img bottom

Brazylia – zatańcz w rytmie samby

Karnawału w Rio de Janeiro nikomu nie trzeba przedstawiać, w końcu to jedna z największych imprez świata i zdecydowanie największy karnawał na świecie, zajmujący słuszną pozycję w Księdze Rekordów Guinnessa. To gigantyczna impreza, której charakterystyczną cechą są uliczne tańce i zabawy, mocno nasycone kolory atakujące zmysły, bajeczne stroje i roztańczeni ludzie. A wszystko to w rytmie samby oraz innych latynoamerykańskich brzmień. Na TEN karnawał każdego roku zjeżdżają się ludzie z całego świata, by podziwiać ten niezwykły spektakl. Jak wygląda karnawał w Brazylii i czy warto poświęcić swój urlop, by się tam znaleźć?

Kiedy jest karnawał w Rio?

Zastanawiasz się, jak zaplanować czas na wyjazd do Brazylii? Zrób to już teraz. Główne obchody, czyli te, które najbardziej nas interesują odbywają się 21-26 lutego 2020. Jednak karnawał to nie tylko te kilka dni – bale, parady i towarzyszące imprezy trwają przez kilkadziesiąt dni, a w ich trakcie odbywa się ponad 500 imprez ulicznych, bloków karnawałowych, które maszerują ulicami brazylijskich miast.

 

W trakcie karnawałowych obchodów na ulicach Rio bawi się ponad 2 miliony osób, z czego około 1,5 miliona turystów. Jedną z najciekawszych atrakcji karnawału są występy szkół samby na sambodromie. To tam tancerki prezentują swoje umiejętności, a jury wyłania zwycięzców. Trybuny mieszczą ponad 70 tysięcy osób, ale jak łatwo się domyślić o jakiekolwiek miejsce jest niezwykle trudno. Ciekawostką jest to, że większość Brazylijczyków nigdy nie była w sambodromie, od wewnątrz znają to miejsce tylko z relacji telewizyjnych. Nic dziwnego, bilety kosztują równowartość nawet kilku tysięcy złotych, ale na szczęście miejsce to można zwiedzać również poza karnawałem.

Karnawał w Rio ciekawostki

O tym, jak wygląda karnawał w Brazylii krąży wiele opinii, prawdziwych i nie. Faktem jest, że karnawał w Rio to impreza olbrzymia, a przygotowania do niej trwają cały rok. Niektórzy żyją z tego, że szykują się do kolejnej edycji, na przykład szkoły samby, dla których jest to najlepsza okazja do pokazania się i reklamy, a także wygrania pokaźnych kwot finansujących ich działalność. Dla tych kilku najważniejszych dni kręci się cały biznes.

 

Sam karnawał to istne szaleństwo. Zabawy w dzień i w nocy, pokazy, festiwal kolorów, adrenalina, zewsząd dobiegające rytmy samby. To również setki pijanych ludzi na ulicach, zakorkowane miasta i hałas, jednak przy tak ogromnej imprezie jest to nie do uniknięcia. Rio podczas karnawału jest zatłoczone, ale jest bezpieczne.

 

W mediach karnawał często przedstawiany jest w złym świetle, podczas gdy w rzeczywistości nad przebiegiem czuwają zastępy służb porządkowych i ratunkowych, a orgie czy nagie tancerki są jedynie mitami – w Brazylii zabronione jest nawet opalanie się topless. Trzeba natomiast uważać na złodziei upatrujących szansy w tłumie i chaosie.

Właściwie po co organizuje się karnawał?

Abstrahując od historii i tradycji, zabawa jest pewnego rodzaju wentylem bezpieczeństwa w niezwykle zróżnicowanej społecznie Brazylii. W państwie tym mieszka dużo biedoty, tuż obok osób bardzo majętnych i nie ma nic dziwnego w tym, że rosną napięcia i konflikty. To właśnie karnawał jest okresem, w którym te napięcia można rozładować. W te kilka dni to biedne osoby mają pierwszeństwo, błyszczą w świetle reflektorów i są ubrane „na bogato”, podczas gdy osoby majętne (również turyści) muszą zapłacić za oglądanie pokazów i zazwyczaj znajdują się w tylnych szeregach pochodów, a więc role społeczne zostają odwrócone.

Karnawał w rytmie samby – i nie tylko!

Samba jako gatunek muzyczny oficjalnie powstał właśnie w Rio, a jako taniec prawdopodobnie wywodzi się z tańca „w kółko” afrykańskich ludów Bantu. Obecnie samba jest tańczona na turniejach na całym świecie, ale to w Brazylii i w samym Rio de Janeiro jest najwięcej szkół samby (w samym Rio znajduje się ich ok. 4000). Jednak karnawał to również inne, charakterystyczne latynoamerykańskie rytmy Frevo, Bossa Nova, Funk Favela, Maracatu, Batucada.

Samba, karnawał i będzie zabawa!

Dosłownie każdy może wziąć udział w zabawie, dać się ponieść latynoskim rytmom, zatańczyć, pośpiewać i przekonać się, jak to jest wziąć udział w największym karnawale świata. Zdjęcia z karnawału w Brazylii nie oddadzą nawet jednej setnej tego szaleństwa, które się tam wyprawia. Za to zdjęcia z Rio z karnawału, które Ty wykonasz pozostaną z Tobą na zawsze jako pamiątka najlepszej biby w Twoim życiu!

 

Jak co roku, również Soliści biorą udział w karnawale, niektórzy z nas nawet potrafią zatańczyć sambę. A ty potrafisz? Nawet jeżeli nie, nie szkodzi, w końcu chodzi o to, żeby popatrzeć na mistrzów i mistrzynie samby, zawiesić oko na niesamowitych strojach oraz ozdobach, i po prostu dobrze się bawić. Spędź z Solistami karnawał w Rio de Janeiro. Sam karnawał jest punktem kulminacyjnym, bo cały wyjazd skupia się nie tylko na Rio de Janeiro, ale też na aktywnym zwiedzaniu Manaus, Recife oraz amazońskich Lasów Deszczowych. Tyle dobra podczas jednego wyjazdu!