img bottom

Zmiana polityki bagażowej w Ryanair

Niedawno pisaliśmy o zmianach w polityce bagażowej WizzAir, a tu kolejny przewoźnik wprowadza zmiany. Tym razem to Ryanair postanowił nieco zamącić w taryfach. Od 1 listopada 2018 będą obowiązywały nowe przepisy w Ryanair dotyczące bagażu podręcznego. Dowiedz się, ile teraz kosztuje bagaż w Ryanair, co możesz ze sobą zabrać i jakie korzyści oraz wady ma nowy system.

JAKIE ZMIANY PRZYGOTOWAŁ RYANAIR? BAGAŻ PODRĘCZNY Z PRZEPUSTKĄ PRIORYTETOWĄ

Przypomnijmy, że pierwotnie każdy pasażer mógł zabrać ze sobą na pokład darmowy duży bagaż podręczny oraz małą torebkę lub plecak. Sytuacja ta uległa zmianie w styczniu br., gdy Ryanair wprowadził pierwszą modyfikację regulaminu, polegającą na zwiększeniu wagi bagażu rejestrowanego z 15 kg do 20 kg oraz wprowadzeniu usługi Priority Boarding, czyli pierwszeństwa wejścia na pokład z dwiema sztukami bagażu podręcznego.

W listopadzie 2018 roku wejdzie w życie nowa, zaktualizowana polityka przewozu bagażu w Ryanair, mocniej stawiająca na korzyści z wykupienia Priority Boarding. Od tego momentu, jeżeli pasażer nie wykupi pierwszeństwa wejścia:

 • Nie będzie mógł wnieść na pokład dwóch sztuk bagażu podręcznego;
 • Bagaż podręczny będzie musiał pozostawić przy bramce i umieścić go w luku bagażowym;
 • Będzie zmuszony do oczekiwania na bagaż po wylądowaniu;
 • Nie będzie mógł skorzystać z przywileju priorytetowego wejścia na pokład.

Zmiany dotyczą wszystkich podróżnych na loty po 1 listopada 2018, nawet jeżeli bilety zostały kupione wcześniej. Pasażerowie bez przepustki priorytetowej będą musieli dopłacić za bagaż lub anulować rezerwację.

Jaki bagaż można zabrać do samolotu Ryanair?

Zgodnie z nowymi zasadami wszystkim pasażerom będzie przysługiwał wyłącznie jeden, mały bagaż podręczny. Ryanair nieco powiększył jego dopuszczalne wymiary do 40x20x25 cm, co oznacza że weźmiemy za darmo na pokład mały plecak, walizeczkę lub torbę laptopową.

Przywilej wzięcia drugiego bagażu podręcznego o wymiarach 55x40x20 cm i wadze do 10 kg będzie przysługiwał jedynie osobom z wykupioną usługą Priority Boarding. Oprócz tego każdy pasażer może zabrać odpłatny bagaż rejestrowany o wadze do 20 kg, maksymalnie do 3 sztuk. Należy mieć na uwadze, że bagaż przekraczający limit 20 kg zostanie obciążony opłatą za nadbagaż.

Osoby bez Priority Boarding mogą zabrać do samolotu (nie na pokład) mały bagaż do 10 kg, za dodatkową opłatą – ten stanie się więc małym bagażem rejestrowanym. To opcja, która może być alternatywą dla dużego bagażu rejestrowanego, ale trzeba pamiętać, że pasażerowi przysługuje wyłącznie 1 sztuka takiego małego bagażu.

RYANAIR WYMIARY BAGAŻU I CENY

W takim razie ile teraz kosztuje bagaż w Ryanair i czy te zmiany wyjdą pasażerom na plus, czy na minus.

 • Pierwszeństwo wejścia na pokład z 2 sztukami bagażu (Priority Boarding) – 6 € przy rezerwacji on-line i 8 € do biletu kupionego na lotnisku lub przez biuro obsługi.
 • Mała torba podręczna o wymiarach 40x20x25 cm – bezpłatnie dla każdego pasażera.
 • Rejestrowany bagaż podręczny 10 kg o wymiarach 55x40x20 cm dla osób bez Priority Boarding – odpowiednio 8 € i 10 € w zależności od sposobu rezerwacji.
 • Pasażerowie bez wykupionego priorytetu, którzy nie dodali bagażu do rezerwacji, mogą go wykupić w punkcie odprawy na lotnisku lub w bramce przed wejściem, ale koszt wynosi 20£/€ – 25£/€.
 • Każda sztuka bagażu rejestrowanego do 20 kg – 25 € – 40 €.
 • Każdy kilogram nadbagażu – 11 €.
 • Naruszenie zasad przewozu bagażu – 50 € za sztukę

Więcej informacji na temat cen bagażu Ryanair znajduje się na stronie przewoźnika ryanair.com.

CO MOŻNA PRZEWIEŹĆ W BAGAŻU PODRĘCZNYM RYANAIR?

Zasady przewozu przedmiotów w bagażu podręcznym zostały ściśle określone przez każdego przewoźnika oraz przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Przykładowe rzeczy, które można przewozić w bagażu podręcznym Ryanair:

 • Sprzęt elektroniczny, telefon, laptop, aparat, kamera itd.
 • Przyrządy medyczne np. aparat do mierzenia ciśnienia, glukometr, inhalatory, leki.
 • Cukierki, ciastka, chipsy.
 • Produkty spożywcze dla małego dziecka (mleko, sok).
 • Okrycie wierzchnie, koc.
 • Książkę lub coś do czytania.
 • Osoba dorosła, podróżująca z niemowlęciem, oprócz własnego bagażu podręcznego, może przewozić torbę dziecięcą o wadze do 5 kg.

Ze względów bezpieczeństwa, niektórych przedmiotów nie wolno wnosić do kabiny samolotu. Jest to cała lista produktów niebezpiecznych i niedozwolonych. Zaliczają się do nich m.in.: broń, ostre przedmioty, narzędzia, materiały pirotechniczne itd. Niektóre przedmioty, takie jak sprzęt sportowy, instrumenty muzyczne czy prochy wymagają specjalnych warunków przewożenia i dodatkowych opłat. Jeżeli chcesz wiedzieć dokładnie, jaki bagaż można zabrać do samolotu Ryanair, koniecznie zapoznaj się z regulaminem przewozu bagażu na stronie Ryanair.com