img bottom

Bajkowa Gruzja

Gruzja to kraj nietuzinkowy, gdzie gościnność wznosi się na wyżyny, a wyżyny (i góry!) aż zapierają dech – i to nie ze względu na swoją wysokość, czy stopień trudności pieszej wędrówki. Każdy, kto spędził tam chociaż chwilę, pragnie wrócić, by oczy nasycić nieprzeciętnym krajobrazem, a żołądek świetnym jedzeniem i trunkami, które nigdzie indziej nie smakują tak samo. Poniekąd także z tego względu, wracamy tam również my z naszymi solistycznymi wyprawami.

Gruzja – supra i gościnność, której nie spotkasz nigdzie indziej

Tym, co wyróżnia Gruzję, jest supra. Ma ona związek z naczelną cechą Gruzinów – z ogromną, ogromną gościnnością. Ten rodzaj uczty, gdzie stoły aż uginają się od jedzenia, a biesiadnicy co chwila wznoszą toasty (pierwszy jest zawsze za Boga!) jest tak ważny w narodowej tradycji, że w 2017 roku został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

 

Zwyczaj biesiadowania odgrywa ważną rolę w kulturze Gruzji. Suprze przewodzi tamada, swoisty mistrz ceremonii, który sprawuje pieczę nad przebiegiem uczty, wygłasza toasty trwające niekiedy i 20 minut, a także dba o rozrywkowy aspekt tego wydarzenia, czyniąc go jedynym w swoim rodzaju.

 

Gruzińska gościnność jest dobrze znana obcokrajowcom. O tym, jak bardzo, możesz dowiedzieć się tutaj. Szczerość, otwartość i przede wszystkim wiara w innych czyniła ich podejście do życia czymś wyjątkowym i wartym bliższego poznania. Jednak pomimo tego, że czas i postęp zrobił swoje, a spora część tego dziedzictwa uległa komercjalizacji, to w wielu rejonach wciąż można doświadczyć bezinteresownej gościnności Gruzinów.

Gruzja – kuchnia i tradycje

Ciąg skojarzeń jest prosty: gościnność = biesiady = dobre jedzenie. Dania narodowe to coś, bez czego nie ma dzisiejszej Gruzji. Kuchnia ta wyróżnia się swoistą prostotą, jednak mimo tego jest niezwykle smaczna. Najbardziej rozpoznawalnym daniem jest chyba chaczapuri – pewien rodzaj nadziewanego placka. Chaczapuri Adżarskie ma natomiast charakterystyczny kształt łódki i jest wypełnione smacznym farszem. Kolejnym daniem narodowym są pierożki chinkali. W smacznej sakiewce skrywa się wkładka wykonana najczęściej z mięsa. Prócz tego występuje wiele innych dań mięsnych i dań z fasolą. Na deser i jako przegryzkę polecają się znowu churchele, czyli orzechy nawleczone na nitkę i oblane gęstym syropem – karmelem lub zagęszczonym sokiem z winogron.

 

Jednak Gruzja, jej kuchnia i tradycje to nie tylko jedzenie. Gruzińskie wino, tak jak ich inny napój narodowy – czacza, nie mają sobie równych. Alkohol w Gruzji pity jest często i przy różnych okazjach. Pod pewnymi względami Gruzini i Polacy są więc bardziej podobni, niż można sądzić.

Trekking w Gruzji

Gruzja to nie tylko kuchnia, historia i tradycje – to również świetne tereny do uprawiania trekkingu, o czym przeczytasz również tutaj. Kaukaz, który ciągnie się przez ponad 1500 kilometrów i ma szerokość od 110 do 180 km, sprzyja pieszym wędrówkom. Dużą zaletą tych gór jest to, że są bardzo zróżnicowane i każdy znajdzie tam trasę na swoje możliwości. Dostępne są zarówno łagodniejsze podejścia, z którymi poradzą sobie początkujący i średniozaawansowani, jak i wysokie szczyty do zdobywania z wprawną ekipą alpinistów.

 

Do najlepszych i najbardziej malowniczych części Kaukazu z pewnością zalicza się rejon Górnej Swanetii, który z licznymi cerkwiami i średniowiecznymi basztami prezentuje się wręcz mistycznie oraz wciąż niezbyt popularna Dolina Truso. Bardziej ambitni mogą wybrać się na Kazbek (5 054 m. n. p. m). Wielu uważa, że jest to najpiękniejszy i najbardziej majestatyczny szczyt całego Kaukazu.

 

W przypadku tego kraju wyprawy trekkingowe to nie tylko zdobywanie kolejnych szczytów, ale również odkrywanie rozmaitych zabytków, które często stoją samotnie pośród zielonych połaci. Dużym powodzeniem cieszy się zwłaszcza Gruzińska Droga Wojenna stanowiąca ewenement nie tylko w skali samej Gruzji. UNESCO także ją doceniło, umieszczając na liście światowego dziedzictwa niektóre z zabytków ulokowanych wzdłuż niej.

Wyprawa do Gruzji

Do tego, że Gruzję trzeba koniecznie zobaczyć, nie będziemy nikogo przekonywać, bo to się rozumie samo przez się. Jeśli dalej szukasz powodu, by ją pokochać, może znajdziesz je tutaj? Wyruszając do Gruzji wraz z nami, można odkryć mniej znane oblicze tego zdumiewającego kraju, które płynie gdzieś obok głównego nurtu. Stawiamy na lokal experience, naturalność i ogrom przeżyć – tak, by poczuć wszystkiego choć po trochę. Zapoznaj się z planem podróży i sam się zastanów: to coś dla Ciebie, prawda?