Gruzja - klimat i pogoda

Powrót do podróżowania po Gruzji

Gruzja jest jednym z krajów, w których wprowadzono liczne restrykcje w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa Sars-CoV-2 odpowiedzialnego za pandemię COVID-19. Dzięki szybkiej reakcji udaje się skutecznie kontrolować chorobę, a według statystyk (European Centre for Disease Prevention and Control) na dzień 8 lipca 2020 odnotowano tam jedynie 963 zachorowania i 15 zgonów z powodu COVID-19. Czy to znaczy, że można już bezpiecznie podróżować do Gruzji? Kiedy nastąpi otwarcie granic i jak wygląda sytuacja z koronawirusem w Gruzji?

Gruzja a COVID-19 – sytuacja ogólna

Państwo to dość dobrze poradziło sobie z pandemią koronawirusa, o czym mogą świadczyć przedstawione we wstępie statystyki. Mimo tego władze wciąż utrzymują część restrykcji, by nadal minimalizować ryzyko zachorowania i przenoszenia się wirusa. Ogólna sytuacja związana z COVID-19 w Gruzji jest dobra i wydaje się opanowana, jednak na dzień 8 lipca 2020 nadal nie można tam podróżować, choć pierwotnie zakładano, że granice pozostaną zamknięte tylko do 30 czerwca.

Koronawirus w Gruzji – kiedy otwarcie granic?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które z niecierpliwością wyczekują możliwości wakacyjnego wypadu. Niestety w tej kwestii trzeba będzie jeszcze poczekać. Obowiązujący do 30 czerwca zakaz wjazdu dla cudzoziemców został podtrzymany i na razie nie wiadomo do kiedy będzie obowiązywał. Utrzymany zostaje też obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla osób, które z jakichkolwiek powodów wjadą na terytorium kraju. Ponadto Agencja Lotnictwa Cywilnego Gruzji przedłużyła zamknięcie międzynarodowego ruchu lotniczego do 31 lipca 2020.

Koronawirus w Gruzji – obostrzenia

Koronawirus w Gruzji – obostrzenia

W związku z koronawirusem, w Gruzji utrzymane zostają restrykcje:

  • Zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób z wyjątkiem sklepów, aptek, banków itd.
  • Ograniczenie osób w taksówkach do 3 pasażerów.
  • Obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach publicznych.
  • Konieczność stosowania działań prewencyjnych (dezynfekcja rąk, noszenie maseczek, unikanie większych skupisk ludzkich).
  • Prawo służb do osadzenia osób w przymusowej kwarantannie/izolacji.

Restrykcje i działania prewencyjne prawdopodobnie zostaną utrzymane jeszcze długo po otwarciu granic w Gruzji, dlatego szczególnie uczulamy na nie, gdyż za nieprzestrzeganie grożą wysokie kary: grzywna do 3000 lari, a w przypadku recydywy nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Kiedy będzie można bezpiecznie jechać do Gruzji?

Kiedy będzie można bezpiecznie jechać do Gruzji?

Podobnie jak Wy, my również z niecierpliwością czekamy na aktualne informacje na temat otwarcia granic, zniesienia obostrzeń i tego, kiedy będzie można bezpiecznie wyjechać. Ponieważ coraz więcej krajów otwiera się na ruch zagraniczny, mamy nadzieję, że i Gruzja niebawem do nich dołączy.

 

Przeczytaj też artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Na co warto czekać?

Gdy będzie można bezpiecznie wyjechać za granicę, ruszamy z naszym planem, w ramach którego zwiedzimy to, co kraj ten ma najlepszego do zaoferowania. Okres będzie idealny do podjęcia planów podróżniczych, gdyż ruch turystyczny prawdopodobnie nadal pozostanie niezbyt nasilony, a to oznacza więcej przestrzeni i prawdziwszą, bardziej naturalną podróż. Wybierając się z nami na solistową wyprawę do Gruzji (sprawdź szczegóły), poznasz tamtejszą kulturę, zasmakujesz w regionalnej kuchni i czaczy (kultowego alkoholu) i odkryjesz góry Kaukazu. Trochę się zmęczysz podczas trekkingów, trochę zrelaksujesz, podziwiając naturę i z pewnością zachwycisz się okolicą.

 

 

 

Wspólnie zwiedzimy Tbilisi i najciekawsze zabytki, a ponad wszystko będziemy się po prostu dobrze bawić. W trakcie odkrywania Kaukazu przenocujemy w agroturystycznej górskiej chacie Ushguli na wysokości 2200 m n.p.m. i będziemy biesiadować do rana; zaplanowaliśmy też coś dla spragnionych wrażeń: jazdę konną po bezdrożach w okolicach Tbilisi, a także ekscytujący rafting rwącą rzeką. A to zaledwie ułamek atrakcji.

 

Czekamy więc z niecierpliwością na otwarcie granic w Gruzji i kiedy będzie można bezpiecznie podróżować. Bądź na bieżąco, sprawdź solistową ofertę i obserwuj nas na Facebooku, żeby niczego nie przegapić. Przeczytaj też stanowisko klubu podróżników Soliści w sprawie koronawirusa, gdzie przedstawiamy aktualne informacje i monitorujemy sytuację na świecie związaną z pandemią.