
Gruzja i jej góry – spotkanie z Kaukazem
Góry Gruzji: Kaukaz. Co warto wiedzieć?
Kaukaz to zarówno region geograficzny, jak i łańcuch górski. Region znajduje się na pograniczu Europy i Azji pomiędzy Morzem Czarnym a Kaspijskim, graniczy z Rosją i – zależnie od przyjmowanego podziału – z Bliskim Wschodem lub Azją. Ludność zamieszkująca to aż 70 różnych grup etnicznych o różnym pochodzeniu i kulturze, wszyscy należą do trzech wielkich grup: ludy kaukaskie, ludy indoeuropejskie, ludy tureckie. Takie zróżnicowanie kulturowe sprawia, że jest to jeden z najbardziej różnorodnych regionów tej części świata i warto tam przyjechać choćby dla poznania tej wielokulturowości. Przeczytaj też: 4 powody, by pokochać Gruzję. Tym, co nas najbardziej interesuje to trekkingi po górach Kaukazu. To łańcuch górski w południowo-zachodniej Azji, częściowo zlokalizowany na terenie Gruzji, ale również Azerbejdżanu, Armenii i Rosji. Najwyższy szczyt Gruzji to Szachara 5193 metry n.p.m. Gruziński Kaukaz to idealne miejsce na długie wędrówki po górach, lekkie i intensywne trekkingi, wyprawy narciarskie i skiturowe.
Trekkingi w górach Gruzji


Gdzie do Gruzji w góry?
Gruzja – góry – trekking to idealne trio dla miłośników pieszych wędrówek i wspaniałych widoków. Gdzie jednak na trekking w Gruzji warto się wybrać?
Swanetia
To jeden z najpiękniejszych regionów Kaukazu i Gruzji w ogóle. Trekking tamtejszymi szlakami pozwala podziwiać nie tylko piękne widoki, ale także charakterystyczne kamienne wieże obronne czy malownicze wioski takie jak Mestia i Ushguli. Zresztą szlak z Mestii do Ushguli to klasyka trekkingu oferująca widoki na najwyższe szczyty Gruzji, m.in. Szcharę (5193 m n.p.m.) i Ushbę, zwaną „Matterhornem Kaukazu”. Trasa ta prowadzi przez górskie przełęcze, lodowce i zielone doliny. Jest idealna zarówno na jednodniowe wyprawy, jak i kilkudniowe trekkingi z noclegami na dziko lub w lokalnych schroniskach.
Pasmo Boczne Wielkiego Kaukazu
Pasmo Boczne Wielkiego Kaukazu to obowiązkowy punkt dla każdego trekkingowca, który chce odkryć górskie oblicze Gruzji. Trekking na Kazbek (5047 m n.p.m.) z osiedla Stepancminda jest jednak zaledwie jedną z wielu dostępnych opcji. Tamtejsze szlaki mają bowiem różne długości i stopnie trudności, pozwalając zobaczyć nie tylko lodowce, ale także doliny oraz górskie łąki. Za jeden z najpiękniejszych uznawany jest ten do klasztoru Gergeti. Jednak i inne sprawią, że docenisz to, jak piękna jest Gruzja, a trekking uznasz za udany.
Tuszetia i Chewsuretia
Wytrawnym piechurom możemy znów polecić trekking w Gruzji na trasie z Tuszetii do Chewsuretii. Chociaż wędrówka nie jest technicznie trudna, wymaga dobrej kondycji i bycia otwartym na przygody. W grę wchodzą bowiem noclegi pod namiotem oraz brak zasięgu telefonicznego. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że ze względu na warunki, trudne nawet jak na Gruzję, podczas trekkingu przewodnik może się okazać bardzo przydatny.
Więcej o ofercie turystycznej Gruzji przeczytasz tutaj: Malownicza kraina w cieniu Kazbeku.

Jak przygotować się na trekking w górach Gruzji?
Kaukaskie szlaki bywają wymagające, dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się na wyjście w góry. Przede wszystkim należy nastawić się na długie marsze trwające po 6-10 godzin dziennie. Nasza wyprawa do Gruzji po górach Kaukazu jest przeznaczona dla każdego i nie chodzimy po ekstremalnych, bardzo wymagających trasach, mimo to należy mieć świadomość, że do gór zawsze należy podchodzić z respektem i trzeba dobrze przygotować się na wyjście w góry. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że wyjście zimowe nie jest najlepszym pomysłem ze względu na niebezpieczeństwo lawinowe. Gruzja zimą również ma wiele do zaoferowania, ale tu przede wszystkim dominuje narciarstwo. Na trekkingi po Kaukazie, zwłaszcza w wyższe partie gór najlepszy czas to późne lato lub jesień. Nie jest wtedy ani za gorąco, ani za zimno a pogoda jest stosunkowo stabilna. Dowiedz się więcej na temat: kiedy jechać i co zobaczyć w Gruzji. Podstawą przygotowania są dobre buty, kije trekkingowe, odzież na zmienne warunki pogodowe i zapas jedzenia oraz picia na cały dzień. Będziemy podróżować na pieszo, przemieszczać się wynajętymi i lokalnymi środkami transportu i nocować w lokalnych guesthousach, hotelikach lub schroniskach. Wyruszymy z Upliscyche i będziemy podróżować przez Gruzję aż do Sighnaghi. Po drodze zahaczymy o: Cminda Sameba, Mestia, Tbilisi, Kutaisi i wiele innych miejsc.


Kiedy na trekking w Gruzji?
Jeśli chodzi o Gruzję, trekking najlepiej zaplanować na okres od maja do października. Wiosna i jesień oferują umiarkowane temperatury, a na szlakach jest mniej turystów, co pozwala cieszyć się pięknymi widokami bez pośpiechu i gwaru. Jednak również lato w Gruzji sprzyja górom i trekkingowi. Większość szlaków jest wówczas dostępna i bezpieczna, choć może być nieco cieplej. Warto jednocześnie pamiętać, że w wyższych partiach gór, szczególnie powyżej 3000 m n.p.m., warunki mogą być zmienne, dlatego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie oraz wyposażenie.
Wyprawa do Gruzji pełna malowniczych widoków? Dzięki Soliści Adventure Club dotrzesz w najpiękniejsze górskie zakątki tego kraju! Nie czekaj i już teraz zaplanuj przygodę swojego życia!