img bottom

Przepiękny Park Narodowy Tortuguero w Kostaryce

Kostaryka jest jednym z najpiękniejszych krajów karaibskich. Turystów przyciągają jednak nie tylko tropikalne plaże i błękitne laguny, ale także unikatowe obszary dzikiej przyrody stanowiące siedlisko dla wielu gatunków roślin i zwierząt. Jednym z nich jest właśnie Park Narodowy Tortuguero, który pomimo ograniczonego dostępu, stanowi trzeci najchętniej odwiedzany park narodowy na Kostaryce. Zobacz, co czyni go tak wyjątkowym, że aż wartym odwiedzenia, wybierz się z nami na wyprawę do Kostaryki i Nikaragui!

Park Narodowy Tortuguero – ostoja bioróżnorodności

Tortuguero w Kostaryce to jeden z 27 parków narodowych w tym kraju. Położony w prowincji Limón, w północno-wschodniej części państwa wyróżnia się przede wszystkim bardzo dużą bioróżnorodnością – na 312 kilometrach kwadratowych powierzchni występuje aż 11 różnych siedlisk przyrodniczych, w tym między innymi lasy deszczowe, lasy namorzynowe, bagna, plaże, czy laguny. Takie zróżnicowanie sprawia, że Park Narodowy Tortuguero może być domem dla wielu rozmaitych gatunków roślin i zwierząt, zarówno morskich, jak i lądowych. Niektóre z nich są sklasyfikowane jako zagrożone lub krytycznie zagrożone wyginięciem. Obszar ten uznawany jest także za najważniejsze stanowisko lęgowe żółwi zielonych na półkuli zachodniej.

 

Co ciekawe, w Parku Narodowym Tortuguero praktycznie nie ma dróg kołowych – cały transport odbywa się tutaj kanałami i rzekami, a głównym lądowym środkiem transportu dla okolicznych mieszkańców jest rower. Brak odpowiedniej infrastruktury sprawia także, że jedynym sposobem na dostanie się na teren parku jest podróż samolotem lub łodzią. Ten ograniczony sposób dostępu nie stanowi jednak przeszkody dla osób chcących podziwiać dziką i nieodkrytą przyrodę – Tortuguero jest w Kostaryce trzecim najchętniej odwiedzanym parkiem narodowym.

Jakie zwierzęta występują w Parku Narodowym Tortuguero?

W Tortuguero w Kostaryce dotychczas zaobserwowano około 440 gatunków ptaków, niemal 600 gatunków ssaków (460 z nich to małpy człekokształtne), 118 gatunków gadów oraz 58 gatunków płazów. Występują tam między innymi:

  • Ara zielona – ten przepięknie wybarwiony ptak narażony jest na wyginięcie, a Park Narodowy Tortuguero stanowi w Kostaryce jeden z jego ważniejszych obszarów lęgowych.
  • Żółw zielony – to jeden z 4 gatunków żółwi, który przybywa na plaże, by składać jaja – pozostałe to żółw szylkretowy, żółw Karetta oraz żółw skórzasty. To właśnie on był jednym z pierwszych powodów, dla których objęto te tereny ochroną.
  • Krokodyl amerykański – ten dość spory gad na obszarze Parku Narodowego Tortuguero występuje przede wszystkim w kanałach rzecznych i może stanowić dość spore zagrożenie dla turystów i miejscowych.
  • Manat karaibski – ten spory, ale łagodny ssak mieszka zazwyczaj w ciepłych wodach rejonów przybrzeżnych. Z uwagi na ryzyko wyginięcia w niektórych ogrodach zoologicznych (m. in. w ZOO we Wrocławiu) prowadzona jest hodowla zachowawcza tego gatunku.

A także:

  • 3 z czterech gatunków małp kostarykańskich: czepiak Geoffroya, wyjec płaszczowy i kapucynka białogłowa,
  • wielkie drapieżne koty: jaguar, ocelot, jaguarundi i puma,
  • tapir Bairda (zagrożony wyginięciem),
  • endemiczne gatunki salamander,
  • trujące żaby.

Obszar Parku Narodowego Tortuguero stanowi także jeden z ważniejszych przystanków migracyjnych – co roku podczas swojej wędrówki zatrzymuje się tam prawie milion ptaków różnych gatunków.

 

Ciekawie przedstawia się także flora Tortuguero. O ile w Kostaryce występuje około 9 000 gatunków różnych roślin, o tyle szacuje się, że w samym parku może ich rosnąć nawet do 2,5 tysiąca.

Parku Narodowym Tortuguero i Kostaryka z Solistami

Tortuguero, podobnie jak sama Kostaryka, może zachwycać. Jeśli chcesz się przekonać jak bardzo, koniecznie dołącz do naszej solistowej ekipy! Proponowana przez nas wyprawa do Kostaryki to 14 niezapomnianych dni wypełnionych odkrywaniem tego wyjątkowego, karaibskiego kraju. Czeka na Ciebie mnóstwo nowych wrażeń, w tym między innymi wyprawa prawdziwym canoe, nocna wyprawa w celu poszukiwania zwierząt, czy volcano boarding. Zaciekawiona? Zaciekawiony? Sprawdź szczegóły naszej oferty i zarezerwuj miejsce dla siebie już teraz – raczej nie masz zbyt wiele czasu do momentu, aż wyprzedają się wszystkie!