img bottom

Z wizytą na krańcu świata w RPA

RPA jest dość rozległym krajem w Afryce Południowej, który ma do zaoferowania naprawdę wiele każdemu, kto go odwiedza. To 2500 km linii brzegowej usianej majestatycznymi skarpami i pięknymi plażami, kilka stref klimatycznych dyktujących to, jakie warunki panują w poszczególnych regionach oraz widoki tak spektakularne, że stały się tłem niejednego filmu. Co warto zobaczyć, będąc na południu Afryki? Czy Panorame Route w RPA faktycznie jest warta zachodu? Zobacz miejsca, bez których ten kraj nie byłby tym samym!

Park Narodowy Krugera – RPA w najdzikszym wydaniu

Afryka nieodmiennie kojarzy się z parkami narodowymi, które powstały po to, by chronić niespotykaną nigdzie indziej faunę i florę. W RPA znajduje się ich aż 18, a powierzchnia, którą łącznie zajmują, jest większa od terytorium niejednego europejskiego państwa. Choć swobodnie żyjące zwierzęta i charakterystyczną roślinność można podziwiać w każdym z nich, to najwięcej wrażeń zapewnia Park Narodowy Krugera. Być w RPA i go nie zobaczyć? Zdecydowanie odradzamy!

 

Chociaż teren, który obejmuje park, jest dość spory, to jednak największą atrakcją są liczne gatunki go zamieszkujące. Przy odrobinie szczęścia można spotkać w nim całą Wielką Piątkę, czyli najgroźniejsze zwierzęta, jakie żyją na kontynencie, a więc lwa afrykańskiego, lamparta plamistego, bawoła afrykańskiego, nosorożca czarnego i słonia afrykańskiego. Fani liczenia do pięciu mogą poszukać także Małej Piątki – zwierząt, które część nazwy dzielą z przedstawicielami groźnych ssaków wymieniowych wcześniej, a są od nich o wiele mniejsze. Do ich pocztu zalicza się ryjówkę słoniową, bawolika czerwonodziobego, żółwia lamparciego, mrówkolwa oraz rohatyńca nosorożca. Prócz tych 10 gatunków w Parku Narodowym Krugera w RPA można spotkać również gepardy, zebry, impale, strusie, a także setki innych gatunków ssaków, płazów, gadów i ptaków.

Panorama Route i RPA jak z bajki

Widoki w Afryce Południowej mogą być naprawdę piękne, szczególnie gdy patrzy się z odpowiedniej perspektywy. A taką niewątpliwie zapewnia Panorama Route. W RPA chyba trudniej znaleźć bardziej malowniczo położoną drogę. Wiodąca przez północno-wschodnią część kraju, na zachód od Parku Narodowego Krugera, zapewnia moc wrażeń. Podróżowanie nią pozwoli popodziwiać przepiękne panoramy, na które składają się nie tylko lasy i jeziora, ale również warte odwiedzenia klimatyczne miasteczka. Jednym z nich jest Pilgrims Rest, gdzie znajduje się muzeum poświęcone gorączce złota. Panorama Route w RPA to również atrakcje przyrodnicze – kanion rzeki Blyde oraz niezliczone wodospady i jaskinie.

Bourkes Luck Potholes – dziury szczęścia

Będąc przy temacie rzeki Blyde, nie sposób nie wspomnieć o Bourkes Luck Potholes, które w RPA stanowią jedną z głównych atrakcji turystycznych. Są to bardzo nietypowe formacje skalne, które przez tysiące lat były formowane przez wiry tworzące się w miejscu połączenia dwóch rzek: Blyde – „Rzeki Szczęścia” i Treur – „Rzeki Smutku”. Swego czasu były one obiektem zainteresowania poszukiwaczy złota. Swoją nazwę zawdzięczają właśnie jednemu z nich, Tomowi Bourke’owi. Piękno Bourkes Luck Potholes w RPA można podziwiać z licznych mostów, które rozwieszono by ułatwić ich zwiedzanie.

Hermanus w RPA – miasto wielorybów

Nie tylko środek kontynentu kusi atrakcjami. Nad zatoką Walker Bay leży miasto Hermanus, rozpoznawalne w całym RPA i poza nim. Choć na pozór wygląda jak klasyczna nadmorska osada, to szczególnie zimą i wiosną ściągają do niego wielbiciele wielorybów i innych ssaków morskich, którzy chcą zobaczyć je w naturalnym środowisku. Te morskie olbrzymy regularnie odwiedzają nabrzeże, sprawiając, że Hermanaus jest jednym z 12 najlepszych miejsc do ich podziwiania. W okolicznych wodach można jednak spotkać także inne zwierzęta, w tym orki i delfiny. Wybranie się łodzią w ich poszukiwaniu można określić mianem prawdziwego morskiego safari.

Jak najlepiej zwiedzać RPA?

Dość spore terytorium, urozmaicone ukształtowanie terenu oraz bogata historia z wątkami kolonialnymi w tle sprawia, że RPA to idealne miejsce na wakacje. Poznawanie go może być niezwykle przyjemne i dostarczyć wiele przygód. Wybierając się w tą podróż z Solistami, możesz nastawić się na jeszcze więcej niezwykłych przeżyć, bo podczas wypraw odwiedzamy nie tylko znane i ogólnodostępne miejsca, ale również te, w których czuć ducha lokalności. Koniecznie zobacz, co przygotowaliśmy dla wszystkich osób, które szukają nowych wrażeń i ciekawych kierunków. Sprawdź więcej informacji na temat naszej wyprawy do RPA.