img bottom

Park Narodowy Palenque w Meksyku – co warto zobaczyć?

Meksyk to jeden z tych kierunków, który rozpala wyobraźnię, i wcale nie mała w tym zasługa takich atrakcji jak Park Narodowy Palenque, gdzie do dziś wybrzmiewają echa przeszłości, a to, co było i to, co jest, splatają się w jedno. Skąd bierze się wyjątkowość Palenque? Co zobaczyć podczas swojej wizyty w tym miejscu?

Park Narodowy Palenque w Meksyku – historia, która sięga dalej, niż myślisz

Chociaż nie jest to fakt powszechnie znany, historia cywilizacji prekolumbijskich na terenie Ameryki Środkowej i Meksyku, czy też Mezoameryki, jak jednocześnie nazywa się te rejony, może liczyć nawet ponad 15 tysięcy lat. Początkowo ziemie te zamieszkały ludy zbieracko-myśliwskie, jednak już około 2500 roku p.n.e. zaczęły pojawiać się pierwsze stałe osady utrzymujące się z rolnictwa.

Pierwsze historyczne wzmianki na temat osadnictwa Majów na terenie dzisiejszego Parku Narodowego Palenque pochodzą z V wieku naszej ery i wiążą się z objęciem tronu przez K’uk’ Bahlam I w 431 roku. Jednak jak wynika z legend i przekazów ustnych, miasto to może być nawet kilkukrotnie starsze. Wskazują na to także pozostałości budynków, które datuje się na okres od 226 r. p.n.e. do 799 r. n.e.

Największy rozkwit Palenque przypadał na VII wiek i panowanie Pakala Wielkiego (615-683), a później także jego syna K’inicha Kana Bahlama II. To właśnie z tego okresu pochodzi większość znanych obecnie świątyń i piramid. Dużym ciosem dla rozwijającego się miasta był najazd przez lud Tonina w 711 roku i wzięcie w niewolę jego króla. Będące w stanie wojny i pozbawione elity, która mogłaby utrzymać jego jedność, Palenque zaczęło stopniowo wymierać, by w ciągu kilku kolejnych wieków całkowicie się wyludnić.

Chcesz to zobaczyć na własne oczy? Meksyk czeka! Już dziś zapisz się na solistową wyprawę do Meksyku!

Palenque jako stanowisko archeologiczne

Palenque, ruiny dawnego miasta Majów znajduje się aktualnie na terenie utworzonego w 1981 roku Parku Narodowego Palenque i stanowi ważne stanowisko archeologiczne. Pierwsze ekspedycje badawcze wysłano tam już pod koniec XVIII wieku. Jednak to dzięki pracy naukowców, którzy toczyli swoje badania w tym miejscu w ciągu dwóch następnych stuleci, opisano i skatalogowano dużą część zabytków Palenque. Pomimo przyspieszenia prac w ostatnich dwóch dekadach, wciąż szacuje się, że odkryto dotychczas około 5% miasta. Od lat 70. XX wieku na terenie Parku Narodowego Palenque działa niewielkie muzeum, które można zwiedzać.

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Palenque?

Park Narodowy Palenque w Meksyku, dzięki malowniczemu położeniu pośrodku dżungli oraz niespotykanej atmosferze unoszącej się w powietrzu, to wielka gratka nie tylko dla miłośników historii oraz starożytnych cywilizacji. Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Palenque? Jakie atrakcje tam czekają?

Świątynia Inskrypcji

Świątynia Inskrypcji to jeden z najważniejszych obiektów w Palenque. Jako stanowisko archeologiczne dostarczyła wielu ciekawych odkryć – znaleziono tam między innymi podziemny grobowiec Pakala Wielkiego, jednej z najważniejszych postaci dla tego miasta. Sama nazwa budowli stanowi natomiast odniesienie do umieszczonych w jej wnętrzu tablic, które przedstawiają historię pochowanego w nim władcy i samego Palenque. Zwiedzanie okolicy tego miejsca może trochę potrwać – obiekt ma kształt piramidy o wysokości ponad 27 metrów i szerokości około 60 metrów.

Pałac El Palacio

Bogato zdobiony pałac jest jednym z najwspanialszych budynków wchodzących w skład kompleksu znajdującego się w Parku Narodowym Palenque. Zachwycają przede wszystkim jego ozdobne krużganki i filary ze sztukateriami. Jednak wrażenie robi także sam rozmiar – El Palacio zajmuje ponad 5 000 metrów kwadratowych!

Grupa Krzyża

Grupa Krzyża to kompleks świątynny, na który składają się 3 obiekty: świątynie Krzyża, Słońca i Liściastego Krzyża. W poszczególnych budynkach znajdują się rozmaite zdobienia, w tym figury i płaskorzeźby z wizerunkiem władców. Co ciekawe, zespół ten został odkryty dopiero w 2005 roku.

Meksyk w solistowym stylu

Pozwól sobie na tę odrobinę szaleństwa i wybierz się razem z nami do Meksyku, a my już zadbamy o to, żeby w tę wyprawę nie wdarła się nuda! Na te dwa tygodnie, które tam wspólnie spędzimy, przygotowaliśmy moc wrażeń – kąpiel w cenotach, odkrywanie Palenque, zwiedzanie starożytnych i postkolonialnych zabytków, czy wędrówka w głąb dżungli na długo pozostaną w Twojej pamięci. Nie czekaj więc i już teraz dołącz do nas. Wyprawa do Meksyku z Soliści Adventure Club czeka właśnie na Ciebie!