img bottom

Niesamowite Świątynie Birmy – święte miejsca, które warto zobaczyć

Świątynie Birmy stanowią ważną część dziedzictwa Azji Południowo-Wschodniej. Piękne i okazałe, a do tego wyrastające z zupełnie innej tradycji, zachwycają na wiele sposobów, stanowiąc jednocześnie jedne z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu. Które z nich warto odwiedzić? Jak wygląda zwiedzanie świątyni w Birmie?

Jakie są świątynie w Birmie?

Birma jest krajem, w którym powszechnie wyznaje się buddyzm – ten system wierzeń dzieli około 90% mieszkańców – i też w związku z tym najwięcej świątyń w kraju jest właśnie buddyjskich. Część z nich do dzisiaj stanowi ważne ośrodki życia religijnego, przyjmując pielgrzymów z całego kraju. Równie dużo jednak dało się nadgryźć zębowi czasu i całkowicie podupadło.

Jakie świątynie w Birmie warto odwiedzić?

Zapisz się na wyprawę do Birmy i Tajlandii z Solistami!

Świątynia Kuthodaw

Świątynia Kuthodaw w mieście Mandalaj zaliczana jest do jednej z najważniejszych świątyń w Birmie. Została zbudowana w połowie XIX wieku z polecenia króla Mindona, który po przeniesieniu stolicy do Mandalaj, postanowił uczcić teksty buddyjskie Tipitaka, eksponując je w świątyni. W ten sposób powstała budowla o tradycyjnej architekturze z ozdobnymi dachami i 279 strzelistymi stupami. Na każdym z nich umieszczono dwustronną marmurową tablicę z naukami buddyjskimi. Co więcej, świątynię otaczają nieduże ogrody odgradzające to miejsce od świata zewnętrznego. Ich obecność sprawia, że wokół obiektu panuje aura wyjątkowego spokoju i prywatności, co ułatwia duchowe przeżywanie nauk Buddy oraz medytację. Kuthodaw to także jedna z wielu świątyń Birmy, które można zwiedzać.

Co jeszcze można zobaczyć w Mandalaj? Przeczytaj: Złote miasto Mandalaj – atrakcje i ciekawostki. Co warto zobaczyć w Mandalaj?

Świątynia Shwezigon

Świątynia Shwezigon jest położona w miejscowości Nyaung-U, niedaleko miasta Bagan i stanowi jeden z najstarszych zabytków buddyjskich w okolicy. Wybudowana pod koniec XI wieku realizuje założenia tradycyjnej architektury birmańskiej. Budowla ta, podobnie jak niektóre inne świątynie w Birmie, ma formę stupy z wieńcem pokrytym złotem i jest otoczona przez liczne dziedzińce, kaplice i krużganki. Na jej terenie znajdują się rzeźby przedstawiające sceny z życia Buddy oraz mitologiczne zwierzęta. W świątyni umieszczono także kość i ząb Buddy Gautamy, sprawiając, że stanowi ona ważne miejsce pielgrzymkowe. Mimo tego pagodę można zwiedzać.

Świątynia Dhammayangyi

Planując zwiedzanie świątyni w Birmie, koniecznie trzeba odwiedzić świątynię Dhammayangyi w Began. To monumentalna budowla zbudowana w stylu birmańskim, która jednocześnie uchodzi za jedną z największych stup w mieście. Została zaplanowana na planie krzyża greckiego i składa się z 3 kondygnacji, które łącznie mają wysokość 78 metrów. To także jedyna świątynia w Bagan, gdzie obok siebie znajdują się dwa posągi siedzących Buddów – współczesnego i przyszłego. Obecnie obiekt jest udostępniony tylko częściowo ze względu na zasypany gruzem wewnętrzny korytarz.

Kakku Pagoda

Kakku Pagoda stanowi idealny przykład tego, jak różne mogą być miejsca kultu i świątynie Birmy. To kompleks ponad 2000 stożków pagodowych o niezwykłej architekturze, który znajduje się w północno-wschodniej części Mjanmy, z dala od większych miast. Były one budowane stopniowo, przez kilka wieków. Każda pagoda ma strzelisty, smukły kształt i jest bogato zdobiona, a wśród pojawiających się na nich motywów można znaleźć zwierzęta, ornamenty roślinne, czy sceny z życia Buddy.

Świątynia Shwedagon

Świątynia Shwedagon znajduje się na wzgórzu Singuttara w Rangunie, stolicy Mjanmy, i z ponad 2 600-letnią historią uchodzi za jedną z najstarszych świątyń buddyjskich na świecie. Wyróżnia się imponującą architekturą w formie stupy wybudowanej z cegły i pokrytej warstwami złota. Ma aż 99 metrów wysokości i 433 metry obwodu, mierząc na poziomie podstawy. Zdobią ją liczne kamienie szlachetne oraz posągi i płaskorzeźby. Wyznawcy buddyzmu wierzą, że znajdują się tam włosy Buddy Gautamy. To kolejna ze świątyń w Birmie, które można zwiedzać.

Zobacz również, jakie świątynie warto zobaczyć w Tajlandii: Świątynie i pałace w Bangkoku – niezwykłe budowle stolicy Tajlandii.

O czym pamiętać przy zwiedzaniu świątyń w Birmie? 

Świątynie Birmy, pomimo tego, że stanowią atrakcje turystyczne, są także miejscami kultu, co wymaga traktowania ich godnie i z szacunkiem. Warto pamiętać przede wszystkim o stosownym ubiorze, który nie eksponuje ciała w nadmierny sposób. Należy zachowywać ciszę, by nie przeszkadzać modlącym się osobom. Jak brak szacunku może być odebrane również wskazywanie palcem na posągi Buddy, czy mnichów.

Mjanma w wydaniu Soliści Adventure Club

Wyrusz razem z nami do Azji Południowo-Wschodniej i daj się oczarować pięknu birmańskich świątyń! Wyprawa do Birmy, którą organizujemy, to 2 tygodnie niesamowitych przeżyć. Razem z nami zobaczysz najciekawsze zakątki Mjanmy i Tajlandii, odkryjesz, gdzie bije serce każdego z tych krajów, i doświadczysz ich w pełnej okazałości: Birma (Mjanma) – dzika twarz Azji.

Już dzisiaj dołącz do nas i znajdź idealny dla siebie termin. Przygoda czeka!