img bottom

Azory – zwiedzanie i atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć na Azorach?

Jak myślisz, co sprawia, że warto odwiedzić Azory? Czy są to atrakcje przyrodnicze? Zabytki? Nietuzinkowa przyroda? Ten niezwykły portugalski archipelag ma naprawdę mnóstwo do zaoferowania, a to, że wciąż nie został skomercjalizowany na rzecz odwiedzających go turystów, stanowi tylko dodatkowy atut. Poznaj z nami Azory. Odkryj, co warto zobaczyć, odwiedzając wyspy, i zakochaj się w nich co najmniej tak mocno, jak my!

Atrakcje turystyczne Azorów

Jeśli szukasz miejsca, gdzie wypoczniesz bez tłumów, blisko natury, spędzając czas, jak lubisz, to koniecznie odwiedź Azory. Zwiedzanie wysp należących do archipelagu jest, jak się szybko przekonasz, wspaniałą przygodą, a sprzyjają temu i specyficzny klimat, i ciekawe ukształtowanie terenu. Zwłaszcza ten pierwszy czynnik jest swoistym ewenementem na skalę europejską – Azory często się określa się mianem europejskich Hawajów i bez wątpienia jest to trafne porównanie, ponieważ warunki klimatyczne panujące w obydwu tych miejscach są dość podobne. Zresztą przekonaj się o tym, czytając artykuł: „Azory – europejskie Hawaje”.

Czym jednak pod względem atrakcji wyróżniają się Azory? Co zwiedzać? Co zobaczyć? Archipelag ten przyciąga uwagę przede wszystkim ze względu na wyjątkowe otoczenie. Dzięki żyznym glebom roślinność jest tam bardzo bujna. Co więcej, wciąż łatwo o miejsca, gdzie występuje w swojej pierwotnej, dzikiej i nieskalanej odsłonie. Dodając do tego wulkaniczny krajobraz, tworzy się mieszanka wręcz niezwykła.

Co istotne, jeśli chodzi o wyspy Azory, atrakcje nie ograniczają się tylko do walorów przyrodniczych. Swego czasu archipelag stanowił herbaciane serce Europy i słynął z produkcji wysokiej jakości herbaty. Odwiedzając wyspy, warto również zatrzymać się w kameralnych miasteczkach, w których wciąż snuje się duch czasów kolonialnych.

Co warto zobaczyć na Azorach?

W Europie nie ma innego miejsca, które kusiłoby tym, co mają Azory. Atrakcje przyrodnicze i zabytki dostępne do zwiedzania dają początek naprawdę długiej liście. Zobacz, jak przedstawiają się jej szczegóły.

Ponta Degada

Położone na wyspie São Miguel miasteczko Ponta Degada to coś, czego nie można pominąć, odwiedzając Azory. Atrakcje i historyczna zabudowa tego miejsca pozwolą Ci się przenieść w czasie o dobre dwa stulecia. Z całą pewnością zaskoczą Cię swoją architekturą, która choć jest odrobinę surowa, idealnie pasuje do tego krajobrazu. Na tym miasteczku jednak nie kończą się Azory. Co zwiedzać w dalszej kolejności?

Chá Gorreana

Jeśli chodzi o Azory, zwiedzanie wysp archipelagu koniecznie powinno uwzględniać wizytę w co najmniej jednej z dwóch czynnych plantacji herbaty. W Chá Gorreana wciąż królują tradycyjne metody upraw i produkcji, a sięgające aż po horyzont krzewy herbaciane zapierają dech w piersiach. Tak pierwszorzędne widoki sprawiają, że chce się, usiąść z filiżanką porządnej herbaty, i poczuć w pełni Azory. Atrakcje turystyczne wysp na tym się jednak nie kończą, więc nie rozsiadaj się na zbyt długo!

Jeziora w kraterach i wodospady

Szukając pomysłów na Azory – co zobaczyć, gdzie dotrzeć – warto skręcić z wydeptanych ścieżek i zanurzyć się w dzikim pięknie wysp. Salto do Cabrito to kaskadowy wodospad skryty w skalnej szczelinie. Znajduje się blisko szlaku, a jego otoczenie zachwyca naturalnym pięknem. Z kolei Sete Cidades, dwa różnokolorowe jeziora powstałe w kalderze wulkanu, których wody łączą się, ale nie mieszają, stanowią ewenement, i to nie tylko, jeśli chodzi o Azory. Atrakcje te najlepiej podziwiać w pełnym słońcu, kiedy barwy zbiorników są jeszcze wyraźniejsze.

Dotknąć chmur z Pico da Vara

Z czego jeszcze słyną wyspy Azory? Co warto zobaczyć? Jeśli lubisz spędzać czas aktywnie, czeka Cię wiele dobra. Zacznij od wyjścia na Pico da Vara, najwyższe wzniesienie na wyspie São Miguel. Trasa na szczyt odkryje przed Tobą nie tylko piękne widoki, ale da możliwości przyjrzenia się z bliska wielu dziko żyjącym gatunkom zwierząt. Inną znajdującą się na Azorach atrakcją turystyczną, która pozwoli się zdrowo zmęczyć, jest na przykład Lagoa do Fogo. W tym przypadku, w nagrodę za trud włożony w wędrówkę, można zejść do wnętrza krateru wulkanu.

Gorące źródła

Gorące źródła to jedna z chętniej odwiedzanych atrakcji, jeśli chodzi o Azory (czytaj też: Top gorące źródła na Azorach). Co zobaczyć w tym kontekście? Parque Terra Nostra to ogród botaniczny z basenem z wodą siarkową. Chętnie wybierają go lokalni mieszkańcy, i turyści, bo oprócz wypoczynku, można tam podziwiać również przepiękną roślinność. Z kolei Caldeira Velha stanowi jedno z najbardziej malowniczych miejsc, którym mogą się poszczycić Azory. Co zobaczyć w dalszej kolejności?

Czy warto odwiedzić Azory?

Biorąc pod uwagę to, czym na tle innych miejsc w Europie wyróżniają się Azory, co warto zobaczyć i czego doświadczyć, będąc tam, można dojść tylko do jednego wniosku w kwestii podróży do tego miejsca – zdecydowanie jest ono warte odwiedzenia. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, jak lubi spędzać czas i z kim chce dzielić swoją wyprawę.

Azory z Solistami

Odkryj razem z Solistami, jak piękne mogą być wyspy Azory! Atrakcje, które tam czekają, pozwolą Ci miło spędzić czas, a grono miłośników wypraw w solistowym stylu nie pozwoli Ci się nudzić. Wyprawa na Azory z Soliści Adventure Club to tydzień pełen wrażeń: eksplorujemy, smakujemy pysznej kuchni, doświadczamy wszystkich aspektów lokalności. Biorąc w niej udział, zobaczysz najwspanialsze miejsca, jakie w ogóle mają Azory. Wiemy, co warto zobaczyć podczas podróży, więc nic ciekawego Cię nie ominie! Już teraz znajdź dogodny dla siebie termin wyprawy i dołącz do nas!