img bottom

Kulinarne zwiedzanie w Indiach i Nepalu

Podróżowanie po Nepalu i Indiach to coś więcej niż wykreślanie kolejnych punktów na liście miejsc do zobaczenia – to też emocje i doświadczenia. I choć warto ich szukać w różnych obszarach, nie można zapomnieć o tamtejszych tradycjach kulinarnych. Kuchnia nepalska i powiązana z nią kuchnia indyjska to istna bomba smaków, kolorów oraz aromatów. Już teraz przygotuj się na podróż po tych niesamowitych zakątkach Azji i zobacz, co warto zjeść w Indiach i Nepalu!

Co i jak jedzą Nepalczycy?

Kuchnia nepalska uchodzi raczej za dość mało urozmaiconą pod względem składników – i z pewnością taka będzie, jeśli porówna się ją z tradycjami kulinarnymi innych azjatyckich krajów, Tajlandii, Chin, a nawet Indii. Nie oznacza to, jednak że Nepal nie nadaje się na kulinarne zwiedzanie! Tam również są dania, które warto spróbować, i które zachwycają bogatym smakiem, tak różnym od tego, co znamy w tej części Europy.

Tak, jak w każdej innej kuchni regionalnej, tak także w kuchni nepalskiej wykorzystuje się przede wszystkim ogólnodostępne, miejscowe produkty. Są to przede wszystkim składniki pochodzenia roślinnego (soczewica, ciecierzyca, fasola, ryż), co ma związek z górzystym terenem niesprzyjającym uprawom i hodowli oraz przekonaniami religijnymi/kulturowymi. To właśnie te ostatnie wpływają na to, że w Nepalu nie jada się na przykład wołowiny.

Tym, czym w szczególności wyróżniają się dania kuchni nepalskiej, jest dodatek dużej ilości aromatycznych, wyrazistych przypraw – imbiru, czosnku, kurkumy, czy cebuli. Wpływają one nie tylko na smak potraw, ale jednocześnie przedłużają ich trwałość (co jest bardzo ważne ze względu na sposób przechowywania). Chronią także przed określonymi rodzajami dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Co ciekawe, Nepalczycy w czasie posiłków nie używają metalowych sztućców. Uważają również lewą rękę za nieczystą, więc przy jedzeniu posługują się tylko prawą. Więcej interesujących, a może nawet zaskakujących informacji na temat Nepalu znajdziesz w naszym artykule „Nepal – kraina najwyższych gór świata”.

Kulinarna wyprawa po Nepalu

Co warto zjeść w Nepalu? Podróżując do tego zakątka Azji, koniecznie musisz spróbować Dal Bhat. Potrawa ta jest uważana za danie narodowe. Składa się zazwyczaj z zupy z soczewicy (Dal) oraz gotowanego lub parowanego ryżu (Bhat), choć w rejonach, gdzie ten nie rósł, stosowało się także kukurydzę, kaszę gryczaną, jęczmień i proso. Na talerzu uzupełnia go tarkari, czyli mieszanka sezonowych warzyw. Niekiedy dodaje się także jogurt lub mięso z ryby, kozy lub kurczaka.

To jednak nie jedyne danie, na którym stoi turystyka kulinarna. Nepal ma do zaproponowania także inne specjały:

  • achar – warzywa i owoce marynowane z dodatkiem różnych przypraw, między innymi soku z limonki, czosnku i imbiru,
  • chapati – cienkie placki z mąki pszennej, które podaje się jako dodatek do dań,
  • masala papad – dobrze wypieczony, chrupiący placek z mąki z ciecierzycy lub soczewicy wymieszany z cebulą, pomidorem i papryczką chili,
  • mango lassi – orzeźwiający napój na bazie jogurtu z dodatkiem pulpy z mango.

Kuchnia indyjska – bogactwo aromatów, bogactwo smaków

Kuchnia indyjska jest kojarzona przede wszystkim z charakterystycznym smakiem przypraw korzennych, które nadają daniom wyraźnej pikantności. Powszechnie stosuje się tam: imbir, curry, papryczkę chili, kolendrę, kardamon, kurkumę, owoce tamaryndowca, czarnuszkę, kozieradkę, kolendrę, nasiona sezamu i wiele, wiele innych. Mają one nie tylko walory smakowe, ale także, zgodnie z Ajurwedą, wpływają korzystnie na stan zdrowia.

W zależności od regionu podstawę kuchni indyjskiej stanowią produkty roślinne (południowa część kraju) lub roślinne i zwierzęce (tereny północne). Do przygotowania dań wykorzystuje się między innymi rośliny strączkowe, warzywa sezonowe, ryż, pszenicę, a z mięs wołowinę, baraninę, kozinę i ryby. Kulinarna wyprawa po tym kraju może mieć więc wiele różnych obliczy.

Co warto zjeść w Indiach?

Kuchnia indyjska to doskonały przykład na to, że można zrobić coś smacznego, mając ograniczoną liczbę składników. Dania, które warto spróbować, będąc w Indiach, to przede wszystkim:

  • curry (kari) – to bardziej sposób przyrządzania dań, a nie sama potrawa. W ten sposób można przygotować warzywa, ser, ryby, czy mięso. Kari ma postać sosu, który podaje się między innymi z ryżem, czy chlebkami.
  • dal – to mocno doprawiona zupa z soczewicy.
  • laddu – kulki z ciecierzycy, maczane w syropie i obtoczone w migdałach oraz orzechach.
  • tikka masala – kurczak podany w gęstym, aromatycznym sosie.
  • samosa – forma przekąski, pierożki smażone w głębokim tłuszczu.

Smaki i kolory – Indie i Nepal z Solistami

Indie i Nepal to idealne połączenie, dlatego obmyślając kierunek naszej kolejnej wyprawy, postanowiliśmy odwiedzić oba te państwa za jednym razem. Nasza solistowa wyprawa do Indii i Nepalu to prawdziwa moc wrażeń. Odkrywamy, zwiedzamy, doświadczamy, a także dajemy się porwać temu, co ma do zaoferowania turystyka kulinarna. Indie i Nepal odkryją przed Tobą wszystkie swoje tajemnice! Już dziś dołącz do Soliści Adventure Club i skorzystaj z naszej oferty!

A może inny kierunek? Majówka za granicą z Solistami czeka!