img bottom

Malownicza kraina w cieniu Kazbeku – Gruzja

Magiczna. Bajkowa. Jedyna w swoim rodzaju. Sposobów na to, by opisać Gruzję, jest nieskończenie wiele. To przepiękny kraj o skomplikowanej historii i wielkim sercu, które bije gościnnością i swobodnym celebrowaniem życia. Nic więc dziwnego, że każdy, kto był tam chociaż raz, chce wrócić i odkryć kolejne majestatyczne miejsca – a zdecydowanie jest co oglądać! Wysokie góry, gdzie śnieg nigdy nie topnieje i lodowce, w tym lodowiec Shkhara, czy winem płynąca Toskania Gruzji – Kachetia? Zobacz, co w tym kraju jest najpiękniejsze!

Katshki – klasztor na wysokiej skale

Wybierając się do Gruzji lepiej nie mieć lęku wysokości. W tym kraju chyba wszystko, co najpiękniejsze, znajduje się wysoko, a Katskhi Pillar tylko to potwierdza. Ten 40-metrowy monolit wapienny o kształcie maczugi, położony jest we wsi Katskhi oddalonej od miasta Cziatura o około 10 km. Jednak wyróżnia go nie tyle nietypowa forma, ile kościół p.w. Maksyma Wyznawcy i pustelnia zbudowane na szczycie. Można się do niego dostać tylko jedną drogą – drabiną nazywaną „schodami do nieba”. Z racji, że kompleks na Katskhi jest wciąż zamieszkany, zwiedzanie go nie jest możliwe.

 

Katshki, wraz z klasztorem i kościółkiem, zostało przez miejscowych otoczone czcią i jest traktowane jako symbol Prawdziwego Krzyża. Jednak jeszcze wcześniej, przed upowszechnieniem się religii chrześcijańskiej, miały tam miejsce liczne rytuały związane z kultem boga płodności, a sama skała była uznawana za jego reprezentację.

Kachetia – kraina wina i winnic

Jeśli Gruzja, to też Kachetia i wino! Choć zasadniczo pierwszym skojarzeniem dla Gruzji, są wysokie góry, to można tam uświadczyć również widoku zielonych nizin i dolin. To właśnie w nich produkowane jest cenione na całym świecie gruzińskie wino. Zresztą mało kto wie, że Gruzini są uznawani za pierwszych producentów wina, co potwierdzają liczne znaleziska archeologiczne, sięgające nawet 6-7 tysięcy lat p.n.e.

 

Perłą w koronie Kachetii jest Sighnaghi, które prócz zjawiskowej architektury, wyróżnia się również silnymi tradycjami rzemieślniczymi oraz… Urzędem Stanu Cywilnego czynnym przez całą dobę. To właśnie za jego przyczyną to niewielkie miasteczko nosi miano „miasta miłości”. Będąc tam nie sposób nie zakochać się w przepięknych katedrach i winnicach, a także wielobarwnych klimach i dywanach, z których również niegdyś słynął ten region.

Tbilisi – dusza Gruzji

Jeśli wybierasz się do Gruzji, Tibilisi koniecznie musi znaleźć się na liście miejsc do odwiedzenia. To magiczne miasto jest nie tylko stolica kraju, ale również jednym z najciekawszych miejsc w całym państwie.

 

Tbilisi może poszczycić się wyjątkowo długą historią. Choć jego początki sięgają IV wieku, to pierwsze ślady osadnictwa w tym rejonie mogły pojawić się nawet 5-6 tysiącleci temu. To wszystko sprawia, że jest ono uznawane za jedno z najstarszych istniejących miast. Ta wielowiekowa historia, w połączeniu z położeniem na granicy z Azją i orientalnymi wpływami, w dużym stopniu przyczyniły się do tego, jak Tbilisi wygląda dziś. Będąc tam, koniecznie trzeba zobaczyć Plac Wolności i Stare Miasto, przejść się wąskimi uliczkami i zajrzeć do gruzińskich sklepików pełnych niezwykłych pamiątek. Ciekawym doświadczeniem może być również spojrzenie na miasto z góry – z otaczających go wzgórz Sololaki oraz Mtatsminda. Szczególnie to drugie jest chętnie odwiedzane przez turystów.

Lodowiec Shkhara – trekking przez najpiękniejsze widoki Gruzji

Nie będzie zbytnią przesadą stwierdzenie, że góry Gruzji są tak piękne, że można się w nich zakochać od pierwszego wejrzenia. Wybierając się w rejon Swaneti, ta miłość może okazać się jeszcze większa i mocniejsza – wystarczy rzut oka na zielone doliny poprzecinane rzekami i strumieniami oraz okoliczne wzniesienia, by serce zaczęło mocniej bić. Nikogo więc chyba nie będzie dziwić, że pokonując trasę do lodowca Shkhara, więcej czasu się spędza na podziwianiu krajobrazów, niż faktycznym wysiłku fizycznym. Stamtąd natomiast ma się świetny widok na górę Shkhara (5193 m n.p.m), która jest najwyższym szczytem w Gruzji i trzecim najwyższym szczytem Kaukazu.

Kaukaz z Solistami

Jeśli wciąż szukasz powodu, dla którego warto odwiedzić Gruzję, znajdziesz go tutaj. Jeśli natomiast szukasz powodu, dla którego warto pojechać tam razem z nami, zobacz, jak wygląda nasza wyprawa na Kaukaz. Wyruszając w podróż razem z Solistami, możesz mieć pewność, że będzie to udany wyjazd pełen niezapomnianych chwil spędzonych z ludźmi, którzy kochają przygody tak samo, jak Ty.