img bottom

Niesamowite Kathmandu – tygiel kultur i wyznań

Nepal, uważany za bramę Himalajów, to kraj jedyny w swoim rodzaju. Chociaż dość niewielki, wyróżnia się długą i złożoną historią, która nie pozostała bez wpływu na jego dziedzictwo kulturowe. Najlepszym tego przykładem jest jego stolica, Katmandu, gdzie ciekawe miejsca można spotkać praktycznie na każdym kroku. Razem z naszym krótkim praktycznym przewodnikiem odkryj niektóre z nich!

Gdzie leży Katmandu?

Katmandu to stolica Nepalu. Miasto położone jest w centralnej części państwa, w Dolinie Katmandu, gdzie wraz z dwoma okolicznymi miastami, Patan i Bhaktapur, tworzy aglomerację zamieszkiwaną przez ponad milion osób.

 

Jako że sam Nepal niemal w całości położony jest na wysokich terenach górskich, z jego stolicą nie mogło być inaczej – miasto leży na wysokości około 1 400 m n.p.m. Przewyższenie to nie stanowiło jednak przeszkody dla rozwoju osadnictwa. Katmandu uznawane jest za jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkałych miejsc na świecie – zostało założone prawdopodobnie już w drugim wieku naszej ery! Od tego czasu było świadkiem wielu istotnych wydarzeń, stanowiąc dzisiaj istotne centrum kulturowe, historyczne i ekonomiczne państwa.

Co zobaczyć w Katmandu?

Katmandu jest pełne atrakcji turystycznych. Wśród nich znajdują się między innymi świątynie, stupy (proste buddyjskie budowle sakralne), pałace, place miejskie, czy rozmaite obiekty o charakterze świeckim. Niektóre z nich stanowią ewenement na skalę globalną i zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

W przypadku Katmandu zwiedzanie najlepiej zacząć od miejsca najbardziej charakterystycznego dla stolicy Nepalu, czyli Durbar Square. Plac Durbar, czy też Plac Królewski, jak niekiedy jest nazywany, to jeden z istotniejszych punktów na turystycznej mapie miasta. W jego obrębie znajduje się aż 40 obiektów godnych odwiedzenia, a wśród nich wymienić można między innymi świątynie, posągi i pałace. Tutaj także mieści się Pałac Królewski (Hanuman Dhoka), w który obecnie znajduje się muzeum.

 

Plac Durbar wyróżnia się w Katmandu także ze względu na obecność licznych świątyń. Jedną z nich jest wysoka na ponad 35 metrów hinduska Świątynia Taledźu (Degu Taleju Temple), stanowiąca miejsce kultu bogini Kumari, inkarnacji bogini Taledźu. Na uwagę zasługuje również świątynia Jagannath Mandir powstała na cześć Kriszny. Zbudowana na drewnianych podporach zdobionych scenami z Kamasutry, niewątpliwie przyciąga wzrok niemal wszystkich turystów.

 

Co jeszcze zobaczyć w Katamandu? Stolica Nepalu słynie z jeszcze jednego miejsca – Świątyni Małp. Do tego spektakularnego kompleksu złożonego z kilku świątyń, sanktuarium, muzeum i klasztoru, prowadzi dokładnie 365 stopni. Sam obiekt jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji turystycznych, jednocześnie stanowi także miejsce pielgrzymek Nepalczyków. Jednak pomimo tego, że pewna jego część została zburzona podczas trzęsienia ziemi w 2015 roku, wciąż prezentuje się zachwycająco.

 

Ten kulturowy tygiel może uzupełnić o Świątynię Paśupatinath, która została wybudowana na cześć hinduskiego boga Śiwy. Uznawana za najświętszą, co roku przyciąga zarówno wyznawców hinduizmu, jak i turystów – Ci drudzy jednak nie mogą do niej wejść, a jedynie podziwiać z drugiego brzegu rzeki.

W Katmandu atrakcje to nie tylko budynki

Odwiedzając stolicę Nepalu, nie sposób nie zauważyć, że Katmandu ma klimat, którego nie można spotkać nigdzie indziej. I mowa tu nie tylko o warunkach atmosferycznych, ale również specyficznej aurze unoszącej się wokół miasta, które jest wyjątkowo tłoczne i żywe. Na wąskich uliczkach niemal cały czas panuje spory ruch, a wrażenie chaosu dodatkowo potęgują ludzie oraz wałęsające się zwierzęta. Jest w tym jednak pewien urok, a poznając Katmandu i Nepal od tej strony, można doświadczyć równie ciekawych doznań, jak wtedy, gdy zwiedza się zabytki i inne ciekawe miejsca.

Katmandu i Nepal z Solistami

Chcesz odkryć Katmandu i jego atrakcje, ale w pełnym wrażeń, solistowym stylu? Nasza wyprawa do Nepalu już czeka na tych śmiałków, którzy nie boją się zanurzyć w kulturze i historii tego niesamowitego kraju! Wyruszając tam razem z nami, nastaw się na prawdziwą przygodę, bo te 16 dni, które spędzimy w tym zakątku Azji, zapełniliśmy po brzegi. Poznaj plan naszej wyprawy i nie zwlekaj – zarezerwuj swoje miejsce już teraz, zanim wciąż na Ciebie czeka!