img bottom

Kostaryka – co to znaczy żyć zgodnie z „Pura Vida”

Pura Vida to zwrot w bezpośrednim tłumaczeniu oznaczający „samo życie/czyste życie”, jednak tak naprawdę ma wiele konotacji. To maksyma, z którą na Kostaryce spotyka się nader często – jako powitanie, podziękowanie, czy pożegnanie – wyraża specyficzne podejście do życia. Co właściwie oznacza?

Kostaryka – najszczęśliwszy kraj na świecie

Życie w Kostaryce jest proste, beztroskie, nieskomplikowane i bliskie natury. Oczywiście to nie jest tak, że Kostaryka jest krajem mlekiem i miodem płynącym, nie ma tam trosk i wszystko jest jak z bajki. Różnica jest przede wszystkim w podejściu mieszkańców do życia. Są oni wyraźnie zadowoleni, radośni, zrelaksowani i nie uganiają się za tymi elementami życia, które charakterystyczne są dla krajów wysoko rozwiniętych. Podczas gdy my żyjemy w cywilizacyjnym pędzie, mieszkańcy Kostaryki kierują się filozofią Pura Vida. Życie na Kostaryce jest szczęśliwe. Oczywiście dla każdego szczęście wyraża się nieco inaczej. Nie wszyscy odnajdą tam to, czego szukają, ale dla osób, ceniących sobie spokój, bliskość natury i brak pospiechu cywilizacyjnego życia, Kostaryka okaże się rajem na ziemi.

Życie w Kostaryce samo w sobie nie jest najłatwiejsze. Jest to kraj, którego aż 25% powierzchni stanowią parki narodowe i rezerwaty, a znaczna część mieszkańców żyje na skraju dżungli. O wiele rzeczy trzeba zatroszczyć się samemu, a wielu udogodnień znanych nam na co dzień po prostu nie ma. A jednak ludzie tam są szczęśliwi. Można zapytać – dlaczego tak się dzieje? Cóż, żeby to zrozumieć, trzeba sprawdzić, jak wygląda życie na Kostaryce.

Kostaryka Pura Vida – czysta natura

W Kostaryce żyje około 4-5% wszystkich gatunków roślin i zwierząt na świecie, a jest to przecież niewielki kraj. Tak duża różnorodność biologiczna sprawia, że niemal na każdym kroku jest się czym zachwycać i to nie tylko w parkach i dżungli. Natura otacza tam wszystko, stanowi dobro narodowe i jest szczególnie chroniona do tego stopnia, że panuje tam równowaga pomiędzy rozwojem gospodarczym a ochroną środowiska. Pura Vida ma tu więc jeszcze jedno, bardzo ważne znaczenie – życie w zgodzie z naturą, tak aby jak najdłużej pozostawała czysta i nienaruszona przez człowieka.

Władze Kostaryki doskonale zdają sobie sprawę z tego, że to ta czysta natura przyciąga tutaj turystów i jest ich dobrem narodowym, dlatego na ochronę środowiska kładziony jest szczególny nacisk. 90% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, a zachowanie równowagi ekologicznej oraz racjonalne korzystanie z zasobów naturalnych jest tu szczególnie istotne.

O szczególnym znaczeniu przyrody w Kostaryce, parkach narodowych i sanktuarium leniwców, pisaliśmy tutaj. Warto się zapoznać ze wspomnianym artykułem, by nieco dokładniej poznać najbardziej charakterystyczne zwierzęta i rośliny Kostaryki. Polecamy też artykuł o ciekawostkach Kostaryki, w którym dowiesz się więcej praktycznych informacji na temat tego, kiedy tam pojechać, jak się przygotować i co zobaczyć.

Kostaryka – życie i wypoczynek zgodnie z Pura Vida

Życie na Kostaryce miejscowym przebiega w szczęściu i zadowoleniu. Ale przecież nam nie o miejscową ludność chodzi. Czy podróżnicy, osoby odwiedzające Kostarykę w celach turystycznych również znajdą tu tego ducha? Zdecydowanie tak. Wiele atrakcji jest tak przemyślanych, by dać podróżnikom choćby przedsmak, czym jest Pura Vida. Można tam więc przyjechać i wypocząć jak nigdy dotąd; zbliżyć się do natury, zachwycić się niespotykaną nigdzie indziej fauną i florą, zrelaksować się na piaszczystych plażach i w małych, klimatycznych domkach, zakosztować niezwykłych potraw i napojów oraz tropikalnych owoców i oczywiście spróbować aromatycznej kawy prosto z tamtejszych plantacji.

Wszystko to sprawia, że pojechawszy na wyprawę do Kostaryki, ma się wrażenie, jakby przeniosło się do innego świata – do raju. Powrót do cywilizacji jest jak wyrwanie z pięknego snu. Dlatego też często tam wracamy, rozkoszując się tymi krótkimi chwilami podczas solistowych wyjazdów. Poznaj plan naszej wyprawy do Kostaryki, dowiedz się, jakie cudowności świata czekają na odkrycie i co na Ciebie czeka podczas wyprawy do Kostaryki z Solistami. Poznaj życie w Kostaryce, odkryj Pura Vida, dowiedz się, co to prawdziwy spokój i wypoczynek.