img bottom

Nepal – kraina najwyższych gór świata

Trekkingi w Himalajach są emocjonujące, zachwycające i z pewnością nie należą do najłatwiejszych. Himalaje skrywają wiele tajemnic – niektóre do odkrycia przez podróżników, inne zarezerwowane wyłącznie dla najlepszych wspinaczy wysokogórskich. W solistowym gronie zabierzemy Cię na trekking do bazy pod Annapurną, podczas którego na własne oczy zobaczysz widoki, które inni mogą oglądać wyłącznie na zdjęciach.

Himalaje w Nepalu

Łańcuch Himalajów ciągnie się na długości ponad 2,5 tysiąca kilometrów przez tereny Pakistanu, Indii, Chin (Tybetu), Nepalu i Bhutanu. Aż dziesięć z czternastu ośmiotysięczników znajduje się właśnie tam, a ten najwyższy i najbardziej znany, czyli Mount Everest leży na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej (Tybetu). Mount Everest jest szczytem szczytów, górą przeznaczoną dla wytrawnych, zaprawionych wspinaczy. Nie oznacza to jednak, że w Himalajach nie mają czego szukać inni.

W Nepalu znajduje się między innymi Annapurna – ogromny masyw górski, ośmiotysięcznik, dziesiąty pod względem wielkości szczyt na ziemi. Choć sam szczyt jest niezwykle wymagający, to podejście pod górę do bazy wypadowej Annapurna Base Camp jest w zasięgu możliwości piechura.

Co Nepal ma do zaoferowania?

Aż 80% powierzchni Nepalu pokryta jest terenami górzystymi, o średniej wysokości 6000 metrów n.p.m., natomiast te tereny, które nie są pokryte górami, zajmują niziny porośnięte lasami, a także terenami podmokłymi. W Nepalu królują siedmio- i ośmiotysięczniki. To wprost wymarzone tereny dla wspinaczy wysokogórskich, czy himalaistów, czyli osób uprawiających wspinaczkę właśnie w Himalajach, nastawioną na zdobywanie tych najwyższych szczytów przekraczających 7000 metrów n.p.m.

Oprócz możliwości uprawiania wspinaczki wysokogórskiej i trekkingów po Himalajach Nepal oferuje również wiele innych atrakcji, przyciągających podróżników z całego świata. Zdecydowanie warto odwiedzić Katmandu, miasto będące stolicą Nepalu. Jest tam wiele do obejrzenia, zwłaszcza dla osób, których fascynują buddyjskie i hinduistyczne świątynie oraz kultura. Równie ciekawe miasto to Patan, do którego także warto zawitać. Więcej na temat ciekawostek o Nepalu przeczytasz tutaj.

Annapurna – wyjątkowy z ośmiotysięczników

Annapurna to doprawdy majestatyczny masyw o długości 55 kilometrów, a wierzchołek otoczony jest ze wszystkich stron siedmiotysięcznikami. Wyróżnia się trzy wierzchołki Annapurny: główny (8091 m), środkowy (8051 m) i wschodni (8010 m). Wyjście na sam szczyt nie jest łatwe; to wyprawa przeznaczona dla doświadczonych wspinaczy, wymaga też długiej aklimatyzacji i przygotowań. Jednak podejście pod Annapurna Base Camp na wysokości 4130 m n.p.m. jest dostępne dla mniej wprawionych osób. Oczywiście nadal trzeba mieć dobrą kondycję, jednak jest to popularny szlak turystyczny.

Jak się przygotować do trekkingu w Himalajach?

Trekking w Himalajach do bazy pod Annapurną jest w zasięgu osób o dobrej kondycji fizycznej, które w ciągu roku nie stronią od chodzenia po górach, uprawiają regularnie jakiś sport i lubią długie, piesze wędrówki. Do wyprawy trzeba być przygotowanym kondycyjnie, jednak jest to do osiągnięcia przez przeciętnego człowieka. Niezbędne jest też posiadanie odpowiedniego wyposażenia, ale o tym, co dokładnie trzeba ze sobą zabrać, uczestnicy zostaną poinformowani w trakcie przygotowań. Noclegi będą odbywać się w guesthousach, również na trasie trekkingu.

Przed wejściem na wysokość ponad 4000 metrów do Annapurna Base Camp spędzimy trochę czasu w Katmandu i Patanie oraz odbędziemy kilka innych trekkingów po niższych partiach Himalajów, by się zaaklimatyzować, zanim ruszymy na właściwy trekking do Annapurna Base Camp.

Trekking do Annapurna Base Camp trwa 6 dni i odbywa się etapami, by organizm zdążył się zaaklimatyzować i, by zanadto nie nadwyrężyć sił. Odbywa się pod opieką doświadczonego, nepalskiego przewodnika, który doskonale zna tamtejsze rejony. Pierwszego dnia przejdziemy malowniczą trasą z Siwai do górskiej wioski Chomrong. Kolejnego dnia wyruszymy zapierającym dech w piersiach szlakiem do Dovan, a stamtąd trzeciego dnia wyprawy porwiemy się na najdłuższy i wymagający, ale też najbardziej satysfakcjonujący odcinek trasy – do bazy pod szczytem Annapurna, znajdującej się na wysokości 4130 m n.p.m. Kolejne dni będą już mniej wymagające, ale równie satysfakcjonujące – z sanktuarium Annapurny przejdziemy do bazy pod Machhapuchhare. Następnie odbędziemy trekking powrotny zwieńczony kąpielą w gorących źródłach Jhinu Dana, gdzie będziemy mogli się zrelaksować i dać wypocząć zmęczonym mięśniom.

Na samym trekkingu i zdobyciu bazy wypadowej pod Annapurną wyprawa do Nepalu się nie kończy, a uczestnicy będą mieli możliwość wziąć udział jeszcze w wielu innych atrakcjach, takich jak: rafting rzeką Seti, odwiedziny w parku narodowym Chitwan, czy spływ po Chitwan w poszukiwaniu aligatorów. Szczegóły wyprawy, opis atrakcji oraz informacje organizacyjne znajdują się tutaj. Koniecznie sprawdź szczegóły i wybierz się z nami do Nepalu w Himalaje.