Zdjęcie z programu wyjazdu

Birma – ciekawostki

Birma (Mjanma), to państwo w Indonezji, niedaleko Tajlandii, położone na Półwyspie Indochińskim, nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. To kraj, którego dzieje sięgają 400 000 lat p.n.e. Tak odległa historia zaowocowała wspaniałym dziedzictwem kulturowym, starożytnymi zwyczajami pielęgnowanymi przez pokolenia i mnóstwem zabytków. Przez długi czas Birma była zamknięta na turystykę; na szczęście to się zmieniło. Co warto wiedzieć, planując wyprawę w tamte rejony? Poznaj informacje i ciekawostki o Birmie.

BIRMA – PODSTAWOWE INFORMACJE

Turyści muszą pamiętać o tym, że trzeba zaopatrzyć się w wizę do Birmy. Nie jest o nią trudno, ale w Polsce nie ma ambasady ani konsulatu tego państwa, więc trzeba o nią postarać się w inny sposób. Wizę do Birmy uzyskasz: - Za pomocą usług pośrednictwa wizowego; - Internetowo na stronie evisa (https://evisa.moip.gov.mm/); - W Niemczech, gdzie znajduje się najbliższa ambasada; - Można też wysłać paszport do ambasady w Niemczech, ale to ryzykowna opcja; - Jeżeli wybierzesz się na wyprawę do Birmy i Tajlandii z Solistami, pomożemy Ci załatwić wszystkie formalności wizowe. Opcji jest sporo, a uzyskanie wizy nie stanowi większego problemu. Musisz mieć paszport ważny przez przynajmniej 6 miesięcy do przodu, a sama wiza jest ważna 3 miesiące od daty wyrobienia i 28 dni od daty przekroczenia granicy, niezależnie od sposobu wydania.

BIRMA – BEZPIECZEŃSTWO DLA TURYSTÓW

Dla każdego turysty kwestie bezpieczeństwa podróży i pobytu powinny być priorytetowe. Przed wyjazdem najlepiej sprawdzić jak wygląda sytuacja w danym regionie, ponieważ może się dość gwałtownie zmieniać. Birma jest uważana za bezpieczny kraj dla turystów, ale w niektórych regionach np. w Rakhine (Arakan) panują konflikty etniczne. Birmańczycy są jednak przyjaznym narodem, a ich kultura jest otwarta na obcokrajowców. Mimo to pamiętajmy, że przed wjazdem należy zapoznać się z obowiązującymi zwyczajami, kulturą i niedopuszczalnymi zachowaniami, by nie narażać się na nieprzyjemności. Bezpieczeństwo w Birmie to nie tylko ludzkie zachowania, ale też choroby. Birma należy do krajów, do których przed wyjazdem trzeba wykonać obowiązkowe i zalecane szczepienia: - poliomyelitis, - błonica/tężec, - WZW typu A i B, - dur brzuszny, - wścieklizna, - japońskie zapalenie mózgu (nieobowiązkowe), - cholera (w przypadku ryzyka spożycia zakażonej wody i/lub żywności). Zgodnie z PSO 2018, niezależnie od rejonu podróży zaleca się wykonanie szczepień rutynowych: przeciwko WZW typu B, grypie, odrze/śwince/różyczce (MMR), meningokokom, ospie wietrznej, pneumokokom. Należy również unikać ryzykownych zachowań seksualnych ze względu na wysokie ryzyko zarażenia się wirusami HIV i WZW, mimo iż rząd osiągnął w ostatnich latach znaczne sukcesy w walce z wirusem HIV. Na terenie Birmy istnieje ryzyko zachorowania na malarię, a turyści muszą zaopatrzyć się w leki przeciwmalaryczne. Szczegółowe informacje na temat szczepień w Birmie uzyskasz na stronie Wojskowego Instytutu Medycznego Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej (http://www.medycynatropikalna.pl/kraj/birma-%28myanmar%29/66).

WALUTA I CENY W BIRMIE, CZYLI NA CO TRZEBA SIĘ NASTAWIĆ?

Obowiązującą walutą w Birmie jest kyat (MMK). - 1 USD - 1 445,80 MMK, - 1 EUR - 1 681,12 MMK, - 1 PLN - 388,51 MMK, Najlepiej wziąć ze sobą dolary i nimi płacić, lub wymienić walutę na miejscu. W hotelach preferowana jest płatność w dolarach. Ceny są zróżnicowane i „turystyczne”, co oznacza, że można łatwo przepłacić, ale jeśli potrafisz szukać okazji, to ceny w Birmie mile Cię zaskoczą. Przykładowe, uśrednione ceny: - Ceny hosteli w Birmie: 11-20 USD; - Cena 3 -gwiazdkowego hotelu w Birmie: 46 USD; - Posiłek w taniej restauracji: 1,5-5 USD; - Posiłek dla 2 osób, restauracja klasy średniej 3 dania: 10-30 USD; - Bilet autobusowy w jedną stronę (lokalny): 0,15-0,20 USD; - Wstęp do strefy archeologicznej w Bagan 5 dni: 20 USD.
Zdjęcie z programu wyjazdu