img bottom

Lofoty – informacje po otwarciu granic

Czy można już pojechać do Norwegii na Lofoty? Czy nie ma tam zagrożenia epidemiologicznego związanego z pandemią COVID-19 i czy możesz w spokoju planować wyprawę do Norwegii bez konieczności przechodzenia kwarantanny? W artykule wyjaśniamy: jak wygląda sytuacja w Norwegii po otwarciu granic, czy można bezpiecznie jechać na Lofoty i jakie restrykcje oraz obostrzenia nadal są utrzymywane.

Koronawirus w Norwegii – otwarcie granic

Od 15 lipca 2020 roku rząd Norwegii zniósł ograniczenia, dotyczące wjazdu dla podróżnych przybywających z krajów Schengen i EOG. Przypomnijmy, że ograniczenia takie zostały wprowadzone 16 marca 2020 roku w związku z pandemią choroby COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2.

 

Wjazd na teren Norwegii jest już możliwy pod warunkiem, że osoba jest obywatelem kraju, który spełnia kryteria epidemiologiczne określone przez Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (NIPH) i przyjeżdża z obszaru o wystarczająco niskiej emisji koronawirusa. W przeciwnym razie musi przejść 10-dniową kwarantannę.

 

Na szczęście Polska znajduje się na liście „zielonych” państw UE i EOG. Z Polski do Norwegii można dostać się przez Szwecję bez konieczności odbywania kwarantanny, o ile przejazd ma charakter tranzytu (bez zatrzymania się na nocleg czy zakupy). Jest to spowodowane tym, że Szwecja znajduje się na „czerwonej” liście i z punktu widzenia epidemiologicznego jest tam niebezpiecznie. Osobom podróżującym do Norwegii przez Szwecję zaleca się zachowanie na granicy np. biletu z promu pokazującego czas przybycia do kraju.

 

Jeszcze łatwiej mają osoby wybierające opcję lotu. Ten odbywa się bezpośrednio z Polski do Norwegii z pominięciem tranzytu przez inne kraje. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko interakcji z osobami trzecimi, nie ma też obawy o zatrzymanie na lotnisku w celu odbycia kwarantanny, o ile nie wykazujesz objawów choroby. Można więc bezpiecznie polecieć do Norwegii na Lofoty, nie obawiając się koronawirusa.

Koronawirus Lofoty/Norwegia – przed podróżą rozważ

Mimo iż obecnie w Norwegii jest bezpiecznie, ogólnoświatowa sytuacja jest na tyle niestabilna, że warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, zanim zdecydujesz się na wyjazd:

  • Ryzyko zachorowania podczas podróży. Takie istnieje zawsze, choć staramy się je minimalizować.
  • Ryzyko pojawienia się ograniczeń i utrudnień w podróżowaniu.
  • Ryzyko problemów z dostępnością leczenia i wydajnością systemu ochrony zdrowia.
  • Ryzyko konieczności odbycia kwarantanny domowej po powrocie i niezdolności do pracy.

 

W większości przypadków podróż na Lofoty nie będzie wiązała się z żadnymi utrudnieniami ani obostrzeniami. Na naszych wyprawach dokładamy wszelkich starań, by ograniczyć prawdopodobieństwo zachorowania, mamy też wykupione bardzo dobre ubezpieczenie na podróż. Trzeba być jednak świadomym wyjątkowych sytuacji.

O czym warto pamiętać, planując podróż na Lofoty?

Niestety pandemia COVID-19 nie wygasła i nadal mamy stan podwyższonego ryzyka zachorowania, dlatego każdy jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności. Zgodnie z zaleceniami EASA (Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego) pasażerowie samolotów mają obowiązek zakrywania ust i nosa maskami. Maski muszą być używane podczas całego lotu z wyjątkiem momentów na jedzenie i picie (na pokładzie samolotów obecnie nie jest dostępna obsługa gastronomiczna). Również na lotnisku zalecane jest noszenie osłony na twarz. Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto korzystać z usług online udostępnianych przez danego przewoźnika.

COVID-19 w Norwegii – restrykcje i ograniczenia

Chociaż bez większego problemu można podróżować po Norwegii, utrzymywany jest stan podwyższonej ostrożności. Nadal obowiązują niektóre restrykcje i obostrzenia związane z pandemią. Są to m.in.:

  • Obowiązek higienicznego zachowania i przestrzegania reżimu sanitarnego, zwłaszcza noszenia masek ochronnych na twarzy, dezynfekcji rąk czy ograniczenie przebywania w tłumie.
  • Utrzymane zostają obostrzenia związane z dokładniejszą kontrolą na granicach.

 

Bieżące informacje na temat podróżowania do Norwegii, pandemii COVID-19 i obostrzeń znajdziesz w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej (gov.pl/web/norwegia/covid-19-w-norwegii) oraz w informacjach dla podróżnych (gov.pl/web/norwegia/informacje-dla-podroznych).

Pojedź z nami na Lofoty!

Skoro już wiemy, że granice zostały otwarte i w Norwegii jest bezpiecznie, wybierz się z Solistami na Lofoty. Zapewniamy moc wrażeń, świetne widoki i mnóstwo adrenaliny… ale tylko tej pozytywnej, gdyż dokładamy wszelkich starań, by ograniczyć do minimum niepotrzebne ryzyko. Ponadto tak naprawdę większość czasu spędzonego na Lofotach to trekkingi i przebywanie na trasach pieszych z dala od skupisk ludzkich, z dala od miejsc, gdzie potencjalnie można się zarazić czymkolwiek. Będziemy obcować z naturą, chłonąć widoki jak z pocztówek, wędrować po szlakach i bezdrożach, wspinać się po górach, spać pod namiotami i podziwiać Lofoty. A od czasu do czasu zejdziemy do wiosek rybackich i mniejszych miejscowości; jedynym miastem z większym skupiskiem ludności, w którym się znajdziemy jest Tromso.