img bottom

Wyspa Bali – Polowanie na wodospady

Wyspa Bali jest tajemniczym miejscem. Położona w Indonezji, w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, kusi i fascynuje podróżników z całego świata. Szczególnie malownicze są wodospady na Bali, które można zaliczyć do największych atrakcji tego rejonu. Część wyspy pokrywają góry wulkaniczne, a część lasy tropikalne; to obszar o zróżnicowanej faunie i florze, niejednorodnych pejzażach i zapierających dech w piersiach widokach.

Wodospady Sekumpul – wyprawa do miejsca skrytego w dżungli

Wodospady są nieco skryte przed turystami, toteż nie każdemu będzie dane je zobaczyć. Podczas gdy większość osób skupia się na innych atrakcjach zlokalizowanych w południowej i wschodniej części wyspy, to właśnie na północy znajduje się prawdziwa perełka – wodospady Sekumpul. Są ukryte w tropikalnej dżungli, a dojście do nich wymaga pewnego wysiłku, co nadaje im większej wartości. Nie każdy podróżnik je zobaczy. Górskie rzeki spływające przez skały, rozpadliny i lasy tworzą niesamowite wodospady Sekumpul Waterfalls, nieporównywalne do jakichkolwiek innych.

Warto tam pojechać przede wszystkim w porze deszczowej od października do kwietnia, gdy rzeki są zasilone mnóstwem wody i tworzą grupę siedmiu wodospadów. Wrażenie pozostaje niesamowite również podczas pory suchej, mimo iż przez wodospady nie przetacza się tak gigantyczna ilość wody.

Grupa wodospadów znajduje się pomiędzy zalesionymi wzgórzami i rozległymi polami ryżowymi. Przez długi czas Sekumpul nie były w ogóle dostępne dla ruchu turystycznego. Dzięki projektowi sfinansowanemu przez lokalne władze wybudowano wygodną ścieżkę oraz schody umożliwiające zejście bezpośrednio do rzeki, by podziwiać wodospady zarówno z dołu, jak i z góry.

Wodospad Sekumpul do zdecydowane jedno z najciekawszych miejsc na Bali dla osób łaknących dzikiej natury i prawdziwych widoków, zamiast skomercjalizowanych plaż i typowych atrakcji turystycznych.

Wyspa Bali – ciekawe miejsca pełne zieleni i naturalnego piękna

Już idąc w stronę wodospadów, można podziwiać dziką tropikalną faunę i florę. Na wyspie znajduje się wulkaniczne pasmo górskie, a jej znaczną część pokrywają lasy tropikalne, natomiast linię brzegową piaszczyste plaże.

Warto – a nawet trzeba – zahaczyć o Park Bali Barat składający się z lasów monsunowych, lasów namorzynowych, nizinnych lasów tropikalnych, sawanny, rafy koralowej, piaszczystej plaży oraz części morskiej. Takie zróżnicowanie na niewielkim terenie sprawia, że fauna i flora Bali jest przebogata. Dodatkowego kolorytu dodaje, że park jest otoczony przez sześć wiosek zamieszkiwanych przez tubylców o różnorodnym pochodzeniu etnicznym.

W lasach żyją zwierzęta typowe dla regionu tropikalnego, z których można wymienić: dziki, jelenie, makaki, żółwie szylkretowe czy leopardy. W Parku znajduje się 175 gatunków roślin, z których 14 to gatunki zagrożone. Na wyspie mieszka 160 gatunków ptaków, a na szczególne wyróżnienie zasługuje szpak balijski, będący maskotką Parku. Gatunek ten wymaga szczególnej opieki i ochrony

Jednak to, co szczególnie zasługuje na uwagę, jeżeli chodzi o faunę i florę Bali to rezerwat morski, obejmujący brzegi rezerwatu Cape oraz sąsiednie wyspy. Znajdują się tam doskonale zachowane barwne rafy koralowe, a na linii brzegowej chętnie gniazdują przeróżne gatunki ptaków morskich.

Dookoła wyspy Bali znajdują się idealne miejsca do nurkowania i podziwiania raf koralowych, ryb i morskiej przyrody.

 

 

 

 

 

 

 

 

A może by tak zajrzeć w głąb ziemi?

Ponieważ wyspa powstała na górach wulkanicznych jej atutem jest nie tylko żywa natura Bali. Również ta martwa, czyli góry, formacje skalne, jaskinie i kopalnie są bardzo atrakcyjnymi miejscami dla świadomych podróżników, którzy lubią coś więcej niż typowe atrakcje z folderu.

Przykładem takiego miejsca jest kopalnia siarki Kawah Ijen, znajdująca się w jednym z wulkanów o tej samej nazwie. Krater wulkanu jest wypełniony kwaśnym jeziorem o turkusowym kolorze. Na jego zboczu znajduje się czynna kopalnia siarki, można więc podejrzeć ciężką pracę górników wynoszących po 60-80 kg minerału za jednym razem.

Poznaj najciekawsze miejsca wyspy Bali

Pojedź na wyspę Bali z Solistami i zobacz zarówno typowe atrakcje turystyczne, jak i miejsca, do których mogą trafić tylko wtajemniczeni. Odwiedź miasto Ubud, wodospady Sekumpul, kopalnię siarki Kawah Ijen, świątynię Pura i wiele innych miejsc. A to wszystko w komfortowych warunkach. Poczuj tropikalny klimat, poznaj indonezyjską kulturę i kuchnię, odwiedź bajeczne miejsca i przeżyj niesamowitą przygodę w doborowym towarzystwie.