img bottom

Szlaki kolei transsyberyjskiej – 3 trasy marzeń

Podróż Koleją Transsyberyjską to marzenie warte grzechu; obowiązkowe do realizacji przez zapalonych miłośników odkrywania tajemnic globu. To najsłynniejsza kolej na świecie – może oprócz tej, która odjeżdża z peronu „9 i 3/4”, ale żeby do TEJ się dostać, trzeba mieć zdolności magiczne. Kolej Transsyberyjska również jest magiczna (w pewnym sensie), ale jest też najzupełniej prawdziwa – istnieje i można nią przejechać pół kontynentu. To najdłuższa linia kolejowa na świecie; przekracza 8 stref czasowych, a jej całkowita długość wynosi 9288,8 km. Trasa Kolei Transsyberyjskiej składa się z kilku szlaków, najbardziej wartościowe dla podróżników to odcinki: transsyberyjski, transmongolski i transmandżurski.

Kolej transsyberyjska – mapa i trasa

Główny szlak Kolei Transsyberyjskiej wiedzie od Moskwy aż do Władywostoku i liczy obecnie 9259 km. Od głównej trasy odbiegają poszczególne odcinki, których stacje końcowe znajdują się w Pekinie i miejscowości Sovetskaya Gavan. Odgałęzienia z głównej trasy znajdują się w miejscowościach Tajszek, Ułan Ude i Tatarska. Magistrala transsyberyjska składa się z czterech głównych odcinków: transsyberyjskiego, transmongolskiego, transmandżurskiego i bajkalsko-amurskiego (BAM). Na temat samego podziału tras i odcinków Kolei Transsyberyjskiej więcej przeczytasz w osobnym artykule.

 

Każda z tych tras jest piękna. Widoki z Kolei Transsyberyjskiej są niesamowite, a atmosfera i możliwość poznania ciekawych ludzi z całego świata sprawia, że jest to wymarzony sposób podróżowania dla osób otwartych i ceniących sobie nawiązywanie nowych znajomości.

 

Źródło grafiki: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e2/Trans_siberian_railroad_large.png

Kolej Transsyberyjska – odcinek transsyberyjski

Magistrala transsyberyjska z Moskwy do Władywostoku to główny i najdłuższy odcinek kolei, a jednocześnie najdłuższa linia kolejowa na świecie. Trasa zaczyna się w Moskwie na Dworcu Jarosławskim i wiedzie przez: Włodzimierz (210 km), Niżny Nowogród (462 km), Kirow (917 km); na 1777 km mijamy granicę kontynentów oznaczoną obeliskiem, a dalej: Jekaterynburg (1778 km), Tiumeń (2104 km), Omsk (2676 km), Nowosybirsk (3303 km), Krasnojarsk (4065 km), Tajszet (4483 km), Irkuck (5153 km), Ułan Ude (5609 km), Czyta (6166 km), Tatarska (6274 km), Birobidżan (8312 km), Chabarowsk (8493 km), Ussuryjsk (9147 km), i upragniony Władywostok (9259 km).

 

Łączny czas podróży wynosi ponad 6 dni. Dokładny przebieg trasy Kolei Transsyberyjskiej prześledzisz na mapie Google Maps, gdzie możesz poczuć przedsmak tej przygody: kilkadziesiąt dużych miast, kilkaset mostów i wiaduktów, malownicze rozległe tereny, piękne jeziora. Znajomość trasy i mapy Kolei Transsyberyjskiej jest istotna, by zdać sobie sprawy z tego, z jaką odległością mamy do czynienia. Imponujące, prawda?

Kolej Transsyberyjska – odcinek transmongolski

Trasa linii transmongolskiej pokrywa się z transsyberyjską do miejscowości Ułan Ude, gdzie odbija w stronę Mongolii i Chin, przebiega przez stolicę Mongolii Ułan Bator i kończy się w Pekinie. Całkowita długość tego odcinka to 7624 kilometry, a czas podróży do Pekinu wynosi 5 dni i 12 godzin.

 

Naszym zdaniem jest to najbardziej malownicza i ciekawa droga, dlatego to właśnie ją wybraliśmy jako przedmiot naszej wyprawy Koleją Transsyberyjską. Odcinek przebiega przez 3 kraje: Rosję, Mongolię i Chiny, kilkanaście miast, w tym: Moskwę, Irkuck, Ułan Bator i Pekin, a wyjątkową atrakcją jest przejazd obok błękitnego jeziora Bajkał. Wiedzie przez obszerne stepy i tajgi, wielkie miasta i połacie zieleni, a także wielkie niezmierzone pustki, przez które jedzie się niczym przez postapokaliptyczny świat. Oczywiście sam przejazd pociągiem to nie wszystko, jest i czas na zwiedzanie, ale o tym przeczytasz więcej w planie podróży Koleją Transsyberyjską z Solistami.

Kolej Transsyberyjska – odcinek transmandżurski

Niemniej ciekawy i malowniczy szlak Kolei Transsyberyjskiej to odcinek transmandżurski. Ten pokrywa się z główną linią do miejscowości Tatarska (niedaleko Czyty), a następnie odbija w stronę Pekinu. Trasa biegnie przez Moskwę, Irkuck, Ułan Ude, Czytę, Hrabin aż do Pekinu, a całkowita długość wynosi 8803 km. Szlak transmandżurski Kolei Transsyberyjskiej rozpoczyna się około 300 km za jeziorem Bajkał, omija Mongolię, przekracza granice Chin i ciągnie się przez Harbin do Pekinu. To ciekawa i malownicza trasa, chociaż rzadziej wybierana turystycznie.

Każdy szlak odbijający od głównej trasy Kolei Transsyberyjskiej jest nieco inny i warto choćby pobieżnie się z nim zapoznać na mapie, a najlepiej przejechać się wszystkimi. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że taka wyprawa byłaby czasochłonna i kosztowna. Sprawdź: ile trwa i ile kosztuje podróż koleją transsyberyjską. My rekomendujemy odcinek transmongolski jako ten najciekawszy i warty przejechania, najlepiej w solistowym gronie.