelu lub guesthousie, który stanie się świetną bazą wypadową do zwiedzania miasta.

Transport

Wyprawa ma charakter zimowego roadtripu po wszystkich najpiękniejszych zakamarkach w tej części Szwecji. Przemieszczać będziemy się wynajętymi, wygodnymi samochodami przystosowanymi do jazdy w zimowych warunkach. Kierowcami będziecie Wy – uczestnicy, a zapewniamy, że jazda w pięknej zimowej scenerii gwarantuje wspaniałe przeżycia (choć wymaga też dobrej umiejętności jazdy po ośnieżonym terenie).

Tradycyjne dania Samów

Wydawałoby się, że surowy klimat północnej Szwecji i ciężkie warunki do uprawy roślin nie sprzyjają bogatej w składniki diecie. Tymczasem tradycyjna kuchnia samska obfituje w smaki, kolory i zapachy! Bazuje na mięsie i rybach, ale często pojawiają się w niej także grzyby, warzywa i owoce leśne. Najpopularniejszym daniem samskim jest zaś gulasz z renifera – potrawa niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju! Podczas wyprawy będziemy mieli okazję zasmakować samskich specjałów, co jeszcze pozwoli nam na jeszcze bliższe poznanie kultury i obyczajów Laponii.

ATRAKCJE DODATKOWE

Psi zaprzęg

Wysokie świerki ukryte pod śnieżnymi czapami, jeziora skute lodem i pola zasypane białym puchem… Taki krajobraz najlepiej podziwiać z nietypowego i wyjątkowego środka transportu, jakim jest psi zaprzęg! Przejażdżka saniami ciągniętymi przez piękne, specjalnie wyszkolone psy husky to nie tylko wspaniała przygoda, ale i wieloletnia tradycja Laponii, która pozwoli nam lepiej poznać kulturę regionu.
.
Cena:
– 1 osoba na saniach z 4 psami: 705 PLN za sanie
– 2 osoby na saniach z 6 psami: 570 PLN za sanie

NOCLEG W LODOWYM HOTELU

Kolekcjonerzy niezapomnianych przeżyć będą mieli okazję dodać do swojej listy rzecz niesamowitą: noc spędzoną w Lodowym Hotelu! Ta atrakcja dodatkowa to gwarancja wyjątkowych emocji i wspomnień na całe życie. Przed noclegiem każdy z gości przechodzi specjalny ‘kurs survivalu’, na którym dowiaduje się jak zachowywać się w ciągu nocy oraz zostaje wyposażony w specjalny śpiwór. Rano zaś ma możliwość rozgrzania się w hotelowej saunie i skosztowania rozgrzewającego napoju żurawinowego.
.
Cena: 
– jedna osoba w pokoju dwuosobowym: 1750 PLN za noc
– dwie osoby w pokoju dwuosobowym:  1900 PLN za noc

DOŚWIADCZ:

Zima na Północy
W północnej części Szwecji doświadczymy zimy, którą większość z nas pamięta tylko z dzieciństwa. Kilkumetrowe zaspy, zamarznięte jeziora, pokryte lodem drogi i drzewa otulone śniegowymi czapami tworzą krajobraz jak z bajki! A wszystko to w surowym, nieokiełznanym klimacie najdzikszych zakątków Skandynawii. 

ODETCHNIJ:

Relaks w lapońskiej odsłonie

Nasza zimowa wyprawa do Szwecji obfitować będzie w rozmaite aktywności, trekkingi i spacery. Nie zabraknie też czasu na błogi relaks! Odwiedzimy luksusowe SPA, wygrzejemy się się w prywatnej saunie w naszym domku i zaznamy kąpieli w drewnianej bani z gorącą wodą. Na ten czas warto wyłączyć telefon i zapomnieć o codziennych sprawach w Polsce, oddając się przyjemnym chwilom relaksu w lapońskim wydaniu.

SPRÓBUJ:

Szwedzkie specjały

Podczas pobytu w Sztokholmie chętni będą mieli okazję zajść do jednej z lokalnych restauracji. Warto w nich spróbować tradycyjnych szwedzkich specjałów, takich jak Bruna bönor och fläsk (smażona wieprzowina podawana z brązową fasolą), Kroppkakor (rodzaj ziemniaczanych pierogów z mięsnym nadzieniem) czy Gravlax (wędzony łosoś z cukrem i koperkiem). Koneserom unikatowych smaków polecamy też gulasz z mięsa renifera oraz Surströmming, czyli sfermentowanego śledzia.

Zimowe aktywności

Ten wyjazd to 7 dni naszpikowanych mocnymi wrażeniami! Czekają nas długie spacery w zimowej scenerii, trekkingu w malowniczym parku narodowym, wyprawa na skuterach śnieżnych i zwiedzanie niezwykłych zakamarków Sztokholmu. Chętni będą mogli sprawdzić też swoje siły na psich zaprzęgach oraz podczas zdrowotnych kąpieli w lodowatej wodzie. Ajjj! Będzie się działo!

xx
xx
xx
xx

Dlaczego warto z nami jechać?

 • Zobaczysz zorze polarną
 • Odwiedzisz daleka północ Szwecji
 • Poczujesz niskie temperatury poniżej -15 stopni
 • Spróbujesz lokalnych przysmaków z renifera
 • Dowiesz się więcej o kulturze Samów
 • Zwiedzisz miasteczko które zostało przeniesione po części
 • Wejdzie do kopalni żelaza
 • Zaobserwujesz rozgwieżdżone niebo pośrodku dziczy
 • Przeżyjesz długą noc polarna
 • Będziesz się świetnie bawił z ekipa solistów

INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW

Działając w ramach obowiązku informacyjnego wynikającego z przepisów powszechnie obowiązującego prawa – informujemy, że z uwagi na szybkość, zmienność i brak możliwości precyzyjnego przewidywania wprowadzania wewnętrznych regulacji sanitarnych państw, przez które przebiega podróż do miejsca docelowego imprezy turystycznej, może zaistnieć sytuacja, w której podróżny na podstawie ww. regulacji, będzie zobowiązany przed wjazdem na terytorium danego państwa – do wykonania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2, a następnie do pokrycia kosztów jego wykonania w pełnej wysokości, w celu kontynuowania podróży do miejsca docelowego imprezy turystycznej. Niemniej jednak, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych uczestników, ze swojej strony zapewniamy pełne wsparcie w zakresie informacyjnym dotyczące: obowiązujących i bieżąco wprowadzanych regulacji na trasie podróży imprezy turystycznej. Takie informacje wysyłane są do uczestników konkretnych wyjazdów drogą emailową. Jednocześnie informujemy, że na podstawie art. X Regulaminu Imprez Turystycznych Podróżny może w każdym czasie przed rozpoczęciem imprezy turystycznej zrezygnować z udziału w imprezie turystycznej (odstąpić od umowy o udział w imprezie turystycznej), zgodnie z wyliczeniami kosztów rezygnacji zawartych w umowie.

Transport

Celujemy w najdogodniejsze loty z:

Termin już minął

Lot z przesiadka w Sztokholmie i zwiedzaniem miasta

 

Ceny lotów lubią się zmieniać! Zakładamy bufor bezpieczeństwa do 200 zł, w ramach jakiego decydujemy o kupnie biletów dla zapisanych uczestników. Jeśli dopłata wyniesie więcej niż 200 zł, skontaktujemy się przed zakupem.

Cena

Nasza cena dla Klubowiczów

4905 pln

Koszt wyprawy

Koszt wyprawy:

I transza - 1350 PLN

Płatna miesiąc od momentu zapisania się na wyprawę

II transza - 1350 PLN

Płatna do miesiąca przed wyprawą

490 EUR

Gotówka, którą należy przekazać liderowi na lotnisku.
Podana kwota jest kwotą orientcyjną.
Ostateczny koszt zależy od cen bieltów lotniczych
i kursów walut.

Cena zawiera

 • 2 noclegi w hostelu w pokoju wieloosobowym w Sztokholmie
 • 3 noclegi w zimowej chatce blisko natury w okolicach Kiruny
 • dostęp do sauny przy chatce
 • wynajem samochodu z paliwem w Kirunie
 • zwiedzanie Ice Hotel - słynny lodowy obiekt
 • wejścia do Spa Ripan
 • wycieczki skuterem śnieżnym
 • wejścia do kopalni żelaza
 • rakiety śnieżne
 • trekking po parku narodowym Abisko
 • transfer lotniskowy w Sztokholmie
 • opiekę doświadczonego lidera
 • bogaty program wyjazdu
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny oraz Turystyczny Fundusz Pomocowy
 • wysokiej klasy ubezpieczenie: KL (600 000 zł), OC (500 000 zł), NNW (50 000 zł), Bagaż (5 000 zł)
 • niezbędnik Solisty

Cena nie zawiera:

 • biletu lotniczego z bagażem podręcznym (kupno po stronie Klubu)
 • wyżywienia
 • atrakcji dodatkowych
 • kosztów wykonywania badań lekarskich, testów diagnostycznych oraz innych czynności wymaganych przez przepisy powszechnie obowiązującego prawa państw przez które przebiega podróż

Wybierz termin i leć z nami!

Ładowanie dostępnych terminów

Preloader

Zobacz również

Zdobądź równoleżnik 80°N

Arktyka

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Perełka Norwegii

Lofoty

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Kraina skuta lodem

Islandia Extreme

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Zobacz również

Zdobądź równoleżnik 80°N

Arktyka

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Perełka Norwegii

Lofoty

Zobacz terminy
Zobacz terminy

Kraina skuta lodem

Islandia Extreme

Zobacz terminy
Zobacz terminy