img bottom

Bezpieczeństwo w Gruzji. Co warto wiedzieć?

Gruzja. Z całą pewnością nie ma drugiego takiego kraju na świecie! Niemal w całości położony na terenie górskim zachwyca nie tylko przepięknymi widokami, doskonałym winem, ale również niespotykaną gościnnością, która sprawia, że każdy obcokrajowiec czuje się tam miłym gościem. Czy jednak taka otwarta postawa Gruzinów sprawia, że na turystów nie czyhają tam żadne zagrożenia? Czy bezpiecznie jest pojechać do Gruzji w 2022 roku?

Czy w Gruzji jest bezpiecznie?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych uważa Gruzję za kraj bezpieczny. Opinię taką potwierdzają również podróżnicy, którzy chętnie wybierają ją jako swoją urlopową destynację. Tutaj jednak tak jak w każdym innym zagranicznym państwie należy pamiętać o zachowaniu podstawowej ostrożności i nienarażaniu się na niepotrzebne niebezpieczeństwa.

Gruzja a bezpieczeństwo

Pytanie o to, czy w Gruzji jest bezpiecznie, pojawia się dość często, szczególnie w kontekście konfliktów z Abchazją i Osetią Południową, których suwerenności do dziś nie uznają ani Gruzini, ani władze innych krajów europejskich (wyłączając Rosję). W związku z tym wjazd do kraju z tych separatystycznych terytoriów jest uznawany za nielegalny i podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności. Jednocześnie na terenie Abchazji i Osetii Południowej nie działa polski konsulat, dlatego przebywający tam Polacy nie mogą liczyć na rządową pomoc.

 

Chociaż Gruzja bezpieczeństwo swoich gości traktuje priorytetowo, a Gruzini są dość przyjaźnie nastawieni do turystów, warto pamiętać, że tam, tak jak w każdym innym kraju, można paść ofiarą przestępstwa lub wypadku. Przestępczość pospolita jest wciąż na dość niskim poziomie, a turystom raczej nic nie grozi.

 

W Gruzji karze podlega przemyt, a także posiadanie narkotyków lub środków psychotropowych w najmniejszej nawet ilości i handel nimi, co oczywiście ma wpływ na bezpieczeństwo turystów i mieszkańców.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o Gruzji w kontekście turystyki i bezpieczeństwa? Gruzinów trudno zaliczyć do ostrożnych i spokojnych kierowców. Nie tylko jeżdżą w sposób brawurowy i nie zwracają uwagi na innych uczestników ruchu, ale także często łamią przepisy. Dlatego też zarówno kierując pojazdem, jak i idąc pieszo, zawsze zachowuj szczególną ostrożność. Na wyprawie z Solistami o kwestie transportowe dbają sprawdzeni partnerzy, którzy są doświadczonymi kierowcami i zapewniają komfortowy i bezpieczny transport w ramach programu. Zapewniamy więc sprawną i bezpieczną podróż po całej trasie.

Bezpieczeństwo w górach

Z uwagi na ukształtowanie terenu Gruzji, wiele osób wybiera się tam przede wszystkim po to, by wędrować po górach i zdobywać kolejne wielotysięczniki. Jednak planując takie wyprawy, warto pamiętać, o zasadach bezpieczeństwa. Wybierając się z Solistami, nasi liderzy trzymają pieczę nad kwestiami bezpieczeństwa. Warto mieć jednak na uwadze to, że w Gruzji nie działa tam żadna organizacja, która pod względem założeń przypominałaby polski GOPR, a za akcje ratunkowe odpowiadają lokalne oddziały Agencji Zarządzania Kryzysowego. Trzeba też pamiętać, że podobnie jak na całym świecie, w niektórych rejonach górskich nie ma zasięgu i nie działa sygnał GPS, przez co wezwanie pomocy w razie konieczności może być bardzo utrudnione. Dlatego też nigdy nie wybieraj się w góry, nie powiadomiwszy wcześniej kogoś o tym fakcie. Jest to uniwersalna rada dotycząca wszystkich rejonów górskich.

 

Planując podróż w góry Gruzji, o bezpieczeństwo swoje oraz współtowarzyszy warto zadbać już od samego początku, przede wszystkim poprzez:

  • wybór trasy dostosowanej do swojego stopnia zaawansowania,
  • zadbanie o odpowiednie ubranie i obuwie,
  • pamiętanie o wyposażeniu, które ułatwi wspinaczkę lub pokonywanie tras,
  • zaopatrzenie się w wystarczającą ilość wody do picia.

Czy ubezpieczenie jest w Gruzji obowiązkowe?

Wybierając na wakacje w Gruzji, z uwagi na bezpieczeństwo, warto zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Choć nie jest ono obowiązkowe i nie stanowi warunku wjazdu, może okazać się bardzo przydatne, gdy zajdzie konieczność skorzystania z miejscowej służby zdrowia.

 

Planując wyjście w góry, dobrym pomysłem będzie zadbanie również o dodatkowe ubezpieczenie, najlepiej takie, które w razie potrzeby pokryje koszty akcji ratunkowej, także z wykorzystaniem helikoptera. Jako że w Gruzji nie działa specjalistyczne ratownictwo górskie, wszystkie misje tego typu poszkodowani muszą opłacać z własnej kieszeni. Na wyjazdach z Solistami masz wykupione takie ubezpieczenie, które w razie wypadku pokryje koszty akcji ratunkowej.

Bezpieczeństwo w Gruzji w 2022 roku i wojna na Ukrainie

Rok 2022 różni się nieco dla turystyki w Gruzji od pozostałych dwóch lat. Przede wszystkim wjazd do kraju mają zarówno osoby zaszczepione, jak i niezaszczepione na Covid-19. Jednocześnie nie ma potrzeby przedstawiania negatywnych wyników tekstów, ani poddawania się kwarantannie po przyjeździe.

 

A jaki wpływ ma sytuacja polityczna w Europie na podróżowanie do Gruzji? Wojna na Ukrainie nie zmienia warunków wjazdu do tego kraju i nie sprawiła, że Gruzja mogłaby być aktualnie zagrożona. To dobra informacja dla podróżników.

Gruzja z Solistami

Gruzja jest kierunkiem, który zawsze Cię przyciągał? A może chcesz pojechać w przepiękne miejsce wyróżniające się nietuzinkową kulturą? Wyprawa do Gruzji w solistowym wydaniu to coś dla Ciebie! Nie tylko pozwoli Ci ona odkryć to, co w tym kraju najwspanialsze i poczuć gościnność jego mieszkańców, ale również przeżyć niesamowitą przygodę w zapierających dech okolicznościach przyrody.

 

Nasi liderzy potwierdzają: w Gruzji jest bezpiecznie, co potwierdzają ich słowa. Na przykład Paweł Czarnecki, nasz lider pisze o Gruzji tak:

 

Gruzja ma bardzo wiele do zaoferowania. Jest to niewielki kraj, który dzięki swojemu położeniu i zróżnicowanemu ukształtowaniu terenu jest niezwykle różnorodny pod względem krajobrazowym oraz klimatycznym. Dużo osób zastanawia się obecnie nad bezpieczeństwem w Gruzji oraz jej relacją z Rosją, podróżując po całym kraju, nie odczuliśmy żadnego zagrożenia, ani obaw wśród ludności. Napotkaliśmy sporo osób, które emigrowały tu z Rosji i Białorusi ze względu na odmienne podejście do polityki prowadzonej przez własne kraje, właśnie dlatego, że Gruzja jest bezpiecznym krajem. Co więcej, również pod względem pandemii obecnie wszystko działa normalnie, a kraj zniósł wszelkie obostrzenia. Dzięki temu nasz plan wyprawy może być swobodnie i w pełni realizowany, a jako Polacy jesteśmy wszędzie bardzo mile widziani. Jedyna różnica jest taka, że przez nie potrzebne obawy w Gruzji jest obecnie dużo mniej turystów, przez co w większości miejsc byliśmy praktycznie sami, co niestety wpływa negatywnie na sytuację ekonomiczną części społeczeństwa. Dlatego też zachęcam wszystkich do wyjazdu i odkrywania tego pięknego kraju, nie pożałujecie!”

 

Dołącz do nas już teraz i nie czekaj, aż wszystkie miejsca tej wyprawy zostaną zarezerwowane!