Pytanie o to, czy w Gruzji jest bezpiecznie, pojawia się dość często, szczególnie w kontekście konfliktów z Abchazją i Osetią Południową, których suwerenności do dziś nie uznają ani Gruzini, ani władze innych krajów europejskich (wyłączając Rosję). W związku z tym wjazd do kraju z tych separatystycznych terytoriów jest uznawany za nielegalny i podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności. Jednocześnie na terenie Abchazji i Osetii Południowej nie działa polski konsulat, dlatego przebywający tam Polacy nie mogą liczyć na rządową pomoc.
Chociaż Gruzja bezpieczeństwo swoich gości traktuje priorytetowo, a Gruzini są dość przyjaźnie nastawieni do turystów, warto pamiętać, że tam, tak jak w każdym innym kraju, można paść ofiarą przestępstwa lub wypadku. Przestępczość pospolita jest wciąż na dość niskim poziomie, a turystom raczej nic nie grozi.
W Gruzji karze podlega przemyt, a także posiadanie narkotyków lub środków psychotropowych w najmniejszej nawet ilości i handel nimi, co oczywiście ma wpływ na bezpieczeństwo turystów i mieszkańców.
Co jeszcze warto wiedzieć o Gruzji w kontekście turystyki i bezpieczeństwa? Gruzinów trudno zaliczyć do ostrożnych i spokojnych kierowców. Nie tylko jeżdżą w sposób brawurowy i nie zwracają uwagi na innych uczestników ruchu, ale także często łamią przepisy. Dlatego też zarówno kierując pojazdem, jak i idąc pieszo, zawsze zachowuj szczególną ostrożność. Na wyprawie z Solistami o kwestie transportowe dbają sprawdzeni partnerzy, którzy są doświadczonymi kierowcami i zapewniają komfortowy i bezpieczny transport w ramach programu. Zapewniamy więc sprawną i bezpieczną podróż po całej trasie.