img bottom

Canyoneering na Filipinach – aktywna turystyka

Jeśli uważasz, że leżenie plackiem na plaży wcale nie oznacza udanych wakacji, a w podróżowaniu najbardziej lubisz to pokonywanie własnych ograniczeń i regularne zastrzyki adrenaliny, to koniecznie wybierz się na Filipiny. Ten wyspiarski kraj to prawdziwy raj dla miłośników aktywnej turystyki. Można tam spróbować naprawdę wielu aktywności, w tym również canyoneeringu, który śmiało można zaliczyć do sportów ekstremalnych. Brzmi interesująco? Czytaj dalej!

Aktywna turystyka – Filipiny w najlepszym wydaniu

Archipelag Filipiński budzi na ogół jednoznaczne skojarzenia, przywodząc na myśl piękne krajobrazy, białe dziewicze plaże oraz turkusowe zatoki i laguny, gdzie można spędzać na leniwym odpoczynku całe dnie. Jednak to nie wszystko, co ten zakątek świata ma do zaoferowania, przyciągając również miłośników aktywnej turystyki. Filipiny to bowiem idealne miejsce do uprawiania pieszej turystyki, czy sportów wodnych takich jaksnorkelingu, pływania, kajakarstwa. Sporą atrakcją jest również island hopping pozwalający na poznanie wielu ciekawych miejsc w relatywnie krótkim czasie oraz canyoneering, który umożliwia zobaczenie z bliska, jak wyglądają kaniony na Filipinach.

Co to jest canyoneering?

Canyoneering to rodzaj aktywności na świeżym powietrzu polegający na przemierzeniu kanionu. Chociaż sport ten najczęściej traktuje się jako odmianę wspinaczki górskiej, podczas przepraw często używa się również wielu innych technik ułatwiających pokonanie przeszkód, w tym między innymi wspinania, skakania, czy zjeżdżania.

 

Kaniony na Filipinach, ze swoimi meandrami i wodospadami, są idealnym miejscem do uprawiania canyoneeringu. Jeśli zdecydujesz się na udział w tego rodzaju aktywności, lepiej zdawaj sobie sprawę z tego, co Cię czeka. Nastaw się więc na:

 

  • trekking wśród pięknej dzikiej przyrody,
  • przeciskanie się przez skalne szczeliny,
  • skakanie z wysokości kilku, a nawet kilkunastu metrów do wody,
  • zjeżdżanie naturalnymi skalnymi zjeżdżalniami wyżłobionymi przez wodę,
  • pływanie w czystej wodzie o niespotykanych barwach turkusu i szmaragdu,
  • balansowanie na wąskich kładkach.

Canyoneering na Filipinach – o tym pamiętaj!

Chociaż canyoneering wydaje się dość ekstremalnym rodzajem aktywności, może spróbować go praktycznie każdy, przy czym jest jeden warunek (nie licząc ewentualnych przeciwwskazań medycznych) – należy być gotowym na podjęcie wyzwania, bo stanięcie twarzą w twarz ze swoimi lękami, chociaż oczyszczające, może okazać się dość trudne. Warto jednak pamiętać, że cała przeprawa odbywa się pod okiem instruktorów, którzy dbają o bezpieczeństwo uczestników i pomagają w pokonywaniu przeszkód. Do tego każda osoba ma kask i kamizelkę asekuracyjną chroniącą przed poważniejszymi urazami.

 

Oprócz odpowiedniego nastawienia, do uprawiania tego rodzaju aktywnej turystyki na Filipinach, należy się również dobrze przygotować. Przede wszystkim wybierz odpowiednie buty i strój – canyoneering łączy w sobie wiele różnych technik, przeplatając odcinki pokonywane w wodzie z marszem i wspinaniem się, dlatego też najlepiej jest wybrać taką odzież, która w miarę szybko wyschnie. Ważne są również buty. Te powinny być antypoślizgowe, co umożliwi zabezpieczenie stóp przed ewentualnymi urazami, skręceniami, czy otarciami.

 

Zabierz ze sobą tylko podstawowe rzeczy i zapakuj je w wodoodporne worki, które zabezpieczą je przed kontaktem z wodą. W przypadku canyoneeringu wędrowanie z ciężkim plecakiem to tylko problem, bo taki bagaż ogranicza możliwości motoryczne i znacznie utrudni przeciskanie się przez skalne szczeliny.

Filipiny z Solistami

Jeśli marzy Ci się canyoneering, Filipiny albo chcesz po prostu spędzić urlop w niebanalny, ale aktywny sposób, już teraz dołącz do naszej solistowej wyprawy pełnej mocnych wrażeń. Zaplanowana przez nas wyprawa na Filipiny to propozycja dla tych, którzy nie lubią siedzieć w miejscu i chcą przyjrzeć się z bliska lokalnej kulturze. Zanurz się z nami w tym cudownym świecie! A jeśli czujesz, że Filipiny nie są dla Ciebie, zobacz także inne wyprawy do Azji, które przygotowaliśmy na ten rok!