img bottom

Kenia i Tanzania – nie tylko safari i Kilimandżaro

Ile potrzebujesz powodów, by spakować plecak i ruszyć do Afryki? Jednego? Pięciu? Dziesięciu? Motywów, dla których warto wybrać się do Afryki, a w szczególności do Kenii i Tanzanii można by mnożyć i wyliczać bez końca. Przywołując na myśl tamte rejony, najczęściej wyobrażamy sobie safari (no bo jak Afryka, to koniecznie safari) i Kilimandżaro (bo to przecież jeden z najsłynniejszych szczytów świata). I owszem, to niezwykle ciekawe atrakcje Afryki, które warto wziąć pod uwagę, ale z pewnością nie są jedyne. Oto inne must-see w Kenii i Tanzanii.

Dlaczego Kenia i Tanzania?

Afryka jest ogromnym kontynentem, co więc sprawia, że akurat do tych dwóch konkretnych krajów warto się wybrać? Kenia i Tanzania położone są nad Oceanem Indyjskim, większą część Kenii zajmuje płaskowyż, natomiast Tanzanii Wyżyna Wschodnioafrykańska, ponadto oba kraje leżą w zasięgu klimatu równikowego monsunowego z w miarę wyrównanym rocznym przebiegiem temperatur. Linia brzegowa, równiny, płaskowyże, wyżyny i góry, zapewniają mocne zróżnicowanie nie tylko pod względem geograficznym, ale również są mekką dla rozmaitej fauny i flory.

 

Jeżeli pragniesz zobaczyć jak najwięcej i wycisnąć kwintesencję dzikiej Afryki, to właśnie Kenia oraz Tanzania nadają się do tego idealnie. To nie pustynne kraje, pozbawione zróżnicowanego życia, lecz tereny wprost nim tętniące. Parki narodowe w Tanzanii należą do najpiękniejszych na świecie, plaże w Kenii to raj w najczystszej postaci, a plantacje kawy Kenii i Tanzanii słyną z dostarczania doskonałych ziaren Arabiki.

 

Jakby tego było mało, wybrzeże prosperuje – kwitną sporty wodne i turystyka podwodna, a zagłębiając się w kontynent, można spotkać różnorodne plemiona, w tym osławionych Masajów, rdzennych mieszkańców żyjących w zgodzie z naturą i tradycjami.

 

Oczywiście wyprawa do Kenii i Tanzanii powinna obejmować również te obowiązkowe punkty, o których już wcześniej pisaliśmy:

Co ma do zaoferowania Kenia?

Oprócz wspomnianego wcześniej safari i wioski Masajów, którą zdecydowanie warto odwiedzić, by poznać styl życia, zwyczaje i wierzenia tego półkoczowniczego rdzennego ludu Afryki, Kenia zachwyca piaszczystymi plażami, błękitnym oceanem i rafami koralowymi.

 

Na szczególną uwagę zasługuje Diani Beach, gdyż uważana jest za najpiękniejszą plażę Afryki Wschodniej. To aż 17 kilometrów piaszczystego wybrzeża, na którym można nie tylko leżeć plackiem i się opalać, ale zakosztować wielu atrakcji typowych dla oceanicznych kurortów. Plaża znajduje się niedaleko Mombasy, więc warto znaleźć czas, by i tam się wybrać, w końcu Kenia to nie tylko dzika Afryka, to również cywilizacja, o czym najlepiej świadczy sama stolica – Nairobi. To z kolei prawdziwa metropolia, miasto, w którym mieszka prawie 4,5 miliona ludzi, gdzie zderza się nowoczesny świat z tradycyjnym, co wywołuje efekt WOW.

 

Nairobi jest nowoczesną metropolią, ale do Afryki nie jedziemy przecież po to, by chodzić po wieżowcach, dlatego wizyta w stolicy jest zaledwie wisienką na torcie. Chociaż nie… wisienką na kenijskim torcie można nazwać plantacje kawy, w końcu kenijskie kawy zaliczane są do jednych z najlepszych na świecie, więc będąc w okolicy, grzechem byłoby nie wybrać się na plantację, zobaczyć uprawy kawy i zakosztować aromatycznego naparu.

Co ma do zaoferowania Tanzania?

Kenia graniczy z Tanzanią, więc wybierając się do jednego z tych krajów, warto przekroczyć granicę i chociażby kuknąć, co dzieje się w tym fascynującym kraju. Podróżników przyciąga tam wyprawa na Kilimandżaro, ale nawet nie mając zamiaru wejść na szczyt, warto wybrać się w okolice, by na własne oczy zobaczyć ten osławiony samotny szczyt, stanowiący centrum Parku Narodowego Kilimandżaro; o tym wulkanie słyszał zapewne każdy, w przeciwieństwie do innej, mało znanej atrakcji Tanzanii. Kikuletwa to naturalne, gorące źródła skryte przed nieświadomymi turystami. Aby tam dotrzeć, trzeba wiedzieć jak to zrobić, więc miejsce to nie jest zbyt popularne; tym lepiej, bo można w spokoju, bez natłoku turystów, zażyć gorącej kąpieli.

 

Tanzania słynie z arcyciekawych i pięknych parków narodowych i rezerwatów, gdzie można oglądać zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Również i tutaj znajdują się plantacje najlepszej na świecie kawy. Masz ochotę skosztować?

Kenia i Tanzania z Solistami!

Do Afryki można pojechać z nastawieniem na naprawdę różne cele: maksymalną eksplorację, safari i bezkrwawe polowania na zwierzęta, zdobywanie szczytów, odkrywanie kultury i tradycji, survival czy zwiedzanie miast. W Kenii i Tanzanii są piękne plaże i parki narodowe, sprawdź więc koniecznie, co przygotowaliśmy: wyprawa Kenia, Tanzania, Zanzibar z Solistami.