Zdjęcie flagi Unii Europejskiej
Logo

Menu

Zdjęcie z programu wyjazdu

Złote miasto Mandalaj – atrakcje i ciekawostki. Co warto zobaczyć w Mandalaj?

Świątynie Birmy stanowią ważną część dziedzictwa Azji Południowo-Wschodniej. Piękne i okazałe, a do tego wyrastające z zupełnie innej tradycji, zachwycają na wiele sposobów, stanowiąc jednocześnie jedne z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu. Które z nich warto odwiedzić? Jak wygląda zwiedzanie świątyni w Birmie? Jakie są świątynie w Birmie? Birma jest krajem, w którym powszechnie wyznaje się buddyzm – ten system wierzeń dzieli około 90% mieszkańców – i też w związku z tym najwięcej świątyń w kraju jest właśnie buddyjskich. Część z nich do dzisiaj stanowi ważne ośrodki życia religijnego, przyjmując pielgrzymów z całego kraju. Równie dużo jednak dało się nadgryźć zębowi czasu i całkowicie podupadło. Jakie świątynie w Birmie warto odwiedzić? Zapisz się na wyprawę do Birmy i Tajlandii z Solistami!

Miasto Mandalaj – nieznane oblicze Birmy

Są na świecie miejsca trudno dostępne, do których przeciętna osoba nie ma wstępu, czasami ze względów politycznych, czasami geograficznych, a czasami z zupełnie innych. Dość powiedzieć, że turystyka w Birmie może stanowić pewnego rodzaju… wyzwanie. Co nie oznacza, że kraj ten jest zamknięty na podróżników. Czytaj: Podstawowe informacje dotyczących Birmy. Ponieważ zarówno załatwienie wizy wjazdowej, jak i samo dotarcie do Birmy oraz sprawne poruszanie się tam jest dość kłopotliwe, zwiedzanie regionu na własną rękę może stanowić problem. Wpływ na to ma niejednoznaczna sytuacja polityczna niektórych rejonów, a także trudności komunikacyjne. Dlatego znacznie przyjemniej i łatwiej wybrać się tam ze sprawdzoną ekipą Solistów, która ma już doświadczenie w podróżach po krajach Azji: Birmie i Tajlandii. Podróż do Birmy sama w sobie jest wyzwaniem, gdyż praktycznie nie można tam dostać się lądem, granice oprócz tej z Tajlandią są zamknięte dla turystów, a do Birmy można dostać się albo samolotem do Yangon z Bangkoku (Tajlandia), albo drogą lądową z Tajlandii do Birmy, pozostawiając paszport na granicy. Dlatego też solistowa wycieczka w te rejony łączy podróż do Tajlandii i Birmy. Z Warszawy przelatujemy do Bangkoku, a następnie lecimy do Mandalay.

Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Co zobaczyć w Mandalaj?

Mandalaj w Birmie oferuje nie tylko możliwość spędzenia czasu wśród pełnych przepychu, bogato zdobionych świątyń, ale również pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na ten, jakby nie było, dość biedny kraj. Chociaż często budzi sprzeczne uczucia ze względu na hałas i pozorny chaos, nie sposób nie docenić jego uroku. Jakie atrakcje oferuje Mandalaj? Co zobaczyć odwiedzając to miasto? - Pałac Królewski – to dość sporych rozmiarów kompleks, który został zbudowany tuż po przeniesieniu stolicy kraju do Mandalaj. Składa się na niego szereg budynków, przeważnie jednokondygnacyjnych, które realizują tradycyjne założenia birmańskiej architektury pałacowej. Pierwotnie zajmował 4 km2 (powstał na planie kwadratu o boku 2 km) i był otoczony fosą oraz murami z 12 bramami. Sam pałac, zwrócony na wschód, znajdował się w środku kompleksu. Warto jednak wiedzieć, że to, co dzisiaj podziwiamy, jest zaledwie repliką powstałą z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów – oryginalny kompleks pałacowy został zniszczony podczas nalotów aliantów w czasie II wojny światowej. - Klasztor Shwenandaw – położony tuż obok Pałacu Królewskiego w mieście Mandalaj, zachwyca wyjątkową architekturą i zdobieniami, które pokrywają praktycznie całą elewację. Co ciekawe, budynek początkowo stanowił część kompleksu pałacowego w Amarapurze, jednak na polecenie króla Mindona został stamtąd przeniesiony i włączony do zespołu w Mandalaj jako jego prywatne apartamenty. Po śmierci władcy klasztor zmienił lokalizację po raz kolejny. Dzięki temu, że „wyniesiono” go poza mury pałacu, dzisiaj stanowi jedyną oryginalną część pierwotnego zespołu, który niemal doszczętnie spłonął w wielkim pożarze. - Świątynia Kuthodaw – kolejnym ciekawym pomysłem na zwiedzanie Mandalaj jest pagoda nazywana Świątynią Marmurowych Ksiąg lub Największą Książką Świata. Skąd te określenia? Świątynia otoczona jest 729 stupami, z czego na każdej znajduje się marmurowa tablica z naukami Buddy. Dodatkowo uwagę zwraca jej niebanalna architektura i liczne ornamenty, które sprawiają, że miejsce to zachwyca w wyjątkowy sposób. - Wzgórze Mandalaj – ma „zaledwie” 240 metrów, jednak oferuje naprawdę niesamowite widoki na miasto i okolicę. Jednocześnie, jako miejsce, gdzie przez 10 dni miał nauczać Budda, stanowi ważny obszar dla wyznawców buddyzmu. Z tego też powodu dzisiaj można podziwiać tam liczne świątynie i zabytki sakralne, które również stanowią ciekawe atrakcje Mandalaj. Co jeszcze czeka w Mjanmie? Zobacz: Birma (Mjanma) – dzika twarz Azji.

Kiedy jechać do Mandalaj?

Mandalaj w Birmie najlepiej jest odwiedzić od listopada do marca, kiedy panuje tam pora sucha, a pogoda zachowuje się stabilnie. W tym okresie średnie temperatury dobowej wynoszą 25-35 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 12-20 stopni Celsjusza w nocy. Jednocześnie opady występują sporadycznie i jest duża szansa, że trafi się na doskonałą pogodę na zwiedzanie lub leniwy odpoczynek.

Czy warto jechać do Mandalaj?

W Mjanmie nie ma drugiego takiego miasta jak Mandalaj. Czy warto je odwiedzić? Biorąc pod uwagę liczne atrakcje, ciekawą historię oraz dostępność, odpowiedź na to pytanie nie mogłaby być inna niż twierdząca. Planując wizytę w mieście Mandalaj, trzeba pamiętać jednak, że ma ono w sobie dużo autentyczności i bywa głośne oraz zatłoczone. Nie warto traktować tego jednak jako wady, bo to pozwala „poczuć” ten kraj jeszcze bardziej.

Mjanma i Tajlandia z Solistami

Jeśli chcesz zobaczyć najpiękniejsze zakątki Azji Południowo-Wschodniej: Bangkok w Tajlandii, rajskie plaże, czy właśnie Mandalaj w Birmie, dołącz do naszej solistowej grupy i zobacz te wspaniałe miejsca razem z nami! Wyprawa do Birmy znajdująca się w ofercie Soliści Adventure Club pozwoli Ci spędzić kilkanaście dni naprawdę spektakularnie. W jej trakcie odwiedzimy razem najpiękniejsze zakątki Tajlandii i Birmy, czerpiąc, ile się tylko da z ich tradycji i kultury. Już teraz poznaj szczegóły!