img bottom

Imprezy sylwestrowe świata

Choć tradycje sylwestrowe nie wszędzie są takie same, to niemal w każdym zakątku świata nowy rok wita się radośnie i z wiarą, że kolejny będzie lepszy. Ogólnemu gwarowi, pokazom fajerwerków, czy toastom z szampana często towarzyszą jednak również lokalne zwyczaje, które mają zapewnić pomyślność w nadchodzących miesiącach i przynieść szczęście. Oto lista najciekawszych z nich – niektóre są naprawdę interesujące.

Sylwester na świecie

Ten ostatni dzień roku budzi na całym świecie raczej przyjemne skojarzenia, niezależnie od tego, czy celebrowany jest na południowej, czy północnej półkuli. Tłoczne imprezy pod gołym niebem, pokazy fajerwerków, czy zamknięte spotkania w niedużym gronie są doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozpoczęcia nowego roku w miłym nastroju. Mniejsze lub większe wydarzenia publiczne organizowane były – i miejmy nadzieję, że znów będą – w wielu miastach na całym świecie. Przyciągały one nie tylko miejscową ludność, ale również turystów, którzy byli gotowi przebyć wiele tysięcy kilometrów, by móc wziąć w nich udział. Alternatywą dla imprez sylwestrowych za granicą bywał natomiast Sylwester w hotelu. Wiele kurortów posiada w swojej ofercie ciekawe propozycje na spędzenie ostatniej nocy starego roku, co pozwala połączyć dobrą zabawę z dłuższym odpoczynkiem w pięknym miejscu.

Największe imprezy sylwestrowe na świecie

Wiele osób nie wyobraża sobie spędzenia Sylwestra w inny sposób niż pośród wielu setek, jeśli nie tysięcy, ludzi zgromadzonych w jednym miejscu. Wydarzenia plenerowe przed pandemią cieszyły się ogromnym powodzeniem, nie tylko w naszym kraju, przyciągając przede wszystkim szczególną atmosferą.

Jednym z największych i najbardziej znanych jest impreza sylwestrowa w Nowym Jorku. Już od przeszło 100 lat ludzie zbierają się na Times Square, by się wspólnie bawić, a o północy podziwiać jak z wieżowca Times Square One opuszczana jest gigantyczna kula, która spada dokładnie wtedy, gdy wybija północ. Zwyczaj ten nazywany jest Ball Drop i wywodzi się ze starych portowych tradycji. Konstrukcje wykorzystujące podobny mechanizm stawiano w portach, by pomagały załogom statków w regulowaniu chronometrów. Pięć minut przed wybiciem dwunastej kulę wciągano na maszt i upuszczano dokładnie o pełnej godzinie, co było sygnałem dla marynarzy, że wybiło południe. Wariacją na temat tego obyczaju jest zrzucanie wielkiej brzoskwini w Atlancie – jak więc widać każda duża impreza sylwestrowa w USA ma w sobie element, który zaskakuje.

Bardzo interesującym przeżyciem może być również Sylwester w Meksyku, gdzie tradycje europejskie mieszają się z tymi wywodzącymi się z kultury rdzennych Indian. Najpopularniejszą formą świętowania są dyskoteki organizowane zarówno w klubach, jak i na publicznych placach. W mieście Meksyk odbywają się one na placu Zócalo, który jest głównym placem miejskim. Obchodom, jakże barwnym i hucznym, towarzyszy szereg magicznych czynności, które mają przynieść szczęście, zdrowie i miłość. Jedną z nich jest zjedzenie 12 winogron, po jednym z każdym uderzeniem zegara i pomyślenie przy tym życzeń. Zwyczaj ten nie jest zarezerwowany jednak tylko dla Meksykanów – jako pierwsi pomyślność w taki sposób zaczęli sobie zapewniać Hiszpanie.

Ciekawymi tradycjami sylwestrowymi mogą poszczycić się również europejskie kraje, gdzie łączy się często świętowanie w wąskim gronie z późniejszym uczestnictwem w dużych imprezach masowych. Ważną częścią powitania Nowego Roku w niemal całej Europie są fajerwerki. I chociaż pokazy z ich udziałem można zobaczyć wszędzie, to jednak prym wiedzie tutaj Islandia. Co roku Islandczycy wydają na sztuczne ognie ogromne sumy pieniędzy, mając przy tym okazję wesprzeć ekipy ratunkowo-poszukiwawcze, które otrzymują część zysków ze sprzedaży produktów niektórych firm. Wielkie strzelanie zaczyna się już kilka dni przed Nowym Rokiem i trwa aż do 6 stycznia. Jednak jego kumulacja następuje w Sylwestra. W Islandii organizowane są wówczas liczne imprezy masowe połączone z długimi i bardzo efektownymi pokazami fajerwerków. Te spektakularne wydarzenia można podziwiać z różnych miejsc, wybierając mniej lub bardziej zatłoczone miejscówki.

Sylwester za granicą

Jeśli chcesz spędzić Sylwestra i Nowy Rok za granicą, a nie przepadasz za dużymi imprezami masowymi, również możesz spędzić czas w interesujący sposób, bawiąc w gronie najbliższych. W okresie świąteczno-noworocznym organizowanych jest wiele wyjazdów połączonych z imprezą sylwestrową. W tym roku, po pandemicznej przerwie, również Soliści przygotowali na tę okazję coś wyjątkowego. Organizowany przez nich Sylwester w Maroku oraz Sylwester w Jordanii to okazja, by przeżyć coś naprawdę niezwykłego. Zarówno jedna, jak i druga impreza odbywają się w niezwykłym otoczeniu pustyni, praktycznie pośrodku niczego. Dobra muzyka, jedzenie oraz doborowe towarzystwo mogą zagwarantować, że ten Sylwester będzie zupełnie inny niż poprzednie i na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Zobacz: aktualne wyjazdy sylwestrowe