img bottom

Złote miasto Mandalaj – atrakcje i ciekawostki. Co warto zobaczyć w Mandalaj?

Mandalaj to nie tylko dawna stolica Birmy (Mjanmy), ale także jedno z najciekawszych miast w tym kraju w ogóle. Jako ważny ośrodek historyczny i kulturowy oferuje całkiem sporo, jednak robi to w sposób pozbawiony tej charakterystycznej otoczki turystycznej, którą można zauważyć w innych metropoliach. To znów sprawia, że trudno nie docenić jego lokalnego kolorytu oraz niepodrabialnego klimatu. Co warto zobaczyć w Mandalaj?

Miasto Mandalaj – nieznane oblicze Birmy

Miasto Mandalaj jest położone w środkowej części Mjanmy, w prowincji Mandalaj. Pomimo swojej krótkiej historii – założone zostało „dopiero” w 1857 roku – odegrało ważną rolę w historii i kulturze całego państwa. Przede wszystkim od początku swojego istnienia do 1885 roku stanowiło stolicę kraju znajdującego się wówczas w rękach brytyjskich. Era kolonializmu, podobnie jak pełniona w tym czasie funkcja, mocno wpłynęły na kształt współczesnego Mandalaj. Atrakcje turystyczne pochodzące z tamtego okresu to unikalne połączenie różnych wpływów z silnym akcentem lokalności. Obecnie znów miasto liczy ponad milion mieszkańców i jest drugim co do wielkości w Mjanmie.

Chcesz zwiedzić Mandalaj? Koniecznie zapisz się na solistową wyprawę do Birmy

Co zobaczyć w Mandalaj?

Mandalaj w Birmie oferuje nie tylko możliwość spędzenia czasu wśród pełnych przepychu, bogato zdobionych świątyń, ale również pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na ten, jakby nie było, dość biedny kraj. Chociaż często budzi sprzeczne uczucia ze względu na hałas i pozorny chaos, nie sposób nie docenić jego uroku. Jakie atrakcje oferuje Mandalaj? Co zobaczyć odwiedzając to miasto?

  • Pałac Królewski – to dość sporych rozmiarów kompleks, który został zbudowany tuż po przeniesieniu stolicy kraju do Mandalaj. Składa się na niego szereg budynków, przeważnie jednokondygnacyjnych, które realizują tradycyjne założenia birmańskiej architektury pałacowej. Pierwotnie zajmował 4 km2 (powstał na planie kwadratu o boku 2 km) i był otoczony fosą oraz murami z 12 bramami. Sam pałac, zwrócony na wschód, znajdował się w środku kompleksu. Warto jednak wiedzieć, że to, co dzisiaj podziwiamy, jest zaledwie repliką powstałą z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów – oryginalny kompleks pałacowy został zniszczony podczas nalotów aliantów w czasie II wojny światowej.
  • Klasztor Shwenandaw – położony tuż obok Pałacu Królewskiego w mieście Mandalaj, zachwyca wyjątkową architekturą i zdobieniami, które pokrywają praktycznie całą elewację. Co ciekawe, budynek początkowo stanowił część kompleksu pałacowego w Amarapurze, jednak na polecenie króla Mindona został stamtąd przeniesiony i włączony do zespołu w Mandalaj jako jego prywatne apartamenty. Po śmierci władcy klasztor zmienił lokalizację po raz kolejny. Dzięki temu, że „wyniesiono” go poza mury pałacu, dzisiaj stanowi jedyną oryginalną część pierwotnego zespołu, który niemal doszczętnie spłonął w wielkim pożarze.
  • Świątynia Kuthodaw – kolejnym ciekawym pomysłem na zwiedzanie Mandalaj jest pagoda nazywana Świątynią Marmurowych Ksiąg lub Największą Książką Świata. Skąd te określenia? Świątynia otoczona jest 729 stupami, z czego na każdej znajduje się marmurowa tablica z naukami Buddy. Dodatkowo uwagę zwraca jej niebanalna architektura i liczne ornamenty, które sprawiają, że miejsce to zachwyca w wyjątkowy sposób.
  • Wzgórze Mandalaj – ma „zaledwie” 240 metrów, jednak oferuje naprawdę niesamowite widoki na miasto i okolicę. Jednocześnie, jako miejsce, gdzie przez 10 dni miał nauczać Budda, stanowi ważny obszar dla wyznawców buddyzmu. Z tego też powodu dzisiaj można podziwiać tam liczne świątynie i zabytki sakralne, które również stanowią ciekawe atrakcje Mandalaj.

Co jeszcze czeka w Mjanmie? Zobacz: Birma (Mjanma) – dzika twarz Azji.

Kiedy jechać do Mandalaj?

Mandalaj w Birmie najlepiej jest odwiedzić od listopada do marca, kiedy panuje tam pora sucha, a pogoda zachowuje się stabilnie. W tym okresie średnie temperatury dobowej wynoszą 25-35 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 12-20 stopni Celsjusza w nocy. Jednocześnie opady występują sporadycznie i jest duża szansa, że trafi się na doskonałą pogodę na zwiedzanie lub leniwy odpoczynek.

Czy warto jechać do Mandalaj?

W Mjanmie nie ma drugiego takiego miasta jak Mandalaj. Czy warto je odwiedzić? Biorąc pod uwagę liczne atrakcje, ciekawą historię oraz dostępność, odpowiedź na to pytanie nie mogłaby być inna niż twierdząca. Planując wizytę w mieście Mandalaj, trzeba pamiętać jednak, że ma ono w sobie dużo autentyczności i bywa głośne oraz zatłoczone. Nie warto traktować tego jednak jako wady, bo to pozwala „poczuć” ten kraj jeszcze bardziej.

Mjanma i Tajlandia z Solistami

Jeśli chcesz zobaczyć najpiękniejsze zakątki Azji Południowo-Wschodniej: Bangkok w Tajlandii, rajskie plaże, czy właśnie Mandalaj w Birmie, dołącz do naszej solistowej grupy i zobacz te wspaniałe miejsca razem z nami! Wyprawa do Birmy znajdująca się w ofercie Soliści Adventure Club pozwoli Ci spędzić kilkanaście dni naprawdę spektakularnie. W jej trakcie odwiedzimy razem najpiękniejsze zakątki Tajlandii i Birmy, czerpiąc, ile się tylko da z ich tradycji i kultury. Już teraz poznaj szczegóły!