Zdjęcie flagi Unii Europejskiej
Logo

Menu

Zdjęcie z programu wyjazdu

Gruzja i jej góry – spotkanie z Kaukazem

Gruzja jest państwem zajmującym szczególne miejsce w sercach Solistów. A to ze względu na niesamowitą różnorodność geograficzną, przyrodniczą i kulturową oraz niezwykle przyjaznych ludzi, których spotykamy na każdym kroku. Również ze względu na góry Gruzji, po których można uprawiać piesze trekkingi i długie narciarskie zjazdy. Jest to kierunek względnie bliski, a jednak wszystko jest zupełnie odmienne od tego, co znamy na co dzień. Przybywając do Gruzji, ma się wrażenie, że znalazło się w zupełnie innej części świata. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie wybrać się na trekking w góry, koniecznie sprawdź, co do zaoferowania ma Kaukaz.

Góry Gruzji: Kaukaz. Co warto wiedzieć?

Kaukaz to zarówno region geograficzny, jak i łańcuch górski. Region znajduje się na pograniczu Europy i Azji pomiędzy Morzem Czarnym a Kaspijskim, graniczy z Rosją i – zależnie od przyjmowanego podziału – z Bliskim Wschodem lub Azją. Ludność zamieszkująca to aż 70 różnych grup etnicznych o różnym pochodzeniu i kulturze, wszyscy należą do trzech wielkich grup: ludy kaukaskie, ludy indoeuropejskie, ludy tureckie. Takie zróżnicowanie kulturowe sprawia, że jest to jeden z najbardziej różnorodnych regionów tej części świata i warto tam przyjechać choćby dla poznania tej wielokulturowości. Przeczytaj też: 4 powody, by pokochać Gruzję (https://solisci.pl/4-powody-by-pokochac-gruzje/). Tym, co nas najbardziej interesuje to trekkingi po górach Kaukazu. To łańcuch górski w południowo-zachodniej Azji, częściowo zlokalizowany na terenie Gruzji, ale również Azerbejdżanu, Armenii i Rosji. Najwyższy szczyt Gruzji to Szachara 5193 metry n.p.m. Gruziński Kaukaz to idealne miejsce na długie wędrówki po górach, lekkie i intensywne trekkingi, wyprawy narciarskie i skiturowe.

Trekkingi w górach Gruzji

Jeżeli jesteś miłośnikiem lub miłośniczką długich pieszych wędrówek, jeżeli kochasz góry, te bardziej wymagające, ale i te łatwiejsze, jeżeli niestraszne Ci wysokie podejścia i surowy klimat, to trekkingi po górach Gruzji będą spełnieniem Twoich marzeń. Malownicze krajobrazy Kaukazu robią wrażenie zarówno na osobach, które w góry chodzą tylko od czasu do czasu, jak i na starych wyjadaczach, którzy już niejedno w życiu widzieli, a na butach mają pył z całego świata.
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Jak przygotować się na trekking w górach Gruzji?

Kaukaskie szlaki bywają wymagające, dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się na wyjście w góry. Przede wszystkim należy nastawić się na długie marsze trwające po 6-10 godzin dziennie. Nasza wyprawa do Gruzji po górach Kaukazu (https://solisci.pl/wyprawy/gruzja-aktywnie/) jest przeznaczona dla każdego i nie chodzimy po ekstremalnych, bardzo wymagających trasach, mimo to należy mieć świadomość, że do gór zawsze należy podchodzić z respektem i trzeba dobrze przygotować się na wyjście w góry. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że wyjście zimowe nie jest najlepszym pomysłem ze względu na niebezpieczeństwo lawinowe. Gruzja zimą również ma wiele do zaoferowania, ale tu przede wszystkim dominuje narciarstwo. Na trekkingi po Kaukazie, zwłaszcza w wyższe partie gór najlepszy czas to późne lato lub jesień. Nie jest wtedy ani za gorąco, ani za zimno a pogoda jest stosunkowo stabilna. Dowiedz się więcej na temat: kiedy jechać i co zobaczyć w Gruzji (https://solisci.pl/gruzja-kiedy-jechac-i-co-zobaczyc/). Podstawą przygotowania są dobre buty, kije trekkingowe, odzież na zmienne warunki pogodowe i zapas jedzenia oraz picia na cały dzień. Będziemy podróżować na pieszo, przemieszczać się wynajętymi i lokalnymi środkami transportu i nocować w lokalnych guesthousach, hotelikach lub schroniskach. Wyruszymy z Upliscyche i będziemy podróżować przez Gruzję aż do Sighnaghi. Po drodze zahaczymy o: Cminda Sameba, Mestia, Tbilisi, Kutaisi i wiele innych miejsc.

Góry Gruzji i zapierające dech w piersiach widoki

Geografia Gruzji jest mocno zróżnicowana. W zachodnich regionach panują subtropikalne warunki, natomiast z gorącej plaży nad Morzem Czarnym można już dostrzec ośnieżone pasma górskie, niektóre z nich schodzą wprost do morza. Z kolei w regionach Swanetii, Raczy, Abchazji i Chewi znajduje się wiele lodowców, a na obszarze całej Gruzji jest ich kilkaset. Tak zmienna rzeźba terenu i klimat mają przełożenie na ogromną różnorodność roślinności, zwierząt oraz niezwykłych krajobrazów. Wybierając się na wyprawę do Gruzji w góry Kaukazu, można obserwować tę zmienność w całej krasie: bagienne równiny Niziny Kolchidzkiej, Płaskowyż Keli, półpustynny Płaskowyż Jorski czy wysokie góry Kaukazu Wielkiego. Niesamowite wrażenie robi zwłaszcza skalne miasto Upliscyche wzniesione na brzegu rzeki Kury, klasztor Cminda Sameba zlokalizowany niedaleko wioski Gergeti, niesamowicie żyzne winne oazy regionu Kachetia oraz malownicza trasa biegnąca w poprzek Wielkiego Kaukazu nazywana Gruzińską Drogą Wojenną. A co powiesz na trekking do podnóży lodowca Szachara? To i wiele więcej odkryjesz podczas wyjazdu z Solistami na trekking w góry Gruzji na Kaukaz.
Zdjęcie z programu wyjazdu