img bottom

Wyjazd weekendowy w góry Izerskie – jak odzyskać spokój ducha w weekend?

Weekend w Górach Izerskich to coś, czego zdecydowanie Ci potrzeba, gdy chcesz odpocząć, ale nie masz możliwości wyjazdu na tydzień. Odkryj ten wyjątkowo malowniczy zakątek Polski i daj się porwać temu, co ma do zaoferowania! Szybko przekonasz się, że już kilka dni w Izerach pomoże Ci naładować baterię lepiej niż cały urlop gdzie indziej!

Co warto wiedzieć o Izerach?

Góry Izerskie to pasmo Sudetów Zachodnich. Położone są na pograniczu Polski i Czech, a ich najwyższym szczytem jest Wysoka Kopa mierząca 1126 m n.p.m. U ich stóp leżą między innymi Jakuszyce (część Szklarskiej Poręby), Szklarska Poręba, Mirsk i Świeradów-Zdrój. Po stronie naszych sąsiadów zaś Nové Město pod Smrkem, Frýdlant, Liberec, czy Desná.

Izery są bardzo ciekawe pod względem geologicznym. Ta część ich dziedzictwa mocno wpłynęła na to, co mają dzisiaj do zaoferowania. Eksplorując je łatwo bowiem trafić na hałdy oraz ślady szybów i sztolni stanowiących pamiątkę po czasach, w których pozyskiwano rudy metali, surowce skalne, czy kamienie szlachetne. W Górach Izerskich znajdowano rubiny, szafiry i agaty.

Wybierz się z nami w góry Izerskie. Sprawdź: Retreat Camp w Izerach – Noc Spadających Gwiazd

Dlaczego warto wybrać się na weekend w Górach Izerskich?

Wyjazd weekendowy w Góry Izerskie ma naprawdę wiele do zaoferowania, szczególnie gdy szuka się ciszy i spokoju. Jako że nie są tak popularne, jak Tatry, czy nawet położone niedaleko Góry Stołowe, łatwo uniknąć tłumów i realnie odpocząć zarówno ciałem, jak i duchem.

Dzięki weekendowi w Izerach można się znaleźć naprawdę bardzo blisko przyrody. Ta zaś, jak wiadomo, ma wyjątkowe właściwości – sprzyja odpoczynkowi, powoduje wzrost endorfin, czy pozwala zredukować stres. Góry te można poznawać na różne sposoby – pieszo (jest tam sporo dobrze oznaczonych szlaków), na rowerze, a zimą nawet na nartach biegowych.

Fundując sobie wyjazd w Góry Izerskie, koniecznie trzeba mieć na uwadze również to, że zakątek ten odznacza się bardzo małym zanieczyszczeniem sztucznym światłem. W praktyce oznacza to tyle, że noc jest tam naprawdę bardzo, bardzo ciemna, a dzięki temu warunki do obserwacji nocnego nieba wręcz idealne. Utworzono tam nawet Izerski Park Ciemnego Nieba. Warto odwiedzić to miejsce szczególnie w sierpniu, w Noc Spadających Gwiazd 2023. W tym roku będzie to o tyle łatwe, że maksimum deszczu perseidów przewiduje się na 12 i 13 sierpnia, a więc z soboty na niedziele. Dzięki takiemu układowi kalendarza, biorąc wolne w poniedziałek, można mieć aż 4 dni wolnego – 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. To idealna okazja, by zorganizować sobie długi weekend w Górach Izerskich!

Gdzie na weekend w Izery?

Dużą zaletą planowania weekendówki w Górach Izerskich jest to, że zdecydowanie jest z czego wybierać. Otaczające je miasteczka są niezwykle urokliwe i jednocześnie oferują ciszę i spokój. Położone pośród rozległych terenów zielonych zapewniają wszystko, co jest potrzebne do efektywnego odpoczynku. Wśród okolicznych miejscowości idealnych na wyjazd weekendowy w Góry Izerskie, są przede wszystkim Świeradów-Zdrój, czy Szklarska Poręba.

Świeradów-Zdrój jest miastem uzdrowiskowym z przepięknymi zabudowaniami związanymi z wodolecznictwem. Występują tam między innymi radoczynne szczawy przeznaczone i do picia, i do kąpieli. W miejscowości jest dużo zieleni.

Z kolei Szklarska Poręba to znany kurort narciarski. Jednak nie można się tam nudzić również podczas wyjazdu weekendowego w Góry Izerskie organizowanego latem. Miasteczko ma wiele ciekawych zabytków, na czele ze zabudowaniami Starego Miasta. Natomiast eksploracja otaczających go szlaków turystycznych, atrakcji przyrodniczych, czy pozostałości po przemysłowej działalności osady – sztolni, czy opuszczonych zabudowań, da zajęcie na wiele godzin.

Odpręż ciało, uspokój ducha – wyjazdy w Góry Izerskie z Solistami

Wyjazd weekendowy w Góry Izerskie można ułożyć tak, by zafundować sobie jak najwięcej duchowych doświadczeń. Najlepszym tego przykładem jest Retreat Camp w Górach Izerskich w duchu żywiołu powietrza, organizowany przez Soliści Adventure Club. Jego plan uwzględnia między innymi takie aktywności jak:

  • warsztaty astrologii,
  • sesje jogi,
  • sound healing,
  • krąg ognia i pieśni,
  • warsztaty otwierania swojego głosu.

Dla chętnych, biorących udział w organizowanym przez nas weekendzie w Górach Izerskich, przewidziano także inne atrakcje:

  • tworzenie amuletu,
  • sesję indywidualną Tera Mai Reiki,
  • godzinną sesję masażu relaksacyjnego.

Poznaj również inne Retreat Campy i zobacz, jak ciekawie zapowiada się ten rok! Już teraz skorzystaj z naszej oferty. Miejsca na nasze weekendowe wyprawy szybko się wyprzedają!