Zdjęcie flagi Unii Europejskiej
Logo

Menu

Zdjęcie z programu wyjazdu

Islandia Interior – jak się przygotować na wyprawę?

Islandia Interior – jak się przygotować na wyprawę?

Islandia jest przepięknym, ale – jak na krainę ognia i lodu przystało – dość nieprzewidywalnym krajem, dlatego też, planując trip po jej zakątkach, warto się odpowiednio przygotować. Żeby ułatwić Ci to zadanie, opracowaliśmy krótką listę z najważniejszymi rzeczami, które mogą Ci się przydać podczas udziału w wyprawie Islandia Interior. Z nimi z pewnością nie dasz się zaskoczyć żadnym okolicznościom!

Islandia Interior – co musisz wiedzieć o tej wyprawie?

Islandia Interior to 14-dniowa wyprawa planowana głównie z myślą o tych osobach, które nie lubią siedzieć w miejscu, a polowe warunki im niestraszne (co noc śpimy gdzie indziej, za łóżka służą nam karimaty rozłożone w namiotach, a jedzenie gotujemy sami na kuchenkach). Plan samego wyjazdu jest intensywny i obejmuje nie tylko wiele godzin w samochodzie, ale również trekkingi o różnym stopniu trudności. Przygotowując się do wyprawy Islandia Interior, warto mieć na uwadze przede wszystkim zmienne warunki pogodowe panujące na wyspie. Islandia to nie Bahamy latem, dlatego lepiej nie nastawiać się na stabilne kilkanaście, czy dwadzieścia kilka stopni, przygotowując raczej na wartości poniżej 16 stopni latem i około 0 zimą. Warto również założyć, że odczuwalna temperatura może być niższa, niż wskazuje termometr, co jest zasługą dość dużej wilgotności powietrza oraz silnych podmuchów wiatru. Przeżyj to z nami. Sprawdź wyprawę Islandia Interior!

Jak spakować się na Islandię Interior? Akcesoria campingowe

W trakcie wyprawy Islandia Interior śpimy na polach campingowych w wygodnych namiotach marki Decathlon. Do Waszej dyspozycji oddajemy między innymi komfortowy namiot kempingowy (https://www.decathlon.pl/p/namiot-kempingowy-quechua-mh100-fresh-black-dla-3-osob/_/R-p-313085?mc=8576111&c=Br%2525C4%252585zowy_Be%2525C5%2525BCowy) Quechua MH100, który podobnie jak nieco mniejszy namiot trekkingowy (https://www.decathlon.pl/p/namiot-trekkingowy-kopulowy-forclaz-mt500-fresh-black-dla-2-osob/_/R-p-311346?mc=8556629) Forclaz MT500 poprzez zastosowanie odpowiedniego rodzaju materiałów, umożliwia zaciemnienie wnętrza, pozwalając na stworzenie idealnych warunków do nocnego odpoczynku. Zapewniamy też akcesoria pomocne w przypadku usterek, czy innych nieprzewidzianych sytuacji: napinacze do namiotu (https://www.decathlon.pl/p/2-linki-10m-i-4-napinacze-do-namiotu/_/R-p-3738?mc=8030251), łaty samoprzylepne (https://www.decathlon.pl/p/laty-samoprzylepne-quechua-wielofunkcyjne/_/R-p-324994?mc=8584596), czy szpilki do namiotu (https://www.decathlon.pl/p/szpilki-do-namiotu-stalowe-na-zroznicowany-teren-x-10/_/R-p-3741?mc=1163836). Spośród akcesoriów campingowych na tę wyprawę warto zabrać również: - matę trekkingową, najlepiej składaną, bo zajmuje mało miejsca – taka mata trekkingowa (https://www.decathlon.pl/p/mata-trekkingowa-skladana-forclaz-mt500-195-x-55-cm-1-osobowa/_/R-p-306340?mc=8543045&c=Turkusowy_Niebieski) będzie mogła posłużyć zarówno jako dodatkowa izolacja od ziemi w namiocie, jak i miejsce do siedzenia podczas spożywania posiłków, czy odpoczynku na łonie przyrody, - pled turystyczny (https://www.decathlon.pl/p/pled-turystyczny-quechua-xl-170-x-210-cm/_/R-p-170112?mc=8615577&c=Szary) z powłoką hydrofobową, który można wykorzystać zarówno w namiocie, jak i podczas pikniku, - śpiwór dostosowany do warunków pogodowych. Najlepiej taki, który komfort termiczny będzie miał dostosowany od zera w dół.

Akcja Islandia – Islandia na 6 sposobów

Jednak Islandia Interior to tylko jedna z naszych opcji zwiedzania tej przepięknej wyspy. Jako że w sumie mamy ich aż 6, wcale nie trzeba być miłośnikiem survivalu, żeby świetnie się z nami bawić. Już teraz dołącz do Akcja Islandia i wybierz wyprawę, dzięki której zobaczysz Islandię dokładnie w taki sposób, o jakim marzysz. Czekają na Ciebie: - Islandia Classic, - Islandia Interior, - Islandia Family, - Islandia Extreme, - Islandia Winter, - Islandia Butique. Zobacz także, jak się przygotować na te wyprawy i co spakować na Islandię, by nie dać zaskoczyć się okolicznościom.

Co zabrać na Islandię? – lista

Lista tego, co zabrać na Islandię, sprowadza się do kilku kategorii: - jedzenie, - odzież, - buty, - akcesoria.

Jedzenie

Chociaż w przypadku wyprawy Islandia Interior większość posiłków będziemy przygotowywać samodzielnie, nie ma co przesadzać z ilością zabieranego z Polski jedzenia, szczególnie że ceny na Islandii nie odbiegają zbyt wiele od tych w naszym kraju. Z naszej strony zapewniamy cały niezbędny sprzęt do gotowania – kuchenki, palnik, butle gazowe, patelnie. Mamy nawet rozkładany stół kempingowy (https://www.decathlon.pl/p/stol-kempingowy-skladany-quechua-dla-4-6-osob/_/R-p-109685?mc=8576847), by nasze posiłki upływały nie tylko w miłej, ale i komfortowej atmosferze. Warto jednak zaopatrzyć się w kilka obiadów liofilizowanych, czy żele i batony energetyczne na drogę. Natomiast produkty na śniadania oraz przekąski są łatwo dostępne i tylko nieznacznie droższe niż w Polsce, przez co opłaca się je kupować właśnie już na Islandii. Co zabrać prócz jedzenia, ruszając na wyspę?
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Odzież

Warunki pogodowe na Islandii nie należą do najłatwiejszych, dlatego należy się odpowiednio przygotować do wyjazdu. Przede wszystkim, nie warto brać zbyt dużo rzeczy, by nie utrudniać sobie codziennego pakowania i rozpakowywania się. Natomiast rodzaj i grubość ubrań powinny być dostosowane raczej do chłodniejszych warunków – nocą temperatura na Islandii nie przekracza kilku stopni, a wyjątkowo może spaść nawet poniżej zera. Z tego też względu lista tego, co spakować na Islandię latem i zimą nie będzie różniła się aż tak mocno. Jakie ubrania zabrać na Islandię? - kurtka wiatro- i wodoodporna – kurtka na Islandię zimą powinna być nieco grubsza, by lepiej chronić przed podmuchami wiatru i niższymi temperaturami, - lekka kurtka puchowa, - polar/gruby sweter, - czapka, rękawiczki, szalik – pamiętaj o nich także latem (!), - grubsza bielizna/bielizna termoaktywna – do spania w namiocie będzie jak znalazł, - strój kąpielowy, - grube skarpety, przewiewna odzież dzienna, która zapewnia swobodę ruchów – ze względu na to, co oferuje Islandia, ubrania powinny dawać skórze oddychać.

Podcast podróżniczy o Islandii

[embed]https://youtu.be/Q-YULsZLkb4[/embed]

Buty

Pakując się na wyprawę Islandia Interior, nie zapomnij o odpowiednich, SPRAWDZONYCH i rozchodzonych butach. Nie testuj nowych butów ani nie bierz nowej, nierozchodzonej pary, gdyż może się to skończyć otarciami i odciskami, a takich wspomnień raczej nie chcesz mieć z Islandii. Co więc zabrać, jeśli chodzi o obuwie? Z racji tego, że w trakcie wyjazdu chodzimy sporo, a trekkingi odbywają się po różnych nawierzchniach (w planach mamy nie tylko góry, ale także na przykład lodowiec), powinny być one wodoodporne i mieć odpowiednio grubą, antypoślizgową podeszwę. Bezpieczniej jest także wybierać modele sięgające za kostkę, które w razie upadku, mogą uchronić Cię przed urazem. Prócz butów trekkingowych, zabierz ze sobą również lżejsze obuwie do samochodu (szczególnie jeśli chcesz prowadzić) i do chodzenia po kempingu.
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Akcesoria

Wśród innych rzeczy, o których warto pamiętać, pakując plecak na wyprawę do Islandii z Solistami, są: - latarka czołówka z dodatkowym kompletem baterii, - zestaw naczyń osobistych: menażka, sztućce kempingowe, kubek metalowy i butelka wielokrotnego użytku, - kosmetyki, w tym w szczególności krem z filtrem UV i krem chroniący przed wiatrem, - okulary przeciwsłoneczne – to must have nie tylko tego, co zabrać na Islandię latem, - miniapteczka ze środkami opatrunkowymi, plastrami na odciski, środkami przeciwbólowymi, czy zażywanymi lekarstwami, - powerbanki, ładowarki i kable USB, - ewentualnie aparat, dodatkowe karty pamięci, - pozytywne nastawienie. Jeśli lubisz wyzwania i nie boisz się zmęczyć, a Islandia zawsze znajdowała się na Twojej liście krajów do odwiedzenia, już teraz zapisz się na jedną z wypraw Islandia Interior , które planujemy w 2024roku! Nie chcesz czekać? Zobacz, jak wygląda nasz pomysł na Islandię zimą i dołącz do Islandia Winter! Możemy zagwarantować, że i tu nie będzie nudy.

Jak się spakować na Islandię?

Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak się spakować na Islandię, najpierw przeanalizuj plan podróży i pomyśl, co może być Ci potrzebne. Weź także pod uwagę, co szykuje pogoda – bo ta, choć potrafi być kapryśna, stanowi mocną wskazówkę dla tego, co zabrać na Islandię. Ubrania i akcesoria zmieścisz w bagażu. Natomiast gdzieś pod ręką miej dokumenty, gotówkę i wartościowe przedmioty. Jeśli zażywasz leki na receptę lub inne, koniecznie zadbaj również o ich zapas. Pamiętaj przy tym, że swoje obwarowania względem ich przewożenia mogą mieć i linie lotnicze, i sama Islandia. Co zabrać i o czym jeszcze pamiętać podczas pakowania? - Różnica temperatur pomiędzy Polską a Islandią może okazać się dość spora, dlatego kurtkę/dodatkowy polar miej gdzieś na górze bagażu, by łatwo po nią sięgnąć w razie potrzeby. - Nie zapomnij naładować powerbanka – takie rzeczy lubią się przydać w najmniej oczekiwanych momentach. - Islandia nie jest w pełni objęta unią celną, a przepisy dotyczące wwożenia jedzenia i dóbr są tutaj inne niż w państwach Unii Europejskiej. Limitom podlegają nawet telefony komórkowe, więc warto wszystko sprawdzić przed samym wyjazdem.
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Czego nie brać na Islandię?

Skoro już wiemy, co zabrać na Islandię, pora przejść do listy rzeczy, które są tam całkowicie zbędne: - parasol – chociaż na wyspie pada sporo, parasol nie jest tym, co faktycznie ochroni przed deszczem. Z uwagi na częste podmuchy wiatru, które towarzyszom opadom, lepsza będzie kurtka. Na Islandię sprawdzi się taka z dużym kapturem, wykonana z tkaniny hydrofobowej, chroniąca dodatkowo przed wiatrem. - lekkie obuwie – planując, co zabrać na Islandię, lepiej jest postawić na buty trekkingowe lub sportowe niż klapki, tenisówki, czy sandały. Nawet latem pogoda na wyspie raczej nie zachęca do chodzenia z odsłoniętymi stopami, już nie mówiąc o wędrowaniu po górach, czy odwiedzaniu innych atrakcji przyrodniczych. Jakie buty na Islandię jeszcze się nie nadają? Lepiej zrezygnować ze szpilek, wysokich kozaków i innych im podobnych. - gruba puchowa kurtka lub wełniany płaszcz – jeśli zastanawiasz się, co zabrać na Islandię zimą, zdecydowanie nie jest to gruba puchowa kurtka. Na wyspie nawet w najzimniejsze noce temperatury nie sięgają dużo poniżej -10 °C, przez co lepiej postawić na „standardową” odzież wierzchnią i dodatkową warstwę pod spód niż zestaw, w którym łatwo się przegrzać. Co więcej, taka puchowa kurtka, podobnie jak wełniany płaszcz, może być o wiele trudniejsza do wysuszenia, a chyba nie ma co ryzykować uziemieniem się w domku lub namiocie. Materiał powstał we współpracy z firmą Decathlon
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

FAQ – najczęstsze pytania o ekwipunek na Islandię

Czy jedne buty na Islandię wystarczą?

Buty na Islandię muszą być wygodne i sprawdzone. Jeśli masz pewność co do swoich, możesz zabrać tylko jedną parę do chodzenia na co dzień. Z całą pewnością przydadzą się jeszcze jakieś klapki pod prysznic, z których będzie można skorzystać także np. na basenach termalnych.

Jaka kurtka na Islandię?

To, jaka kurtka na Islandię będzie najlepsza, zależy między innymi od pory roku oraz atrakcji, które planuje się odwiedzić, przy czym zawsze lepiej jest postawić na cieńszą odzież wierzchnią i dodatkową warstwę pod spód. Co więcej, nawet kurtka zimowa na Islandię nie powinna być zbyt gruba – wystarczy tylko, by dobrze izolowała od wody i wiatru, grzała, ale nie przegrzewała i szybko wysychała.
Zdjęcie z programu wyjazdu
Zdjęcie z programu wyjazdu

Jaki plecak na Islandię?

Jedną kwestią jest to, co spakować na Islandię, inną znów, do czego spakować. Planując bagaż nadawany, nie ma co przesadzać z wielkością plecaka, zwłaszcza jeśli ma on towarzyszyć nam również podczas pieszych wędrówek i zwiedzania. Jaki plecak na Islandię sprawdzi się najlepiej? Warto zadbać przede wszystkim o to, by był odpowiedniej jakości i wykonany z wodoodpornych materiałów. Powinien pomieścić także niezbędny prowiant (jedzenie, picie, apteczkę) oraz dodatkową odzież.